Lacrosse

Tournament Note

Score Report Form

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf2pIPGU5C9laepdX8kmLJyDpNZuAkf-sE831FPORu5BK4MSg/viewform

8U Scores are not posted.

Weather-Related Procedures:
Games should be played unless dangerous weather (lightning, extreme heat). The heat index policy is available on Documents. For changes occurring the day of a game, the Home (or Away) teams should contact the officials and the other team directly through the contact info listed on the Summer Association Contact List.

If you are unable to find the contact for the team, please reach out to your age group GNLL Director.

8/10U- Sydney Dynneson 612-963-4063
6/12/14U- Jing Peng 608-395-5312

6/8/10U End of Season Jamboree is July 23
12/14U End of Season Tournament is July 30-31
All games will be at Delano HS.

8U

2022 GNLL Boys Summer Field League

Jun 13 - Jul 31, 2022
MN
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

8U Central
Team W L T
GD
GS
GA
HH GD
Maple Grove Gold 8U 0 0 0 0 0 0 0
Maple Grove Crimson 8U 0 0 0 0 0 0 0
Wayzata Blue 8U 0 0 0 0 0 0 0
Wayzata Gold 8U 0 0 0 0 0 0 0
Wayzata White 8U 0 0 0 0 0 0 0
St. Louis Park 8U 0 0 0 0 0 0 0
White Bear Lake Black 8U 0 0 0 0 0 0 0
Mahtomedi Gold 8U 0 0 0 0 0 0 0
Mahtomedi Blue 8U 0 0 0 0 0 0 0
8U Northeast
Team W L T
GD
GS
GA
HH GD
Blaine Blue 8U 0 0 0 0 0 0 0
Centennial 8U 0 0 0 0 0 0 0
Forest Lake 8U 0 0 0 0 0 0 0
MVI Gold 8U 0 0 0 0 0 0 0
MVI White 8U 0 0 0 0 0 0 0
White Bear Lake Orange 8U 0 0 0 0 0 0 0
Chisago 8U 0 0 0 0 0 0 0
8U Northwest
Team W L T
GD
GS
GA
HH GD
Buffalo 8U 0 0 0 0 0 0 0
Elk River 8U 0 0 0 0 0 0 0
Champlin Park 8U 0 0 0 0 0 0 0
Rogers-Otsego 8U 0 0 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Monday, June 13, 2022
Game Time Location Team Score Team
P6 5:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field (East) St. Louis Park 8U
Wayzata Gold 8U
P0 6:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field (East) Wayzata White 8U
White Bear Lake Orange 8U
P30 6:00 PM Elk River Oak-Knoll - Field 2 (East) Rogers-Otsego 8U
Elk River 8U
Wednesday, June 15, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 5:00 PM Lexington Athletic Complex - Centennial-Field 4 MVI White 8U
Centennial 8U
P0 5:00 PM Elk River Oak-Knoll - Field 1 (west) Elk River 8U
Buffalo 8U
P5 5:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 4 Maple Grove Crimson 8U
Wayzata Blue 8U
P0 6:00 PM Champlin Park- Northland Park (6/8/10U) - Small Field 1 Mahtomedi Gold 8U
Champlin Park 8U
P13 6:00 PM MVI- Driftwood Park - Small Grass Field 2 MVI Gold 8U
Forest Lake 8U
P25 6:00 PM St. Louis Park- SLP Middle School - Grass Field (12/14U) St. Louis Park 8U
White Bear Lake Black 8U
P7 6:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 4 Maple Grove Gold 8U
Wayzata White 8U
P51 7:00 PM Chisago Lakes MS - Grass Field 1 White Bear Lake Orange 8U
Chisago 8U
Tuesday, June 21, 2022
Game Time Location Team Score Team
P34 5:30 PM Mahtomedi Middle School - Grass Field 2 Blaine Blue 8U
Mahtomedi Blue 8U
Wednesday, June 22, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 6:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field 1(West) Buffalo 8U
Wayzata Blue 8U
P0 6:00 PM Mahtomedi Middle School - Mahtomedi Middle School South Mahtomedi Gold 8U
Maple Grove Crimson 8U
P31 6:00 PM Forest Lake- Fenway Park (FL Sports Center) - Small Grass Field 1 White Bear Lake Orange 8U
Forest Lake 8U
P33 6:00 PM MVI- Driftwood Park - Small Grass Field 1 MVI White 8U
Chisago 8U
P60 6:00 PM St. Louis Park- SLP Middle School - Grass Field (12/14U) St. Louis Park 8U
Maple Grove Gold 8U
P15 7:00 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 1 White Bear Lake Black 8U
Mahtomedi Blue 8U
P23 7:00 PM Lexington Athletic Complex - Centennial-Field 4 Centennial 8U
Blaine Blue 8U
Monday, June 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P20 6:00 PM Rogers- Reservoir Fields Rogers-Otsego 8U
Champlin Park 8U
Tuesday, June 28, 2022
Game Time Location Team Score Team
P52 6:00 PM MVI- Driftwood Park - Small Grass Field 1 Centennial 8U
MVI Gold 8U
