Softball

Tournament Note

PGF Midwest Regional Championships, July 26 - August 1
Louisville Softball Sports Complex, Peoria, IL
Eastside Sports Center, East Peoria, IL
All teams must follow me on Twitter for Tourney updates @DaveBetcher1
All brackets and games are on Tourney Machine
LSSC is ALL TURF - you must wear turf shoes NO STEEL SPIKES
The Eastside Complex is all dirt - metal spikes are allowed at Eastside.
LSSC Park rules and information links
BAND PRE-ORDER (JULY 26-29) 14U, 18u
https://bit.ly/MWC1_WB21
BAND PRE-ORDER (JULY 29-AUG 1) 16U
https://bit.ly/MWC2_WB21
GAME STREAM (LSSC ONLY)
htps://bit.ly/MRC_SPtv21
LSSC FAQ
https://www.sluggerpeoria.com/faq/
POOL GAMES' RULES
NFHS rules apply except for the following:
1. A Coin toss will be conducted at Home Plate to determine the Home/Visitor team.
2. Pool Games will be 80 minutes - Drop Dead, or 7 innings, whichever occurs first. A Pool Game may end sooner than 80 minutes if the Run Ahead Rule is invoked (10 after 4, 8 after 5, 6 after 6). A Pool game may end in a Tie. Time begins upon arrival of the Umpires at Home Plate, unless a team is delayed due to the necessity of moving from the site of a previously completed game on another Field.
2. The Final Score will be verified by both Umpires and both Head Coaches before they leave the Field of Play.
4. Teams may bat 9 players, any number of players, or utilize a continuous batting order.
5. Free Defensive Substitutions are allowed.
6. Courtesy Runner for Pitcher or Catcher will be the last batter due up if using continuous batting order, or eligible substitute if batting less than entire roster.
7. Pitching Rules. The PGF "PITCHING RULE CHANGE" will be in effect. www.premiergirlsfastpich.com Click on RULES, drop down to the end of RULES. N.B. It is not the intent of MRC Regional Championships to call multiple illegal pitches, but rather use this event as an opportunity for correctable instruction.
8. Jewelry is permitted unless deemed dangerous by the umpires, in which case it shall be removed.
9. The bat shall bear either the 2000, 2004 or the USA Softball All Games certification mark.
10. These games are NON Protest games. Umpires' decision on the field is final.
BRACKET GAMES' RULES
NFHS rules apply except for the following:
1. A Coin toss will be conducted at Home Plate to determine the Home/Visitor team.
2. Bracket Games will be 7 innings. A Bracket Game may end sooner if the Run Ahead Rule is invoked (10 after 4, 8 after 5, 6 after 6).
3. A Bracket game will begin when the Umpires arrive at Home Plate, unless a team is delayed due to the necessity of moving from the site of a previously completed game on another Field.
4. The Final Score will be verified by both Umpires and both Head Coaches before they leave the Field of Play.
5. The Tie Breaker Rule will be employed if the score is tied after the conditions of Rule 2 above are satisfied. The runner placed on 2nd Base will be the last player to have completed her turn at bat in the previous inning.
6. Pitching Rules. The PGF "PITCHING RULE CHANGE" will be in effect. www.premiergirlsfastpich.com Click on RULES, drop down to the end of RULES. N.B.
