Basketball

4th - Boys

SCB - Shootout

Feb 25 - 27, 2022
Lincoln, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

GBA (Gretna) 4th Boys Elite

4th - Boys Champion

Fri Feb 25, 2022 - Sun Feb 27, 2022

Pool Standings

Brooklyn Nets - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
GBA (Gretna) 4th Boys Elite 1 1 8 70 58
ABA Yelkin 1 1 6 64 58
Thunder Supreme - Green 2 1 1 -14 57 75
Brooklyn Nets - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Silver Hawks Supreme - Green 2 2 0 30 86 34
NLU (2030) (Lincoln, Nebraska) 1 1 0 73 59
Bearcats (Scottsbluff, NE) 0 2 -30 26 92
Golden State Warriors
Team W L
PD
PS
PA
Ashland Bluejays - White (Lofing) (Ashland, NE) 4 0 40 151 111
3rd East Supreme - Blue 2 1 11 71 59
Norris 4th Grade Red (Hickman, NE) 2 2 -4 113 117
4th East Supreme - Blue 1 2 -2 86 88
AIA 4th DSM Red 0 4 -45 94 140
Milwaukee Bucks
Team W L
PD
PS
PA
3rd Thunder Supreme - Green 3 0 28 85 57
Silver Hawks Supreme - White 2 1 -2 64 66
AIA 4th DSM Black 1 3 -16 93 109
KBA - BLUE (Kearney, NE) 0 3 -25 50 75
Philadelphia 76'ers
Team W L
PD
PS
PA
Thunder Supreme - Gold 3 0 36 80 27
Silver Hawks Supreme - Black 2 1 5 50 45
Norris 4th Grade Blue (Hickman, NE) 1 2 -17 37 63
KBA - WHITE (KEARNEY, NE) 0 3 -24 27 59
Phoenix Suns
Team W L
PD
PS
PA
Silver Hawks Supreme - Silver 4 0 48 132 82
ABA Reichert 2 1 19 97 76
Grand Island 4th - Fritsche 1 2 -12 70 83
Elkhorn Attack All-Stars (Garth) 0 3 -40 44 87
Utah Jazz
Team W L
PD
PS
PA
Thunder Supreme - White 3 0 31 110 55
East Supreme - White 2 1 28 84 54
Tri County (Beatrice, NE) 1 2 -21 44 77
KBA - RED (KEARNEY, NE) 0 3 -38 32 84

Schedule

Filter by:

Friday, February 25, 2022
Game Time Location Team Score Team
P13 4:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 Thunder Supreme - Green 2
32 31 ABA Yelkin
P14 5:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 4 Silver Hawks Supreme - Green 2
41 26 NLU (2030)
P17 5:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 ABA Reichert
29 32 Silver Hawks Supreme - Silver
P23 5:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Norris 4th Grade Blue
4 28 Thunder Supreme - Gold
P21 6:30 PM Lincoln Christian - Court 2 Thunder Supreme - White
31 30 East Supreme - White
P27 7:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Norris 4th Grade Red
22 26 3rd East Supreme - Blue
P30 8:00 PM Speedway Village - Court 1 Elkhorn Attack All-Stars (Garth)
13 29 Silver Hawks Supreme - Silver
P8 8:30 PM Lincoln Christian - Court 2 Silver Hawks Supreme - White
13 25 3rd Thunder Supreme - Green
Saturday, February 26, 2022
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Speedway Village - Court 4 ABA Yelkin
33 26 GBA (Gretna) 4th Boys Elite
P4 9:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Norris 4th Grade Red
30 35 Ashland Bluejays - White (Lofing)
P26 9:00 AM Speedway Village - Court 6 Bearcats
8 45 Silver Hawks Supreme - Green 2
P20 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 AIA 4th DSM Black
31 34 3rd Thunder Supreme - Green
P25 11:00 AM Speedway Village - Court 3 GBA (Gretna) 4th Boys Elite
44 25 Thunder Supreme - Green 2
P34 11:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 Tri County
11 25 East Supreme - White
P39 11:00 AM Speedway Village - Court 7 AIA 4th DSM Red
11 27 3rd East Supreme - Blue
P2 12:00 PM Speedway Village - Court 4 NLU (2030)
47 18 Bearcats
P10 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 East Supreme - White
29 12 KBA - RED
P31 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 4 3rd Thunder Supreme - Green
26 13 KBA - BLUE
P35 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 KBA - WHITE
8 16 Norris 4th Grade Blue
P18 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 Elkhorn Attack All-Stars (Garth)
13 23 Grand Island 4th - Fritsche
P38 2:00 PM Speedway Village - Court 7 Norris 4th Grade Red
37 34 AIA 4th DSM Red
P36 2:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 Silver Hawks Supreme - Black
13 19 Thunder Supreme - Gold
P28 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Ashland Bluejays - White (Lofing)
45 33 4th East Supreme - Blue
P29 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 Grand Island 4th - Fritsche
26 33 ABA Reichert
P32 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 AIA 4th DSM Black
18 27 Silver Hawks Supreme - White
Sunday, February 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 1 4th East Supreme - Blue
31 19 AIA 4th DSM Red
P37 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 4 3rd East Supreme - Blue
18 26 Ashland Bluejays - White (Lofing)
P7 9:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 4 AIA 4th DSM Black
25 14 KBA - BLUE
B1 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 4 [3] Thunder Supreme - Green 2
23 4 [3] Bearcats
B2 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 6 [2] ABA Yelkin
27 10 [2] NLU (2030)
B3 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 1 [1] GBA (Gretna) 4th Boys Elite
31 22 [1] Silver Hawks Supreme - Green 2
P16 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 5 AIA 4th DSM Red
30 45 Ashland Bluejays - White (Lofing)
P19 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 6 KBA - BLUE
23 24 Silver Hawks Supreme - White
P22 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Tri County
18 10 KBA - RED
P41 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 4 AIA 4th DSM Black
19 34 Silver Hawks Supreme - Silver
P12 12:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 Thunder Supreme - Gold
33 10 KBA - WHITE
P6 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 Silver Hawks Supreme - Silver
37 21 Grand Island 4th - Fritsche
P33 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 KBA - RED
10 37 Thunder Supreme - White
P24 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 Silver Hawks Supreme - Black
10 9 KBA - WHITE
P5 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 Elkhorn Attack All-Stars (Garth)
18 35 ABA Reichert
P40 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 4th East Supreme - Blue
22 24 Norris 4th Grade Red
P9 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 Tri County
15 42 Thunder Supreme - White
P11 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 Silver Hawks Supreme - Black
27 17 Norris 4th Grade Blue

Bracket

Brooklyn Nets
[3] Thunder Supreme - Green 2
5th Place
[1] GBA (Gretna) 4th Boys Elite
Champion
[2] ABA Yelkin
3rd Place
[1] GBA (Gretna) 4th Boys Elite - 31
B3 - Sun 2/27 10:00AM Lincoln Sports Foundation - Court 1
[1] Silver Hawks Supreme - Green 2 - 22
[3] Thunder Supreme - Green 2 - 23
B1 - Sun 2/27 10:00AM Lincoln Sports Foundation - Court 4
[3] Bearcats - 4
[2] ABA Yelkin - 27
B2 - Sun 2/27 10:00AM Lincoln Sports Foundation - Court 6
[2] NLU (2030) - 10