Basketball

Tournament Note

Visit Hoopsmania.com for more info!

Boys

31st Annual Hoops Mania Basketball Tournament

Jan 21 - 22, 2023
Grand Island, NE
 Info
Tourney Machine

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Boys 3rd
Team W L
PD
B3 - Central Nebraska Hoops Academy (CNHA Hoops) (Kearney, NE) 4 0 37
B3 - KBA White (Kearney, NE) 4 0 31
B3 - KBA Blue (Kearney, NE) 3 1 43
B3 - GI - Ladwig (Grand Island, NE) 3 1 35
B3 - GI 2nd - Soto 2 2 -6
B3 - KBA Black (Kearney, NE) 2 2 -1
B3 - STM Hawks 1 3 -27
B3 - AC Hoops Blue (Hastings, NE) 1 3 -7
B3 - Doniphan Trumbull (Trumbull, NE) 0 2 -20
B3 - Boone Central (ALBION, Nebraska) 0 2 -28
B3 - GI - Alvarado (Grand Island, NE) 0 4 -57
Boys 4th
Team W L
PD
B4 - GI - Purple (Grand Island, NE) 4 0 37
B4 - KBA Expansion (Kearney, NE) 2 0 21
B4 - Cards (Page, Ne) 3 1 22
B4 - Seward Jays (Pleasant Dale, Ne) 3 1 13
B4 - NLU 2031 Black 2 2 19
B4 - NLU 2031 GOLD 2 2 14
B4 - GI - Black (Grand Island, NE) 2 2 8
B4 - KBA Black 2 2 -2
B4 - Doniphan-Trumbull (Doniphan, Nebraska) 2 2 -9
B4 - Norris White (Hickman, NE) 1 3 -3
B4 - Grand Island Galaxy (Grand Island, NE) 1 3 -41
B4 - NC Eagles (Clarks, Nebraska) 0 2 -19
B4 - Grand Island Knights (Grand Island, Ne) 0 4 -46
Boys 5th
Team W L
PD
B5 - First Lincoln Heat (Lincoln, NE) 4 0 58
B5 - KBA - WHITE (Kearney, NE) 4 0 28
B5 - AC Hoops (Hastings, NE) 3 1 26
B5 - Kearney Vipers (Kearney, NE) 3 1 13
B5 - KBA - BLUE (Kearney, NE) 3 1 9
B5 - GI - Fritsche (Grand Island, NE) 2 2 -9
B5 - GI - Jones 2 2 -10
B5 - Grand Island Knights White (Grand Island, Ne) 1 3 -8
B5 - RISE Hoops (Hastings, Ne) 0 2 -29
B5 - KBA - Pandorf (Kearney, Nebraska) 0 2 -30
B5 - NLU 2030 (Lincoln, Nebraska) 0 4 -35
B5 - Grand Island Knights Blue (Grand Island, Ne) 0 4 -41
Boys 6th
Team W L
PD
B6 - GI - Sheffield (Grand Island, NE) 3 1 37
B6 - Grand Island Knights (Grand Island, Ne) 3 1 33
B6 - GI - Rasmussen (Grand Island, NE) 3 1 28
B6 - Kearney Rampage (Orange) (Kearney, NE) 3 1 24
B6 - STC Hawks (Hastings, NE) 3 1 23
B6 - GI - Jasa (Grand Island, NE) 2 2 20
B6 - Olson Builders (Doniphan, Nebraska) 2 2 18
B6 - North Bend Orange (North Bend, NE) 2 2 -4
B6 - North Bend Black (North Bend, NE) 2 2 -7
B6 - Anchor Hoops - Columbus (Columbus, NE) 2 2 -14
B6 - Heartland Huskies (Aurora, NE) 1 1 -1
B6 - Kearney Rampage (White) (Kearney, NE) 1 3 -20
B6 - Kearney Heat (Kearney, NE) 1 3 -39
B6 - Boone Central (Albion, NE) 0 2 -30
B6 - NC Eagles (Clarks, Nebraska) 0 2 -30
Boys 7th
Team W L
PD
B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young I) 4 0 33
B7 - KBA White (Kearney, NE) 2 0 22
B7 - HDT (Hastings, Nebraska) 3 1 33
B7 - GI - Rivera (Grand Island, NE) 3 1 26
B7 - GI - Newman (Grand Island, NE) 3 1 20
B7 - GI - Carder (Grand Island, NE) 2 2 14
B7 - KBA Blue (Kearney, NE) 1 1 13
B7 - KBA Black (Kearney, NE) 1 1 -2
B7 - KBA Gold (Kearney, NE) 1 3 -18
B7 - Nebraska Christian (CENTRAL CITY, Nebraska) 0 2 -30
B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young II) 0 4 -45
B7 - Malcolm Clippers 0 4 -60
Boys 8th
Team W L
PD
B8 - CHA (Juniata, NE) 4 0 53
B8 - Malcolm (Malcolm, Nebraska) 3 1 17
B8 - Bearcat Legacy (Kearney, ne) 3 1 35
B8 - GI - Gold 2 2 5
B8 - Bearcat Legacy White (Kearney, ne) 2 2 -2
B8 - NLU 2027U 2 2 -21
B8 - TurBow (Broken Bow, Ne) 1 3 -18
B8 - GI - Purple 0 4 -39
B8 - KBA Expansion 0 4 -60

