Basketball

Tournament Note

Tournament Rules & Admission Prices:

Home team is the top team. Light Jerseys

Daily admission gets you into any of our sites and games for the entire day!

$10Per Adult, Per Day
$6 Per Student, Per Day
Children 5 and Under are FREE

Tournament Rules:

Regulation Game:

 3rd Grade Boys, 3rd Grade Girls & 4th Grade Girls will play on a 10' high rim with a 12' free throw line.
 All other grades/levels will play on a 10' high rim with a 15' free throw line.
 All grades will use an intermediate size 28.5" basketball, except 8th grade boys will use an official size 29.5" basketball & 3rd grade 27.5"
 Each game will consist of two 20 minutes halves with a running clock. Clock stops on all timeouts, injuries and all dead balls during the last 1 minute of each half.
 Each team must provide an adult volunteer for the score book or clock.

Full Court Pressing:
 No Full Court Press at 3rd Grade boys, 3rd Grade Girls and 4th Grade Girls
 Full court pressing is allowed at all other grades and levels to a 15-point lead.

Time Outs:
 Each team will receive 3 full 60 second per game, no carryover to the second half or overtime.

Overtime:
 The first OT will be two minutes, with the clock stopping on all timeouts, injuries and all dead balls in the last minute of overtime.
 If the game remains tied after the first overtime, the 2nd overtime will be the first team to score wins.
 Each team gets one 1 full 60 second timeout in each OT period; no carryover.

Standings / Tie Breakers:
 Round Robin Tie-Breakers: (When you move down to the next tie-breaker, the previous one drops off and will no longer be used)
1) Record
2) Head to Head
3) Point Differential (15 point maximum)
4) Total Points Allowed

8th Grade Boys

The Real Deal Holiday Jam Fest

Dec 16 - 18, 2022
IA • NE
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Jr Mustangs 8th SILVER

8th Grade Boys Champion

Fri Dec 16, 2022 - Sun Dec 18, 2022

Schedule

Filter by:

