Basketball

4th - Girls

SCB - Shootout

Feb 25 - 27, 2022
Lincoln, NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Bennington Badgers 4th (Worth)

4th - Girls Champion

Fri Feb 25, 2022 - Sun Feb 27, 2022

Pool Standings

Chicago Sky - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
Bennington Badgers 4th (Worth) (Bennington, NE) 2 0 10 31 21
Crete Cardinals (Crete, NE) 1 1 -5 32 37
MW Ladycats 4th Black 0 2 -5 30 35
Chicago Sky - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Jr Monarchs 4th Maroon (Papillion, Ne) 2 0 19 46 23
OSA 4th Gold Chavis (Elkhorn, NE) 1 1 -1 29 30
Nebraska Lasers Supreme - 4th Black 0 2 -18 17 39
Connecticut Sun
Team W L
PD
PS
PA
Lincoln Bucks (Lincoln, NE) 3 0 31 67 22
KBA Blue (Kearney, Nebraska) 2 1 25 56 27
MW Ladycats 4th White 1 2 -20 32 61
Beatrice Orange 0 3 -36 20 65
Las Vegas Aces - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
OSA 4th Black Brown 2 0 23 55 25
SYAA 4th Grade Girls 1 1 -10 25 42
MW Ladycats 4th Grey 0 2 -13 25 38
Las Vegas Aces - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Junior SkyHawks 4th Green (Omaha, NE) 2 0 16 45 29
Norris 4th Grade Red (Hickman, NE) 1 1 9 42 33
KBA White (Kearney, Nebraska) 0 2 -25 25 50
Minnesota Lynx
Team W L
PD
PS
PA
Elkhorn Elite All-Stars (Clanton) 3 0 45 103 21
Bennington Badgers - Reiner (Bennington, NE) 2 1 15 65 41
Norris 4th Grade Blue (Hickman, NE) 1 2 -21 28 60
Junior Islanders 0 3 -39 17 91
Phoenix Mercury - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
St. Joe Dominators (Saint Joseph, MO) 2 0 16 45 18
MW Ladycats 4th Green 1 1 4 29 25
Palmyra Panthers (Bennet, Nebraska) 0 2 -20 16 47
Phoenix Mercury - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Stealth (Saint Joseph, MO) 2 0 26 48 20
MBA 3rd/4th (Phillips, NE) 1 1 -13 39 54
Beatrice Black 0 2 -13 33 46

Schedule

Filter by:

