Baseball

Tournament Note

Get your season rolling on the turf at the Field of Dreams.
GAMES START AT 5PM ON THURSDAY AND FRIDAY

Tournament Rules : http://nybtournaments.com/shop/nybtournamentrules/

12U

KING OF THE CORN 2023

Apr 20 - 23, 2023
Noblesville, IN
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

East
Team W L T
RD
RS
RA
Noblesville Millers Black (Noblesville, IN) 2 0 0 20 25 5
Hoosier Warhawks (West Lafayette, IN) 1 1 0 6 21 15
Fisher Express 12U Red (Fishers, IN) 1 1 0 1 21 20
Falcons 12u Christie (Fishers, IN) 0 2 0 -27 4 31
North
Team W L T
RD
RS
RA
ZBC Green 12u - Kampen (Zionsville, IN) 2 0 0 8 19 11
Indy Titans 12U Cassetty (Westfield, IN) 2 0 0 8 22 14
Noblesville Millers 12U Gold (Noblesville, IN) 0 2 0 -3 9 12
Center Grove Trojans 12U White 0 2 0 -13 16 29
South
Team W L T
RD
RS
RA
Powerhouse 12U Tackett (Franklin, IN) 2 0 0 13 24 11
McCutcheon Mavs (Lafayette, IN) 1 1 0 3 20 17
Lebanon Tiger Cubs (Lebanon, IN) 0 2 0 -16 8 24
West
Team W L T
RD
RS
RA
Edgewood Bulldogs 12u (Indianapolis, IN) 2 0 0 7 18 11
On Deck 12u 2029 (LAFAYETTE, IN) 1 1 0 5 16 11
Mustangs 12U - Campbell (WESTFIELD, IN) 1 1 0 -1 19 20
Carmel Pups Blue (Carmel, IN) 0 2 0 -11 15 26

Schedule

Filter by:

Thursday, April 20, 2023
Game Time Location Team Score Team
P11 5:30 PM NYB - F6 Mustangs 12U - Campbell
18 10 Carmel Pups Blue
P5 7:30 PM NYB - F6 Indy Titans 12U Cassetty
8 7 Noblesville Millers 12U Gold
P10 7:30 PM NYB - F8 Fisher Express 12U Red
13 4 Falcons 12u Christie
Friday, April 21, 2023
Game Time Location Team Score Team
P9 7:00 PM NYB - F6 Noblesville Millers Black
7 5 Hoosier Warhawks
P12 7:00 PM NYB - F7 On Deck 12u 2029
6 10 Edgewood Bulldogs 12u
P15 7:00 PM NYB - F8 McCutcheon Mavs
8 12 Powerhouse 12U Tackett
P6 9:00 PM NYB - F7 ZBC Green 12u - Kampen
15 9 Center Grove Trojans 12U White
Saturday, April 22, 2023
Game Time Location Team Score Team
P13 10:00 AM NYB - F8 Noblesville Millers 12U Gold
2 4 ZBC Green 12u - Kampen
P4 12:00 PM NYB - F8 Carmel Pups Blue
5 8 Edgewood Bulldogs 12u
P3 2:00 PM NYB - F6 On Deck 12u 2029
10 1 Mustangs 12U - Campbell
P7 2:00 PM NYB - F7 Lebanon Tiger Cubs
5 12 McCutcheon Mavs
P14 2:00 PM NYB - F8 Indy Titans 12U Cassetty
14 7 Center Grove Trojans 12U White
P1 4:00 PM NYB - F6 Fisher Express 12U Red
8 16 Hoosier Warhawks
P2 4:00 PM NYB - F8 Falcons 12u Christie
0 18 Noblesville Millers Black
P8 4:00 PM NYB - F7 Lebanon Tiger Cubs
3 12 Powerhouse 12U Tackett
B1 8:00 PM NYB - F8 [1] Noblesville Millers Black
6 7 [8] McCutcheon Mavs
B3 8:00 PM NYB - F6 [3] Powerhouse 12U Tackett
7 6 [6] On Deck 12u 2029
B4 8:00 PM NYB - F7 [2] Edgewood Bulldogs 12u
5 17 [7] Hoosier Warhawks
B2 8:30 PM NYB - F4 [4] ZBC Green 12u - Kampen
8 4 [5] Indy Titans 12U Cassetty
Sunday, April 23, 2023
Game Time Location Team Score Team
B9 8:00 AM NYB - F8 [12] Lebanon Tiger Cubs
13 4 [13] Carmel Pups Blue
B10 10:00 AM NYB - F8 [11] Noblesville Millers 12U Gold
1 10 [14] Center Grove Trojans 12U White
B11 10:00 AM NYB - F7 [10] Mustangs 12U - Campbell
5 4 [15] Falcons 12u Christie
B12 12:00 PM NYB - F8 [9] Fisher Express 12U Red
3 2 [12] Lebanon Tiger Cubs
B13 12:00 PM NYB - F7 [14] Center Grove Trojans 12U White
8 16 [10] Mustangs 12U - Campbell
B14 2:00 PM NYB - F8 [9] Fisher Express 12U Red
12 4 [10] Mustangs 12U - Campbell
B5 4:00 PM NYB - F8 [8] McCutcheon Mavs
4 0 [4] ZBC Green 12u - Kampen
B6 4:00 PM NYB - F7 [3] Powerhouse 12U Tackett
4 5 [7] Hoosier Warhawks
B7 6:00 PM NYB - F8 [8] McCutcheon Mavs
8 9 [7] Hoosier Warhawks

Bracket

[7] Hoosier Warhawks
12U King of the Corn Champion
[9] Fisher Express 12U Red
12U King of the Corn Gold Champion
[4] ZBC Green 12u - Kampen - 8
B2 - Sat 4/22 8:30PM NYB - F4
[5] Indy Titans 12U Cassetty - 4
[3] Powerhouse 12U Tackett - 7
B3 - Sat 4/22 8:00PM NYB - F6
[6] On Deck 12u 2029 - 6
[8] McCutcheon Mavs - 4
B5 - Sun 4/23 4:00PM NYB - F8
[4] ZBC Green 12u - Kampen - 0
[8] McCutcheon Mavs - 8
B7 - Sun 4/23 6:00PM NYB - F8
[7] Hoosier Warhawks - 9
[1] Noblesville Millers Black - 6
B1 - Sat 4/22 8:00PM NYB - F8
[8] McCutcheon Mavs - 7
[11] Noblesville Millers 12U Gold - 1
B10 - Sun 4/23 10:00AM NYB - F8
[14] Center Grove Trojans 12U White - 10
[9] Fisher Express 12U Red - 3
B12 - Sun 4/23 12:00PM NYB - F8
[12] Lebanon Tiger Cubs - 2
[9] Fisher Express 12U Red - 12
B14 - Sun 4/23 2:00PM NYB - F8
[10] Mustangs 12U - Campbell - 4
[12] Lebanon Tiger Cubs - 13
B9 - Sun 4/23 8:00AM NYB - F8
[13] Carmel Pups Blue - 4
[2] Edgewood Bulldogs 12u - 5
B4 - Sat 4/22 8:00PM NYB - F7
[7] Hoosier Warhawks - 17
[3] Powerhouse 12U Tackett - 4
B6 - Sun 4/23 4:00PM NYB - F7
[7] Hoosier Warhawks - 5
[10] Mustangs 12U - Campbell - 5
B11 - Sun 4/23 10:00AM NYB - F7
[15] Falcons 12u Christie - 4
[14] Center Grove Trojans 12U White - 8
B13 - Sun 4/23 12:00PM NYB - F7
[10] Mustangs 12U - Campbell - 16