Basketball

10th Red

Super 16 Showcase

Jul 9 - 11, 2021
Des Moines, IA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Howard Pulley/Team Tyus (15U)

10th Red Champion

Fri Jul 9, 2021 - Sun Jul 11, 2021

Pool Standings

Pool A
Team W L
PD
ND Attack 16U Green (Rugby, ND) 4 0 34
Howard Pulley/Team Tyus (15U) 3 1 43
MN Lightning Ellerbusch 2 2 3
MN Heat 16U Dedina 1 3 -27
Powerhouse NE Perkins (ELKHORN, NE) 0 4 -53
Pool B
Team W L
PD
Sizzle 16U Silas 3 1 31
OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green (Omaha, NE) 3 1 17
MN Heat 16U Lewis 2 2 -17
Beyond Ball 16U Next Up 1 3 -20
Minnesota Select James (Chaska, MN) 1 3 -11

Schedule

Filter by:

Friday, July 09, 2021
Game Time Location Team Score Team
P2 3:20 PM HyVee Hall - Court 6 MN Lightning Ellerbusch
89 49 Powerhouse NE Perkins
P4 3:20 PM HyVee Hall - Court 8 OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green
39 49 MN Heat 16U Lewis
P1 4:25 PM HyVee Hall - Court 5 MN Heat 16U Dedina
44 60 Howard Pulley/Team Tyus (15U)
P3 4:25 PM HyVee Hall - Court 7 Sizzle 16U Silas
62 53 Beyond Ball 16U Next Up
P5 6:35 PM HyVee Hall - Court 5 ND Attack 16U Green
77 65 MN Heat 16U Dedina
P7 6:35 PM HyVee Hall - Court 6 Minnesota Select James
59 67 Sizzle 16U Silas
P6 7:40 PM HyVee Hall - Court 6 Howard Pulley/Team Tyus (15U)
69 53 Powerhouse NE Perkins
P8 7:40 PM HyVee Hall - Court 7 Beyond Ball 16U Next Up
43 44 MN Heat 16U Lewis
P9 8:45 PM HyVee Hall - Court 3 MN Lightning Ellerbusch
57 69 ND Attack 16U Green
P11 8:45 PM HyVee Hall - Court 1 OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green
56 41 Minnesota Select James
Saturday, July 10, 2021
Game Time Location Team Score Team
P12 2:25 PM HyVee Hall - Court 7 MN Heat 16U Lewis
32 59 Sizzle 16U Silas
P10 3:30 PM HyVee Hall - Court 1 Powerhouse NE Perkins
30 49 MN Heat 16U Dedina
P19 4:35 PM HyVee Hall - Court 7 Beyond Ball 16U Next Up
50 49 Minnesota Select James
P13 6:45 PM HyVee Hall - Court 1 ND Attack 16U Green
54 46 Powerhouse NE Perkins
P14 6:45 PM HyVee Hall - Court 2 MN Lightning Ellerbusch
40 57 Howard Pulley/Team Tyus (15U)
P15 6:45 PM HyVee Hall - Court 5 Minnesota Select James
52 39 MN Heat 16U Lewis
P16 6:45 PM HyVee Hall - Court 6 OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green
54 43 Beyond Ball 16U Next Up
P17 8:55 PM HyVee Hall - Court 1 Howard Pulley/Team Tyus (15U)
64 66 ND Attack 16U Green
P18 8:55 PM HyVee Hall - Court 2 MN Heat 16U Dedina
41 59 MN Lightning Ellerbusch
P20 8:55 PM HyVee Hall - Court 8 Sizzle 16U Silas
52 53 OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green
Sunday, July 11, 2021
Game Time Location Team Score Team
B1 11:15 AM HyVee Hall - Court 2 [1] ND Attack 16U Green
52 57 Sizzle 16U Silas
B2 11:15 AM HyVee Hall - Court 1 [2] Howard Pulley/Team Tyus (15U)
60 35 OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green
B3 1:25 PM HyVee Hall - Court 2 [2] Sizzle 16U Silas
48 61 [2] Howard Pulley/Team Tyus (15U)
B4 1:25 PM Kingdom Courts - Court 3 [3] MN Lightning Ellerbusch
63 35 [3] MN Heat 16U Lewis
B5 2:30 PM Kingdom Courts - Court 3 [4] MN Heat 16U Dedina
67 45 [4] Beyond Ball 16U Next Up
B6 3:35 PM Kingdom Courts - Court 3 [5] Powerhouse NE Perkins
37 39 [5] Minnesota Select James

Bracket

[2] Howard Pulley/Team Tyus (15U)
Champion
[3] MN Lightning Ellerbusch
[4] MN Heat 16U Dedina
[5] Minnesota Select James
[3] MN Lightning Ellerbusch - 63
B4 - Sun 7/11 1:25PM Kingdom Courts - Court 3
[3] MN Heat 16U Lewis - 35
[2] Sizzle 16U Silas - 48
B3 - Sun 7/11 1:25PM HyVee Hall - Court 2
[2] Howard Pulley/Team Tyus (15U) - 61
[4] MN Heat 16U Dedina - 67
B5 - Sun 7/11 2:30PM Kingdom Courts - Court 3
[4] Beyond Ball 16U Next Up - 45
[5] Powerhouse NE Perkins - 37
B6 - Sun 7/11 3:35PM Kingdom Courts - Court 3
[5] Minnesota Select James - 39
[1] ND Attack 16U Green - 52
B1 - Sun 7/11 11:15AM HyVee Hall - Court 2
Sizzle 16U Silas - 57
[2] Howard Pulley/Team Tyus (15U) - 60
B2 - Sun 7/11 11:15AM HyVee Hall - Court 1
OSA Crusader U16 Regional Benedetto Green - 35