Basketball

Tournament Note

Final Schedule!

5th Grade-2026

Buckeye Prep Invitational 2019

Mar 29 - 31, 2019
OH
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Team Dose

5th Grade-2026 Champion

Fri Mar 29, 2019 - Sun Mar 31, 2019

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
KPA-Red 2 0 30
All-Ohio Red-Hamrick 2 0 10
TNBA East Black-Bremer 0 2 -20
Tri State Warriors 0 2 -20
Pool B
Team W L
PD
OBC Showstoppers 2 0 12
Lima Gators 1 1 0
937 Hoop Dreams 1 1 9
Toledo Thunder 0 2 -21
Pool C
Team W L
PD
Team Dose 2 0 25
Ohio Kings 2 0 17
Red Storm (PA) 0 2 -12
Ohio Buckets 0 2 -30
Pool D
Team W L
PD
Miller Factory 2 0 12
Nova Village-Synder 1 1 5
Ginn Elite 1 1 -5
Nine3Seven 0 2 -12
Pool E
Team W L
PD
Ohio Hoopsters-Elite 2 0 18
All-Ohio Cleveland 1 1 5
Mid-Ohio Pumas 1 1 -9
Buffalo Kings (NY) 0 2 -14
Pool F
Team W L
PD
Much Greater Elite 2 0 30
Ohio Stars Elite-McClurg 1 1 0
Allen Elite 0 2 -30
Pool G
Team W L
PD
Ohio Rebels 2 0 30
Nova Village-Gooden 1 1 -14
Good to Great Bball 0 2 -16

Schedule

Filter by:

Friday, March 29, 2019
Game Time Location Team Score Team
P23 7:00 PM Worthington Kilbourne - Court 4 Ohio Hoopsters-Elite
61 38 Mid-Ohio Pumas
P20 8:00 PM Worthington Kilbourne - Court 3 Miller Factory
47 42 Nova Village-Synder
Saturday, March 30, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 9:00 AM Worthington Kilbourne - Court 2 Ginn Elite
35 42 Miller Factory
P12 9:00 AM Worthington Kilbourne - Court 6 Ohio Stars Elite-McClurg
15 44 Much Greater Elite
P27 9:00 AM Worthington Kilbourne - Court 1 Nova Village-Gooden
13 65 Ohio Rebels
P4 10:15 AM Worthington Kilbourne - Court 2 Toledo Thunder
35 41 OBC Showstoppers
P8 10:15 AM Worthington Kilbourne - Court 3 Nine3Seven
39 49 Nova Village-Synder
P15 10:15 AM Worthington Kilbourne - Court 1 All-Ohio Red-Hamrick
43 38 TNBA East Black-Bremer
P3 11:30 AM Worthington Kilbourne - Court 1 Lima Gators
40 34 937 Hoop Dreams
P6 11:30 AM Worthington Kilbourne - Court 6 Team Dose
51 41 Red Storm (PA)
P11 11:30 AM Worthington Kilbourne - Court 3 Allen Elite
28 44 Ohio Stars Elite-McClurg
P13 11:30 AM Worthington Kilbourne - Court 2 Good to Great Bball
27 28 Nova Village-Gooden
P5 12:45 PM Worthington Kilbourne - Court 6 Ohio Kings
41 18 Ohio Buckets
P14 12:45 PM Worthington Kilbourne - Court 1 Tri State Warriors
37 53 KPA-Red
P10 2:00 PM Worthington Kilbourne - Court 6 Buffalo Kings (NY)
29 35 Mid-Ohio Pumas
P16 2:00 PM Worthington Kilbourne - Court 1 937 Hoop Dreams
48 30 Toledo Thunder
P25 2:00 PM Worthington Kilbourne - Court 5 Allen Elite
8 59 Much Greater Elite
P1 3:15 PM Worthington Kilbourne - Court 3 All-Ohio Red-Hamrick
45 40 Tri State Warriors
P2 3:15 PM Worthington Kilbourne - Court 5 KPA-Red
42 27 TNBA East Black-Bremer
P9 3:15 PM Otterbein University - Court 3 Ohio Hoopsters-Elite
39 36 All-Ohio Cleveland
P17 3:15 PM Worthington Kilbourne - Court 6 Lima Gators
42 48 OBC Showstoppers
P21 3:15 PM Worthington Kilbourne - Court 2 Ginn Elite
44 42 Nine3Seven
P26 3:15 PM Worthington Kilbourne - Court 1 Ohio Rebels
62 13 Good to Great Bball
P18 4:30 PM Worthington Kilbourne - Court 2 Ohio Buckets
17 50 Team Dose
P19 4:30 PM Worthington Kilbourne - Court 6 Ohio Kings
47 45 Red Storm (PA)
P22 5:45 PM Otterbein University - Court 2 All-Ohio Cleveland
45 37 Buffalo Kings (NY)
Sunday, March 31, 2019
Game Time Location Team Score Team
B14 8:00 AM Westerville North High School - Court 2 [3] Red Storm (PA)
47 23 [4] Buffalo Kings (NY)
B1 9:15 AM Worthington Kilbourne - Court 3 [2] Ohio Stars Elite-McClurg
49 22 [2] Nova Village-Gooden
B2 9:15 AM Worthington Kilbourne - Court 4 [1] Miller Factory
30 54 [2] Ohio Kings
B3 9:15 AM Worthington Kilbourne - Court 5 [1] Ohio Hoopsters-Elite
42 38 [2] Lima Gators
B4 9:15 AM Worthington Kilbourne - Court 6 [1] Team Dose
46 25 [2] Nova Village-Synder
B5 9:15 AM Westerville North High School - Court 1 [1] Much Greater Elite
53 42 [2] All-Ohio Red-Hamrick
B6 9:15 AM Westerville North High School - Court 2 [1] Ohio Rebels
43 21 [2] All-Ohio Cleveland
B15 10:30 AM Dublin Coffman HS - Court 1 [4] Toledo Thunder
58 48 [3] Mid-Ohio Pumas
B16 10:30 AM Dublin Coffman HS - Court 2 [4] Nine3Seven
60 5 [3] Good to Great Bball
B17 10:30 AM Dublin Coffman HS - Court 3 [4] Ohio Buckets
46 61 [4] Tri State Warriors
B10 11:45 AM Westerville North High School - Court 1 [1] OBC Showstoppers
43 60 [1] Ohio Rebels
B18 11:45 AM Westerville North High School - Court 2 [3] TNBA East Black-Bremer
51 62 [3] Red Storm (PA)
B7 1:00 PM Worthington Kilbourne - Court 3 [1] KPA-Red
41 38 [2] Ohio Stars Elite-McClurg
B8 1:00 PM Worthington Kilbourne - Court 4 [2] Ohio Kings
48 30 [1] Ohio Hoopsters-Elite
B9 1:00 PM Worthington Kilbourne - Court 5 [1] Team Dose
47 26 [1] Much Greater Elite
B19 1:00 PM Westerville North High School - Court 1 [3] Ginn Elite
59 49 [4] Toledo Thunder
B20 1:00 PM Westerville North High School - Court 2 [3] 937 Hoop Dreams
35 36 [4] Nine3Seven
B21 1:00 PM Dublin Coffman HS - Court 1 [3] Allen Elite
25 43 [4] Tri State Warriors
B11 3:30 PM Worthington Kilbourne - Court 6 [1] KPA-Red
37 38 [2] Ohio Kings
B12 3:30 PM Worthington Kilbourne - Court 3 [1] Team Dose
49 37 [1] Ohio Rebels
B22 3:30 PM Worthington Kilbourne - Court 2 [3] Red Storm (PA)
50 29 [3] Ginn Elite
B23 3:30 PM Worthington Kilbourne - Court 5 [4] Nine3Seven
52 46 [4] Tri State Warriors
B13 6:00 PM Otterbein University - Court 6 [2] Ohio Kings
35 45 [1] Team Dose
B24 6:00 PM Otterbein University - Court 8 [3] Red Storm (PA)
28 34 [4] Nine3Seven