Schedule

Filter by:

Saturday, January 21, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM Barr Middle School B5 - Kearney Vipers
24 41 B5 - AC Hoops
Great game!
P2 9:00 AM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - Grand Island Knights White
19 23 B4 - GI - Black
P3 9:00 AM Shoemaker Elementary B4 - Grand Island Knights
14 20 B4 - KBA Expansion
P4 9:00 AM Walnut Middle School B7 - GI - Newman
38 14 B7 - Nebraska Christian
P5 9:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA White
28 16 B3 - GI - Alvarado
P6 10:00 AM Barr Middle School B5 - Kearney Vipers
28 27 B6 - Olson Builders
Final in OT! Awesome game!
P7 10:00 AM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - GI - Jones
23 48 B5 - First Lincoln Heat
P8 10:00 AM Shoemaker Elementary B4 - KBA Expansion
40 6 B4 - Grand Island Galaxy
P9 10:00 AM Walnut Middle School B6 - GI - Rasmussen
30 31 B6 - Anchor Hoops - Columbus
P10 10:00 AM Westridge Middle School B6 - Grand Island Knights
39 10 B6 - NC Eagles
P11 10:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA Black
8 28 B3 - GI 2nd - Soto
P12 11:00 AM Barr Middle School B5 - KBA - WHITE
24 10 B5 - RISE Hoops
P13 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - Middle B4 - Cards
32 11 B5 - Grand Island Knights Blue
P14 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - GI - Purple
26 40 B8 - Bearcat Legacy
P15 11:00 AM Shoemaker Elementary B4 - NC Eagles
22 26 B4 - Grand Island Galaxy
P16 11:00 AM Walnut Middle School B7 - KBA Gold
29 12 B7 - Nebraska Christian
P17 11:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA White
21 16 B3 - Doniphan Trumbull
P18 12:00 PM Barr Middle School B5 - GI - Jones
34 12 B5 - RISE Hoops
P19 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - CHA
47 39 B8 - Malcolm
P20 12:00 PM Shoemaker Elementary B4 - GI - Purple
14 9 B4 - Norris White
P21 12:00 PM Walnut Middle School B5 - AC Hoops
11 32 B6 - Anchor Hoops - Columbus
P22 12:00 PM Westridge Middle School B6 - GI - Jasa
48 18 B6 - NC Eagles
P23 12:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA Black
28 14 B3 - Boone Central
P24 1:00 PM Barr Middle School B5 - Grand Island Knights Blue
18 24 B5 - KBA - WHITE
KBA 2-0 for the day! Congrats!
P25 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B4 - Cards
29 26 B4 - GI - Black
P26 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - Grand Island Knights
31 16 B6 - Boone Central
P27 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - Grand Island Knights White
14 27 B5 - First Lincoln Heat
P28 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - Bearcat Legacy White
39 36 B8 - TurBow
P29 1:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Seward Jays
20 16 B4 - Doniphan-Trumbull
P30 1:00 PM Walnut Middle School B6 - GI - Rasmussen
34 32 B6 - Heartland Huskies
P31 1:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA Blue
42 7 B3 - Doniphan Trumbull
P32 2:00 PM Barr Middle School B5 - GI - Fritsche
37 33 B5 - NLU 2030
Exciting game!
P33 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B7 - KBA Gold
24 38 B7 - GI - Newman
P34 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B7 - HDT
43 13 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young II)
P35 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - GI - Gold
27 37 B8 - Bearcat Legacy
P36 2:00 PM Shoemaker Elementary B4 - NC Eagles
0 57 B4 - GI - Purple
P37 2:00 PM Walnut Middle School B6 - STC Hawks
34 16 B6 - Kearney Heat
P38 2:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - AC Hoops Blue
10 15 B3 - STM Hawks
P39 3:00 PM Barr Middle School B5 - KBA - BLUE
31 27 B5 - NLU 2030
Another hard fought game!
P40 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B7 - GI - Rivera
41 33 B6 - North Bend Black
P41 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - GI - Jasa
51 9 B6 - Boone Central
P42 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B7 - Malcolm Clippers
22 49 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young I)
P43 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - CHA
72 41 B8 - NLU 2027U
P44 3:00 PM Shoemaker Elementary B4 - KBA Black
25 14 B4 - Norris White
P45 3:00 PM Walnut Middle School B6 - Kearney Rampage (White)
31 32 B6 - Heartland Huskies
