Basketball

Tournament Note

Please contact the Tournament Director with any scheduling restrictions at time of registration.
Example: The Same coach has multiple teams.

6th Grade Boys

Ignit Midwest Shootout

Dec 3 - 4, 2022
Grimes, IA
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool A
Team W L
Ignit 6th Black 0 0
Van Meter 0 0
SEP Rams Black 0 0
Pool B
Team W L
Urbandale J-Hawks (Urbandale, Iowa) 0 0
Ignit 6th Blue 0 0
12U Beyond Ball Next Up 0 0
Pool C
Team W L
Ignit 6th green 0 0
ABC Gold 0 0
JBC Purple (Johnston, IA) 0 0
Pool D
Team W L
WDM Saints (West Des Moines, IA) 0 0
Ignit 6th White 0 0
Iowa Bad Boys 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, December 03, 2022
Game Time Location Team Score Team
P4 9:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 5 Iowa Bad Boys
Ignit 6th White
P9 9:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 2 Van Meter
SEP Rams Black
P11 10:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 3 Ignit 6th green
JBC Purple
P5 11:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 2 SEP Rams Black
Ignit 6th Black
P8 11:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 5 WDM Saints
Iowa Bad Boys
P2 12:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 2 Ignit 6th Blue
Urbandale J-Hawks
P6 1:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 2 12U Beyond Ball Next Up
Ignit 6th Blue
P7 1:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 3 JBC Purple
ABC Gold
P1 2:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 2 Ignit 6th Black
Van Meter
P3 2:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 4 ABC Gold
Ignit 6th green
P12 2:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 5 Ignit 6th White
WDM Saints
P10 3:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Urbandale J-Hawks
12U Beyond Ball Next Up
Sunday, December 04, 2022
Game Time Location Team Score Team
B1 9:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Pool A 1st Place
Pool C 2nd Place
B2 9:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 2 Pool B 1st Place
Pool D 2nd Place
B3 9:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 3 Pool A 3rd Place
Pool C 3rd Place
B6 10:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Pool C 1st Place
Pool A 2nd Place
B8 10:00 AM Ignit Sports & Fitness - Court 2 Pool D 1st Place
Pool B 2nd Place
B4 12:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Pool B 3rd Place
Pool D 3rd Place
B5 1:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 4 Bracket Winner B1
Bracket Winner B2
B7 1:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 3 Bracket Winner B3
Bracket Winner B4
B9 1:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Bracket Winner B6
Bracket Winner B8
B10 2:00 PM Ignit Sports & Fitness - Court 1 Bracket Winner B5
Bracket Winner B9

Bracket

Gold Bracket
Silver Bracket
Bracket Winner B10
Gold Champion
Bracket Winner B15
Silver Champion
Pool C 1st Place
B6 - Sun 12/4 10:00AM Ignit Sports & Fitness - Court 1
Pool A 2nd Place
Pool A 1st Place
B1 - Sun 12/4 9:00AM Ignit Sports & Fitness - Court 1
Pool C 2nd Place
Bracket Winner B6
B9 - Sun 12/4 1:00PM Ignit Sports & Fitness - Court 1
Bracket Winner B8
Bracket Winner B5
B10 - Sun 12/4 2:00PM Ignit Sports & Fitness - Court 1
Bracket Winner B9
Pool B 3rd Place
B4 - Sun 12/4 12:00PM Ignit Sports & Fitness - Court 1
Pool D 3rd Place
Pool B 1st Place
B2 - Sun 12/4 9:00AM Ignit Sports & Fitness - Court 2
Pool D 2nd Place
Pool D 1st Place
B8 - Sun 12/4 10:00AM Ignit Sports & Fitness - Court 2
Pool B 2nd Place
Bracket Winner B3
B7 - Sun 12/4 1:00PM Ignit Sports & Fitness - Court 3
Bracket Winner B4
Pool A 3rd Place
B3 - Sun 12/4 9:00AM Ignit Sports & Fitness - Court 3
Pool C 3rd Place
Bracket Winner B1
B5 - Sun 12/4 1:00PM Ignit Sports & Fitness - Court 4
Bracket Winner B2