7. Jewelry is permitted unless deemed dangerous by the umpires, in which case it shall be removed.
8. The bat shall bear either the 2000, 2004 or the USA Softball All Game certification mark.

16U

2021 PGF Midwest Regional Championship 16 Under Peoria

Jul 29 - Aug 1, 2021
East Peoria, IL • Peoria, IL
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Thursday, July 29, 2021
Game Time Location Team Score Team
P46 1:00 PM LSSC - DOME1 New Lenox Lightning 16U JM(PGF)
4 0 ISA - Stars - Royal(PGF)
P101 1:00 PM LSSC - DOME2 Northern Michigan Elite(PGF)
2 1 T2 Badillo(PGF)
P5 2:30 PM LSSC - Field 5 BATS Academy 16U Regional(PGF)
0 5 Extreme Elite 16u Gold(PGF)
P51 2:30 PM LSSC - Field 6 BATS Academy 15U Regional(PGF)
2 1 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
P71 2:30 PM LSSC - Field 8 Tinley Park Rockers 16u MA(PGF)
2 6 Finesse 15U Kramer(PGF)
P72 2:30 PM LSSC - Field 7 Indiana Dreams Harvey(PGF)
0 7 Cincy Doom Gold Gregory(PGF)
P6 4:00 PM LSSC - Field 5 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
4 0 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
P25 4:00 PM LSSC - Field 7 Finesse Batbusters 16u
6 5 Indiana Shock Premier 05(PGF)
P26 4:00 PM LSSC - Field 8 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
12 2 CW Edge 16U(PGF)
P52 4:00 PM LSSC - Field 6 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
5 6 BATS Academy 16U Regional(PGF)
P80 4:00 PM LSSC - DOME1 Turnin2-Priebe(PGF)
2 10 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
P81 4:00 PM LSSC - Field 3 Riptide Black(PGF)
5 9 Missouri Fury 04(PGF)
P83 4:00 PM LSSC - Field 2 Thundercat Softball 16u(PGF)
5 4 Queen of Diamonds(PGF)
P102 4:00 PM LSSC - Field 4 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
7 3 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
P27 5:30 PM LSSC - Field 8 Wheatland Spikes MP(PGF)
11 2 St. Louis Swarm 05(PGF)
P30 5:30 PM LSSC - Field 4 Finesse Henegar 2023(PGF)
2 0 Sparks Red(PGF)
P37 5:30 PM LSSC - Field 6 Midland Magic 16U REd(PGF)
4 0 Full Tilt 16u(PGF)
P47 5:30 PM LSSC - Field 1 Northern Michigan Elite(PGF)
11 3 Indiana Shockwaves Swangin(PGF)
P53 5:30 PM LSSC - Field 5 16U Minnesota Force-Buffington(PGF)
3 10 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
P73 5:30 PM LSSC - Field 7 Illinois Sluggers 16U(PGF)
0 6 Finesse Batbusters 16u
P76 5:30 PM LSSC - Field 3 Finesse Ochylski(PGF)
0 4 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
P82 5:30 PM LSSC - Field 2 Wasco Diamonds 16USG(PGF)
13 1 MN Starters - O'Connor(PGF)
P29 7:00 PM LSSC - Field 3 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
8 2 STiKS Academy(PGF)
P34 7:00 PM LSSC - Field 1 Missouri Fury 04(PGF)
4 6 Thundercat Softball 16u(PGF)
P35 7:00 PM LSSC - Field 2 MN Starters - O'Connor(PGF)
3 4 Queen of Diamonds(PGF)
P36 7:00 PM LSSC - Field 5 MN Waves - Haefner(PGF)
2 4 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
P54 7:00 PM LSSC - Field 6 Extreme Elite 16u Gold(PGF)
2 11 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
P74 7:00 PM LSSC - Field 8 Indiana Shock Premier 05(PGF)
4 1 Wheatland Spikes MP(PGF)
P77 7:00 PM LSSC - Field 4 Game 7 Adams(PGF)
1 2 Finesse Henegar 2023(PGF)
P99 7:00 PM LSSC - Field 7 Midland Magic 16U REd(PGF)
1 4 Turnin2 Marra 16U National(PGF)
P32 8:30 PM LSSC - Field 4 Riptide Black(PGF)
6 5 Turnin2-Priebe(PGF)
