Basketball

Boys - 9th Grade

HoopRootz Empire State Classic

May 30 - 31, 2015
CT • NY
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

AFB Freedom Smith-Beltran

Boys - 9th Grade Champion

Sat May 30, 2015 - Sun May 31, 2015

Pool Standings

9th American Bronze
Team W L
PD
PS
PA
Playmaker Academy Pumas North 3 0 43 181 138
CT Passion Daddio 2 1 5 156 151
Game 7 2 1 -4 156 160
Nor'East Lightning - Hofer 1 2 9 184 175
D4S - Boornazian 1 2 -3 142 145
EDGE Athletics 0 3 -50 123 173
9th American Gold
Team W L
PD
PS
PA
AFB Freedom Smith-Beltran 3 0 52 171 119
Chris Ward Baskeball 3 0 44 165 121
Runnin Rebels 1 1 2 -11 170 181
USAD 1 2 -25 151 176
Hoops Express* 1 2 -10 153 163
WINS for Life 0 3 -31 140 171
9th American Silver
Team W L
PD
PS
PA
Wappingers Indians 3 0 23 106 83
Playmaker Academy Pumas South* 2 1 33 156 120
Upward Stars - Middletown 2 1 21 143 121
Nor'East Lightning - Millard/Halper 1 2 -10 128 141
FT Elite 0 1 -20 0 20
CT Wizards 0 3 -47 126 174
9th National Black
Team W L
PD
PS
PA
Early Risers 3 0 52 186 112
Elite Hoops Sinon 2 1 28 188 138
Nor'East Lightning - Foti, Jr 1 2 -39 99 166
Upward Stars - Gracepoint 0 3 -41 110 167
9th NationalWhite
Team W L
PD
PS
PA
LI Lightning - LaCorte 3 0 60 170 91
Greenwich Stars 2 1 -11 157 170
Elite Hoops Flip 1 2 -21 146 183
Runnin Rebels 2 0 3 -28 112 141

Schedule

Filter by:

