Baseball

14U

Midwest Turf Championships-(Bett Plex)-June 1-3

Jun 1 - 3, 2018
Bettendorf, IA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
Linn Mar Black

14U Champion

Fri Jun 1, 2018 - Sun Jun 3, 2018

Pool Standings

14u Open
Team W L T
RD
RS
RA
Barnstormer Elite (Bettendorf, IA) 2 0 0 5 10 5
Prairie Hawks Black (Cedar Rapids, Iowa) 2 0 0 10 19 7
Xtreme Baseball 2 0 0 6 14 8
Sterling Sharks 1 1 0 2 6 4
Linn Mar Black (Marion, IA) 1 1 0 5 11 6
BATS Academy 14U (Mequon, WI) 1 1 0 0 11 11
Pella Crush (Pella, Iowa) 1 1 0 -5 6 11
Clinton Chaos (Clinton, Ia) 0 2 0 -5 3 8
Indianola Baseball Club Gold (Indianola, IA) 0 2 0 -5 9 14
Quad City Warriors (Moline, IL) 0 2 0 -13 6 21

Schedule

Filter by:

Friday, June 01, 2018
Game Time Location Team Score Team
P4 6:30 PM TBK Bett Plex - Field 6 Quad City Warriors
4 9 Xtreme Baseball
P5 8:15 PM TBK Bett Plex - Field 5 BATS Academy 14U
1 7 Linn Mar Black
P8 8:15 PM TBK Bett Plex - Field 6 Prairie Hawks Black
12 2 Quad City Warriors
Saturday, June 02, 2018
Game Time Location Team Score Team
P7 8:00 AM TBK Bett Plex - Field 6 Clinton Chaos
1 3 Barnstormer Elite
P1 9:45 AM TBK Bett Plex - Field 6 Clinton Chaos
2 5 Sterling Sharks
P11 11:30 AM TBK Bett Plex - Field 6 Barnstormer Elite
7 4 Indianola Baseball Club Gold
P6 1:15 PM TBK Bett Plex - Field 6 Sterling Sharks
1 2 Pella Crush
P12 3:00 PM TBK Bett Plex - Field 6 Indianola Baseball Club Gold
5 7 Prairie Hawks Black
P2 4:45 PM TBK Bett Plex - Field 6 Pella Crush
4 10 BATS Academy 14U
P10 6:30 PM TBK Bett Plex - Field 6 Xtreme Baseball
5 4 Linn Mar Black
Sunday, June 03, 2018
Game Time Location Team Score Team
B6 8:00 AM TBK Bett Plex - Field 5 [7] Pella Crush
3 6 [10] Quad City Warriors
B7 9:45 AM TBK Bett Plex - Field 5 [8] Clinton Chaos
6 7 [9] Indianola Baseball Club Gold
B1 11:30 AM TBK Bett Plex - Field 6 [4] Sterling Sharks
7 10 [5] Linn Mar Black
B8 11:30 AM TBK Bett Plex - Field 5 [10] Quad City Warriors
8 2 [9] Indianola Baseball Club Gold
B2 1:15 PM TBK Bett Plex - Field 6 [3] Xtreme Baseball
3 15 [6] BATS Academy 14U
B3 3:00 PM TBK Bett Plex - Field 6 [5] Linn Mar Black
12 4 [1] Barnstormer Elite
B4 4:45 PM TBK Bett Plex - Field 6 [6] BATS Academy 14U
8 5 [2] Prairie Hawks Black
B5 6:30 PM TBK Bett Plex - Field 6 [5] Linn Mar Black
12 11 [6] BATS Academy 14U

Bracket

[5] Linn Mar Black
Champion
[10] Quad City Warriors
Champion
[4] Sterling Sharks - 7
B1 - Sun 6/3 11:30AM TBK Bett Plex - Field 6
[5] Linn Mar Black - 10
[3] Xtreme Baseball - 3
B2 - Sun 6/3 1:15PM TBK Bett Plex - Field 6
[6] BATS Academy 14U - 15
[5] Linn Mar Black - 12
B3 - Sun 6/3 3:00PM TBK Bett Plex - Field 6
[1] Barnstormer Elite - 4
[6] BATS Academy 14U - 8
B4 - Sun 6/3 4:45PM TBK Bett Plex - Field 6
[2] Prairie Hawks Black - 5
[5] Linn Mar Black - 12
B5 - Sun 6/3 6:30PM TBK Bett Plex - Field 6
[6] BATS Academy 14U - 11
[7] Pella Crush - 3
B6 - Sun 6/3 8:00AM TBK Bett Plex - Field 5
[10] Quad City Warriors - 6
[8] Clinton Chaos - 6
B7 - Sun 6/3 9:45AM TBK Bett Plex - Field 5
[9] Indianola Baseball Club Gold - 7
[10] Quad City Warriors - 8
B8 - Sun 6/3 11:30AM TBK Bett Plex - Field 5
[9] Indianola Baseball Club Gold - 2