Basketball

Tournament Note

Final Schedule!

8th Grade-2023

Buckeye Prep Invitational 2019

Mar 29 - 31, 2019
OH
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
All-Ohio Red-Lav 2 0 26
Ohio C2K Lima-Red 1 1 4
Nova Village-Schmitz 1 1 0
PBA 94ft Select 0 2 -30
Pool B
Team W L
PD
Orangemen Elite 2 0 22
Ohio Basketball Club 1 1 8
Hardwork Bball Blue 1 1 -9
Cincinnati Saints 0 2 -21
Pool C
Team W L
PD
Ohio Champion Basketball 2 0 30
937 Hoop Dreams-Black 1 1 0
VSN Trailblazers 1 1 -13
TNBA Attack 0 2 -17
Pool D
Team W L
PD
Emerge Elite Purple 2 0 14
Ohio Buckets 2 0 9
Mid-Ohio Pumas-Etzler 0 2 -6
Dayton Airmen 0 2 -17
Pool E
Team W L
PD
NeXt 2 0 28
Ohio Stampede 1 1 0
Cincinnati Royals-Zeinner 1 1 0
Dayton Gators 0 2 -28
Pool F
Team W L
PD
Team Dose 2 0 20
Nova Village-Taylor 1 1 10
Mid-Ohio Pumas-Jackson 1 1 -2
Good to Great Bball 0 2 -28
Pool G
Team W L
PD
TNBA East Black 2 0 30
Michigan Titans 1 1 -14
Young Ballers 1 1 3
Ohio Hustle-Link 0 2 -19
Pool H
Team W L
PD
NCBC Select 2 0 30
Toledo Thunder 1 1 -12
Hardwork Bball-White 1 1 12
C2K-Lima-White 0 2 -30
Pool I
Team W L
PD
PBA 94ft Elite 2 0 30
Gurus of Go 2 0 25
Triple Threat 0 2 -25
Southern Ohio Outlaws 0 2 -30
Pool J
Team W L
PD
Ohio Kings 2 0 19
All-Ohio Red-Ray 2 0 11
Emerge Elite-Gold 1 1 0
Ohio Ballstars 0 2 -6
Ohio Hustle Ruffin 0 2 -24

Schedule

Filter by:

