Basketball

Boys 14u

11th Annual Spring Showdown

Apr 26 - 28, 2019
Bloomington, MN • Chanhassen, MN • Chaska, MN
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Northwest Elite 8th

Boys 14u Champion

Fri Apr 26, 2019 - Sun Apr 28, 2019

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, April 26, 2019
Game Time Location Team Score Team
P5 7:40 PM Jefferson AC - Court 6 East Metro Wave 8th
54 45 WI Playmakers North 14U Senegal
Saturday, April 27, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 9:10 AM Chanhassen HS - Court 6 Mn.Nice Sorenson 8th
48 40 East Metro Wave 8th
P2 9:10 AM Chanhassen HS - Court 5 WI Playmakers North 14U Senegal
34 58 North Iowa Fire 8th
P11 9:10 AM Kennedy AC - Court 3 West Central Wildcats 8th Orange
28 45 Play4Him Academy 8th
P12 10:20 AM Chanhassen HS - Court 5 WI Playmakers 14U Weix
45 48 Northwest Elite 8th
P9 11:30 AM Chanhassen HS - Court 5 North Iowa Fire 8th
55 60 East Metro Wave 8th
P10 11:30 AM Chanhassen HS - Court 6 Mn.Nice Sorenson 8th
65 36 WI Playmakers North 14U Senegal
P3 3:00 PM Pioneer Ridge MS - Court 1 WI Playmakers 14U Weix
57 41 Play4Him Academy 8th
P4 3:00 PM Pioneer Ridge MS - Court 2 Northwest Elite 8th
66 24 West Central Wildcats 8th Orange
P6 3:00 PM Chanhassen HS - Court 2 Mn.Nice Sorenson 8th
53 45 North Iowa Fire 8th
P7 5:20 PM Pioneer Ridge MS - Court 1 Play4Him Academy 8th
47 53 Northwest Elite 8th
P8 5:20 PM Pioneer Ridge MS - Court 2 WI Playmakers 14U Weix
70 23 West Central Wildcats 8th Orange
Sunday, April 28, 2019
Game Time Location Team Score Team
B13 11:30 AM Kennedy AC - Court 3 [1] Mn.Nice Sorenson 8th
45 55 [1] Northwest Elite 8th
B14 11:30 AM Kennedy AC - Court 4 [4] WI Playmakers North 14U Senegal
45 40 [4] West Central Wildcats 8th Orange
B15 11:30 AM Kennedy AC - Court 1 [3] North Iowa Fire 8th
56 29 [3] Play4Him Academy 8th
B16 11:30 AM Kennedy AC - Court 2 [2] East Metro Wave 8th
49 46 [2] WI Playmakers 14U Weix

Bracket

[2] East Metro Wave 8th
3rd Place
[4] WI Playmakers North 14U Senegal
7th Place
[1] Northwest Elite 8th
Champion
[3] North Iowa Fire 8th
5th Place
[3] North Iowa Fire 8th - 56
B15 - Sun 4/28 11:30AM Kennedy AC - Court 1
[3] Play4Him Academy 8th - 29
[2] East Metro Wave 8th - 49
B16 - Sun 4/28 11:30AM Kennedy AC - Court 2
[2] WI Playmakers 14U Weix - 46
[1] Mn.Nice Sorenson 8th - 45
B13 - Sun 4/28 11:30AM Kennedy AC - Court 3
[1] Northwest Elite 8th - 55
[4] WI Playmakers North 14U Senegal - 45
B14 - Sun 4/28 11:30AM Kennedy AC - Court 4
[4] West Central Wildcats 8th Orange - 40