P46 3:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - KBA Blue
34 20 B3 - Boone Central
P47 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B6 - Kearney Heat
26 23 B6 - North Bend Orange
P48 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B8 - Bearcat Legacy White
45 16 B8 - KBA Expansion
P49 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - Malcolm
43 23 B8 - TurBow
P50 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B8 - GI - Purple
54 58 B8 - NLU 2027U
P51 4:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Seward Jays
13 29 B4 - NLU 2031 GOLD
P52 4:00 PM Walnut Middle School B6 - Kearney Rampage (Orange)
40 32 B6 - GI - Sheffield
P53 4:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - AC Hoops Blue
39 12 B3 - GI - Alvarado
P54 5:00 PM Barr Middle School B5 - KBA - BLUE
18 31 B5 - GI - Fritsche
GI 5th boys go 2-0 today!
P55 5:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B7 - Malcolm Clippers
26 54 B7 - GI - Carder
P56 5:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Grand Island Knights
10 24 B4 - NLU 2031 Black
P57 5:00 PM Walnut Middle School B6 - Kearney Rampage (White)
18 28 B6 - Olson Builders
P58 5:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI 2nd - Soto
11 22 B3 - Central Nebraska Hoops Academy (CNHA Hoops)
P59 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B7 - HDT
54 49 B7 - GI - Rivera
P60 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B8 - GI - Gold
41 5 B8 - KBA Expansion
P61 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B6 - GI - Sheffield
43 27 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young II)
P62 6:00 PM Shoemaker Elementary B4 - KBA Black
15 42 B4 - NLU 2031 GOLD
P63 6:00 PM Walnut Middle School B6 - STC Hawks
24 16 B6 - North Bend Orange
P64 6:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Ladwig
27 7 B3 - STM Hawks
P65 7:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B7 - GI - Carder
36 37 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young I)
P66 7:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Doniphan-Trumbull
20 15 B4 - NLU 2031 Black
P67 7:00 PM Walnut Middle School B6 - Kearney Rampage (Orange)
38 39 B6 - North Bend Black
P68 7:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Ladwig
25 32 B3 - Central Nebraska Hoops Academy (CNHA Hoops)
Sunday, January 22, 2023
Game Time Location Team Score Team
P69 9:00 AM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B6 - North Bend Black
33 50 B6 - GI - Sheffield
P70 9:00 AM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - Olson Builders
36 19 B6 - Kearney Heat
P71 9:00 AM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - Grand Island Knights White
33 10 B5 - KBA - Pandorf
P72 9:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - GI - Purple
34 59 B8 - CHA
P73 9:00 AM Shoemaker Elementary B4 - Norris White
36 4 B4 - Grand Island Galaxy
P74 9:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI 2nd - Soto
20 19 B3 - KBA Blue
P75 10:00 AM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B6 - North Bend Orange
23 19 B6 - Grand Island Knights
P76 10:00 AM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - Olson Builders
22 28 B6 - STC Hawks
P77 10:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - TurBow
22 49 B8 - CHA
P78 10:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - GI - Carder
53 17 B8 - KBA Expansion
P79 10:00 AM Shoemaker Elementary B4 - NLU 2031 GOLD
26 35 B4 - GI - Black
P80 10:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - STM Hawks
17 20 B3 - KBA White
P81 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - GI - Rasmussen
32 20 B6 - Kearney Heat
P82 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - First Lincoln Heat
42 6 B5 - KBA - Pandorf
P83 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - NLU 2027U
20 66 B8 - Bearcat Legacy
P84 11:00 AM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young II)
34 42 B7 - GI - Rivera
P85 11:00 AM Shoemaker Elementary B4 - NLU 2031 Black
16 21 B4 - GI - Purple
P86 11:00 AM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Alvarado
19 38 B3 - KBA Blue
P87 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B7 - HDT
38 22 B7 - Malcolm Clippers
P88 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - North Bend Black