Friday, March 29, 2019
Game Time Location Team Score Team
P2 7:00 PM Worthington Kilbourne - Court 2 All-Ohio Red-Lav
63 33 Nova Village-Schmitz
P11 7:00 PM Worthington Kilbourne - Court 3 Team Dose
68 31 Mid-Ohio Pumas-Jackson
Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Gahanna Sports Factory - Court 2 PBA 94ft Select
40 65 Ohio C2K Lima-Red
P7 9:00 AM Gahanna Sports Factory - Court 1 Ohio Buckets
60 57 Mid-Ohio Pumas-Etzler
P8 9:00 AM Gahanna Sports Factory - Court 3 Emerge Elite Purple
54 43 Dayton Airmen
P9 9:00 AM Gahanna Sports Factory - Court 4 Cincinnati Royals-Zeinner
61 46 Dayton Gators
P12 9:00 AM Wellington HS - Court 1 Good to Great Bball
28 59 Nova Village-Taylor
P42 9:00 AM Westerville North High School - Court 1 All-Ohio Red-Ray
59 50 Ohio Hustle Ruffin
P3 10:15 AM Gahanna Sports Factory - Court 2 Ohio Basketball Club
51 58 Orangemen Elite
P4 10:15 AM Gahanna Sports Factory - Court 3 Cincinnati Saints
42 48 Hardwork Bball Blue
P5 10:15 AM Gahanna Sports Factory - Court 1 Ohio Champion Basketball
61 37 937 Hoop Dreams-Black
P6 10:15 AM Otterbein University - Court 4 TNBA Attack
64 66 VSN Trailblazers
P35 10:15 AM Westerville North High School - Court 1 Toledo Thunder
46 43 Hardwork Bball-White
P40 10:15 AM Otterbein University - Court 3 Ohio Kings
51 47 Ohio Ballstars
P10 11:30 AM Gahanna Sports Factory - Court 2 Ohio Stampede
32 45 NeXt
P13 11:30 AM Gahanna Sports Factory - Court 3 Ohio Hustle-Link
65 69 Young Ballers
P28 11:30 AM Gahanna Sports Factory - Court 4 Ohio Buckets
42 36 Dayton Airmen
P32 11:30 AM Wellington HS - Court 1 Team Dose
52 47 Nova Village-Taylor
P36 11:30 AM Westerville North High School - Court 1 NCBC Select
71 29 C2K-Lima-White
P14 12:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 1 Michigan Titans
40 62 TNBA East Black
P21 12:45 PM Otterbein University - Court 1 Ohio C2K Lima-Red
49 60 All-Ohio Red-Lav
P31 12:45 PM Dublin Coffman HS - Court 3 Mid-Ohio Pumas-Jackson
62 49 Good to Great Bball
P38 12:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 3 PBA 94ft Elite
67 36 Triple Threat
P43 12:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 2 Gurus of Go
52 26 Southern Ohio Outlaws
P15 2:00 PM Gahanna Sports Factory - Court 3 NCBC Select
63 25 Toledo Thunder
P24 2:00 PM Gahanna Sports Factory - Court 4 Ohio Basketball Club
70 49 Hardwork Bball Blue
P26 2:00 PM Gahanna Sports Factory - Court 2 Ohio Champion Basketball
62 36 VSN Trailblazers
P39 2:00 PM Gahanna Sports Factory - Court 1 Ohio Hustle Ruffin
35 58 Emerge Elite-Gold
P17 3:15 PM Otterbein University - Court 1 Southern Ohio Outlaws
35 66 PBA 94ft Elite
P18 3:15 PM Gahanna Sports Factory - Court 3 Gurus of Go
51 41 Triple Threat
P22 3:15 PM Gahanna Sports Factory - Court 1 PBA 94ft Select
37 60 Nova Village-Schmitz
P25 3:15 PM Otterbein University - Court 4 937 Hoop Dreams-Black
56 37 TNBA Attack
P27 3:15 PM Gahanna Sports Factory - Court 2 Mid-Ohio Pumas-Etzler
39 42 Emerge Elite Purple
P16 4:30 PM Gahanna Sports Factory - Court 1 Hardwork Bball-White
57 38 C2K-Lima-White
P19 4:30 PM Gahanna Sports Factory - Court 2 Emerge Elite-Gold
30 50 Ohio Kings
P20 4:30 PM Gahanna Sports Factory - Court 4 All-Ohio Red-Ray
56 54 Ohio Ballstars
P33 4:30 PM Gahanna Sports Factory - Court 3 Young Ballers
55 56 Michigan Titans
P23 5:45 PM Otterbein University - Court 4 Orangemen Elite
66 19 Cincinnati Saints
P29 5:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 1 Dayton Gators
46 59 Ohio Stampede
P30 5:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 2 Cincinnati Royals-Zeinner
31 57 NeXt
P34 5:45 PM Gahanna Sports Factory - Court 4 Ohio Hustle-Link
