Basketball

Tournament Note

PLEASE READ...IMPORTANT INFORMATION!

ADMISSION:

ONLY IMMEDIATE HOUSEHOLD MEMBERS WILL BE ALLOWED AS SPECTATORS THIS WEEKEND. THIS WILL BE STRICTLY ENFORCED WITH NO EXCEPTIONS. HOUSEHOLD MEMBERS MUST ENTER WITH PLAYER. ANY PERSON ACCOMPANYING A PLAYER IS CONSIDERED A SPECTATOR, REGARDLESS OF AGE. EACH TEAM IS ALLOWED 2 COACHES THAT MUST SIGN-IN. COACHES DO NOT COUNT TOWARD A PLAYER/SPECTATOR TOTAL, BUT MUST ENTER THE FACILITY SEPARATELY FROM THEIR FAMILY AND MUST MAINTAIN SOCIAL DISTANCING THROUGHOUT THEIR TIME IN THE FACILITY. SOCIAL DISTANCING IS REQUIRED BY EACH PLAYER/GROUP AT ALL TIMES.

$10 PER SPECTATOR, PER DAY (WEEKEND PASSES ARE AVAILABLE FOR $20) - We accept Cash, Venmo or Checks, payable to Elkhorn Elite.
CHILDREN 5 YEARS OF AGE AND YOUNGER = FREE ADMISSION

2 COACHES PER TEAM + TOURNAMENT PLAYERS = FREE ADMISSION

Strict Covid Guidelines will be in place for all staff, officials, coaches, players and spectators. Click on the MORE tab and then DOCUMENTS for a detailed breakdown of all guidelines and expectations.

For Tournament Rules, click on the MORE tab and then DOCUMENTS.

HOME TEAM wears LIGHT COLORED jerseys and is the first (top) team listed on the phone app schedule. The VISITING TEAM is the bottom team listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys,

There are t-shirts for the first-place team in each pool/bracket. If your team places first in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your t-shirts. The t-shirts are provided to players only.

Good Luck to All Teams this Weekend!

5th Grade Girls

Girls Cornhusker Youth State Basketball Championships 2021

Jan 2 - 3, 2021
ELKHORN, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Ballers
Team W L
PD
PA
NE Lasers Supreme Gold 5th 3 0 32 59
Blair Purple 5th 2 1 20 62
OSA Platinum II 5th 1 2 -11 72
Bennington Badgers Blue 5th 0 3 -41 99
Hoopers
Team W L
PD
PA
Elkhorn Elite (Hoeft) 3 0 43 35
OSA Gold 5th 2 1 17 40
Nebraska Impact (Knutson) 1 2 -7 68
Rebels 0 3 -53 83
Jammers
Team W L
PD
PA
PLSHS Jr. Titans Blue 5th 3 0 37 44
OSA Black 5th 2 1 2 56
Oakland-Craig 1 2 -12 60
Lincoln Timberwolves 0 3 -27 63
Slammers "A"
Team W L
PD
PA
Blair White 5th 2 0 19 23
Jr. SkyHawks Green 5th 1 1 -14 47
Jr. Crusaders 5th 0 2 -5 30
Slammers "B"
Team W L
PD
PA
Elkhorn Elite (Troia) 2 0 27 11
Elkhorn Elite (Krause) 1 1 3 26
GBA (Stockstill) 0 2 -30 54

Schedule

Filter by:

Saturday, January 02, 2021
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 Elkhorn Elite (Hoeft)
34 13 Nebraska Impact (Knutson)
P16 8:00 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Elkhorn Elite (Krause)
24 14 GBA (Stockstill)
P7 9:00 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 5 Jr. Crusaders 5th
17 18 Jr. SkyHawks Green 5th
P14 9:30 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 4 OSA Black 5th
13 12 Oakland-Craig
P13 10:00 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 PLSHS Jr. Titans Blue 5th
23 7 Lincoln Timberwolves
P8 10:30 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 6 GBA (Stockstill)
6 30 Elkhorn Elite (Troia)
P15 11:00 AM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Blair White 5th
12 8 Jr. Crusaders 5th
P5 12:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 OSA Black 5th
27 28 PLSHS Jr. Titans Blue 5th
P23 1:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 5 Jr. SkyHawks Green 5th
15 30 Blair White 5th
P2 3:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 NE Lasers Supreme Gold 5th
36 14 Bennington Badgers Blue 5th
P1 5:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 6 OSA Platinum II 5th
19 24 Blair Purple 5th
P4 6:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 4 OSA Gold 5th
20 1 Rebels
Sunday, January 03, 2021
Game Time Location Team Score Team
P24 1:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 4 Elkhorn Elite (Troia)
12 5 Elkhorn Elite (Krause)
P22 2:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 OSA Black 5th
18 16 Lincoln Timberwolves
P9 2:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 2 Blair Purple 5th
22 27 NE Lasers Supreme Gold 5th
P10 2:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 6 OSA Platinum II 5th
19 18 Bennington Badgers Blue 5th
P21 3:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Oakland-Craig
10 34 PLSHS Jr. Titans Blue 5th
B1 4:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 5 Jr. Crusaders 5th
18 4 GBA (Stockstill)
B2 4:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Jr. SkyHawks Green 5th
28 10 Elkhorn Elite (Krause)
B3 4:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 Blair White 5th
32 9 Elkhorn Elite (Troia)
P18 4:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 2 OSA Platinum II 5th
23 30 NE Lasers Supreme Gold 5th
P6 5:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 Lincoln Timberwolves
13 22 Oakland-Craig
P17 5:30 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 2 Bennington Badgers Blue 5th
16 44 Blair Purple 5th
P19 6:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Rebels
12 26 Nebraska Impact (Knutson)
P20 6:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 5 Elkhorn Elite (Hoeft)
18 15 OSA Gold 5th
P11 8:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1 Nebraska Impact (Knutson)
21 22 OSA Gold 5th
P12 8:00 PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3 Elkhorn Elite (Hoeft)
37 7 Rebels

Bracket

Blair White 5th
Champion
Jr. Crusaders 5th
5th Place
Jr. SkyHawks Green 5th
3rd Place
Blair White 5th - 32
B3 - Sun 1/3 4:00PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 1
Elkhorn Elite (Troia) - 9
Jr. SkyHawks Green 5th - 28
B2 - Sun 1/3 4:00PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 3
Elkhorn Elite (Krause) - 10
Jr. Crusaders 5th - 18
B1 - Sun 1/3 4:00PM UBT SPORTS COMPLEX - Court 5
GBA (Stockstill) - 4