P33 8:30 PM LSSC - Field 5 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
10 3 Finesse Ochylski(PGF)
P75 8:30 PM LSSC - Field 1 CW Edge 16U(PGF)
5 7 St. Louis Swarm 05(PGF)
P79 8:30 PM LSSC - Field 8 Sparks Red(PGF)
1 2 Mystique(PGF)
P84 8:30 PM LSSC - Field 7 Turnin2 Marra 16U National(PGF)
13 1 MN Waves - Haefner(PGF)
P86 8:30 PM LSSC - Field 6 Full Tilt 16u(PGF)
1 3 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
P98 8:30 PM LSSC - Field 2 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
11 1 Illinois Sluggers 16U(PGF)
Friday, July 30, 2021
Game Time Location Team Score Team
B72 12:00 AM LSSC - Field 3 Nebraska Quake's Prime - Cade(PGF)
7 0 Ohio Hawks 16u Colyer(PGF)
B1 8:00 AM LSSC - Field 1 TX Glory IL 05(PGF)
0 16 Fire Pro 16U - Fink(PGF)
B2 8:00 AM LSSC - Field 2 MI Elite 16u Brander(PGF)
5 8 Ohio Hawks 16U-Irwin(PGF)
B3 8:00 AM LSSC - Field 3 Elk Grove Heat Premier '05(PGF)
0 6 Indy Crush Premier 04(PGF)
B4 8:00 AM LSSC - Field 4 Thundercat Softball 16u(PGF)
5 3 CTW MAX 04(PGF)
B5 8:00 AM LSSC - Field 5 16U Minnesota Force-Pich(PGF)
4 10 Finesse Henegar 2023(PGF)
B8 8:00 AM LSSC - Field 8 New Lenox Lightning 16U JM(PGF)
6 0 Elite 16U-Ratliff(PGF)
B9 8:00 AM LSSC - STD1 Missouri Fury 04(PGF)
8 3 Game 7 Adams(PGF)
B10 8:00 AM LSSC - STD2 Impact Fastpitch 16u White(PGF)
1 9 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
B12 8:00 AM Eastside E Peoria - F 1 Northern Michigan Elite(PGF)
9 1 Blue Thunder 16U(PGF)
B13 8:00 AM Eastside E Peoria - F 3 Velocity Softball(PGF)
2 11 Hitting Center 16U(PGF)
B14 8:00 AM Eastside E Peoria - F 4 16U Minnesota Force-George(PGF)
5 2 Tinley Park Rockers 16u MA(PGF)
B15 8:00 AM Eastside E Peoria - F 5 Premier Fastpitch(PGF)
1 11 NWI SOX 16U Talaga(PGF)
B16 8:00 AM Eastside E Peoria - F 6 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
3 5 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
B17 8:00 AM Eastside E Peoria - F 8 Nebraska Quake's Prime - Cade(PGF)
2 3 Finesse 15U Kramer(PGF)
B18 8:00 AM Eastside E Peoria - F 9 Indiana Dreams Harvey(PGF)
7 0 Ohio Hawks 16u Colyer(PGF)
B39 8:00 AM Eastside E Peoria - F 2 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
3 0 Orland Park A's Premier 16U(PGF)
B6 9:45 AM LSSC - Field 6 Sparks Red(PGF)
3 7 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
B11 9:45 AM Eastside E Peoria - F 1 Extreme Elite 16u Gold(PGF)
6 10 St. Louis Swarm 05(PGF)
B19 9:45 AM Eastside E Peoria - F 9 ESP Elite JK(PGF)
9 7 Chicago Cheetahs 16u Owens(PGF)
B20 9:45 AM Eastside E Peoria - F 8 Cincy Doom Gold Gregory(PGF)
6 5 Indiana Shockwaves Swangin(PGF)
B21 9:45 AM LSSC - Field 1 Chicago Ravens(PGF)
0 16 New Lenox Lightning EK(PGF)
B22 9:45 AM LSSC - Field 2 MN Starters - O'Connor(PGF)
2 6 Finesse Ochylski(PGF)
B23 9:45 AM LSSC - Field 3 T2 Badillo(PGF)
4 7 GTS 16U(PGF)
B24 9:45 AM LSSC - Field 4 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
6 0 Midland Magic 16U REd(PGF)
B25 9:45 AM LSSC - Field 5 Explosive Elite 04(PGF)
1 6 Turnin2 16U Bloomfield(PGF)
B27 9:45 AM LSSC - Field 7 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
12 2 EP Express 16u(PGF)
B28 9:45 AM LSSC - Field 8 Full Tilt 16u(PGF)
0 6 Illinois Sluggers 16U(PGF)
B29 9:45 AM LSSC - STD1 Mankato Peppers 16u Elite(PGF)
7 2 ISA - Stars - Royal(PGF)
B30 9:45 AM LSSC - STD2 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
