Softball

Tournament Note

Metal cleats are not allowed at Sweetwater. No outside food or drinks are allowed at Sweetwater. No pets are allowed at Sweetwater.

18u World Series

World Series - San Diego

Jul 13 - 17, 2021
CA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Bracket

18u World Series Gold Bracket A
18u World Series Gold Bracket B
18u World Series Silver Bracket A
18u World Series Silver Bracket B
18u World Series Silver Championship Bracket
18u World Series Bronze Bracket
18u World Series Bronze Championship Bracket
18u World Series Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
Unknown
Move to Gold Championship Bracket
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J)
18u World Series Gold Champion!
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
Unknown
Move to Silver Championship Bracket
[3] New Mexico Sundancers (Pool D)
18u World Series Silver Champion!
Unknown
Move to Bronze Championship Bracket
Unknown
Move to Bronze Championship Bracket
Unknown
Move to Bronze Championship Bracket
Unknown
Move to Bronze Championship Bracket
[5] Salt Lake Vision (Pool H)
18u World Series Bronze Champion!
[2] Frost Elite 18u Landon (Pool B) - 0
B11 - Fri 7/16 11:30AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Firecrackers - Leles (Pool H) - 8
[1] Team Velocity (Pool C) - 2
B4 - Thu 7/15 9:45AM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] LV Blast 18U (Pool F) - 1
[1] Grind Time Softball (Pool I) - 1
B13 - Fri 7/16 1:15PM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Arizona Storm Westover (Pool G) - 0
[2] Firecrackers - Leles (Pool H) - 4
B5 - Thu 7/15 9:45AM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Excel Preps Academy (Pool E) - 3
[1] Team Velocity (Pool C) - 7
B12 - Fri 7/16 11:30AM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Grind Time Softball (Pool I) - 3
[1] West Coast Wolverines La Gabed/Peterburs (Pool A) - 2
B3 - Thu 7/15 8:00AM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] Frost Elite 18u Landon (Pool B) - 3
[1] Grind Time Softball (Pool I) - 4
B6 - Thu 7/15 9:45AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 1
[2] Power Surge - Fox 18u (Pool D) - 8
B1 - Thu 7/15 8:00AM Sportsplex-Santee - Solartech
[2] Firecrackers - Leles (Pool H) - 19
[2] Power Surge - Fox 18u (Pool D) - 1
B8 - Fri 7/16 8:00AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 4
[1] Arizona Storm Westover (Pool G) - 2
B2 - Thu 7/15 8:00AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 4
[1] Arizona Storm Westover (Pool G) - 9
B9 - Fri 7/16 9:45AM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] West Coast Wolverines La Gabed/Peterburs (Pool A) - 0
[2] LV Blast 18U (Pool F) - 0
B10 - Fri 7/16 9:45AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 7
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 6
B14 - Fri 7/16 1:15PM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Frost Elite 18u Landon (Pool B) - 0
[1] Arizona Storm Westover (Pool G) - 7
B7 - Fri 7/16 8:00AM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Excel Preps Academy (Pool E) - 4
[1] Extreme Softball (Pool D) - 3
B18 - Thu 7/15 1:15PM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] NW Sidewinders Tyree (Pool E) - 5
[2] Washington Warriors (Pool A) - 1
B25 - Fri 7/16 11:30AM Sweetwater Complex - Field 2
[1] Athletics Jendro - Wayne (Pool F) - 7
[1] WA Angels - Kinsey (Pool B) - 0