Wednesday, June 29, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 5:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field (East) Maple Grove Crimson 8U
Wayzata Gold 8U
P53 5:30 PM Mahtomedi Middle School - Mahtomedi Middle School South Mahtomedi Blue 8U
Blaine Blue 8U
P0 6:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field (East) Maple Grove Gold 8U
Wayzata Blue 8U
P11 6:00 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 1 White Bear Lake Orange 8U
MVI White 8U
P24 6:00 PM Chisago Lakes MS - Grass Field 1 Chisago 8U
MVI Gold 8U
P0 6:30 PM Mahtomedi Middle School - Mahtomedi Middle School South Mahtomedi Gold 8U
Forest Lake 8U
P29 6:30 PM Champlin Park- Northland Park (6/8/10U) - Small Field 1 Champlin Park 8U
Buffalo 8U
P45 7:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field (East) Wayzata White 8U
White Bear Lake Black 8U
Wednesday, July 06, 2022
Game Time Location Team Score Team
P35 5:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 3 White Bear Lake Black 8U
Maple Grove Gold 8U
P0 6:00 PM Blaine-Northpoint Elementary - Grass Field 1 Mahtomedi Gold 8U
Blaine Blue 8U
P22 6:00 PM MVI- Driftwood Park - Small Grass Field 2 Forest Lake 8U
MVI White 8U
P40 6:00 PM Buffalo Northwinds Elementary Buffalo 8U
Elk River 8U
P57 6:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 3 St. Louis Park 8U
Maple Grove Crimson 8U
P0 7:00 PM MVI- Driftwood Park - Small Grass Field 2 MVI Gold 8U
Wayzata Gold 8U
P1 7:00 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 1 Mahtomedi Blue 8U
White Bear Lake Orange 8U
Thursday, July 07, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 6:00 PM Champlin Park- Northland Park (6/8/10U) - Small Field 1 Elk River 8U
Champlin Park 8U
Monday, July 11, 2022
Game Time Location Team Score Team
P36 5:00 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field 1(West) St. Louis Park 8U
Wayzata White 8U
P4 6:00 PM Forest Lake- Fenway Park (FL Sports Center) - Small Grass Field 1 Forest Lake 8U
Centennial 8U
P0 6:30 PM Rogers- Reservoir Fields Champlin Park 8U
Rogers-Otsego 8U
P55 7:00 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 1 White Bear Lake Black 8U
Wayzata Gold 8U
Tuesday, July 12, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 5:00 PM Buffalo Northwinds Elementary Buffalo 8U
Rogers-Otsego 8U
Wednesday, July 13, 2022
Game Time Location Team Score Team
P59 5:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 3 Maple Grove Crimson 8U
Wayzata White 8U
P41 5:30 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 2 Centennial 8U
White Bear Lake Orange 8U
P0 6:00 PM Chisago Lakes MS - Grass Field 1 MVI White 8U
Chisago 8U
P49 6:00 PM Elk River -ERHS Stadium Elk River 8U
Champlin Park 8U
P46 6:15 PM Maple Grove- Fernbrook Athletic Fields - Turf 3 Wayzata Gold 8U
Maple Grove Gold 8U
P58 6:30 PM White Bear Lake Podvin Park - Grass Field 2 Wayzata Blue 8U
White Bear Lake Black 8U
P44 7:00 PM Blaine-Northpoint Elementary - Grass Field 2 Blaine Blue 8U
MVI Gold 8U
Wednesday, July 20, 2022
Game Time Location Team Score Team
P16 5:30 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field 1(West) Wayzata Blue 8U
Maple Grove Gold 8U
P0 6:00 PM Blaine-Northpoint Elementary - Grass Field 2 Blaine Blue 8U
Wayzata White 8U
P9 6:00 PM Buffalo Northwinds Elementary Buffalo 8U
Rogers-Otsego 8U
P14 6:00 PM Lexington Athletic Complex - Centennial-Field 4 Chisago 8U
Centennial 8U
P37 6:00 PM Mahtomedi- Wildwood Park Maple Grove Crimson 8U
Mahtomedi Blue 8U
P0 6:30 PM Plymouth Elm Creek Play Fields - Grass Field 1(West) Mahtomedi Gold 8U
Wayzata Gold 8U
Thursday, July 21, 2022
Game Time Location Team Score Team
P42 5:00 PM Forest Lake- Fenway Park (FL Sports Center) - Grass Field 2 Chisago 8U
Forest Lake 8U
Tuesday, July 26, 2022
Game Time Location Team Score Team
P47 5:30 PM St. Louis Park- SLP Middle School - Small Grass Field (8U) Wayzata Blue 8U
St. Louis Park 8U
Wednesday, July 27, 2022
Game Time Location Team Score Team
P0 6:00 PM Mahtomedi Middle School - Grass Field 2 Mahtomedi Blue 8U
MVI Gold 8U
P0 7:00 PM Mahtomedi Middle School - Grass Field 2 Mahtomedi Gold 8U
MVI White 8U