Bracket

[1] Team Dose
Gold Champions
[4] Nine3Seven
Silver Champion
[3] Allen Elite - 25
B21 - Sun 3/31 1:00PM Dublin Coffman HS - Court 1
[4] Tri State Warriors - 43
[4] Toledo Thunder - 58
B15 - Sun 3/31 10:30AM Dublin Coffman HS - Court 1
[3] Mid-Ohio Pumas - 48
[2] Ohio Kings - 35
B13 - Sun 3/31 6:00PM Otterbein University - Court 6
[1] Team Dose - 45
[3] Red Storm (PA) - 28
B24 - Sun 3/31 6:00PM Otterbein University - Court 8
[4] Nine3Seven - 34
[4] Nine3Seven - 60
B16 - Sun 3/31 10:30AM Dublin Coffman HS - Court 2
[3] Good to Great Bball - 5
[4] Ohio Buckets - 46
B17 - Sun 3/31 10:30AM Dublin Coffman HS - Court 3
[4] Tri State Warriors - 61
[3] Red Storm (PA) - 50
B22 - Sun 3/31 3:30PM Worthington Kilbourne - Court 2
[3] Ginn Elite - 29
[2] Ohio Stars Elite-McClurg - 49
B1 - Sun 3/31 9:15AM Worthington Kilbourne - Court 3
[2] Nova Village-Gooden - 22
[1] Team Dose - 49
B12 - Sun 3/31 3:30PM Worthington Kilbourne - Court 3
[1] Ohio Rebels - 37
[1] KPA-Red - 41
B7 - Sun 3/31 1:00PM Worthington Kilbourne - Court 3
[2] Ohio Stars Elite-McClurg - 38
[2] Ohio Kings - 48
B8 - Sun 3/31 1:00PM Worthington Kilbourne - Court 4
[1] Ohio Hoopsters-Elite - 30
[1] Miller Factory - 30
B2 - Sun 3/31 9:15AM Worthington Kilbourne - Court 4
[2] Ohio Kings - 54
[1] Ohio Hoopsters-Elite - 42
B3 - Sun 3/31 9:15AM Worthington Kilbourne - Court 5
[2] Lima Gators - 38
[1] Team Dose - 47
B9 - Sun 3/31 1:00PM Worthington Kilbourne - Court 5
[1] Much Greater Elite - 26
[4] Nine3Seven - 52
B23 - Sun 3/31 3:30PM Worthington Kilbourne - Court 5
[4] Tri State Warriors - 46
[1] KPA-Red - 37
B11 - Sun 3/31 3:30PM Worthington Kilbourne - Court 6
[2] Ohio Kings - 38
[1] Team Dose - 46
B4 - Sun 3/31 9:15AM Worthington Kilbourne - Court 6
[2] Nova Village-Synder - 25
[1] Much Greater Elite - 53
B5 - Sun 3/31 9:15AM Westerville North High School - Court 1
[2] All-Ohio Red-Hamrick - 42
[1] OBC Showstoppers - 43
B10 - Sun 3/31 11:45AM Westerville North High School - Court 1
[1] Ohio Rebels - 60
[3] Ginn Elite - 59
B19 - Sun 3/31 1:00PM Westerville North High School - Court 1
[4] Toledo Thunder - 49
[1] Ohio Rebels - 43
B6 - Sun 3/31 9:15AM Westerville North High School - Court 2
[2] All-Ohio Cleveland - 21
[3] 937 Hoop Dreams - 35
B20 - Sun 3/31 1:00PM Westerville North High School - Court 2
[4] Nine3Seven - 36
[3] TNBA East Black-Bremer - 51
B18 - Sun 3/31 11:45AM Westerville North High School - Court 2
[3] Red Storm (PA) - 62
[3] Red Storm (PA) - 47
B14 - Sun 3/31 8:00AM Westerville North High School - Court 2
[4] Buffalo Kings (NY) - 23