36 54 TNBA East Black
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Otterbein University - Court 1 [2] Nova Village-Taylor
61 63 [2] All-Ohio Red-Ray
B2 8:00 AM Otterbein University - Court 2 [2] 937 Hoop Dreams-Black
38 39 [2] Michigan Titans
B3 8:00 AM Otterbein University - Court 3 [2] Ohio Stampede
48 42 [3] Emerge Elite-Gold
B4 8:00 AM Otterbein University - Court 4 [2] Ohio C2K Lima-Red
51 65 [2] Gurus of Go
B5 8:00 AM Otterbein University - Court 5 [2] Ohio Buckets
54 46 [2] Toledo Thunder
B45 8:00 AM Worthington Kilbourne - Court 1 [5] Ohio Hustle Ruffin
66 68 [4] Ohio Hustle-Link
B47 8:00 AM Worthington Kilbourne - Court 2 [4] TNBA Attack
53 52 [4] Good to Great Bball
B48 8:00 AM Worthington Kilbourne - Court 3 [4] Dayton Gators
32 63 [4] Ohio Ballstars
B50 8:00 AM Worthington Kilbourne - Court 5 [4] C2K-Lima-White
52 57 [4] Southern Ohio Outlaws
B6 11:45 AM Otterbein University - Court 1 [1] NeXt
55 59 [2] Ohio Basketball Club
B7 11:45 AM Otterbein University - Court 4 [1] NCBC Select
69 63 [1] PBA 94ft Elite
B8 11:45 AM Otterbein University - Court 8 [1] TNBA East Black
44 42 [1] Ohio Kings
B9 11:45 AM Otterbein University - Court 2 [2] All-Ohio Red-Ray
34 45 [1] All-Ohio Red-Lav
B10 11:45 AM Otterbein University - Court 3 [2] Michigan Titans
40 51 [1] Emerge Elite Purple
B11 11:45 AM Otterbein University - Court 5 [2] Ohio Stampede
42 69 [1] Orangemen Elite
B12 11:45 AM Otterbein University - Court 6 [1] Team Dose
43 40 [2] Gurus of Go
B13 11:45 AM Otterbein University - Court 7 [1] Ohio Champion Basketball
62 29 [2] Ohio Buckets
B46 11:45 AM Wellington HS - Court 2 [3] Cincinnati Royals-Zeinner
47 61 [3] Triple Threat
B49 11:45 AM Worthington Kilbourne - Court 3 [3] Young Ballers
61 27 [4] PBA 94ft Select
B51 11:45 AM Worthington Kilbourne - Court 6 [4] Dayton Airmen
45 41 [3] Mid-Ohio Pumas-Jackson
B52 11:45 AM Wellington HS - Court 1 [3] Nova Village-Schmitz
53 52 [4] Ohio Hustle-Link
B53 11:45 AM Wellington HS - Court 3 [4] TNBA Attack
42 50 [3] Mid-Ohio Pumas-Etzler
B54 11:45 AM Worthington Kilbourne - Court 1 [3] Hardwork Bball-White
46 39 [4] Cincinnati Saints
B55 11:45 AM Worthington Kilbourne - Court 5 [4] Southern Ohio Outlaws
54 63 [3] VSN Trailblazers
B56 11:45 AM Worthington Kilbourne - Court 2 [4] Ohio Ballstars
54 39 [3] Hardwork Bball Blue
B27 2:15 PM Otterbein University - Court 1 [2] Ohio Basketball Club
40 52 [1] All-Ohio Red-Lav
B28 2:15 PM Otterbein University - Court 2 [1] Emerge Elite Purple
46 58 [1] NCBC Select
B29 2:15 PM Otterbein University - Court 3 [1] Orangemen Elite
67 51 [1] Team Dose
B30 2:15 PM Otterbein University - Court 4 [1] Ohio Champion Basketball
62 51 [1] TNBA East Black
B57 2:15 PM Worthington Kilbourne - Court 1 [3] Nova Village-Schmitz
62 52 [3] Triple Threat
B58 2:15 PM Worthington Kilbourne - Court 2 [3] Mid-Ohio Pumas-Etzler
36 56 [3] Hardwork Bball-White
B59 2:15 PM Worthington Kilbourne - Court 3 [4] Ohio Ballstars
49 48 [3] Young Ballers
B60 2:15 PM Worthington Kilbourne - Court 6 [3] VSN Trailblazers
36 61 [4] Dayton Airmen
B38 4:45 PM Otterbein University - Court 4 [1] All-Ohio Red-Lav
47 42 [1] NCBC Select
B39 4:45 PM Otterbein University - Court 5 [1] Orangemen Elite
52 43 [1] Ohio Champion Basketball
B61 4:45 PM Otterbein University - Court 7 [3] Nova Village-Schmitz
65 59 [3] Hardwork Bball-White
B62 4:45 PM Otterbein University - Court 6 [4] Ohio Ballstars
35 41 [4] Dayton Airmen
B44 6:45 PM Otterbein University - Court 5 [1] All-Ohio Red-Lav
47 58 [1] Orangemen Elite
B63 6:45 PM Otterbein University - Court 3 [3] Nova Village-Schmitz
36 48 [4] Dayton Airmen

