Softball

Tournament Note

Monday, 5:45am-
All games are on as scheduled for 9am. The 18U bracket is posted. Single elimination with a consolation bracket. 1:15 finish the inning game time limit.

When you arrive, please stay off all dirt areas until game time.

There are areas behind the outfield fence on the stadium field for warm ups and you have access to the two batting cages on the berm. Please note there is no hitting warm ups or bownets allowed inside the fence area on the stadium field.

Thank you! Remember why we get to play....Memorial Day 2021.
Play ball!!

16 & Under

TC Memorial Weekend

May 29 - 31, 2021
Fort Collins, CO
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L T
RD
RS
RA
TC Colorado 16U (Ft Collins, CO) 3 0 1 22 38 16
Batbusters-DeHerrera (Lakewood, CO) 2 0 1 10 26 16
Colorado Styxx (Dentino) (Littleton, CO) 2 1 0 10 19 9
16U Laramie Lightning (Laramie, WY) 0 3 0 -15 11 26
FC Stars - Cruz (Eaton, CO) 0 3 0 -27 4 31
Pool B
Team W L T
RD
RS
RA
Colorado Styxx (Littleton, CO) 2 1 0 8 26 18
Firecrackers - Gale/Vollmar (Thornton, CO) 2 1 0 4 13 9
Impact Gold-Aguiar (Severance, CO) 2 1 0 2 21 19
Elite Fastpitch 16U (Arvada, CO) 0 3 0 -14 19 33

Schedule

Filter by:

Saturday, May 29, 2021
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Rolland Moore - Field 1 Firecrackers - Gale/Vollmar
8 0 Elite Fastpitch 16U
P2 8:00 AM Rolland Moore - Field 2 Colorado Styxx
6 7 Impact Gold-Aguiar
P3 8:00 AM Triple Crown Sports - TC West Batbusters-DeHerrera
8 6 16U Laramie Lightning
P4 8:00 AM Triple Crown Sports - TC Stadium TC Colorado 16U
7 3 Colorado Styxx (Dentino)
P5 9:45 AM Rolland Moore - Field 1 Firecrackers - Gale/Vollmar
1 9 Colorado Styxx
P6 9:45 AM Rolland Moore - Field 2 Elite Fastpitch 16U
9 14 Impact Gold-Aguiar
P7 9:45 AM Triple Crown Sports - TC West FC Stars - Cruz
2 10 Batbusters-DeHerrera
P8 9:45 AM Triple Crown Sports - TC Stadium 16U Laramie Lightning
5 10 TC Colorado 16U
P9 11:30 AM Rolland Moore - Field 1 Firecrackers - Gale/Vollmar
4 0 Impact Gold-Aguiar
P10 11:30 AM Rolland Moore - Field 2 Elite Fastpitch 16U
10 11 Colorado Styxx
P11 11:30 AM Triple Crown Sports - TC Stadium Colorado Styxx (Dentino)
8 0 16U Laramie Lightning
P12 1:15 PM Triple Crown Sports - TC Stadium TC Colorado 16U
8 8 Batbusters-DeHerrera
P14 1:15 PM Triple Crown Sports - TC West Colorado Styxx (Dentino)
8 2 FC Stars - Cruz
P15 3:00 PM Triple Crown Sports - TC Stadium TC Colorado 16U
13 0 FC Stars - Cruz
Sunday, May 30, 2021
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Rolland Moore - Field 1 [4] Elite Fastpitch 16U
[5] FC Stars - Cruz
B2 8:00 AM Rolland Moore - Field 2 [3] Colorado Styxx (Dentino)
[2] Firecrackers - Gale/Vollmar
B6 8:00 AM Rolland Moore - Field 3 [3] Impact Gold-Aguiar
[2] Batbusters-DeHerrera
B7 8:00 AM Rolland Moore - Field 4 [4] 16U Laramie Lightning
[1] Colorado Styxx
B3 9:45 AM Rolland Moore - Field 1 Bracket Winner B1
[1] TC Colorado 16U
B8 9:45 AM Rolland Moore - Field 4 Bracket Winner B7
Bracket Winner B6
B10 9:45 AM Rolland Moore - Field 2 Bracket Loser B1
Bracket Loser B2
B13 9:45 AM Rolland Moore - Field 3 Bracket Loser B7
Bracket Loser B6
B4 11:30 AM Rolland Moore - Field 1 Bracket Winner B3
Bracket Winner B2
B11 11:30 AM Rolland Moore - Field 2 Bracket Loser B3
Bracket Winner B10
B9 1:15 PM Rolland Moore - Field 1 Bracket Winner B4
Bracket Winner B8
B14 1:15 PM Rolland Moore - Field 2 Bracket Winner B11
Bracket Winner B13

Bracket

16 & Under Bracket- TC Memorial Weekend
Consolation Bracket
Bracket Winner B4
Winner to Game 9
Bracket Winner B8
Winner to Game 9
Bracket Winner B9
Champions
Bracket Winner B11
Winner to Game 14
Bracket Winner B14
Consolation Champs
Bracket Winner B13
Winner to Game 14
[4] 16U Laramie Lightning
B7 - Sun 5/30 8:00AM Rolland Moore - Field 4
[1] Colorado Styxx
[3] Impact Gold-Aguiar
B6 - Sun 5/30 8:00AM Rolland Moore - Field 3
[2] Batbusters-DeHerrera
Bracket Winner B7
B8 - Sun 5/30 9:45AM Rolland Moore - Field 4
Bracket Winner B6
Bracket Winner B11
B14 - Sun 5/30 1:15PM Rolland Moore - Field 2
Bracket Winner B13
Bracket Winner B1
B3 - Sun 5/30 9:45AM Rolland Moore - Field 1
[1] TC Colorado 16U
Bracket Loser B3
B11 - Sun 5/30 11:30AM Rolland Moore - Field 2
Bracket Winner B10
Bracket Loser B1
B10 - Sun 5/30 9:45AM Rolland Moore - Field 2
Bracket Loser B2
Bracket Winner B4
B9 - Sun 5/30 1:15PM Rolland Moore - Field 1
Bracket Winner B8
[4] Elite Fastpitch 16U
B1 - Sun 5/30 8:00AM Rolland Moore - Field 1
[5] FC Stars - Cruz
Bracket Loser B7
B13 - Sun 5/30 9:45AM Rolland Moore - Field 3
Bracket Loser B6
[3] Colorado Styxx (Dentino)
B2 - Sun 5/30 8:00AM Rolland Moore - Field 2
[2] Firecrackers - Gale/Vollmar
Bracket Winner B3
B4 - Sun 5/30 11:30AM Rolland Moore - Field 1
Bracket Winner B2