0 2 Minnesota Renegades 16U(PGF)
B31 9:45 AM Eastside E Peoria - F 6 CW Edge 16U(PGF)
4 0 Riptide Black(PGF)
B32 9:45 AM Eastside E Peoria - F 5 BATS Academy 15U Regional(PGF)
1 10 Slinger Storm Fastpitch(PGF)
B33 9:45 AM Eastside E Peoria - F 4 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
3 2 04 Midwest Machine 16U 2022(PGF)
B36 9:45 AM Eastside E Peoria - F 2 Turnin2 National Maloney(PGF)
6 0 HD Elite(PGF)
B35 11:30 AM Eastside E Peoria - F 1 MN Waves - Haefner(PGF)
4 0 Naperville Diamonds Mac(PGF)
B37 11:30 AM LSSC - Field 1 Dirt Devils '05(PGF)
1 2 MN Bombers 16U Gold(PGF)
B38 11:30 AM LSSC - Field 2 Lake Effect Flurry(PGF)
2 6 ISA - Stars - Black(PGF)
B40 11:30 AM LSSC - Field 5 BATS Academy 16U Regional(PGF)
10 1 Queen of Diamonds(PGF)
B41 11:30 AM LSSC - STD1 Fire Pro 16U - Fink(PGF)
7 5 Turnin2-Priebe(PGF)
B42 11:30 AM LSSC - STD2 Ohio Hawks 16U-Irwin(PGF)
3 5 Illinois Sluggers 05 Premier(PGF)
B43 11:30 AM LSSC - Field 6 Indy Crush Premier 04(PGF)
16 8 Thundercat Softball 16u(PGF)
B44 11:30 AM LSSC - Field 4 Finesse Henegar 2023(PGF)
8 1 Mystique(PGF)
B45 11:30 AM LSSC - Field 3 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
6 5 Lady Expos(PGF)
B47 11:30 AM LSSC - Field 7 Missouri Fury 04(PGF)
0 2 Turnin2 Marra 16U National(PGF)
B48 11:30 AM LSSC - Field 8 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
2 0 Tinley Park Rockers -MM(PGF)
B49 11:30 AM Eastside E Peoria - F 5 St. Louis Swarm 05(PGF)
3 4 Wheatland Spikes MP(PGF)
B50 11:30 AM Eastside E Peoria - F 3 Northern Michigan Elite(PGF)
0 6 Indiana Magic Gold Boteler
B52 11:30 AM Eastside E Peoria - F 2 NWI SOX 16U Talaga(PGF)
6 1 Turnin 2 16U- Moody(PGF)
B53 11:30 AM Eastside E Peoria - F 6 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
7 0 BNGSA Avanti's Angels 05(PGF)
B54 11:30 AM Eastside E Peoria - F 4 Finesse 15U Kramer(PGF)
6 2 Indiana Dreams Harvey(PGF)
B55 11:30 AM Eastside E Peoria - F 9 ESP Elite JK(PGF)
2 8 Wasco Diamonds 16USG(PGF)
B56 11:30 AM Eastside E Peoria - F 8 Cincy Doom Gold Gregory(PGF)
3 5 04 Texas Glory IL-RWB(PGF)
B46 1:30 PM LSSC - Field 8 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
8 2 New Lenox Lightning 16U JM(PGF)
B51 1:30 PM Eastside E Peoria - F 1 Hitting Center 16U(PGF)
10 0 16U Minnesota Force-George(PGF)
B57 1:30 PM LSSC - Field 2 New Lenox Lightning EK(PGF)
3 5 ESP Elite BA(PGF)
B58 1:30 PM LSSC - Field 3 Finesse Ochylski(PGF)
1 13 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
B59 1:30 PM LSSC - STD2 GTS 16U(PGF)
6 7 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
B60 1:30 PM LSSC - Field 5 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
2 6 Finesse Batbusters 16u
B61 1:30 PM LSSC - Field 7 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
7 1 Illinois Sluggers 16U(PGF)
B62 1:30 PM LSSC - Field 1 Mankato Peppers 16u Elite(PGF)
0 5 Elite 16U-Meduna(PGF)
B64 1:30 PM Eastside E Peoria - F 3 Slinger Storm Fastpitch(PGF)
5 2 STiKS Academy(PGF)
B65 1:30 PM Eastside E Peoria - F 5 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
1 0 16U Minnesota Force-Buffington(PGF)
B66 1:30 PM Eastside E Peoria - F 6 Turnin2 National Maloney(PGF)
2 5 Indiana Shock Premier 05(PGF)
B68 1:30 PM LSSC - Field 6 Indiana Gators 04 Elliott(PGF)
0 6 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
