Basketball

6th - Boys

SCB - Shootout

Feb 25 - 27, 2022
Lincoln, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Bearcats

6th - Boys Champion

Fri Feb 25, 2022 - Sun Feb 27, 2022

Pool Standings

Brooklyn Nets - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
Bearcats (Kansas City, MO) 3 0 33 154 92
Silver Hawks Supreme - Green 1 1 -1 62 63
AIA 6th DSM Red 1 2 -3 101 109
Brooklyn Nets - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Norris 6th Grade Red (Hickman, NE) 1 1 10 82 72
East Supreme - Blue 1 1 -4 84 88
AIA 6th Ames Red 2 1 9 134 118
Chicago Bulls - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
Malone Panthers 2 0 22 103 66
MBA Wildcats - Preuss (Omaha, NE) 1 1 -2 80 82
Johnson County Central 6th (Tecumseh, Ne) 0 2 -20 55 90
Chicago Bulls - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Grand Island 6th - Gernstein 1 1 -4 64 68
Silver Hawks Supreme - Black 0 2 -5 62 67
OSA 6th Green Pravacek 1 0 5 38 33
Cleveland Cavaliers
Team W L
PD
PS
PA
GBA Club- Lightle (Gretna, NE) 3 0 41 80 35
East Supreme - Silver 2 1 6 69 63
Waverly Vike Hoops White 1 2 -12 45 57
Norris 6th Grade Black (Hickman, NE) 0 3 -35 46 85
Golden State Warriors
Team W L
PD
PS
PA
ABA Zuspan 3 0 38 152 111
Northeast Rockets (Lincoln, Nebraska) 1 3 -22 159 188
Grand Island 6th - Carder 1 3 -28 133 164
AIA 6th DSM Black 2 2 -10 166 176
Memphis Grizzlies
Team W L
PD
PS
PA
Syracuse Rockets 3 0 38 119 81
Silver Hawks Supreme - White 2 1 13 110 86
East Supreme - Black 2 2 -14 126 140
Grand Island 6th - Rivera 0 3 -33 93 137
Miami Heat
Team W L
PD
PS
PA
Hometown Favorites 3 0 45 124 61
Waverly Vike Hoops Maroon 2 1 -8 83 91
AIA 6th DSM White 1 3 -3 147 137
Thunder Supreme - White 0 3 -36 62 129
Milwaukee Bucks
Team W L
PD
PS
PA
Dominators 2028 (Saint Joseph, MO) 3 0 32 149 112
5th East Supreme - Blue 3 1 21 164 141
East Supreme - White 1 2 -6 114 106
GBA (Gretna) 6th Johnson 0 3 -45 84 150
Philadelphia 76'ers
Team W L
PD
PS
PA
Silver Hawks Supreme - Silver 3 0 18 115 97
5th Silver Hawks Supreme - Green 1 2 1 6 126 120
Norris 6th Grade Blue (Hickman, NE) 1 2 -5 112 117
Thunder Supreme - Gold 0 3 -19 115 134
Phoenix Suns
Team W L
PD
PS
PA
Knights Supreme 3 0 34 135 101
Sandy Creek (Clay Center, NE) 2 1 16 129 90
Grand Island 6th - Dutoit 1 3 -13 151 169
AIA 6th Ames Black 0 4 -59 122 223
Utah Jazz
Team W L
PD
PS
PA
ABA Papik 2 1 17 95 78
Love the game (Omaha, Ne) 2 1 12 112 98
St. Joe Saints (Saint Joseph, MO) 2 1 -2 89 93
Norris 6th Grade White (Hickman, NE) 0 3 -27 85 112

Schedule

Filter by:

