Lacrosse

2020/2021 Boys

2019 Lake Norman Summer Lacrosse Classic

Jun 22 - 23, 2019
Mooresville, NC
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Victory

2020/2021 Boys Champion

Sat Jun 22, 2019 - Sun Jun 23, 2019

Pool Standings

Pool 1
Team W L T
GD
GS
GA
Victory (Blythewood, SC) 3 0 0 26 35 9
Pride (Cumming, GA) 2 1 0 12 21 9
Greeneville Lacrosse Club Greene Devils (Bulls Gap, TN) 1 2 0 -15 10 25
Carolina Crush (Mint Hill, NC) 0 3 0 -23 5 28
Pool 2
Team W L T
GD
GS
GA
The Lake (Mooresville, NC) 3 0 0 25 28 3
Hilltopper Rams (Chapel Hill, NC) 1 2 0 0 15 15
Triad Blackhawks* (Kernersville, NC) 1 2 0 -9 11 20
C-Hawks (Canton, GA) 1 2 0 -9 15 24
Pinecrest Academy (Cumming, GA) 1 2 0 -9 15 24

Schedule

Filter by:

Saturday, June 22, 2019
Game Time Location Team Score Team
P14 1:50 PM Mazeppa - F3 (Turf) Pinecrest Academy
6 5 Triad Blackhawks
P4 2:40 PM Mazeppa - F1 (Grass) C-Hawks
2 13 The Lake
P1 4:30 PM Mazeppa - F2 (Grass) Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
5 2 Carolina Crush
P2 4:30 PM Mazeppa - F3 (Turf) Pride
4 6 Victory
P3 4:30 PM Mazeppa - F1 (Grass) Hilltopper Rams
4 5 Triad Blackhawks
P11 5:20 PM Mazeppa - F3 (Turf) C-Hawks
8 4 Pinecrest Academy
P5 6:10 PM Mazeppa - F3 (Turf) Carolina Crush
1 9 Pride
P6 6:10 PM Mazeppa - F2 (Grass) Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
3 15 Victory
P8 6:10 PM Mazeppa - F1 (Grass) Triad Blackhawks
1 10 The Lake
P7 7:00 PM Mazeppa - F2 (Grass) Pinecrest Academy
5 11 Hilltopper Rams
P9 7:50 PM Mazeppa - F3 (Turf) Victory
14 2 Carolina Crush
P10 7:50 PM Mazeppa - F2 (Grass) Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
2 8 Pride
P13 7:50 PM Mazeppa - F1 (Grass) C-Hawks
5 7 Triad Blackhawks*
P12 8:40 PM Mazeppa - F3 (Turf) The Lake
5 0 Hilltopper Rams
Sunday, June 23, 2019
Game Time Location Team Score Team
B10 11:20 AM Mazeppa - F2 (Grass) [8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
5 4 [9] Carolina Crush
B19 12:10 PM Mazeppa - F1 (Grass) [6] C-Hawks
6 9 [7] Pinecrest Academy
B15 1:00 PM Mazeppa - F1 (Grass) [2] Victory
7 3 [3] Pride
B18 1:00 PM Mazeppa - F2 (Grass) [5] Triad Blackhawks
10 2 [8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
B14 1:50 PM Mazeppa - F2 (Grass) [1] The Lake
11 3 [4] Hilltopper Rams
B20 2:40 PM Mazeppa - F1 (Grass) [8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils
3 10 [6] C-Hawks
B21 2:40 PM Mazeppa - F3 (Turf) [5] Triad Blackhawks
5 6 [7] Pinecrest Academy
B16 3:30 PM Mazeppa - F2 (Grass) [4] Hilltopper Rams
4 3 [3] Pride
B17 3:30 PM Mazeppa - F3 (Turf) [1] The Lake
6 8 [2] Victory

Bracket

[2] Victory
"A" Champion
[4] Hilltopper Rams
3rd Place
[7] Pinecrest Academy
"B" Champion
[6] C-Hawks
"B" Consolation
[1] The Lake - 11
B14 - Sun 6/23 1:50PM Mazeppa - F2 (Grass)
[4] Hilltopper Rams - 3
[4] Hilltopper Rams - 4
B16 - Sun 6/23 3:30PM Mazeppa - F2 (Grass)
[3] Pride - 3
[5] Triad Blackhawks - 10
B18 - Sun 6/23 1:00PM Mazeppa - F2 (Grass)
[8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils - 2
[8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils - 5
B10 - Sun 6/23 11:20AM Mazeppa - F2 (Grass)
[9] Carolina Crush - 4
[1] The Lake - 6
B17 - Sun 6/23 3:30PM Mazeppa - F3 (Turf)
[2] Victory - 8
[5] Triad Blackhawks - 5
B21 - Sun 6/23 2:40PM Mazeppa - F3 (Turf)
[7] Pinecrest Academy - 6
[2] Victory - 7
B15 - Sun 6/23 1:00PM Mazeppa - F1 (Grass)
[3] Pride - 3
[6] C-Hawks - 6
B19 - Sun 6/23 12:10PM Mazeppa - F1 (Grass)
[7] Pinecrest Academy - 9
[8] Greeneville Lacrosse Club Greene Devils - 3
B20 - Sun 6/23 2:40PM Mazeppa - F1 (Grass)
[6] C-Hawks - 10