Bracket

Unknown
Gold Champion
[4] Dayton Airmen
Silver Champion
[3] Nova Village-Schmitz - 53
B52 - Sun 3/31 11:45AM Wellington HS - Court 1
[4] Ohio Hustle-Link - 52
[1] NeXt - 55
B6 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 1
[2] Ohio Basketball Club - 59
[2] Ohio Basketball Club - 40
B27 - Sun 3/31 2:15PM Otterbein University - Court 1
[1] All-Ohio Red-Lav - 52
[2] Nova Village-Taylor - 61
B1 - Sun 3/31 8:00AM Otterbein University - Court 1
[2] All-Ohio Red-Ray - 63
[1] Emerge Elite Purple - 46
B28 - Sun 3/31 2:15PM Otterbein University - Court 2
[1] NCBC Select - 58
[2] All-Ohio Red-Ray - 34
B9 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 2
[1] All-Ohio Red-Lav - 45
[2] 937 Hoop Dreams-Black - 38
B2 - Sun 3/31 8:00AM Otterbein University - Court 2
[2] Michigan Titans - 39
[1] Orangemen Elite - 67
B29 - Sun 3/31 2:15PM Otterbein University - Court 3
[1] Team Dose - 51
[2] Michigan Titans - 40
B10 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 3
[1] Emerge Elite Purple - 51
[2] Ohio Stampede - 48
B3 - Sun 3/31 8:00AM Otterbein University - Court 3
[3] Emerge Elite-Gold - 42
[3] Nova Village-Schmitz - 36
B63 - Sun 3/31 6:45PM Otterbein University - Court 3
[4] Dayton Airmen - 48
[1] NCBC Select - 69
B7 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 4
[1] PBA 94ft Elite - 63
[1] Ohio Champion Basketball - 62
B30 - Sun 3/31 2:15PM Otterbein University - Court 4
[1] TNBA East Black - 51
[2] Ohio C2K Lima-Red - 51
B4 - Sun 3/31 8:00AM Otterbein University - Court 4
[2] Gurus of Go - 65
[1] All-Ohio Red-Lav - 47
B38 - Sun 3/31 4:45PM Otterbein University - Court 4
[1] NCBC Select - 42
[1] Orangemen Elite - 52
B39 - Sun 3/31 4:45PM Otterbein University - Court 5
[1] Ohio Champion Basketball - 43
[1] All-Ohio Red-Lav - 47
B44 - Sun 3/31 6:45PM Otterbein University - Court 5
[1] Orangemen Elite - 58
[2] Ohio Stampede - 42
B11 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 5
[1] Orangemen Elite - 69
[2] Ohio Buckets - 54
B5 - Sun 3/31 8:00AM Otterbein University - Court 5
[2] Toledo Thunder - 46
[1] Team Dose - 43
B12 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 6
[2] Gurus of Go - 40
[4] Ohio Ballstars - 35
B62 - Sun 3/31 4:45PM Otterbein University - Court 6
[4] Dayton Airmen - 41
[1] Ohio Champion Basketball - 62
B13 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 7
[2] Ohio Buckets - 29
[3] Nova Village-Schmitz - 65
B61 - Sun 3/31 4:45PM Otterbein University - Court 7
[3] Hardwork Bball-White - 59
[1] TNBA East Black - 44
B8 - Sun 3/31 11:45AM Otterbein University - Court 8
[1] Ohio Kings - 42
[3] Cincinnati Royals-Zeinner - 47
B46 - Sun 3/31 11:45AM Wellington HS - Court 2
[3] Triple Threat - 61
[4] TNBA Attack - 42
B53 - Sun 3/31 11:45AM Wellington HS - Court 3
[3] Mid-Ohio Pumas-Etzler - 50
[3] Nova Village-Schmitz - 62
B57 - Sun 3/31 2:15PM Worthington Kilbourne - Court 1
[3] Triple Threat - 52
[3] Hardwork Bball-White - 46
B54 - Sun 3/31 11:45AM Worthington Kilbourne - Court 1
[4] Cincinnati Saints - 39
[5] Ohio Hustle Ruffin - 66
B45 - Sun 3/31 8:00AM Worthington Kilbourne - Court 1
[4] Ohio Hustle-Link - 68
[4] Ohio Ballstars - 54
B56 - Sun 3/31 11:45AM Worthington Kilbourne - Court 2
[3] Hardwork Bball Blue - 39
[4] TNBA Attack - 53
B47 - Sun 3/31 8:00AM Worthington Kilbourne - Court 2
[4] Good to Great Bball - 52
[3] Mid-Ohio Pumas-Etzler - 36
B58 - Sun 3/31 2:15PM Worthington Kilbourne - Court 2
[3] Hardwork Bball-White - 56
[4] Ohio Ballstars - 49
B59 - Sun 3/31 2:15PM Worthington Kilbourne - Court 3
[3] Young Ballers - 48
[3] Young Ballers - 61
B49 - Sun 3/31 11:45AM Worthington Kilbourne - Court 3
[4] PBA 94ft Select - 27
[4] Dayton Gators - 32
B48 - Sun 3/31 8:00AM Worthington Kilbourne - Court 3
[4] Ohio Ballstars - 63
[4] Southern Ohio Outlaws - 54
B55 - Sun 3/31 11:45AM Worthington Kilbourne - Court 5
[3] VSN Trailblazers - 63
[4] C2K-Lima-White - 52
B50 - Sun 3/31 8:00AM Worthington Kilbourne - Court 5
[4] Southern Ohio Outlaws - 57
[3] VSN Trailblazers - 36
B60 - Sun 3/31 2:15PM Worthington Kilbourne - Court 6
[4] Dayton Airmen - 61
[4] Dayton Airmen - 45
B51 - Sun 3/31 11:45AM Worthington Kilbourne - Court 6
[3] Mid-Ohio Pumas-Jackson - 41