B69 1:30 PM Eastside E Peoria - F 8 Elk Grove Heat Premier '05(PGF)
11 2 CTW MAX 04(PGF)
B75 1:30 PM Eastside E Peoria - F 4 EP Express 16u(PGF)
2 3 Full Tilt 16u(PGF)
B78 1:30 PM LSSC - STD1 Fire Pro 16U - Fink(PGF)
5 13 Illinois Sluggers 05 Premier(PGF)
B79 1:30 PM LSSC - Field 4 Indy Crush Premier 04(PGF)
6 0 Finesse Henegar 2023(PGF)
B95 1:30 PM Eastside E Peoria - F 9 MI Elite 16u Brander(PGF)
13 1 ESP Elite JK(PGF)
B98 1:30 PM Eastside E Peoria - F 2 Sparks Red(PGF)
5 6 Turnin 2 16U- Moody(PGF)
B63 3:15 PM Eastside E Peoria - F 2 CW Edge 16U(PGF)
0 6 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
B67 3:15 PM LSSC - Field 1 MN Bombers 16U Gold(PGF)
8 1 ISA - Stars - Black(PGF)
B71 3:15 PM LSSC - Field 2 Velocity Softball(PGF)
3 2 Tinley Park Rockers 16u MA(PGF)
B73 3:15 PM LSSC - Field 4 Chicago Ravens(PGF)
2 10 Queen of Diamonds(PGF)
B76 3:15 PM LSSC - Field 5 Riptide Black(PGF)
1 11 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
B77 3:15 PM LSSC - Field 7 HD Elite(PGF)
4 1 Explosive Elite 04(PGF)
B80 3:15 PM LSSC - Field 8 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
6 4 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
B81 3:15 PM LSSC - STD1 Turnin2 Marra 16U National(PGF)
0 11 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
B82 3:15 PM Eastside E Peoria - F 1 Wheatland Spikes MP(PGF)
0 3 Indiana Magic Gold Boteler
B87 3:15 PM LSSC - STD2 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
12 2 Turnin2 16U Bloomfield(PGF)
B91 3:15 PM Eastside E Peoria - F 4 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
1 2 MN Waves - Haefner(PGF)
B93 3:15 PM LSSC - Field 6 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
4 0 BATS Academy 16U Regional(PGF)
B96 3:15 PM Eastside E Peoria - F 8 Elk Grove Heat Premier '05(PGF)
2 5 Indiana Dreams Harvey(PGF)
B97 3:15 PM Eastside E Peoria - F 6 16U Minnesota Force-Pich(PGF)
3 6 BNGSA Avanti's Angels 05(PGF)
B100 3:15 PM Eastside E Peoria - F 5 Game 7 Adams(PGF)
2 8 Northern Michigan Elite(PGF)
B101 3:15 PM Eastside E Peoria - F 3 Impact Fastpitch 16u White(PGF)
5 4 St. Louis Swarm 05(PGF)
B102 3:15 PM Eastside E Peoria - F 9 Extreme Elite 16u Gold(PGF)
2 8 Tinley Park Rockers -MM(PGF)
B107 3:15 PM LSSC - Field 3 Nebraska Quake's Prime - Cade(PGF)
13 10 Thundercat Softball 16u(PGF)
B83 5:00 PM LSSC - Field 2 Hitting Center 16U(PGF)
2 4 NWI SOX 16U Talaga(PGF)
B84 5:00 PM LSSC - Field 1 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
4 2 Finesse 15U Kramer(PGF)
B85 5:00 PM LSSC - Field 3 Wasco Diamonds 16USG(PGF)
6 1 04 Texas Glory IL-RWB(PGF)
B86 5:00 PM LSSC - Field 4 ESP Elite BA(PGF)
0 6 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
B88 5:00 PM LSSC - Field 5 Finesse Batbusters 16u
6 7 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
B89 5:00 PM LSSC - Field 7 Elite 16U-Meduna(PGF)
3 4 Minnesota Renegades 16U(PGF)
B90 5:00 PM Eastside E Peoria - F 2 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
13 4 Slinger Storm Fastpitch(PGF)
B94 5:00 PM LSSC - STD1 TX Glory IL 05(PGF)
3 5 Cincy Doom Gold Gregory(PGF)
B99 5:00 PM LSSC - Field 8 Elite 16U-Ratliff(PGF)
8 1 16U Minnesota Force-George(PGF)
B103 5:00 PM LSSC - STD2 Blue Thunder 16U(PGF)
11 17 Missouri Fury 04(PGF)
B105 5:00 PM Eastside E Peoria - F 3 Premier Fastpitch(PGF)
2 12 Lady Expos(PGF)