B17 - Thu 7/15 11:30AM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] Washington Warriors (Pool A) - 7
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 5
B19 - Thu 7/15 1:15PM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Athletics Jendro - Wayne (Pool F) - 8
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J) - 9
B20 - Thu 7/15 1:15PM Sportsplex-Santee - Waste Management
[1] Semper Fi Bulldogs - Lucero (Pool H) - 0
[2] NW Sidewinders Tyree (Pool E) - 1
B27 - Fri 7/16 1:15PM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 8
[2] NW Sidewinders Tyree (Pool E) - 0
B26 - Fri 7/16 11:30AM Sportsplex-Santee - Culligan
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J) - 10
[2] So Cal Athletics Marinakis-Jaquish 18u REG (Pool C) - 1
B15 - Thu 7/15 11:30AM Sportsplex-Santee - Solartech
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 8
[2] So Cal Athletics Marinakis-Jaquish 18u REG (Pool C) - 2
B22 - Fri 7/16 8:00AM Sweetwater Complex - Field 2
[1] Semper Fi Bulldogs - Lucero (Pool H) - 8
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 12
B23 - Fri 7/16 9:45AM Sportsplex-Santee - Culligan
[1] WA Angels - Kinsey (Pool B) - 3
[1] Semper Fi Bulldogs - Lucero (Pool H) - 3
B16 - Thu 7/15 11:30AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[2] Firecrackers Pasco (Pool G) - 1
[1] Extreme Softball (Pool D) - 5
B24 - Fri 7/16 9:45AM Sweetwater Complex - Field 2
[1] Semper Fi Bulldogs - Lucero (Pool H) - 3
[2] Firecrackers Pasco (Pool G) - 1
B21 - Fri 7/16 8:00AM Sportsplex-Santee - Culligan
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 7
[1] Extreme Softball (Pool D) - 8
B28 - Fri 7/16 1:15PM Sweetwater Complex - Field 2
[2] Washington Warriors (Pool A) - 4
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J) - 8
B31 - Sat 7/17 9:45AM Sportsplex-Santee - Solartech
[2] Sac Hitterz-Abar (Pool J) - 0
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 9
B33 - Sat 7/17 11:30AM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Athletics Jendro - Wayne (Pool F) - 1
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 1
B35 - Sat 7/17 1:15PM Sportsplex-Santee - Solartech
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J) - 7
[1] Athletics Jendro - Wayne (Pool F) - 8
B30 - Sat 7/17 8:00AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[1] Grind Time Softball (Pool I) - 1
[1] Team Velocity (Pool C) - 3
B32 - Sat 7/17 9:45AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[1] Extreme Softball (Pool D) - 2
[1] Athletics Jendro Premier (Pool J) - 3
B34 - Sat 7/17 11:30AM Sportsplex-Santee - Waste Management
[1] Team Velocity (Pool C) - 1
[2] Firecrackers - Leles (Pool H) - 1
B29 - Sat 7/17 8:00AM Sportsplex-Santee - Solartech
[2] Oregon Thunder 18Gold Flores (Pool I) - 4
[4] USA Athletics Barrios (Pool B) - 6
B46 - Fri 7/16 11:30AM Sweetwater Complex - Field 4
[3] Montana Avalanche/Ries (Pool E) - 8
[3] E1 Prospects Dena 18U (Pool C) - 1
B39 - Thu 7/15 8:00AM Sweetwater Complex - Field 5
[4] Elite Diamonds- Pluschke (Pool F) - 2
[3] Nightmare (Pool A) - 6
B38 - Thu 7/15 8:00AM Sweetwater Complex - Field 4
[4] USA Athletics Barrios (Pool B) - 7
[3] Athletics Mercado Carroll 18u (Pool I) - 9
B41 - Thu 7/15 9:45AM Sweetwater Complex - Field 3
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 3
[4] Elite Diamonds- Pluschke (Pool F) - 5
B47 - Fri 7/16 11:30AM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Athletics Mercado Carroll 18u (Pool I) - 4
