Basketball

3rd - Boys

SCB - Shootout

Feb 25 - 27, 2022
Lincoln, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

East Supreme - White

3rd - Boys Champion

Fri Feb 25, 2022 - Sun Feb 27, 2022

Pool Standings

Brooklyn Nets - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
East Supreme - White 2 0 23 91 54
Timberwolves (Springfield, NE) 1 1 -13 54 81
KBA Blue (Kearney, NE) 0 2 -10 56 66
Brooklyn Nets - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Norris 3rd Grade Red (Hickman, NE) 2 0 10 47 37
Silver Hawks Supreme - Green 1 1 9 55 43
Grand Island 3rd - Usher (Grand Island, NE) 0 2 -19 22 44
Golden State Warriors
Team W L
PD
PS
PA
Mid-America Basketball Club 2nd/3rd 4 0 18 78 60
ABA Lockridge 3 1 27 125 88
AIA 3rd DSM 2 2 24 110 76
2nd Silver Hawks Supreme - Byleen 1 3 -29 83 119
Silver Hawks Supreme - Silver 0 4 -40 70 123
Milwaukee Bucks
Team W L
PD
PS
PA
Thunder Supreme - White 3 0 42 101 24
Norris 3rd Grade White (Hickman, NE) 2 1 10 60 41
East Supreme - Silver 1 2 -7 50 62
G.I. Giants (GRAND ISLAND, NE) 0 3 -45 18 102
Phoenix Suns - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
2nd East Supreme - Willet 2 0 30 66 22
KBA White (Kearney, NE) 1 1 -8 38 50
East Supreme - Black 0 2 -22 25 57
Phoenix Suns - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
2nd East Supreme - Griesch 2 0 21 49 28
2nd Silver Hawks Supreme - Witherby 1 1 -8 29 37
Norris 3rd Grade Blue (Hickman, NE) 0 2 -13 30 43

Schedule

Filter by:

Friday, February 25, 2022
Game Time Location Team Score Team
P2 5:00 PM Speedway Village - Court 2 Silver Hawks Supreme - Green
26 32 Norris 3rd Grade Red
P22 5:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 1 2nd Silver Hawks Supreme - Witherby
18 13 Norris 3rd Grade Blue
P23 5:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 Thunder Supreme - White
38 8 East Supreme - Silver
P1 6:00 PM Speedway Village - Court 2 Timberwolves
25 54 East Supreme - White
P13 7:00 PM Speedway Village - Court 1 East Supreme - Black
8 33 2nd East Supreme - Willet
Saturday, February 26, 2022
Game Time Location Team Score Team
P11 8:00 AM Speedway Village - Court 2 2nd Silver Hawks Supreme - Byleen
19 31 ABA Lockridge
P14 8:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Norris 3rd Grade Blue
17 25 2nd East Supreme - Griesch
P16 9:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Norris 3rd Grade White
11 23 Thunder Supreme - White
P15 10:00 AM Speedway Village - Court 2 East Supreme - Silver
31 6 G.I. Giants
P6 10:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 4 2nd East Supreme - Griesch
24 11 2nd Silver Hawks Supreme - Witherby
P9 11:00 AM Speedway Village - Court 2 KBA Blue
27 29 Timberwolves
P24 12:00 PM Speedway Village - Court 2 Norris 3rd Grade White
31 7 G.I. Giants
P18 1:00 PM Speedway Village - Court 2 Norris 3rd Grade Red
15 11 Grand Island 3rd - Usher
P28 2:00 PM Speedway Village - Court 2 ABA Lockridge
16 18 Mid-America Basketball Club 2nd/3rd
P17 3:00 PM Speedway Village - Court 2 East Supreme - White
37 29 KBA Blue
P27 3:00 PM Speedway Village - Court 1 AIA 3rd DSM
33 11 2nd Silver Hawks Supreme - Byleen
P4 4:00 PM Speedway Village - Court 1 Mid-America Basketball Club 2nd/3rd
15 8 Silver Hawks Supreme - Silver
P5 4:00 PM Speedway Village - Court 2 2nd East Supreme - Willet
33 14 KBA White
P3 5:00 PM Speedway Village - Court 1 ABA Lockridge
33 31 AIA 3rd DSM
P10 5:00 PM Speedway Village - Court 2 Grand Island 3rd - Usher
11 29 Silver Hawks Supreme - Green
P21 6:00 PM Speedway Village - Court 1 KBA White
24 17 East Supreme - Black
P25 6:00 PM Speedway Village - Court 2 2nd Silver Hawks Supreme - Byleen
34 31 Silver Hawks Supreme - Silver
Sunday, February 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P19 8:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Mid-America Basketball Club 2nd/3rd
24 19 2nd Silver Hawks Supreme - Byleen
P7 9:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Norris 3rd Grade White
18 11 East Supreme - Silver
P26 10:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Mid-America Basketball Club 2nd/3rd
21 17 AIA 3rd DSM
P8 11:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 G.I. Giants
5 40 Thunder Supreme - White
B1 12:00 PM Speedway Village - Court 1 [3] KBA Blue
28 12 [3] Grand Island 3rd - Usher
B3 12:00 PM Speedway Village - Court 2 [1] East Supreme - White
48 20 [1] Norris 3rd Grade Red
P12 12:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 AIA 3rd DSM
29 11 Silver Hawks Supreme - Silver
B2 1:00 PM Speedway Village - Court 2 [2] Timberwolves
14 34 [2] Silver Hawks Supreme - Green
B4 1:00 PM Speedway Village - Court 1 [3] East Supreme - Black
26 21 [3] Norris 3rd Grade Blue
B5 2:00 PM Speedway Village - Court 2 [2] KBA White
31 16 [2] 2nd Silver Hawks Supreme - Witherby
B6 2:00 PM Speedway Village - Court 1 [1] 2nd East Supreme - Willet
21 26 [1] 2nd East Supreme - Griesch
P20 5:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 5 Silver Hawks Supreme - Silver
20 45 ABA Lockridge

Bracket

Brooklyn Nets
Phoenix Suns
[1] 2nd East Supreme - Griesch
Champion
[3] East Supreme - Black
5th Place
[1] East Supreme - White
Champion
[3] KBA Blue
5th Place
[2] Silver Hawks Supreme - Green
3rd Place
[2] KBA White
3rd Place
[1] 2nd East Supreme - Willet - 21
B6 - Sun 2/27 2:00PM Speedway Village - Court 1
[1] 2nd East Supreme - Griesch - 26
[3] KBA Blue - 28
B1 - Sun 2/27 12:00PM Speedway Village - Court 1
[3] Grand Island 3rd - Usher - 12
[3] East Supreme - Black - 26
B4 - Sun 2/27 1:00PM Speedway Village - Court 1
[3] Norris 3rd Grade Blue - 21
[2] KBA White - 31
B5 - Sun 2/27 2:00PM Speedway Village - Court 2
[2] 2nd Silver Hawks Supreme - Witherby - 16
[2] Timberwolves - 14
B2 - Sun 2/27 1:00PM Speedway Village - Court 2
[2] Silver Hawks Supreme - Green - 34
[1] East Supreme - White - 48
B3 - Sun 2/27 12:00PM Speedway Village - Court 2
[1] Norris 3rd Grade Red - 20