B106 5:00 PM Eastside E Peoria - F 4 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
10 5 Mystique(PGF)
B108 5:00 PM Eastside E Peoria - F 8 Chicago Cheetahs 16u Owens(PGF)
6 0 Ohio Hawks 16U-Irwin(PGF)
B109 5:00 PM Eastside E Peoria - F 9 Indiana Shockwaves Swangin(PGF)
4 5 Turnin2-Priebe(PGF)
B110 5:00 PM LSSC - Field 6 MN Starters - O'Connor(PGF)
4 2 Indiana Gators 04 Elliott(PGF)
B112 5:00 PM Eastside E Peoria - F 6 T2 Badillo(PGF)
1 7 Turnin2 National Maloney(PGF)
B113 5:00 PM Eastside E Peoria - F 5 CW Edge 16U(PGF)
3 5 16U Minnesota Force-Buffington(PGF)
B230 5:00 PM Eastside E Peoria - F 1 Finesse Ochylski(PGF)
2 7 Orland Park A's Premier 16U(PGF)
B92 7:00 PM LSSC - Field 1 Indiana Shock Premier 05(PGF)
3 8 MN Bombers 16U Gold(PGF)
B104 7:00 PM LSSC - Field 2 Velocity Softball(PGF)
2 7 New Lenox Lightning 16U JM(PGF)
B111 7:00 PM LSSC - STD1 Midland Magic 16U REd(PGF)
11 1 ISA - Stars - Black(PGF)
B114 7:00 PM LSSC - STD2 ISA - Stars - Royal(PGF)
2 8 STiKS Academy(PGF)
B115 7:00 PM LSSC - Field 8 BATS Academy 15U Regional(PGF)
1 7 Mankato Peppers 16u Elite(PGF)
B117 7:00 PM LSSC - Field 4 04 Midwest Machine 16U 2022(PGF)
2 5 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
B118 7:00 PM LSSC - Field 5 Dirt Devils '05(PGF)
2 9 GTS 16U(PGF)
B120 7:00 PM LSSC - Field 6 Lake Effect Flurry(PGF)
3 10 New Lenox Lightning EK(PGF)
Saturday, July 31, 2021
Game Time Location Team Score Team
B121 9:30 AM LSSC - Field 1 Illinois Sluggers 05 Premier(PGF)
6 8 Indy Crush Premier 04(PGF)
B122 9:30 AM LSSC - Field 2 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
4 10 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
B123 9:30 AM LSSC - Field 3 Indiana Magic Gold Boteler
2 1 NWI SOX 16U Talaga(PGF)
B124 9:30 AM LSSC - Field 4 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
5 2 Wasco Diamonds 16USG(PGF)
B125 9:30 AM LSSC - Field 5 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
3 6 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
B126 9:30 AM LSSC - Field 6 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
0 4 Minnesota Renegades 16U(PGF)
B127 9:30 AM LSSC - Field 7 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
3 16 MN Waves - Haefner(PGF)
B128 9:30 AM LSSC - Field 8 MN Bombers 16U Gold(PGF)
1 8 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
B129 9:30 AM LSSC - STD1 Cincy Doom Gold Gregory(PGF)
1 9 MI Elite 16u Brander(PGF)
B130 9:30 AM LSSC - STD2 Indiana Dreams Harvey(PGF)
6 4 BNGSA Avanti's Angels 05(PGF)
B137 10:30 AM LSSC - DOME1 Queen of Diamonds(PGF)
3 13 MN Starters - O'Connor(PGF)
B138 10:30 AM LSSC - DOME2 Midland Magic 16U REd(PGF)
1 4 Turnin2 National Maloney(PGF)
B131 10:45 AM LSSC - Field 1 Turnin 2 16U- Moody(PGF)
5 9 Elite 16U-Ratliff(PGF)
B132 10:45 AM LSSC - Field 2 Northern Michigan Elite(PGF)
8 2 Impact Fastpitch 16u White(PGF)
B133 10:45 AM LSSC - Field 3 Tinley Park Rockers -MM(PGF)
12 5 Missouri Fury 04(PGF)
B134 10:45 AM LSSC - Field 4 New Lenox Lightning 16U JM(PGF)
5 6 Lady Expos(PGF)
B135 10:45 AM LSSC - Field 8 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
3 0 Nebraska Quake's Prime - Cade(PGF)
B136 10:45 AM LSSC - Field 6 Chicago Cheetahs 16u Owens(PGF)
8 13 Turnin2-Priebe(PGF)
B140 10:45 AM LSSC - Field 5 STiKS Academy(PGF)
8 10 Full Tilt 16u(PGF)
B148 10:45 AM LSSC - Field 7 MN Waves - Haefner(PGF)