[4] The Factory 18U Torgeson (Pool H) - 6
B40 - Thu 7/15 9:45AM Sweetwater Complex - Field 2
[3] Montana Avalanche/Ries (Pool E) - 7
[3] Athletics Mercado Carroll 18u (Pool I) - 8
B48 - Fri 7/16 1:15PM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Acers Gold Anderton (Pool G) - 3
[4] SoCal Synergy - Fleischer/Torres (Pool D) - 3
B36 - Thu 7/15 8:00AM Sweetwater Complex - Field 2
[4] The Factory 18U Torgeson (Pool H) - 8
[3] Acers Gold Anderton (Pool G) - 3
B37 - Thu 7/15 8:00AM Sweetwater Complex - Field 3
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 9
[4] SoCal Synergy - Fleischer/Torres (Pool D) - 3
B43 - Fri 7/16 8:00AM Sweetwater Complex - Field 4
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 18
[3] E1 Prospects Dena 18U (Pool C) - 1
B45 - Fri 7/16 9:45AM Sweetwater Complex - Field 4
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 7
[3] Acers Gold Anderton (Pool G) - 10
B44 - Fri 7/16 9:45AM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Nightmare (Pool A) - 1
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 8
B49 - Fri 7/16 1:15PM Sweetwater Complex - Field 4
[4] USA Athletics Barrios (Pool B) - 0
[3] Acers Gold Anderton (Pool G) - 6
B42 - Fri 7/16 8:00AM Sweetwater Complex - Field 3
[4] The Factory 18U Torgeson (Pool H) - 3
[4] Minors Gold (Pool A) - 2
B64 - Fri 7/16 11:30AM Hickman Sports Complex - Field 1
[3] Batbusters Spingola (Pool F) - 13
[4] Rebels-Smith (Pool C) - 1
B58 - Thu 7/15 1:15PM Sweetwater Complex - Field 2
[3] Batbusters Spingola (Pool F) - 5
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 2
B57 - Thu 7/15 9:45AM Sweetwater Complex - Field 5
[4] TC Colorado 18A (Pool E) - 1
[3] Strikkers 18-U Garcia (Pool B) - 10
B56 - Thu 7/15 9:45AM Sweetwater Complex - Field 4
[4] Minors Gold (Pool A) - 14
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 3
B59 - Thu 7/15 1:15PM Sweetwater Complex - Field 3
[3] NW Bullets-Campbell (Pool H) - 6
[4] Power Surge Strandberg (Pool I) - 0
B61 - Fri 7/16 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 1
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 6
[4] Rebels-Smith (Pool C) - 5
B54 - Thu 7/15 11:30AM Sweetwater Complex - Field 2
[4] Power Surge Strandberg (Pool I) - 3
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 2
B65 - Fri 7/16 11:30AM Sweetwater Complex - Field 5
[3] NW Bullets-Campbell (Pool H) - 9
[3] NW Bullets-Campbell (Pool H) - 10
B55 - Thu 7/15 11:30AM Sweetwater Complex - Field 3
[4] E1 Prospects San Diego 18u (Pool G) - 0
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 8
B66 - Fri 7/16 1:15PM Sweetwater Complex - Field 5
[4] Rebels-Smith (Pool C) - 1
[4] E1 Prospects San Diego 18u (Pool G) - 6
B60 - Fri 7/16 8:00AM Sweetwater Complex - Field 5
[4] Rebels-Smith (Pool C) - 7
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 13
B67 - Fri 7/16 1:15PM Hickman Sports Complex - Field 1
[4] Minors Gold (Pool A) - 8
[4] Rebels-Smith (Pool C) - 6
B62 - Fri 7/16 9:45AM Sweetwater Complex - Field 5
[3] Strikkers 18-U Garcia (Pool B) - 2
[4] TC Colorado 18A (Pool E) - 2
B63 - Fri 7/16 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 1
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 10
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 5
B74 - Sat 7/17 1:15PM Sweetwater Complex - Field 4
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 3
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 5