Friday, February 25, 2022
Game Time Location Team Score Team
P55 4:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Silver Hawks Supreme - White
35 25 East Supreme - Black
P2 5:00 PM Speedway Village - Court 3 East Supreme - Blue
32 43 Norris 6th Grade Red
P33 6:00 PM Speedway Village - Court 3 Thunder Supreme - White
27 33 Waverly Vike Hoops Maroon
P58 6:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 1 Waverly Vike Hoops White
20 10 Norris 6th Grade Black
P10 6:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Norris 6th Grade Blue
34 35 5th Silver Hawks Supreme - Green 1
P31 6:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 ABA Papik
33 25 Love the game
P48 7:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 1 GBA (Gretna) 6th Johnson
24 41 5th East Supreme - Blue
P59 7:30 PM Lincoln Christian - Court 2 Malone Panthers
53 23 Johnson County Central 6th
P37 7:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 East Supreme - Silver
31 21 Norris 6th Grade Black
P30 8:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Thunder Supreme - Gold
42 49 5th Silver Hawks Supreme - Green 1
P12 8:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Love the game
41 36 Norris 6th Grade White
P53 9:00 PM Speedway Village - Court 4 Hometown Favorites
42 18 Thunder Supreme - White
Saturday, February 26, 2022
Game Time Location Team Score Team
P35 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 East Supreme - Black
21 35 Syracuse Rockets
P44 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 2 ABA Zuspan
54 41 Northeast Rockets
P57 8:00 AM Speedway Village - Court 7 GBA Club- Lightle
26 11 East Supreme - Silver
P36 9:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 2 Grand Island 6th - Rivera
22 48 Silver Hawks Supreme - White
P39 9:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 1 Johnson County Central 6th
32 37 MBA Wildcats - Preuss
P24 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 5 ABA Zuspan
45 27 Grand Island 6th - Carder
P38 10:00 AM Speedway Village - Court 6 Waverly Vike Hoops White
9 20 GBA Club- Lightle
P64 10:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 5 AIA 6th DSM Black
49 42 Grand Island 6th - Dutoit
P19 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 1 MBA Wildcats - Preuss
43 50 Malone Panthers
P63 11:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 8 AIA 6th Ames Black
30 69 Bearcats
P23 1:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 4 AIA 6th DSM Black
37 50 Northeast Rockets
P6 1:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 AIA 6th Ames Black
25 49 Sandy Creek
P8 1:30 PM Lincoln Christian - Court 2 5th East Supreme - Blue
34 25 East Supreme - White
P7 2:30 PM Lincoln Christian - Court 1 GBA (Gretna) 6th Johnson
34 54 Dominators 2028
P21 2:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Bearcats
51 31 AIA 6th DSM Red
P5 2:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Grand Island 6th - Dutoit
34 40 Knights Supreme
P61 3:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 AIA 6th Ames Red
49 27 Northeast Rockets
P11 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 St. Joe Saints
27 24 ABA Papik
P56 4:00 PM Speedway Village - Court 7 Grand Island 6th - Rivera
33 45 Syracuse Rockets
P60 4:30 PM Lincoln Christian - Court 1 Silver Hawks Supreme - Black
30 31 Grand Island 6th - Gernstein
P45 4:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Sandy Creek
32 46 Knights Supreme
P54 4:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 AIA 6th DSM White
28 29 Waverly Vike Hoops Maroon
P47 5:30 PM Lincoln Christian - Court 2 East Supreme - White
34 46 Dominators 2028
P62 5:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 AIA 6th DSM Red
41 27 Grand Island 6th - Carder
P52 6:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 St. Joe Saints
29 46 Love the game
P42 6:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 Norris 6th Grade Red
39 40 AIA 6th Ames Red
P29 6:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 Silver Hawks Supreme - Silver
39 25 Norris 6th Grade Blue
P40 6:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Grand Island 6th - Gernstein
33 38 OSA 6th Green Pravacek
P41 7:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Silver Hawks Supreme - Green
31 34 Bearcats