Friday, February 25, 2022
Game Time Location Team Score Team
P12 6:30 PM Lincoln Christian - Court 1 Nebraska Lasers Supreme - 4th Black
10 13 OSA 4th Gold Chavis
Saturday, February 26, 2022
Game Time Location Team Score Team
P10 8:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 Norris 4th Grade Red
18 19 Junior SkyHawks 4th Green
P16 8:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 6 Beatrice Orange
12 18 MW Ladycats 4th White
P25 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 3 MW Ladycats 4th White
8 32 Lincoln Bucks
P28 10:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 1 Bennington Badgers - Reiner
11 29 Elkhorn Elite All-Stars (Clanton)
P30 10:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 1 Junior SkyHawks 4th Green
26 11 KBA White
P1 11:00 AM Lincoln Sports Foundation - Court 6 Bennington Badgers 4th (Worth)
13 11 MW Ladycats 4th Black
P26 11:00 AM Speedway Village - Court 6 Beatrice Orange
7 26 KBA Blue
P18 12:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Bennington Badgers - Reiner
29 7 Junior Islanders
P20 12:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 1 KBA White
14 24 Norris 4th Grade Red
P21 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 MW Ladycats 4th Black
19 22 Crete Cardinals
P23 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 MW Ladycats 4th Green
13 14 St. Joe Dominators
P24 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 MBA 3rd/4th
27 25 Beatrice Black
P9 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 4 SYAA 4th Grade Girls
15 10 MW Ladycats 4th Grey
P27 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Junior Islanders
7 16 Norris 4th Grade Blue
P2 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 OSA 4th Gold Chavis
16 20 Jr Monarchs 4th Maroon
P3 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Palmyra Panthers
11 16 MW Ladycats 4th Green
P11 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 4 Crete Cardinals
10 18 Bennington Badgers 4th (Worth)
P14 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 Beatrice Black
8 19 Stealth
P19 4:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 OSA 4th Black Brown
32 10 SYAA 4th Grade Girls
P13 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 St. Joe Dominators
31 5 Palmyra Panthers
P22 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 Jr Monarchs 4th Maroon
26 7 Nebraska Lasers Supreme - 4th Black
P4 6:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Stealth
29 12 MBA 3rd/4th
P29 6:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 2 MW Ladycats 4th Grey
15 23 OSA 4th Black Brown
Sunday, February 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P15 8:00 AM Speedway Village - Court 6 Lincoln Bucks
14 13 KBA Blue
P5 10:00 AM Speedway Village - Court 6 Beatrice Orange
1 21 Lincoln Bucks
P6 12:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 KBA Blue
17 6 MW Ladycats 4th White
P7 12:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Bennington Badgers - Reiner
25 5 Norris 4th Grade Blue
B4 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 6 [3] Palmyra Panthers
8 21 [3] Beatrice Black
B5 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 5 [2] MW Ladycats 4th Green
11 32 [2] MBA 3rd/4th
B6 1:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 4 [1] St. Joe Dominators
16 29 [1] Stealth
B7 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 [3] MW Ladycats 4th Grey
13 22 [3] KBA White
B8 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 4 [2] SYAA 4th Grade Girls
9 8 [2] Norris 4th Grade Red
B9 2:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 1 [1] OSA 4th Black Brown
11 12 [1] Junior SkyHawks 4th Green
B1 3:00 PM Speedway Village - Court 5 [3] MW Ladycats 4th Black
20 5 [3] Nebraska Lasers Supreme - 4th Black
B2 3:00 PM Speedway Village - Court 4 [2] Crete Cardinals
15 8 [2] OSA 4th Gold Chavis
B3 3:00 PM Speedway Village - Court 3 [1] Bennington Badgers 4th (Worth)
22 19 [1] Jr Monarchs 4th Maroon
P17 3:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Norris 4th Grade Blue
7 28 Elkhorn Elite All-Stars (Clanton)
P8 5:00 PM Lincoln Sports Foundation - Court 3 Elkhorn Elite All-Stars (Clanton)
46 3 Junior Islanders

Bracket

Phoenix Mercury
Chicago Sky
Las Vegas Aces
[1] Bennington Badgers 4th (Worth)
Champion
[3] MW Ladycats 4th Black
5th Place
[2] Crete Cardinals
3rd Place
[1] Stealth
Champion
[3] Beatrice Black
5th Place
[2] MBA 3rd/4th
3rd Place
[1] Junior SkyHawks 4th Green
Champion
[2] SYAA 4th Grade Girls
3rd Place
[3] KBA White
5th Place
[1] Bennington Badgers 4th (Worth) - 22
B3 - Sun 2/27 3:00PM Speedway Village - Court 3
[1] Jr Monarchs 4th Maroon - 19
[2] Crete Cardinals - 15
B2 - Sun 2/27 3:00PM Speedway Village - Court 4
[2] OSA 4th Gold Chavis - 8
[3] MW Ladycats 4th Black - 20
B1 - Sun 2/27 3:00PM Speedway Village - Court 5
[3] Nebraska Lasers Supreme - 4th Black - 5
[1] OSA 4th Black Brown - 11
B9 - Sun 2/27 2:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 1
[1] Junior SkyHawks 4th Green - 12
[3] MW Ladycats 4th Grey - 13
B7 - Sun 2/27 2:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 3
[3] KBA White - 22
[1] St. Joe Dominators - 16
B6 - Sun 2/27 1:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 4
[1] Stealth - 29
[2] SYAA 4th Grade Girls - 9
B8 - Sun 2/27 2:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 4
[2] Norris 4th Grade Red - 8
[2] MW Ladycats 4th Green - 11
B5 - Sun 2/27 1:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 5
[2] MBA 3rd/4th - 32
[3] Palmyra Panthers - 8
B4 - Sun 2/27 1:00PM Lincoln Sports Foundation - Court 6
[3] Beatrice Black - 21