B72 - Sat 7/17 11:30AM Sweetwater Complex - Field 4
[3] Athletics Mercado Carroll 18u (Pool I) - 2
[3] NW Bullets-Campbell (Pool H) - 1
B70 - Sat 7/17 9:45AM Sweetwater Complex - Field 4
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 3
[3] Batbusters Spingola (Pool F) - 7
B69 - Sat 7/17 8:00AM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Athletics Mercado Carroll 18u (Pool I) - 8
[4] Elite Diamonds- Pluschke (Pool F) - 0
B71 - Sat 7/17 9:45AM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 6
[4] Oregon Blaze Gold (Pool J) - 1
B73 - Sat 7/17 11:30AM Sweetwater Complex - Field 3
[3] Marucci Athletics (Pool J) - 11
[3] Montana Avalanche/Ries (Pool E) - 3
B68 - Sat 7/17 8:00AM Sweetwater Complex - Field 4
[3] New Mexico Sundancers (Pool D) - 10
[5] Sonoma Stack 18U Fanucchi (Pool E) - 1
B81 - Thu 7/15 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] Salt Lake Vision (Pool H) - 11
[6] Swat (Pool J) - 2
B79 - Thu 7/15 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 2
[5] Royals 04 Romero (Pool B) - 4
[5] SoCal Breakers Beddow/Wright (Pool J) - 2
B88 - Fri 7/16 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 3
[5] Salt Lake Vision (Pool H) - 3
[5] OV Suncats 18U-Sgambati/Judge (Pool A) - 5
B87 - Fri 7/16 11:30AM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] Royals 04 Romero (Pool B) - 4
[5] So Cal Mavericks (Pool F) - 0
B75 - Thu 7/15 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 2
[6] Swat (Pool J) - 8
[5] Batbusters Silva 18U (Pool G) - 5
B82 - Fri 7/16 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 2
[5] PNW Force 18A - Taylor-Sparks (Pool D) - 6
[5] SoCal Breakers Beddow/Wright (Pool J) - 7
B90 - Fri 7/16 11:30AM Hickman Sports Complex - Field 2
[5] PNW Force 18A - Taylor-Sparks (Pool D) - 5
[5] Sno Co Express 04 (Pool C) - 2
B86 - Fri 7/16 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] So Cal Mavericks (Pool F) - 17
[5] Salt Lake Vision (Pool H) - 6
B77 - Thu 7/15 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] USA-Malone (Pool I) - 0
[5] So Cal Mavericks (Pool F) - 9
B89 - Fri 7/16 1:15PM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] Royals 04 Romero (Pool B) - 3
[5] So Cal Mavericks (Pool F) - 4
B84 - Fri 7/16 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 4
[5] Sonoma Stack 18U Fanucchi (Pool E) - 2
[5] OV Suncats 18U-Sgambati/Judge (Pool A) - 3
B78 - Thu 7/15 11:30AM Hickman Sports Complex - Field 2
[5] PNW Force 18A - Taylor-Sparks (Pool D) - 1
[5] PNW Force 18A - Taylor-Sparks (Pool D) - 6
B85 - Fri 7/16 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 2
[6] Swat (Pool J) - 5
[5] SoCal Breakers Beddow/Wright (Pool J) - 11
B80 - Thu 7/15 9:45AM Hickman Sports Complex - Field 3
[5] Sno Co Express 04 (Pool C) - 2
[5] USA-Malone (Pool I) - 1
B83 - Fri 7/16 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 3
[6] Swat (Pool J) - 11
[5] Batbusters Silva 18U (Pool G) - 2
B76 - Thu 7/15 8:00AM Hickman Sports Complex - Field 3
[5] SoCal Breakers Beddow/Wright (Pool J) - 12
[5] OV Suncats 18U-Sgambati/Judge (Pool A) - 1
B93 - Sat 7/17 11:30AM Sportsplex-Santee - Culligan
[5] Salt Lake Vision (Pool H) - 7
[5] OV Suncats 18U-Sgambati/Judge (Pool A) - 7
B91 - Sat 7/17 8:00AM Sportsplex-Santee - Culligan
[5] SoCal Breakers Beddow/Wright (Pool J) - 1
[5] Salt Lake Vision (Pool H) - 8
B92 - Sat 7/17 9:45AM Sportsplex-Santee - Culligan
[5] So Cal Mavericks (Pool F) - 2