Basketball

Tournament Note

PLEASE READ...IMPORTANT INFORMATION!

ADMISSION:
$10 PER ADULT, PER DAY (WEEKEND PASS $25)
$5 PER STUDENT, PER DAY (WEEKEND PASS $12)
CHILDREN 5 AND UNDER ARE FREE

2 COACHES PER TEAM + TOURNAMENT PLAYERS = FREE

ALL SPECTATORS ARE ALLOWED UP TO LOCAL CAPACITY LIMITATIONS.

The HOME TEAM is the TOP TEAM LISTED on the phone app and will wear LIGHT COLORED jerseys.
The VISITING TEAM wears DARK COLORED jerseys and is the BOTTOM TEAM LISTED on the phone app schedule.

There are t-shirts for the first-place teams in each pool. If your team places first your pool/bracket then please see the Site Director at the front admissions desk area to receive your t-shirts for medals only.

GOOD LUCK TO ALL TEAMS!!


TOURNAMENT RULES (CAN ALSO BE DOWNLOADED FROM THE DOCUMENTS TAB)


REGULATION GAME:
• 3rd grade will play with a 27.5” (Junior) basketball. All other grades from 4th thru 7th will play with a 28.5” (Intermediate) basketball. 8th Grade will play with a 29.5" official men's basketball. All grades will play on a 10’ rim.
• 3rd Grade will utilize a 12’ free throw line. All other grades will utilize a 15’ free throw line.
• Two 20-minute halves with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last minute of each half. If the score differential is more than 15 points the clock will not stop the last minute of the 2nd half.
• Each team must provide a responsible, age appropriate, volunteer for the scorebook and/or game clock.
• A maximum of 2 non-players are allowed on each teams’ bench. Only Head Coaches are allowed to stand and only Head Coaches are allowed to speak to the officials.
• 3-minute halftime and 5-minute pre-game warm-up. (warm up may be shortened if running behind)

FULL COURT PRESSING:
• No full court pressing at the 3rd grade level until the last minute of the second half and overtimes.
• 4th through 8th grade teams, full court pressing is allowed at all levels to a 20-point lead.

TIME-OUTS:
• Each team will receive 1 – full 60 second time-out AND 1 – 30 second time-out per half, NO CARRYOVER.
• Each team gets one 30 second timeout in each OT period; no carryover.

OVERTIME:
• The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of overtime.
• If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be sudden death 2-minute overtime, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of sudden death overtime. The first team to score wins.
• If the score remains tied after 2 overtimes, each team will pick a free throw shooter to shoot a free throw. If one player makes their free throw and the other does not, then that team that made it wins. If both miss or make, then the teams must choose 2 different players to shoot. The team cannot choose the same player to shoot until all players on the team have shot. This continues until a team wins’.

STANDINGS / TIE-BREAKERS:
• Game scores, game schedules and standings will be posted on Tourney Machine. www.tourneymachine.com.
• Round Robin Tie-Breakers:
1) Record
2) Head-to-Head
3) Point Differential (20 point maximum)
4) Total Points Allowed