3 5 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
B149 10:45 AM LSSC - STD1 BATS Academy 16U Regional(PGF)
2 3 MI Elite 16u Brander(PGF)
B150 10:45 AM LSSC - STD2 Indiana Shock Premier 05(PGF)
4 3 Indiana Dreams Harvey(PGF)
B139 12:00 PM LSSC - DOME2 Naperville Diamonds Mac(PGF)
6 5 16U Minnesota Force-Buffington(PGF)
B157 12:00 PM LSSC - DOME1 04 Texas Glory IL-RWB(PGF)
3 0 MN Starters - O'Connor(PGF)
B143 12:30 PM LSSC - STD1 HD Elite(PGF)
0 4 GTS 16U(PGF)
B144 12:30 PM LSSC - Field 7 Orland Park A's Premier 16U(PGF)
0 15 New Lenox Lightning EK(PGF)
B151 12:30 PM LSSC - Field 1 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
7 2 Elite 16U-Ratliff(PGF)
B152 12:30 PM LSSC - Field 2 Slinger Storm Fastpitch(PGF)
8 5 Northern Michigan Elite(PGF)
B153 12:30 PM LSSC - Field 3 Elite 16U-Meduna(PGF)
4 1 Tinley Park Rockers -MM(PGF)
B154 12:30 PM LSSC - Field 4 Finesse Batbusters 16u
5 3 Lady Expos(PGF)
B155 12:30 PM LSSC - Field 8 Turnin2 16U Bloomfield(PGF)
1 2 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
B156 12:30 PM LSSC - Field 6 ESP Elite BA(PGF)
7 0 Turnin2-Priebe(PGF)
B160 12:30 PM LSSC - Field 5 Wheatland Spikes MP(PGF)
4 2 Full Tilt 16u(PGF)
B167 12:30 PM LSSC - STD2 MI Elite 16u Brander(PGF)
10 5 Indiana Shock Premier 05(PGF)
B141 1:30 PM LSSC - DOME2 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
4 2 Mankato Peppers 16u Elite(PGF)
B158 1:30 PM LSSC - DOME1 Finesse 15U Kramer(PGF)
1 0 Turnin2 National Maloney(PGF)
B159 1:30 PM LSSC - STD1 Hitting Center 16U(PGF)
3 1 Naperville Diamonds Mac(PGF)
B145 2:30 PM LSSC - STD2 Indy Crush Premier 04(PGF)
0 7 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
B146 2:30 PM LSSC - Field 4 Indiana Magic Gold Boteler
6 4 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
B147 2:30 PM LSSC - Field 5 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
2 4 Minnesota Renegades 16U(PGF)
B163 2:30 PM LSSC - Field 3 Finesse Henegar 2023(PGF)
0 6 GTS 16U(PGF)
B164 2:30 PM LSSC - Field 7 Fire Pro 16U - Fink(PGF)
2 3 New Lenox Lightning EK(PGF)
B168 2:30 PM LSSC - Field 1 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
9 1 Slinger Storm Fastpitch(PGF)
B169 2:30 PM LSSC - Field 2 Elite 16U-Meduna(PGF)
1 8 Finesse Batbusters 16u
B170 2:30 PM LSSC - Field 6 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
3 2 ESP Elite BA(PGF)
B201 2:30 PM Eastside E Peoria - F 2 TX Glory IL 05(PGF)
5 7 ESP Elite JK(PGF)
B202 2:30 PM Eastside E Peoria - F 3 Mystique(PGF)
4 13 04 Midwest Machine 16U 2022(PGF)
B203 2:30 PM Eastside E Peoria - F 4 Riptide Black(PGF)
2 10 Dirt Devils '05(PGF)
B208 2:30 PM Eastside E Peoria - F 1 Tinley Park Rockers 16u MA(PGF)
8 5 Premier Fastpitch(PGF)
B142 3:00 PM LSSC - DOME1 Illinois Sluggers 16U(PGF)
0 7 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
B161 3:00 PM LSSC - DOME2 Turnin2 Marra 16U National(PGF)
4 7 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
B162 3:00 PM LSSC - DOME1 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
3 0 Stateline Fury '05 Premier(PGF)
B171 3:30 PM LSSC - Field 8 04 Texas Glory IL-RWB(PGF)
5 1 Finesse 15U Kramer(PGF)
B176 3:30 PM LSSC - STD1 Illinois Sluggers 05 Premier(PGF)
8 3 MI Elite 16u Brander(PGF)
B217 4:00 PM Eastside E Peoria - F 1 Tinley Park Rockers 16u MA(PGF)
3 14 ESP Elite JK(PGF)
B218 4:00 PM Eastside E Peoria - F 4 04 Midwest Machine 16U 2022(PGF)