Friday, December 16, 2022
Game Time Location Team Score Team
P6 6:00 PM Lied Activity Center - Court 1 MBB 8th
23 33 Bellevue Beast (Felici)
P7 6:00 PM Iowa West Field House - Court 4 Jr. Trojans 8th White
29 37 PBC - Patriots 8th White
P9 6:00 PM Iowa West Field House - Court 5 Jr. Cougars Blue (Digilio)
21 39 Elkhorn Tropics
P10 6:00 PM Iowa West Field House - Court 6 TSA Brother's United (Carter)
20 38 7th Balloon Elite
P11 6:00 PM Mission Middle School JCC Lions Blue
32 36 Jr Mustangs 8th WHITE
P1 7:00 PM Bellevue West High School - North Gym 1 Jr. Cougars Orange (Waring)
54 63 Jr Mustangs 8th SILVER
P8 7:00 PM Iowa West Field House - Court 1 CMA ALL Stars Orange
45 18 HHA
P12 7:00 PM Bellevue West High School - North Gym 2 Flamingos
55 18 Ralston Jr Rams
P17 8:00 PM Bellevue West High School - North Gym 2 Team Factory Gold (Foster)
35 45 Jr. Mustangs Blue
P21 8:00 PM Lied Activity Center - Court 1 Bellevue Beast (Felici)
42 15 Jr. Trojans 8th White
P22 8:00 PM Lied Activity Center - Court 2 MBB 8th
22 30 PBC - Patriots 8th White
P25 8:00 PM Iowa West Field House - Court 2 7th Balloon Elite
50 44 JCC Lions Blue
P16 9:00 PM Iowa West Field House - Court 8 MBA Wildcats Select White
50 52 Jr. Cougars Orange (Waring)
P23 9:00 PM Bellevue West High School - North Gym 1 HHA
38 42 Jr. Cougars Blue (Digilio)
P24 9:00 PM Bellevue West High School - North Gym 2 CMA ALL Stars Orange
48 43 Elkhorn Tropics
P26 9:00 PM Iowa West Field House - Court 1 TSA Brother's United (Carter)
29 31 Jr Mustangs 8th WHITE
Saturday, December 17, 2022
Game Time Location Team Score Team
P3 8:00 AM Lied Activity Center - Court 2 TSA Brother's United (Brooks)
48 27 Balloon Elite
P34 8:00 AM Going Vertical - Court 1 Team Factory Gold (Mackie)
61 44 CMA ALL Stars
P36 8:00 AM Lied Activity Center - Court 1 PBC - Patriots 8th White
37 23 Bellevue Beast (Felici)
P38 8:00 AM Going Vertical - Court 2 Elkhorn Tropics
49 29 HHA
P40 8:00 AM Lewis & Clark Middle School (Bellevue) Jr Mustangs 8th WHITE
41 46 7th Balloon Elite
P41 8:00 AM Lied Activity Center - Court 3 TSA Brother's United (Carter)
21 48 JCC Lions Blue
P14 9:00 AM Bellevue West High School - North Gym 2 SES Suns Florida
28 45 CHA
P15 9:00 AM Logan Middle School OSA 8th Elite Brewer
57 55 Bennington Badgers (Westfall)
P37 9:00 AM Lied Activity Center - Court 2 MBB 8th
27 29 Jr. Trojans 8th White
P13 10:00 AM Bellevue West High School - North Gym 1 Bellevue T-Birds Purple (Emery)
41 30 Lincoln Monarchs (Taylor)
P20 10:00 AM Going Vertical - Court 1 Southwest Impact
46 73 Team Factory Gold (Mackie)
P29 11:00 AM Bellevue West High School - North Gym 1 OSA 8th Elite Meyers
64 34 SES Suns Florida
P30 11:00 AM Logan Middle School Team Factory Black (Foster)
48 55 OSA 8th Elite Brewer
P39 11:00 AM Bellevue West High School - North Gym 2 CMA ALL Stars Orange
45 36 Jr. Cougars Blue (Digilio)
P19 12:00 PM Lewis & Clark Middle School (Bellevue) CMA ALL Stars
66 48 Bellevue T-Birds Gold (Oltman)
P33 12:00 PM Mission Middle School Balloon Elite
61 31 Team Factory Gold (Wilson)
P2 1:00 PM Bellevue West High School - South Gym 1 Jr. Mustangs Blue
47 73 Norris 8th Grade Red
P28 1:00 PM Bellevue East High School - Down Stairs Flamingos
52 32 Lincoln Monarchs (Taylor)
P18 2:00 PM Mission Middle School Team Factory Gold (Wilson)
42 44 TSA Brother's United (Brooks)
Sunday, December 18, 2022
Game Time Location Team Score Team
P31 8:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 2 Jr Mustangs 8th SILVER
49 43 MBA Wildcats Select White
P43 8:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 1 Flamingos
41 28 Bellevue T-Birds Purple (Emery)
P44 9:00 AM Bellevue East High School - Down Stairs CHA
51 77 OSA 8th Elite Meyers
P45 9:00 AM Bellevue West High School - North Gym 2 Bennington Badgers (Westfall)
45 29 Team Factory Black (Foster)
P35 10:00 AM Bellevue West High School - South Gym 1 Southwest Impact
45 54 Bellevue T-Birds Gold (Oltman)
P42 10:00 AM Bellevue East High School - Up Stairs 1 Lincoln Monarchs (Taylor)
29 24 Ralston Jr Rams
P5 12:00 PM Bellevue West High School - South Gym 1 Bellevue T-Birds Gold (Oltman)
38 69 Team Factory Gold (Mackie)
P32 1:00 PM Lied Activity Center - Court 1 Norris 8th Grade Red
46 42 Team Factory Gold (Foster)
B1 2:00 PM Lewis & Clark Middle School (Bellevue) [2] Jr. Cougars Orange (Waring)
49 54 [3] MBA Wildcats Select White
B6 2:00 PM Going Vertical - Court 1 [3] Team Factory Gold (Wilson)
31 74 [3] Team Factory Black (Foster)
B7 2:00 PM Going Vertical - Court 2 [2] Balloon Elite
30 50 [2] Bennington Badgers (Westfall)
B8 2:00 PM Bellevue West High School - South Gym 1 [1] TSA Brother's United (Brooks)
57 54 [1] OSA 8th Elite Brewer
B3 3:00 PM Papillion Landing - Court 3 [3] Team Factory Gold (Foster)
72 40 [3] SES Suns Florida
B4 3:00 PM Papillion Landing - Court 2 [2] Jr. Mustangs Blue
42 32 [2] CHA
B5 3:00 PM Papillion Landing - Court 1 [1] Norris 8th Grade Red
68 71 [1] OSA 8th Elite Meyers
P27 3:00 PM Lied Activity Center - Court 2 Ralston Jr Rams
25 37 Bellevue T-Birds Purple (Emery)
P4 4:00 PM Lied Activity Center - Court 2 Southwest Impact
48 37 CMA ALL Stars
B2 5:00 PM Lewis & Clark Middle School (Bellevue) [1] Jr Mustangs 8th SILVER
46 38 [3] MBA Wildcats Select White