Football

Tournament Note

IMPORTANT INFO: (CLICK HERE)

The Game Schedules for all Pee Wee and Jr. Midget Teams for Week #6 (October 2/3 Weekend) are now published. The schedule will go final on Wednesday, 09/29 @ 12pm.

The Great Plains Football League post-season begins for all Pee Wee and Jr. Midget teams. Each team will play 2 post-season games. The first weekend of post-season games will be on October 2nd/3rd and the final weekend of games will be on October 9th/10th. The only Pee Wee and Jr. Midget games on the weekend of 10/16-10/17 will be the Pee Wee and Jr. Midget Championship Games.

All teams that did not make the playoffs will be scheduled to play against a “like” team in their 2 post-season games. We will match teams up who have similar win/loss records or similar strength of schedules, in both weekends of the post-season. We may even pair teams up to play one another who played in the regular season and had a really close game. The purpose of the post-season format is to give all teams competitive games where everyone has a chance to get a "W" to end the season.

For the Pee Wee and Jr. Midget division playoffs, the quarterfinals will take place this coming weekend. The 2 semi-final games will then take place the weekend of 10/09-10/10, and again, the Championship games will take place the weekend of 10/16-10/17. So, win or lose this coming weekend, your team will play the next weekend also.

For home games in the post season, we note win-loss records from the regular season, but mostly pay attention to which teams are due a home game and which teams have field availability in scheduling games. Our goal is to make sure that every team gets there share of home games, based on field availability. We understand that many programs depend on concession revenue and some have to pay to use their home fields, so we are sensitive to all of that.

The schedules for the games on the weekend of 10/09-10/10 will be posted on Tuesday 10/05 by 10pm.

Good Luck to All Teams as you finish up your seasons!!

Jr. Midget (5th/6th Combo)

Great Plains Youth Football 2021

Aug 21 - Oct 17, 2021
IA • NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Wahoo Beef

Jr. Midget (5th/6th Combo) Champion

Sat Aug 21, 2021 - Sun Oct 17, 2021

Pool Standings

East Division
Team W L
PD
Carter Lake Jackets* 3 0 72
Ralston Jr. Rams* 2 1 24
Council Bluffs Colts Black* 1 2 -30
Monarch Spirit Football* 0 3 -66
North Central Division
Team W L
PD
Jr. Pride Crimson* 3 0 50
Creighton Prep Little Jays* 2 1 22
Elkhorn Attack Red* 1 2 -4
Fremont Jr. Tigers Black* 0 3 -68
Northeast Division
Team W L
PD
Jr. Pride Gold* 3 0 72
Fort Calhoun Pioneers* 2 1 13
Arlington Eagles* 1 2 -30
Tekamah-Herman Tigers* 0 3 -55
Northwest Division
Team W L
PD
Logan View Raiders* 4 0 96
North Bend Tigers* 3 1 20
West Point Jr. Cadets* 2 2 12
Norfolk Rampage* 1 3 -49
Fremont Jr. Tigers Gold* 0 4 -79
Southeast Division
Team W L
PD
Gross Jr. Cougars* 3 0 29
Plattsmouth Jr. Blue Devils* 2 1 36
Council Bluffs Colts Blue* 1 2 -22
Conestoga Cougars* 0 3 -43
Southwest Division
Team W L
PD
Wahoo Beef* 3 0 67
Malone Panthers* 1 2 -1
Waverly Jr. Vikes Maroon* 1 2 -22
Wahoo Rhinos Silver* 1 2 -44

Schedule

Filter by:

Saturday, August 21, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P19 10:00 AM North Bend Jr. /Sr. High School West Point Jr. Cadets (Northwest Division)
0 12 North Bend Tigers (Northwest Division)
P79 10:00 AM Council Bluffs Sports Complex St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)*
0 24 Council Bluffs Colts Black (East Division)*
P81 10:00 AM Wahoo Bishop Neumann HS Waverly Jr. Vikes Black (West Division)*
0 24 Wahoo Beef (Southwest Division)*
P78 12:00 PM Council Bluffs Sports Complex Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)*
0 33 Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)*
Sunday, August 22, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P50 12:00 PM Norfolk Middle School Logan View Raiders (Northwest Division)
26 0 Norfolk Rampage (Northwest Division)
P73 12:00 PM Fremont High School Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)*
42 8 Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)*
P80 12:00 PM Creighton Prep HS Wahoo Rhinos Black (West Division)*
28 0 Creighton Prep Little Jays (North Central Division)*
P82 12:00 PM Elkhorn High School Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)*
32 0 Elkhorn Attack Red (North Central Division)*
P71 2:00 PM Lincoln High School Grand Island Grizzlies (West Division)*
14 20 Malone Panthers (Southwest Division)*
P72 2:00 PM Fort Calhoun High School DC West Falcons (South Central Division)*
13 33 Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)*
P74 2:00 PM Fremont High School Arlington Eagles (Northeast Division)*
25 6 Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)*
P75 2:00 PM Sarpy YMCA Conestoga Cougars (Southeast Division)*
28 0 Monarch Spirit Football (East Division)*
P83 2:00 PM Roncalli High School Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)*
6 32 Jr. Pride Gold (Northeast Division)*
P85 2:00 PM Wahoo High School West Point Jr. Cadets (Northwest Division)*
14 6 Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)*
P76 4:00 PM Elkhorn High School Carter Lake Jackets (East Division)*
54 6 Elkhorn Attack Blue (South Central Division)*
P77 4:00 PM Daniel J. Gross HS Ralston Jr. Rams (East Division)*
44 30 Gross Jr. Cougars (Southeast Division)*
P84 4:00 PM Roncalli High School Norris Prime Time Titans (West Division)*
32 6 Jr. Pride Crimson (North Central Division)*
Saturday, August 28, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P52 10:00 AM Logan View Jr./Sr. High West Point Jr. Cadets (Northwest Division)
0 26 Logan View Raiders (Northwest Division)
P64 10:00 AM North Bend Jr. /Sr. High School Malone Panthers (Southwest Division)*
0 28 North Bend Tigers (Northwest Division)*
P63 12:00 PM Arlington High School Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)*
0 27 Arlington Eagles (Northeast Division)*
P70 12:00 PM Roncalli High School Carter Lake Jackets (East Division)*
40 24 Jr. Pride Crimson (North Central Division)*
P66 2:00 PM Skutt Catholic HS Waverly Jr. Vikes Black (West Division)*
52 0 St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)*
P58 4:00 PM Roncalli High School Elkhorn Attack Red (North Central Division)*
18 42 Jr. Pride Gold (Northeast Division)*
Sunday, August 29, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P20 2:00 PM Norfolk Middle School Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)
0 7 Norfolk Rampage (Northwest Division)
P29 2:00 PM Elkhorn High School DC West Falcons (South Central Division)
20 6 Elkhorn Attack Blue (South Central Division)
P37 2:00 PM Conestoga High School Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)
18 6 Conestoga Cougars (Southeast Division)
P59 2:00 PM Tekamah-Herman HS Council Bluffs Colts Black (East Division)*
34 6 Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)*
P61 2:00 PM Ralston High School Creighton Prep Little Jays (North Central Division)*
6 32 Ralston Jr. Rams (East Division)*
P65 2:00 PM Plattsmouth High School Norris Prime Time Titans (West Division)*
16 8 Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)*
P67 2:00 PM Grand Island NW High School Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)*
20 0 Grand Island Grizzlies (West Division)*
P69 2:00 PM Wahoo High School Wahoo Beef (Southwest Division)*
36 0 Wahoo Rhinos Black (West Division)*
P60 4:00 PM Sarpy YMCA Gross Jr. Cougars (Southeast Division)*
26 0 Monarch Spirit Football (East Division)*
P62 4:00 PM Elkhorn High School Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)*
26 12 Elkhorn Attack Red (North Central Division)*
P68 4:00 PM Heedum Field Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)*
6 28 Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)*
Saturday, September 11, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P3 10:00 AM West Point-Beemer HS Norfolk Rampage (Northwest Division)
0 24 West Point Jr. Cadets (Northwest Division)
P17 10:00 AM Arlington High School Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)
26 13 Arlington Eagles (Northeast Division)
P18 10:00 AM Tekamah-Herman HS Jr. Pride Gold (Northeast Division)
55 12 Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)
P55 10:00 AM DC West High School Conestoga Cougars (Southeast Division)*
32 14 DC West Falcons (South Central Division)*
P44 12:00 PM Norris High School Waverly Jr. Vikes Black (West Division)
22 16 Norris Prime Time Titans (West Division)
Sunday, September 12, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P86 10:00 AM Wahoo High School Logan View Raiders (Northwest Division)*