Saturday, May 30, 2015
Game Time Location Team Score Team
P25 9:00 AM Brewster Sports Center - Court 1 Nor'East Lightning - Foti, Jr
26 58 Elite Hoops Sinon
P26 9:00 AM Brewster Sports Center - Court 2 Early Risers
51 25 Upward Stars - Gracepoint
P12 11:00 AM Brewster Sports Center - Court 1 Early Risers
58 22 Nor'East Lightning - Foti, Jr
P13 11:00 AM Brewster Sports Center - Court 2 Elite Hoops Sinon
65 35 Upward Stars - Gracepoint
P24 11:00 AM Canterbury School - Court 11 Runnin Rebels 2
43 46 Elite Hoops Flip
P23 12:00 PM Canterbury School - Court 12 Greenwich Stars
35 57 LI Lightning - LaCorte
P27 12:00 PM Canterbury School - Court 11 AFB Freedom Smith-Beltran
20 0 Hoops Express*
P7 1:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 Nor'East Lightning - Hofer
55 59 Game 7
P8 1:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 CT Passion Daddio
37 57 Playmaker Academy Pumas North
P10 2:00 PM Canterbury School - Court 12 Runnin Rebels 2
49 54 Greenwich Stars
P11 2:00 PM Canterbury School - Court 10 LI Lightning - LaCorte
72 36 Elite Hoops Flip
P15 2:00 PM Canterbury School - Court 11 Runnin Rebels 1
60 75 AFB Freedom Smith-Beltran
P20 3:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 Game 7
52 70 CT Passion Daddio
P21 3:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 Nor'East Lightning - Hofer
66 46 EDGE Athletics
P22 3:00 PM Brewster Sports Center - Court 3 Playmaker Academy Pumas North
54 38 D4S - Boornazian
P1 4:00 PM Canterbury School - Court 11 Runnin Rebels 1
64 52 Hoops Express
P30 4:00 PM Newtown Youth Academy - Court 5 CT Wizards
43 56 Nor'East Lightning - Millard/Halper
P16 5:00 PM Brewster Sports Center - Court 3 Chris Ward Baskeball
51 35 USAD
P9 6:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 EDGE Athletics
42 62 D4S - Boornazian
P18 6:00 PM Newtown Youth Academy - Court 6 Upward Stars - Middletown
52 31 CT Wizards
P19 7:00 PM Newtown Youth Academy - Court 6 Wappingers Indians
40 39 Playmaker Academy Pumas South
P28 7:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 USAD
57 49 WINS for Life
P4 8:00 PM Newtown Youth Academy - Court 6 Upward Stars - Middletown
47 44 Nor'East Lightning - Millard/Halper
P2 9:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 WINS for Life
40 60 Chris Ward Baskeball
P5 9:00 PM Newtown Youth Academy - Court 6 FT Elite
0 20 Wappingers Indians
Sunday, May 31, 2015
Game Time Location Team Score Team
P6 8:00 AM Canterbury School - Court 10 CT Wizards
52 66 Playmaker Academy Pumas South
P34 8:00 AM Newtown Youth Academy - Court 5 D4S - Boornazian
42 49 CT Passion Daddio
P35 8:00 AM Brewster Sports Center - Court 1 Playmaker Academy Pumas North
70 63 Nor'East Lightning - Hofer
P37 8:00 AM Newtown Youth Academy - Court 4 Runnin Rebels 2
20 41 LI Lightning - LaCorte
P3 9:00 AM Newtown Youth Academy - Court 4 AFB Freedom Smith-Beltran
76 59 USAD
P14 9:00 AM Brewster Sports Center - Court 2 Hoops Express
54 51 WINS for Life
P32 9:00 AM Canterbury School - Court 12 Wappingers Indians
46 44 Upward Stars - Middletown
P36 9:00 AM Connecticut Sports Arena - Court 8 Elite Hoops Flip
64 68 Greenwich Stars
P17 10:00 AM Connecticut Sports Arena - Court 9 Nor'East Lightning - Millard/Halper
28 51 Playmaker Academy Pumas South
P29 10:00 AM Canterbury School - Court 10 Chris Ward Baskeball
54 46 Runnin Rebels 1
P33 10:00 AM Wooster School - Court 13 EDGE Athletics
35 45 Game 7
P40 10:00 AM Brewster Sports Center - Court 2 Hoops Express
47 48 Playmaker Academy Pumas South*
P38 1:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 Upward Stars - Gracepoint
50 51 Nor'East Lightning - Foti, Jr
P39 1:00 PM Newtown Youth Academy - Court 4 Early Risers
77 65 Elite Hoops Sinon
B6 2:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 [1] Playmaker Academy Pumas North
63 51 [2] Playmaker Academy Pumas South
B7 2:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 [2] CT Passion Daddio
29 46 [2] Chris Ward Baskeball
B8 4:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 [1] Playmaker Academy Pumas North
48 75 [1] AFB Freedom Smith-Beltran
B9 4:00 PM Brewster Sports Center - Court 2 [2] Chris Ward Baskeball
60 29 [1] Wappingers Indians
B5 5:00 PM Brewster Sports Center - Court 3 [1] LI Lightning - LaCorte
72 55 [1] Early Risers
B10 6:00 PM Brewster Sports Center - Court 1 [1] AFB Freedom Smith-Beltran
68 62 [2] Chris Ward Baskeball

Bracket

[1] LI Lightning - LaCorte
National Champion
[1] AFB Freedom Smith-Beltran
American Champion
[1] LI Lightning - LaCorte - 72
B5 - Sun 5/31 5:00PM Brewster Sports Center - Court 3
[1] Early Risers - 55
[1] AFB Freedom Smith-Beltran - 68
B10 - Sun 5/31 6:00PM Brewster Sports Center - Court 1
[2] Chris Ward Baskeball - 62
[1] Playmaker Academy Pumas North - 48
B8 - Sun 5/31 4:00PM Brewster Sports Center - Court 1
[1] AFB Freedom Smith-Beltran - 75
[1] Playmaker Academy Pumas North - 63
B6 - Sun 5/31 2:00PM Brewster Sports Center - Court 1
[2] Playmaker Academy Pumas South - 51
[2] Chris Ward Baskeball - 60
B9 - Sun 5/31 4:00PM Brewster Sports Center - Court 2
[1] Wappingers Indians - 29
[2] CT Passion Daddio - 29
B7 - Sun 5/31 2:00PM Brewster Sports Center - Court 2
[2] Chris Ward Baskeball - 46