8th Grade Boys

Boys Cornhusker Youth State Basketball Championships 2021

Mar 12 - 14, 2021
Council Bluffs, IA • Elkhorn, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Alley-Oop
Team W L
PD
PA
Papillion Elite 3 0 12 144
NRE 8th 2 1 35 105
OSA Platinum I 8th 1 2 -12 124
Jr. Mustangs Blue 8th 0 3 -35 190
Assist "A"
Team W L
PD
PA
GBA Elite I 8th 1 1 8 85
OSA Platinum II 8th 1 1 -3 98
OSA Gold I 8th 1 1 -5 114
Assist "B"
Team W L
PD
PA
NRE II 8th 2 0 6 101
MBA Select Green 8th 1 1 0 103
KC Dream 2025 0 2 -6 100
Buzzer Beater
Team W L
PD
PA
Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft) 2 1 22 164
Jr. Trojans Red 8th 2 1 3 160
712 Ballers 2 1 -1 138
Ballaholics 0 3 -24 145
Dunkers
Team W L
PD
PA
Elkhorn Attack All-Stars (Crom) 3 0 34 96
Jr. Westside Warriors Black 1 2 4 111
GBA Elite II 8th 1 2 -16 126
CMA All-Stars 8th 1 2 -22 146
Fast Break
Team W L
PD
PA
Lincoln Flash 3 0 13 100
OSA Gold II 8th 2 1 16 116
Bennington Badgers White 8th 1 2 -6 115
MBA Select White 8th 0 3 -23 125
Finger Roll
Team W L
PD
PA
Jr. Mustangs Silver 8th 3 0 41 90
Rams 2 1 9 111
SOH 8th 1 2 -12 133
OSA Black I 8th 0 3 -38 154
Hoopers
Team W L
PD
PA
Premier Force 2 1 5 93
Lifestyle-G.B.O.D HEAT 2 1 9 111
GBA Select 8th (Nielsen) 1 2 -10 102
Elkhorn Attack Battle 1 2 -4 121
Jammers
Team W L
PD
PA
Nebraska United 3 0 52 84
Jr. Westside Warriors Red 2 1 -16 130
MBA Wildcats (Sorum) 8th 0 2 -14 83
Jr. Mustangs White 8th 0 2 -22 104
Jump Shot
Team W L
PD
PA
Centennial 3 0 24 80
Millard Bulls 8th 2 1 31 90
OSA Black II 8th 1 2 -19 135
Tekamah-Herman Tigers 0 3 -36 133
Layup
Team W L
PD
PA
North Bend Tigers 3 0 31 79
Omaha Racers 2 1 -3 117
LBA Lions 8th 1 2 2 119
Mustangs 0 3 -30 124
Rebound
Team W L
PD
PA
Bennington Badgers Gray 8th 3 0 27 92
Jr. Cougars 2 1 28 97
Jr. Westside Warriors White 1 2 -1 114
Jr. Trojans White 8th 0 3 -54 145
Slammers
Team W L
PD
PA
Jr. Westside Warriors Gray 3 0 29 72
Elkhorn Attack Wizards 2 1 13 101
OSA 8th White 1 2 -13 101
Elkhorn Attack Bulldogs 0 3 -29 112

Schedule

Filter by:

Friday, March 12, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P62 5:30 PM Iowa West Field House - Court #8 Jr. Westside Warriors Black
35 40 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
P77 6:00 PM Iowa West Field House - Court #3 OSA Black I 8th
43 53 SOH 8th
P1 6:30 PM Iowa West Field House - Court #8 OSA Platinum I 8th
38 45 Papillion Elite
P21 6:30 PM Iowa West Field House - Court #4 Jr. Trojans White 8th
18 41 Jr. Westside Warriors White
P26 8:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Rams
40 32 OSA Black I 8th
P59 8:30 PM Iowa West Field House - Court #4 Ballaholics
46 48 Jr. Trojans Red 8th
P71 9:00 PM Iowa West Field House - Court #3 Omaha Racers
50 42 Mustangs
P23 9:30 PM Iowa West Field House - Court #4 Jr. Westside Warriors Gray
34 21 Elkhorn Attack Bulldogs
P58 9:30 PM Iowa West Field House - Court #6 Papillion Elite Black
44 40 Powerhouse Hoops NE (Weeder)
P66 9:30 PM Iowa West Field House - Court #2 Premier Force
36 34 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
Saturday, March 13, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P74 8:00 AM Iowa West Field House - Court #7 Jr. Trojans White 8th
34 48 Bennington Badgers Gray 8th
P53 9:30 AM Iowa West Field House - Court #4 Jr. Mustangs Blue 8th
67 69 Papillion Elite
P78 9:30 AM UBT Sports Complex - Court #5 Jr. Mustangs Silver 8th
35 33 Rams
P19 10:00 AM Iowa West Field House - Court #3 LBA Lions 8th
42 32 Mustangs
P6 11:00 AM Iowa West Field House - Court #5 Powerhouse Hoops NE (Weeder)
44 42 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
P45 12:00 PM Iowa West Field House - Court #3 Mustangs
20 32 North Bend Tigers
P37 12:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 OSA Gold II 8th
42 44 Lincoln Flash
P46 12:30 PM Iowa West Field House - Court #2 LBA Lions 8th
40 44 Omaha Racers
P5 1:00 PM UBT Sports Complex - Court #3 Papillion Elite Black
55 39 Bennington Badgers Blue 8th
P22 1:00 PM UBT Sports Complex - Court #1 Bennington Badgers Gray 8th
26 24 Jr. Cougars
P28 1:30 PM Iowa West Field House - Court #6 OSA Platinum I 8th
45 32 Jr. Mustangs Blue 8th
P49 1:30 PM UBT Sports Complex - Court #6 Elkhorn Attack Wizards
37 25 Elkhorn Attack Bulldogs
P55 1:30 PM Iowa West Field House - Court #8 OSA Platinum II 8th
47 35 GBA Elite I 8th
P9 2:00 PM UBT Sports Complex - Court #1 Jr. Westside Warriors Black
50 40 CMA All-Stars 8th
P30 2:00 PM Iowa West Field House - Court #5 KC Dream 2025
47 49 MBA Select Green 8th
P52 2:00 PM UBT Sports Complex - Court #3 Jr. Mustangs Silver 8th
61 33 OSA Black I 8th
P68 2:00 PM Iowa West Field House - Court #7 Jr. Mustangs White 8th
31 57 Nebraska United
P11 2:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 Bennington Badgers White 8th
41 44 OSA Gold II 8th
P70 3:00 PM UBT Sports Complex - Court #3 OSA Black II 8th
26 31 Centennial
P76 3:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 Elkhorn Attack Wizards
38 42 Jr. Westside Warriors Gray
P3 4:00 PM Iowa West Field House - Court #7 OSA Gold I 8th
63 48 OSA Platinum II 8th
P4 4:00 PM Iowa West Field House - Court #5 MBA Select Green 8th
54 56 NRE II 8th
P35 4:00 PM UBT Sports Complex - Court #1 CMA All-Stars 8th
32 46 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
P75 4:00 PM UBT Sports Complex - Court #2 OSA 8th White
41 37 Elkhorn Attack Bulldogs
P36 4:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 Jr. Westside Warriors Black
30 31 GBA Elite II 8th
P73 4:30 PM UBT Sports Complex - Court #5 Jr. Cougars
51 41 Jr. Westside Warriors White
P54 5:00 PM Iowa West Field House - Court #5 OSA Platinum I 8th
29 47 NRE 8th
P12 5:30 PM Iowa West Field House - Court #6 Lincoln Flash
38 31 MBA Select White 8th
P18 5:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 Centennial
44 34 Tekamah-Herman Tigers
P20 5:30 PM Iowa West Field House - Court #8 North Bend Tigers
35 20 Omaha Racers
P13 6:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Premier Force
26 22 GBA Select 8th (Nielsen)
P14 6:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