12 8 Wahoo Rhinos Black (West Division)*
P43 12:00 PM Wahoo High School Grand Island Grizzlies (West Division)
0 24 Wahoo Rhinos Black (West Division)
P49 12:00 PM Fremont High School North Bend Tigers (Northwest Division)
40 0 Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)
P9 2:00 PM Ralston High School Council Bluffs Colts Black (East Division)
8 32 Ralston Jr. Rams (East Division)
P10 2:00 PM Sarpy YMCA Carter Lake Jackets (East Division)
40 0 Monarch Spirit Football (East Division)
P30 2:00 PM Heedum Field St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)
0 34 Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)
P39 2:00 PM Waverly High School Wahoo Beef (Southwest Division)
44 0 Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)
P47 2:00 PM Elkhorn High School Jr. Pride Crimson (North Central Division)
24 8 Elkhorn Attack Red (North Central Division)
P48 2:00 PM Fremont High School Creighton Prep Little Jays (North Central Division)
30 0 Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)
P38 4:00 PM Plattsmouth High School Gross Jr. Cougars (Southeast Division)
6 0 Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)
P40 4:00 PM Wahoo High School Malone Panthers (Southwest Division)
27 0 Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)
P56 4:00 PM Elkhorn High School Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)*
24 0 Elkhorn Attack Blue (South Central Division)*
Saturday, September 18, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P2 10:00 AM Tekamah-Herman HS Arlington Eagles (Northeast Division)
19 12 Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)
P23 10:00 AM Wahoo Bishop Neumann HS Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)
0 38 Wahoo Beef (Southwest Division)
P42 10:00 AM Council Bluffs Sports Complex Carter Lake Jackets (East Division)
41 0 Council Bluffs Colts Black (East Division)
P45 10:00 AM DC West High School Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)
30 6 DC West Falcons (South Central Division)
P28 12:00 PM Norris High School Wahoo Rhinos Black (West Division)
6 0 Norris Prime Time Titans (West Division)
P41 12:00 PM Ralston High School Monarch Spirit Football (East Division)
12 50 Ralston Jr. Rams (East Division)
P46 1:00 PM Skutt Catholic HS Elkhorn Attack Blue (South Central Division)
30 13 St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)
P5 2:00 PM Council Bluffs Sports Complex Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)
24 6 Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)
Sunday, September 19, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P15 12:00 PM Roncalli High School Creighton Prep Little Jays (North Central Division)
20 30 Jr. Pride Crimson (North Central Division)
P24 12:00 PM Lincoln High School Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)
6 0 Malone Panthers (Southwest Division)
P36 12:00 PM Fremont High School West Point Jr. Cadets (Northwest Division)
32 6 Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)
P1 2:00 PM Roncalli High School Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)
0 30 Jr. Pride Gold (Northeast Division)
P6 2:00 PM Conestoga High School Gross Jr. Cougars (Southeast Division)
15 8 Conestoga Cougars (Southeast Division)
P27 2:00 PM Waverly High School Grand Island Grizzlies (West Division)
6 32 Waverly Jr. Vikes Black (West Division)
P35 2:00 PM Logan View Jr./Sr. High North Bend Tigers (Northwest Division)
0 26 Logan View Raiders (Northwest Division)
P54 2:00 PM Wahoo High School Norfolk Rampage (Northwest Division)*
7 31 Wahoo Rhinos Black (West Division)*
P16 4:00 PM Fremont High School Elkhorn Attack Red (North Central Division)
28 8 Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)
Saturday, September 25, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P53 10:00 AM West Point-Beemer HS Elkhorn Attack Blue (South Central Division)*
16 24 West Point Jr. Cadets (Northwest Division)*
P25 12:00 PM Ralston High School Carter Lake Jackets (East Division)
48 24 Ralston Jr. Rams (East Division)
Sunday, September 26, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P8 10:00 AM Waverly High School Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)
12 8 Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)
P4 2:00 PM Logan View Jr./Sr. High Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)
0 26 Logan View Raiders (Northwest Division)
P7 2:00 PM Lincoln High School Wahoo Beef (Southwest Division)
32 13 Malone Panthers (Southwest Division)
P11 2:00 PM Grand Island NW High School Norris Prime Time Titans (West Division)
44 30 Grand Island Grizzlies (West Division)
P12 2:00 PM Waverly High School Wahoo Rhinos Black (West Division)
30 14 Waverly Jr. Vikes Black (West Division)
P14 2:00 PM Heedum Field Elkhorn Attack Blue (South Central Division)
8 34 Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)
P21 2:00 PM Daniel J. Gross HS Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)
0 16 Gross Jr. Cougars (Southeast Division)
P22 2:00 PM Plattsmouth High School Conestoga Cougars (Southeast Division)
0 24 Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)
P26 2:00 PM Sarpy YMCA Council Bluffs Colts Black (East Division)
24 6 Monarch Spirit Football (East Division)
P31 2:00 PM Roncalli High School Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)
0 32 Jr. Pride Crimson (North Central Division)
P32 2:00 PM Creighton Prep HS Elkhorn Attack Red (North Central Division)
