Basketball

Boys Division 1

McDonald's Texas Invitational 2022

Nov 17 - 19, 2022
TX
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

A
Team W L
PD
PS
PA
Dickinson 1 1 10 133 123
Aldine Nimitz 1 1 -2 132 134
Tompkins 1 1 -8 161 169
B
Team W L
PD
PS
PA
North Crowley 2 0 30 114 82
Dobie 1 1 -11 99 112
Bridgeland 0 2 -19 93 112
C
Team W L
PD
PS
PA
SA Brennan 2 0 18 139 111
Barbers Hill 1 1 9 113 104
Pearland 0 2 -27 74 111
D
Team W L
PD
PS
PA
Cy-Creek 2 0 30 108 68
FB Elkins 1 1 -14 96 110
SA Clark 0 2 -16 73 99
E
Team W L
PD
PS
PA
Richardson 2 0 20 119 98
Dawson 1 1 10 137 100
Cy-Fair 0 2 -30 95 153
F
Team W L
PD
PS
PA
Hebron 2 0 19 115 93
Atascocita 1 1 11 99 84
Goose Creek Memorial 0 2 -30 89 126
G
Team W L
PD
PS
PA
Summer Creek 2 0 30 153 75
Midway 1 1 0 93 107
Cy-Ridge 0 2 -30 70 134
H
Team W L
PD
PS
PA
Manvel 2 0 11 126 115
FB Hightower 1 1 3 125 122
Allen 0 2 -14 109 123

Schedule

Filter by:

Thursday, November 17, 2022
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Phillips Field House Tompkins
74 86 Dickinson
P10 9:00 AM Dobie HS Bridgeland
53 57 Dobie
P2 10:30 AM Phillips Field House Goose Creek Memorial
38 57 Atascocita
P7 10:30 AM Memorial HS Cy-Ridge
35 53 Midway
P12 10:30 AM South Houston HS Barbers Hill
44 32 Pearland
P15 10:30 AM Sam Rayburn HS FB Elkins
45 60 Cy-Creek
P19 10:30 AM Pasadena HS - PHS1 Cy-Fair
46 88 Dawson
P22 10:30 AM Deer Park HS South Campus - Watkins FB Hightower
62 66 Manvel
P3 1:30 PM Phillips Field House Dickinson
47 49 Aldine Nimitz
P11 1:30 PM Dobie HS Dobie
42 59 North Crowley
P4 3:00 PM Phillips Field House Atascocita
42 46 Hebron
P8 3:00 PM Memorial HS Summer Creek
81 35 Cy-Ridge
P13 3:00 PM South Houston HS SA Brennan
72 69 Barbers Hill
P16 3:00 PM Sam Rayburn HS SA Clark
50 51 FB Elkins
P20 3:00 PM Pasadena HS - PHS1 Dawson
49 54 Richardson
P23 3:00 PM Deer Park HS South Campus - Watkins Allen
56 63 FB Hightower
P5 6:00 PM Phillips Field House Aldine Nimitz
83 87 Tompkins
P17 6:00 PM Sam Rayburn HS North Crowley
55 40 Bridgeland
P6 7:30 PM Phillips Field House Hebron
69 51 Goose Creek Memorial
P9 7:30 PM Memorial HS Midway
40 72 Summer Creek
P14 7:30 PM South Houston HS Pearland
42 67 SA Brennan
P18 7:30 PM Sam Rayburn HS Cy-Creek
48 23 SA Clark
P21 7:30 PM Pasadena HS - PHS1 Richardson
65 49 Cy-Fair
P24 7:30 PM Deer Park HS South Campus - Watkins Manvel
60 53 Allen
Friday, November 18, 2022
Game Time Location Team Score Team
B25 9:00 AM Phillips Field House Cy-Ridge
52 66 Pearland
B26 9:00 AM Dobie HS Tompkins
70 82 Allen
B27 9:00 AM Memorial HS Bridgeland
57 37 SA Clark
B28 9:00 AM Deer Park HS South Campus - Auxiliary Cy-Fair
51 61 Goose Creek Memorial
B13 10:30 AM Deer Park HS South Campus - Watkins Atascocita
75 50 Aldine Nimitz
B14 10:30 AM Sam Rayburn HS FB Hightower
65 68 Barbers Hill
B15 10:30 AM Phillips Field House FB Elkins
48 58 Dawson
B16 10:30 AM Dobie 9 Campus Midway
61 66 Dobie
B1 12:00 PM Deer Park HS South Campus - Watkins North Crowley
53 49 Summer Creek
B2 12:00 PM Sam Rayburn HS Hebron
67 71 Manvel
B3 12:00 PM South Houston HS Richardson
64 48 Dickinson
B4 12:00 PM Dobie HS Cy-Creek
53 61 SA Brennan
B29 3:00 PM Pasadena HS - PHS1 Pearland
54 69 Allen
B30 3:00 PM Dobie HS Bridgeland
46 49 Goose Creek Memorial
B31 3:00 PM Deer Park HS South Campus - Auxiliary Cy-Ridge
70 97 Tompkins
B32 3:00 PM Dobie 9 Campus SA Clark
48 58 Cy-Fair
B17 4:30 PM South Houston HS Atascocita
61 22 Barbers Hill
B18 4:30 PM Deer Park HS South Campus - Watkins Dawson
55 33 Dobie
B19 4:30 PM Dobie HS Aldine Nimitz
60 56 FB Hightower
B20 4:30 PM Sam Rayburn HS FB Elkins
51 41 Midway
B5 6:00 PM South Houston HS North Crowley
41 39 Manvel
B6 6:00 PM Memorial HS Richardson
69 50 SA Brennan
B7 6:00 PM Pasadena HS - PHS1 Summer Creek
56 53 Hebron
B8 6:00 PM Sam Rayburn HS Dickinson
55 71 Cy-Creek
Saturday, November 19, 2022
Game Time Location Team Score Team
B9 10:30 AM Phillips Field House Hebron
54 52 Dickinson
B33 10:30 AM South Houston HS Cy-Ridge
47 39 SA Clark
B11 12:00 PM Phillips Field House Summer Creek
73 68 Cy-Creek
B23 12:00 PM Pasadena HS - PHS1 Aldine Nimitz
50 65 FB Elkins
B24 12:00 PM Sam Rayburn HS Atascocita
56 57 Dawson
B35 12:00 PM Memorial HS Tompkins
75 66 Cy-Fair
B10 1:30 PM Phillips Field House Manvel
54 73 SA Brennan
B22 1:30 PM Pasadena HS - PHS1 Barbers Hill
40 35 Dobie
B34 1:30 PM Sam Rayburn HS Pearland
42 44 Bridgeland
B21 3:00 PM Deer Park HS South Campus - Auxiliary FB Hightower
72 69 Midway
B36 3:00 PM South Houston HS Allen
66 54 Goose Creek Memorial
B12 6:00 PM Phillips Field House North Crowley
Richardson