6 7 Dirt Devils '05(PGF)
B219 4:00 PM Eastside E Peoria - F 2 ISA - Stars - Royal(PGF)
7 6 T2 Badillo(PGF)
B220 4:00 PM Eastside E Peoria - F 3 ISA - Stars - Black(PGF)
7 1 EP Express 16u(PGF)
B165 4:15 PM LSSC - STD2 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
0 8 Indiana Magic Gold Boteler
B172 4:15 PM LSSC - Field 5 Hitting Center 16U(PGF)
6 8 Wheatland Spikes MP(PGF)
B174 4:15 PM LSSC - Field 3 GTS 16U(PGF)
2 3 New Lenox Lightning EK(PGF)
B177 4:15 PM LSSC - Field 1 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
4 1 MI Outlaws 16U - Eiland(PGF)
B178 4:15 PM LSSC - Field 2 NWI SOX 16U Talaga(PGF)
0 10 Finesse Batbusters 16u
B179 4:15 PM LSSC - Field 6 Wasco Diamonds 16USG(PGF)
5 7 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
B173 4:30 PM LSSC - Field 4 Illinois Impact 16u - BH(PGF)
1 8 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
B166 5:15 PM LSSC - STD1 Minnesota Renegades 16U(PGF)
2 8 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
B225 5:30 PM Eastside E Peoria - F 1 ESP Elite JK(PGF)
1 5 Dirt Devils '05(PGF)
B226 5:30 PM Eastside E Peoria - F 2 ISA - Stars - Royal(PGF)
6 0 ISA - Stars - Black(PGF)
B180 6:15 PM LSSC - Field 7 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
3 0 04 Texas Glory IL-RWB(PGF)
B181 6:15 PM LSSC - Field 8 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
9 4 Wheatland Spikes MP(PGF)
B182 6:15 PM LSSC - Field 4 Queen of Diamonds 16U Purple(PGF)
3 4 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
B183 6:15 PM LSSC - Field 3 MN Bombers 16U Gold(PGF)
2 3 New Lenox Lightning EK(PGF)
B184 6:15 PM LSSC - Field 1 Illinois Sluggers 05 Premier(PGF)
0 11 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
B185 6:15 PM LSSC - Field 6 Finesse Batbusters 16u
5 1 16U Minnesota Force-Powers(PGF)
B175 7:00 PM LSSC - STD1 Indiana Magic Gold Boteler
10 5 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
B186 8:00 PM LSSC - Field 7 Chicago, Batbusters 16u MT(PGF)
2 3 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
B187 8:00 PM LSSC - Field 3 NWI Sox 16u Skrezyna(PGF)
1 10 New Lenox Lightning EK(PGF)
B188 8:00 PM LSSC - Field 1 MN Waves - Haefner(PGF)
3 9 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
B189 8:00 PM LSSC - Field 6 16U Minnesota Force-Bruzek(PGF)
5 6 Finesse Batbusters 16u
Sunday, August 01, 2021
Game Time Location Team Score Team
B190 8:00 AM LSSC - STD1 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
9 4 Impact Fastpitch 16u Blue(PGF)
B191 8:00 AM LSSC - STD2 Indy Crush Premier 04(PGF)
4 0 New Lenox Lightning EK(PGF)
B192 9:45 AM LSSC - STD2 Indiana Shock Premier 16U - Rethlake(PGF)
1 5 Finesse Batbusters 16u
B193 9:45 AM LSSC - STD1 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
9 1 Indy Crush Premier 04(PGF)
B194 11:30 AM LSSC - STD2 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
7 6 Finesse Batbusters 16u
B195 11:30 AM LSSC - STD1 Minnesota Renegades 16U(PGF)
2 10 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
B196 1:30 PM LSSC - STD1 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
7 3 Indiana Gators 04 Lloyd Premier(PGF)
B197 3:15 PM LSSC - STD1 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)
6 2 Silver Hawks 16u Dennison(PGF)
B198 5:15 PM LSSC - STD1 Indiana Magic Gold Boteler
8 0 Turnin2 - 16U Laufenberg(PGF)