12 20 Creighton Prep Little Jays (North Central Division)
P51 2:00 PM Norfolk Middle School Norfolk Rampage (Northwest Division)
37 45 North Bend Tigers (Northwest Division)
P13 4:00 PM DC West High School St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)
12 0 DC West Falcons (South Central Division)
P33 4:00 PM Fort Calhoun High School Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)
25 54 Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)
P34 4:00 PM Roncalli High School Arlington Eagles (Northeast Division)
0 38 Jr. Pride Gold (Northeast Division)
Saturday, October 02, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
B3 10:00 AM Woodrow Wilson Jr. High School Wahoo Rhinos Black (West Division)
16 36 Carter Lake Jackets (East Division)
B4 10:00 AM Wahoo Bishop Neumann HS Jr. Pride Crimson (North Central Division)
0 32 Wahoo Beef (Southwest Division)
P96 10:00 AM Arlington High School Norfolk Rampage (Northwest Division)*
25 34 Arlington Eagles (Northeast Division)*
P99 10:00 AM Waverly High School Grand Island Grizzlies (West Division)*
6 30 Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)*
P89 12:00 PM Waverly High School Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)*
16 14 Waverly Jr. Vikes Black (West Division)*
P97 12:00 PM Council Bluffs Sports Complex Malone Panthers (Southwest Division)*
24 22 Council Bluffs Colts Black (East Division)*
P98 12:00 PM Norris High School Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)*
14 38 Norris Prime Time Titans (West Division)*
P95 2:00 PM Council Bluffs Sports Complex St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)*
0 30 Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)*
Sunday, October 03, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
B2 12:00 PM Daniel J. Gross HS Logan View Raiders (Northwest Division)
14 24 Gross Jr. Cougars (Southeast Division)
P90 12:00 PM Elkhorn High School Elkhorn Attack Blue (South Central Division)*
22 6 Elkhorn Attack Red (North Central Division)*
P87 2:00 PM Fort Calhoun High School Ralston Jr. Rams (East Division)*
30 19 Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)*
P88 2:00 PM North Bend Jr. /Sr. High School Creighton Prep Little Jays (North Central Division)*
32 12 North Bend Tigers (Northwest Division)*
P91 2:00 PM Conestoga High School Monarch Spirit Football (East Division)*
0 38 Conestoga Cougars (Southeast Division)*
P92 2:00 PM Grand Island NW High School Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)*
0 32 Grand Island Grizzlies (West Division)*
P93 2:00 PM Tekamah-Herman HS Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)*
20 32 Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)*
P94 2:00 PM West Point-Beemer HS DC West Falcons (South Central Division)*
6 14 West Point Jr. Cadets (Northwest Division)*
B1 4:00 PM Heedum Field Jr. Pride Gold (Northeast Division)
16 36 Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)
Saturday, October 09, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
B5 10:00 AM Logan View Jr./Sr. High Jr. Pride Crimson (North Central Division)
16 24 Logan View Raiders (Northwest Division)
B8 10:00 AM Wahoo Bishop Neumann HS Gross Jr. Cougars (Southeast Division)
24 25 Wahoo Beef (Southwest Division)
P104 10:00 AM Tekamah-Herman HS Elkhorn Attack Red (North Central Division)*
14 12 Tekamah-Herman Tigers (Northeast Division)*
P111 12:00 PM West Point-Beemer HS Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)*
12 6 West Point Jr. Cadets (Northwest Division)*
B7 2:00 PM Council Bluffs Sports Complex Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division)
46 52 Carter Lake Jackets (East Division)
Sunday, October 10, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
P101 12:00 PM Fremont High School Monarch Spirit Football (East Division)*
40 32 Fremont Jr. Tigers Black (North Central Division)*
P105 12:00 PM Wahoo High School Elkhorn Attack Blue (South Central Division)*
6 14 Wahoo Rhinos Silver (Southwest Division)*
P107 12:00 PM Waverly High School Malone Panthers (Southwest Division)*
6 32 Waverly Jr. Vikes Black (West Division)*
B6 2:00 PM Wahoo High School Jr. Pride Gold (Northeast Division)
20 28 Wahoo Rhinos Black (West Division)
P100 2:00 PM Norfolk - Veterans Memorial Park Grand Island Grizzlies (West Division)*
8 26 Norfolk Rampage (Northwest Division)*
P102 2:00 PM Fremont High School St. Wenceslaus/St. Stephen's Knights (South Central Division)*
6 0 Fremont Jr. Tigers Gold (Northwest Division)*
P103 2:00 PM Conestoga High School Council Bluffs Colts Black (East Division)*
24 38 Conestoga Cougars (Southeast Division)*
P106 2:00 PM DC West High School Council Bluffs Colts Blue (Southeast Division)*
40 14 DC West Falcons (South Central Division)*
P108 2:00 PM Waverly High School Norris Prime Time Titans (West Division)*
46 16 Waverly Jr. Vikes Maroon (Southwest Division)*
P109 2:00 PM Fort Calhoun High School Creighton Prep Little Jays (North Central Division)*
34 33 Fort Calhoun Pioneers (Northeast Division)*
P110 2:00 PM Plattsmouth High School Ralston Jr. Rams (East Division)*
28 24 Plattsmouth Jr. Blue Devils (Southeast Division)*
P112 2:00 PM North Bend Jr. /Sr. High School Arlington Eagles (Northeast Division)*
0 13 North Bend Tigers (Northwest Division)*
Saturday, October 16, 2021
Game Time Location Visitor (Dark Jersey) Score Home (Light Jersey)
B9 12:00 PM Woodrow Wilson Jr. High School Wahoo Beef (Southwest Division)
26 6 Carter Lake Jackets (East Division)