P34 8:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 5 AIA 6th DSM White
22 46 Hometown Favorites
P9 8:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 Thunder Supreme - Gold
30 32 Silver Hawks Supreme - Silver
P20 8:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 East Supreme - Black
36 32 Silver Hawks Supreme - Black
Sunday, February 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P4 8:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 Northeast Rockets
41 48 Grand Island 6th - Carder
P18 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 6 Norris 6th Grade Black
15 34 GBA Club- Lightle
P25 8:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 3 Knights Supreme
49 35 AIA 6th Ames Black
P13 8:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 6 AIA 6th DSM White
54 17 Thunder Supreme - White
P22 9:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 AIA 6th Ames Red
45 52 East Supreme - Blue
P27 9:00 AM Speedway Village - Court 4 Dominators 2028
49 44 5th East Supreme - Blue
P1 9:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 4 AIA 6th DSM Red
29 31 Silver Hawks Supreme - Green
P26 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Grand Island 6th - Dutoit
19 48 Sandy Creek
P43 10:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 Grand Island 6th - Carder
31 37 AIA 6th DSM Black
P65 10:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 6 AIA 6th DSM White
43 45 5th East Supreme - Blue
B2 10:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 8 [2] Silver Hawks Supreme - Green
29 44 [2] East Supreme - Blue
P15 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 5 Grand Island 6th - Rivera
38 44 East Supreme - Black
B3 11:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 6 [1] Bearcats
39 30 [1] Norris 6th Grade Red
B1 11:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 8 [3] AIA 6th DSM Red
35 37 [3] AIA 6th Ames Red
P32 11:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 7 St. Joe Saints
33 23 Norris 6th Grade White
P3 12:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 ABA Zuspan
53 43 AIA 6th DSM Black
P46 1:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 Grand Island 6th - Dutoit
56 32 AIA 6th Ames Black
B4 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 [3] Johnson County Central 6th
13 11 [3] OSA 6th Green Pravacek
B5 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 [2] MBA Wildcats - Preuss
40 17 [2] Silver Hawks Supreme - Black
B6 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 [1] Malone Panthers
32 23 [1] Grand Island 6th - Gernstein
P28 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 GBA (Gretna) 6th Johnson
26 55 East Supreme - White
P14 4:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 Waverly Vike Hoops Maroon
21 36 Hometown Favorites
P50 5:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 Thunder Supreme - Gold
43 53 Norris 6th Grade Blue
P51 6:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 4 Norris 6th Grade White
26 38 ABA Papik
P17 6:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 5 Waverly Vike Hoops White
16 27 East Supreme - Silver
P16 7:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 Syracuse Rockets
39 27 Silver Hawks Supreme - White
P49 7:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 5th Silver Hawks Supreme - Green 1
42 44 Silver Hawks Supreme - Silver

Bracket

Brooklyn Nets
Chicago Bulls
[1] Malone Panthers
Champion
[3] Johnson County Central 6th
5th Place
[1] Bearcats
Champion
[3] AIA 6th Ames Red
5th Place
[2] East Supreme - Blue
3rd Place
[2] MBA Wildcats - Preuss
3rd Place
[1] Bearcats - 39
B3 - Sun 2/27 11:30AM Kinetic Sports Complex - Court 6
[1] Norris 6th Grade Red - 30
[2] Silver Hawks Supreme - Green - 29
B2 - Sun 2/27 10:45AM Kinetic Sports Complex - Court 8
[2] East Supreme - Blue - 44
[3] AIA 6th DSM Red - 35
B1 - Sun 2/27 11:45AM Kinetic Sports Complex - Court 8
[3] AIA 6th Ames Red - 37
[1] Malone Panthers - 32
B6 - Sun 2/27 4:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 5
[1] Grand Island 6th - Gernstein - 23
[2] MBA Wildcats - Preuss - 40
B5 - Sun 2/27 4:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 6
[2] Silver Hawks Supreme - Black - 17
[3] Johnson County Central 6th - 13
B4 - Sun 2/27 3:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 6
[3] OSA 6th Green Pravacek - 11