39 23 B6 - Anchor Hoops - Columbus
P89 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - NLU 2030
10 44 B5 - AC Hoops
P90 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - TurBow
43 23 B8 - GI - Gold
P91 12:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young I)
36 11 B8 - KBA Expansion
P92 12:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Norris White
19 21 B4 - Doniphan-Trumbull
P93 12:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - STM Hawks
13 27 B3 - Central Nebraska Hoops Academy (CNHA Hoops)
P94 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - North Bend Orange
28 25 B6 - GI - Jasa
P95 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B4 - Cards
26 29 B5 - KBA - BLUE
P96 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - Malcolm
34 28 B8 - GI - Purple
P97 1:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young II)
32 39 B7 - KBA White
P98 1:00 PM Shoemaker Elementary B4 - GI - Purple
20 8 B4 - Doniphan-Trumbull
P99 1:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI 2nd - Soto
9 20 B3 - KBA White
P100 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B6 - GI - Sheffield
57 24 B7 - Malcolm Clippers
P101 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - NLU 2030
32 44 B5 - Kearney Vipers
P102 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - NLU 2027U
58 53 B8 - Bearcat Legacy White
P103 2:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - Elkhorn Attack All-Stars (Young I)
43 41 B7 - KBA Blue
P104 2:00 PM Shoemaker Elementary B4 - NLU 2031 Black
28 5 B4 - Grand Island Galaxy
P105 2:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - Central Nebraska Hoops Academy (CNHA Hoops)
27 22 B3 - AC Hoops Blue
P106 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B4 - GI - Black
16 18 B5 - KBA - WHITE
P107 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - Anchor Hoops - Columbus
30 48 B6 - Kearney Rampage (Orange)
P108 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - First Lincoln Heat
36 16 B5 - Grand Island Knights Blue
P109 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - Malcolm
35 31 B8 - Bearcat Legacy
P110 3:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - KBA Black
19 25 B7 - GI - Newman
P111 3:00 PM Shoemaker Elementary B4 - NLU 2031 GOLD
16 23 B4 - Cards
P112 3:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Alvarado
5 31 B3 - KBA Black
P113 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B5 - GI - Fritsche
14 38 B5 - Kearney Vipers
P114 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B7 - HDT
30 32 B6 - Kearney Rampage (Orange)
P115 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - GI - Jones
15 34 B5 - KBA - BLUE
P116 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B8 - GI - Gold
49 29 B8 - Bearcat Legacy White
P117 4:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - GI - Rivera
59 24 B7 - KBA Gold
P118 4:00 PM Shoemaker Elementary B4 - Grand Island Knights
9 25 B4 - Seward Jays
P119 4:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Ladwig
36 24 B3 - AC Hoops Blue
P120 5:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B5 - Grand Island Knights White
19 25 B5 - KBA - WHITE
P121 5:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - STC Hawks
23 29 B6 - Kearney Rampage (White)
P122 5:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B6 - Grand Island Knights
16 9 B6 - GI - Jasa
P123 5:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - GI - Newman
25 43 B7 - KBA White
P124 5:00 PM Shoemaker Elementary B4 - KBA Black
7 16 B4 - Seward Jays
P125 5:00 PM YMCA - YMCA Court 1 B3 - GI - Ladwig
37 17 B3 - KBA Black
P126 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 1 B5 - AC Hoops
37 26 B5 - GI - Fritsche
P127 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - East 2 B6 - GI - Rasmussen
41 10 B6 - Kearney Rampage (White)
P128 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - Middle B5 - GI - Jones
18 13 B5 - Grand Island Knights Blue
P129 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 1 B7 - GI - Carder
35 55 B7 - KBA Blue
P130 6:00 PM Grand Island Senior High - GISH - West 2 B7 - KBA Black
34 30 B7 - KBA Gold
P131 6:00 PM Shoemaker Elementary B4 - KBA Black
23 12 B4 - Grand Island Knights

Bracket

No Bracket Games for this Division