Baseball

Tournament Note

13U Format
-Teams will play three pool games
-Winners from pools A, B, C, D, E will advance to the playoffs
-No metal cleats, gum, or seeds are permitted at MSI
-3 BBCOR ONLY

12U Format
-Teams will play two games Saturday for Sunday seeding
-Sunday games will be single elimination
-No metal cleats, gum, or seeds are permitted at MSI

13U Triple Play

MSI Triple Play

Jun 14 - 16, 2019
Aston, PA • West Chester, PA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RS
RA
Eagleville Phillies(Seed #5) (Eagleville, Pennsylvania) 2 1 0 18 15
West Chester Dragons 13U (West Chester, Pennsylvania) 2 1 0 21 15
MSI Black (Aston, Pennsylvania) 1 1 1 7 11
Diamond Baseball Academy (King of Prussia, Pennsylvania) 0 2 1 16 21
Pool B
Team W L T
RS
RA
Rising Stars Gold(Seed #1) (Whitehall, Pennsylvania) 3 0 0 17 2
Ultimate Sports Academy 13U Stars - National (Penn Valley, Pennsylvania) 2 1 0 28 5
Baseball U PA (Scranton, Pennsylvania) 0 2 1 6 23
Legends Baseball (Sewel, New Jersey) 0 2 1 4 25
Pool C
Team W L T
RS
RA
Mid Atlantic Show Mac(Seed #2) (Bellmawr, New Jersey) 3 0 0 23 3
Team Combat Scanzano (Cherry Hill, New Jersey) 1 1 1 12 12
South Jersey Elite (Westampton, New Jersey) 1 1 1 11 20
MSI Blue (Aston, Pennsylvania) 0 3 0 10 21
Pool D
Team W L T
RS
RA
RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3) (BRISTOL, Rhode Island) 3 0 0 24 5
East Brandywine Bulls (Downingtown, Pennsylvania) 2 1 0 9 10
Pro Skills 13U Teal (Hainesport, New Jersey) 1 2 0 9 20
Bucks County Xtreme Baseball (Bristol, Pennsylvania) 0 3 0 9 16
Pool E
Team W L T
RS
RA
Complete Game 13U Black(Pool Winner) (Royersford, Pennsylvania) 2 1 0 20 9
PM Raiders (Medford, NY) 2 1 0 9 9
Atlantic County Hammerheads (Linwood, New Jersey) 2 1 0 8 9
API Blue (Gambrills, Maryland) 0 3 0 7 17

Schedule

Filter by:

Friday, June 14, 2019
Game Time Location Team Score Team
P1 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D West Chester Dragons 13U
3 6 Eagleville Phillies(Seed #5)
P3 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Diamond Baseball Academy
1 1 MSI Black
P2 8:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D West Chester Dragons 13U
10 9 Diamond Baseball Academy
P4 8:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Eagleville Phillies(Seed #5)
2 6 MSI Black
Saturday, June 15, 2019
Game Time Location Team Score Team
P7 8:00 AM Maplezone Sports Institute Field - Field E Baseball U PA
2 10 Ultimate Sports Academy 13U Stars - National
P14 8:00 AM Neumann University Team Combat Scanzano
7 2 MSI Blue
P8 10:00 AM Maplezone Sports Institute Field - Field E Baseball U PA
0 9 Rising Stars Gold(Seed #1)
P15 10:00 AM Neumann University West Chester Dragons 13U
8 0 MSI Black
P19 10:00 AM West Chester East High School South Jersey Elite
0 10 Mid Atlantic Show Mac(Seed #2)
P20 12:00 PM West Chester East High School Eagleville Phillies(Seed #5)
10 6 Diamond Baseball Academy
P9 12:15 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Rising Stars Gold(Seed #1)
5 0 Legends Baseball
P16 12:15 PM Neumann University Complete Game 13U Black(Pool Winner)
7 0 PM Raiders
P10 2:15 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Team Combat Scanzano
3 3 South Jersey Elite
P17 2:15 PM Neumann University API Blue
1 3 Atlantic County Hammerheads
P21 2:15 PM West Chester East High School Ultimate Sports Academy 13U Stars - National
16 0 Legends Baseball
P11 4:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E MSI Blue
1 6 Mid Atlantic Show Mac(Seed #2)
P18 4:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3)
5 3 Bucks County Xtreme Baseball
P22 4:30 PM West Chester East High School East Brandywine Bulls
5 0 Pro Skills 13U Teal
P5 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D Complete Game 13U Black(Pool Winner)
11 4 API Blue
P12 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E PM Raiders
6 0 Atlantic County Hammerheads
P6 8:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3)
10 1 East Brandywine Bulls
P13 8:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Bucks County Xtreme Baseball
6 8 Pro Skills 13U Teal
Sunday, June 16, 2019
Game Time Location Team Score Team
P23 8:00 AM Maplezone Sports Institute Field - Field E Complete Game 13U Black(Pool Winner)
2 5 Atlantic County Hammerheads
P27 8:00 AM Neumann University PM Raiders
3 2 API Blue
P24 10:00 AM Maplezone Sports Institute Field - Field E RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3)
9 1 Pro Skills 13U Teal
P28 10:00 AM Neumann University Bucks County Xtreme Baseball
0 3 East Brandywine Bulls
P25 12:15 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Team Combat Scanzano
2 7 Mid Atlantic Show Mac(Seed #2)
P29 12:15 PM Neumann University Baseball U PA
4 4 Legends Baseball
P26 2:15 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E MSI Blue
7 8 South Jersey Elite
P30 2:15 PM Neumann University Ultimate Sports Academy 13U Stars - National
2 3 Rising Stars Gold(Seed #1)
B1 4:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Eagleville Phillies(Seed #5)
16 2 Complete Game 13U Black(Pool Winner)
B2 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field E Mid Atlantic Show Mac(Seed #2)
0 4 RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3)
B3 6:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D Rising Stars Gold(Seed #1)
8 0 [4] Eagleville Phillies(Seed #5)
B4 8:30 PM Maplezone Sports Institute Field - Field D [1] Rising Stars Gold(Seed #1)
0 0 [3] RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3)

Bracket

Bracket Winner B4
Champion
Mid Atlantic Show Mac(Seed #2) - 0
B2 - Sun 6/16 6:30PM Maplezone Sports Institute Field - Field E
RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3) - 4
[1] Rising Stars Gold(Seed #1) - 0
B4 - Sun 6/16 8:30PM Maplezone Sports Institute Field - Field D
[3] RI PROSPECTS BASEBALL CLUB(Seed #3) - 0
Rising Stars Gold(Seed #1) - 8
B3 - Sun 6/16 6:30PM Maplezone Sports Institute Field - Field D
[4] Eagleville Phillies(Seed #5) - 0
Eagleville Phillies(Seed #5) - 16
B1 - Sun 6/16 4:30PM Maplezone Sports Institute Field - Field E
Complete Game 13U Black(Pool Winner) - 2