46 44 Elkhorn Attack Battle
P16 6:30 PM Iowa West Field House - Court #6 Nebraska United
41 29 MBA Wildcats (Sorum) 8th
P56 6:30 PM Iowa West Field House - Court #8 NRE II 8th
51 47 KC Dream 2025
P50 7:00 PM UBT Sports Complex - Court #1 Jr. Westside Warriors Gray
25 13 OSA 8th White
P60 7:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)
59 53 712 Ballers
P10 7:30 PM UBT Sports Complex - Court #4 Elkhorn Attack All-Stars (Crom)
44 29 GBA Elite II 8th
P29 7:30 PM Iowa West Field House - Court #4 GBA Elite I 8th
66 38 OSA Gold I 8th
P17 8:00 PM Iowa West Field House - Court #1 OSA Black II 8th
35 71 Millard Bulls 8th
P39 8:00 PM Iowa West Field House - Court #5 GBA Select 8th (Nielsen)
31 40 Lifestyle-G.B.O.D HEAT
P40 8:30 PM Iowa West Field House - Court #4 Premier Force
36 37 Elkhorn Attack Battle
P67 8:30 PM Iowa West Field House - Court #2 MBA Wildcats (Sorum) 8th
40 42 Jr. Westside Warriors Red
P7 9:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)
62 65 Jr. Trojans Red 8th
Sunday, March 14, 2021
Game Time Location Home (Light Jersey) Score Visitor (Dark Jersey)
P63 8:30 AM Iowa West Field House - Court #8 MBA Select White 8th
31 46 OSA Gold II 8th
P24 9:30 AM Iowa West Field House - Court #8 Elkhorn Attack Wizards
39 34 OSA 8th White
B1 10:00 AM Iowa West Field House - Court #3 OSA Gold I 8th
55 43 KC Dream 2025
B2 10:00 AM Iowa West Field House - Court #7 OSA Platinum II 8th
62 57 MBA Select Green 8th
B3 10:00 AM Iowa West Field House - Court #5 GBA Elite I 8th
42 44 NRE II 8th
P44 10:00 AM UBT Sports Complex - Court #3 OSA Black II 8th
39 33 Tekamah-Herman Tigers
P42 10:30 AM UBT Sports Complex - Court #4 Jr. Mustangs White 8th
MBA Wildcats (Sorum) 8th
P47 10:30 AM UBT Sports Complex - Court #6 Jr. Westside Warriors White
34 45 Bennington Badgers Gray 8th
P72 10:30 AM UBT Sports Complex - Court #5 LBA Lions 8th
39 43 North Bend Tigers
P48 11:00 AM UBT Sports Complex - Court #1 Jr. Trojans White 8th
30 56 Jr. Cougars
P64 11:00 AM Iowa West Field House - Court #1 Bennington Badgers White 8th
27 31 Lincoln Flash
P43 11:30 AM Iowa West Field House - Court #6 Millard Bulls 8th
20 29 Centennial
P31 12:00 PM Iowa West Field House - Court #3 Bennington Badgers Blue 8th
37 35 Powerhouse Hoops NE (Weeder)
P32 12:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Papillion Elite Black
43 35 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
P51 12:30 PM Iowa West Field House - Court #8 SOH 8th
44 47 Rams
P38 1:00 PM Iowa West Field House - Court #3 Bennington Badgers White 8th
41 40 MBA Select White 8th
P61 1:00 PM Iowa West Field House - Court #1 GBA Elite II 8th
50 52 CMA All-Stars 8th
P8 2:00 PM Iowa West Field House - Court #3 712 Ballers
32 29 Ballaholics
P57 2:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Bennington Badgers Blue 8th
51 47 Elkhorn Attack All-Stars (Jakopovic)
P69 2:00 PM Iowa West Field House - Court #7 Tekamah-Herman Tigers
26 50 Millard Bulls 8th
P25 3:30 PM Iowa West Field House - Court #4 Jr. Mustangs Silver 8th
43 24 SOH 8th
P27 4:00 PM Iowa West Field House - Court #1 Papillion Elite
42 39 NRE 8th
P33 4:00 PM Iowa West Field House - Court #3 Jr. Trojans Red 8th
50 52 712 Ballers
P41 4:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Jr. Westside Warriors Red
24 45 Nebraska United
P65 5:30 PM Iowa West Field House - Court #8 Elkhorn Attack Battle
36 39 GBA Select 8th (Nielsen)
P2 6:00 PM Iowa West Field House - Court #3 NRE 8th
76 34 Jr. Mustangs Blue 8th
P15 6:00 PM Iowa West Field House - Court #5 Jr. Mustangs White 8th
45 47 Jr. Westside Warriors Red
P34 6:00 PM Iowa West Field House - Court #7 Elkhorn Attack All-Stars (Hoeft)
65 46 Ballaholics

Bracket

OSA Platinum II 8th
3rd Place
OSA Gold I 8th
5th Place
NRE II 8th
Champion
GBA Elite I 8th - 42
B3 - Sun 3/14 10:00AM Iowa West Field House - Court #5
NRE II 8th - 44
OSA Gold I 8th - 55
B1 - Sun 3/14 10:00AM Iowa West Field House - Court #3
KC Dream 2025 - 43
OSA Platinum II 8th - 62
B2 - Sun 3/14 10:00AM Iowa West Field House - Court #7
MBA Select Green 8th - 57