Lacrosse

Tournament Note

3 pool games. Pool winners and the 2nd place team from Pool 3 will advance to the championship bracket.

U14A

2018 Summer Face Off

Jun 2 - 3, 2018
Championsgate, FL • Davenport, FL
 Info
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
South Tampa Tarpons

U14A Champion

Sat Jun 2, 2018 - Sun Jun 3, 2018

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GS
GA
Team 91 Florida (Palm Beach, FL) 3 0 0 27 8
Empire Elite (Ft. Lauderdale, FL) 2 1 0 24 12
Monsters Lacrosse (Sarasota, FL) 1 2 0 24 14
Braveheart LC (Orlando, MD) 0 3 0 2 43
Pool 2
Team W L T
GS
GA
South Florida Leatherbacks (Boca Raton, FL) 3 0 0 16 8
LCO Navy (Orlando, FL) 2 1 0 11 12
Sand Sharks (Tampa, FL) 1 2 0 8 12
FCA South Florida (Jupiter, FL) 0 3 0 0 3
Pool 3
Team W L T
GS
GA
South Tampa Tarpons (Tampa, FL) 3 0 0 24 7
PV Sand Gnats (Ponte Vedra, FL) 2 1 0 27 6
Xtreme Gold (Ft. Lauderdale, FL) 2 1 0 25 9
Team Maverick (Vero Beach, FL) 1 2 0 6 31
Outlaws Red (Winter Garden, FL) 1 2 0 13 14
Spartans Lax (St. Augustine, FL) 0 3 0 1 29

Schedule

Filter by:

Saturday, June 02, 2018
Game Time Location Team Score Team
P1 9:50 AM NERP - NE2 Monsters Lacrosse
13 0 Braveheart LC
P2 9:50 AM NERP - NE5 Empire Elite
2 5 Team 91 Florida
P7 9:50 AM NERP - NE6 Spartans Lax
1 12 South Tampa Tarpons
P5 10:45 AM NERP - NE3 Xtreme Gold
9 2 Outlaws Red
P8 12:35 PM NERP - NE2 Braveheart LC
1 15 Empire Elite
P9 12:35 PM NERP - NE3 Monsters Lacrosse
5 7 Team 91 Florida
P12 12:35 PM NERP - NE4 Team Maverick
0 13 Xtreme Gold
P13 12:35 PM NERP - NE5 Outlaws Red
7 0 Spartans Lax
P14 12:35 PM NERP - NE6 PV Sand Gnats
3 5 South Tampa Tarpons
P19 2:25 PM NERP - NE2 PV Sand Gnats
14 1 Team Maverick
P3 3:20 PM NERP - NE3 South Florida Leatherbacks
8 5 LCO Navy
P10 5:10 PM NERP - NE2 LCO Navy
5 4 Sand Sharks
P11 5:10 PM NERP - NE3 South Florida Leatherbacks
1 0 FCA South Florida
P4 7:00 PM NERP - NE2 Sand Sharks
1 0 FCA South Florida
Sunday, June 03, 2018
Game Time Location Team Score Team
P15 8:55 AM Omni - CG1 Team 91 Florida
15 1 Braveheart LC
P16 8:55 AM Omni - CG2 Monsters Lacrosse
6 7 Empire Elite
P17 8:55 AM Omni - CG3 FCA South Florida
0 1 LCO Navy
P18 8:55 AM Omni - CG5 South Florida Leatherbacks
7 3 Sand Sharks
P20 8:55 AM Omni - CG6 Spartans Lax
0 10 PV Sand Gnats
P22 8:55 AM Omni - CG7 Xtreme Gold
3 7 South Tampa Tarpons
P23 8:55 AM Omni - CG8 Team Maverick
5 4 Outlaws Red
B4 10:45 AM Omni - CG2 Braveheart LC
3 13 Xtreme Gold
B6 10:45 AM Omni - CG1 Empire Elite
1 0 FCA South Florida
B7 10:45 AM Omni - CG3 Monsters Lacrosse
9 3 Team Maverick
B8 10:45 AM Omni - CG5 Sand Sharks
11 1 Outlaws Red
B9 10:45 AM Omni - CG6 Spartans Lax
1 9 LCO Navy
B1 11:40 AM Omni - CG7 Team 91 Florida
5 6 South Tampa Tarpons
B2 11:40 AM Omni - CG2 South Florida Leatherbacks
8 2 PV Sand Gnats
B3 2:25 PM Omni - CG8 South Tampa Tarpons
8 5 South Florida Leatherbacks

Bracket

Consolation Games
South Tampa Tarpons
Champion
South Florida Leatherbacks - 8
B2 - Sun 6/3 11:40AM Omni - CG2
PV Sand Gnats - 2
Braveheart LC - 3
B4 - Sun 6/3 10:45AM Omni - CG2
Xtreme Gold - 13
Monsters Lacrosse - 9
B7 - Sun 6/3 10:45AM Omni - CG3
Team Maverick - 3
Sand Sharks - 11
B8 - Sun 6/3 10:45AM Omni - CG5
Outlaws Red - 1
Spartans Lax - 1
B9 - Sun 6/3 10:45AM Omni - CG6
LCO Navy - 9
Team 91 Florida - 5
B1 - Sun 6/3 11:40AM Omni - CG7
South Tampa Tarpons - 6
South Tampa Tarpons - 8
B3 - Sun 6/3 2:25PM Omni - CG8
South Florida Leatherbacks - 5
Empire Elite - 1
B6 - Sun 6/3 10:45AM Omni - CG1
FCA South Florida - 0