Bracket

Wahoo Beef (Southwest Division)
Jr. Midget League Champion
Logan View Raiders (Northwest Division) - 14
B2 - Sun 10/3 12:00PM Daniel J. Gross HS
Gross Jr. Cougars (Southeast Division) - 24
Jr. Pride Gold (Northeast Division) - 16
B1 - Sun 10/3 4:00PM Heedum Field
Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division) - 36
Wahoo Rhinos Black (West Division) - 16
B3 - Sat 10/2 10:00AM Woodrow Wilson Jr. High School
Carter Lake Jackets (East Division) - 36
Jr. Pride Crimson (North Central Division) - 0
B4 - Sat 10/2 10:00AM Wahoo Bishop Neumann HS
Wahoo Beef (Southwest Division) - 32
Jr. Pride Gold (Northeast Division) - 20
B6 - Sun 10/10 2:00PM Wahoo High School
Wahoo Rhinos Black (West Division) - 28
Gross Jr. Cougars (Southeast Division) - 24
B8 - Sat 10/9 10:00AM Wahoo Bishop Neumann HS
Wahoo Beef (Southwest Division) - 25
Archbishop Bergan Fighting Knights (South Central Division) - 46
B7 - Sat 10/9 2:00PM Council Bluffs Sports Complex
Carter Lake Jackets (East Division) - 52
Jr. Pride Crimson (North Central Division) - 16
B5 - Sat 10/9 10:00AM Logan View Jr./Sr. High
Logan View Raiders (Northwest Division) - 24
Wahoo Beef (Southwest Division) - 26
B9 - Sat 10/16 12:00PM Woodrow Wilson Jr. High School
Carter Lake Jackets (East Division) - 6