Basketball

12U - Boys

2023 SCB - Spring Tune Up

May 5 - 7, 2023
Lincoln, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

12u Los Angeles Lakers
Team W L
PD
PS
PA
Lincoln Supreme 6th White 1 3 1 26 160 130
North Bend Black (North Bend, NE) 3 1 20 121 98
SD Network Kelly (Sioux Falls, SD) 2 2 3 135 132
HHA 6/5th 1 3 -18 143 164
Lincoln Supreme 6th Black 1 1 3 -31 98 133
12u Milwaukee Bucks - Pool A
Team W L
PD
PS
PA
CMA All Stars 6th Orange (Omaha, NE) 3 0 24 137 101
Lincoln Supreme 6th White 2 2 1 22 143 118
Skilled Hoops - Sterner/Hilyard (Columbus, NE) 1 2 -1 127 106
Lincoln Supreme 6th Silver 1 0 3 -45 94 176
12u Milwaukee Bucks - Pool B
Team W L
PD
PS
PA
Prolific (Blake) 3 0 45 180 49
CNBA Supreme - 6th Gold 2 1 15 130 85
Junction Boys 1 2 -27 82 151
Lincoln Supreme 6th Silver 2 0 3 -33 60 167
12u Phoenix Suns
Team W L
PD
PS
PA
Lincoln Supreme 6th National 4 0 35 174 139
Prolific (Banks) 3 1 37 222 168
SD Network Sean (Sioux Falls, SD) 2 2 -22 135 164
CMA All Stars 6th Black (Omaha, NE) 1 3 -19 150 169
Arena 6th Miller 0 4 -31 161 202

Schedule

Filter by:

Friday, May 05, 2023
Game Time Location Team Score Team
P7 5:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 Prolific (Blake)
58 7 Lincoln Supreme 6th Silver 2
P19 5:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 1 Lincoln Supreme 6th Black 1
21 40 Lincoln Supreme 6th White 1
P22 7:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 Lincoln Supreme 6th White 2
41 33 Skilled Hoops - Sterner/Hilyard
P1 8:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 CMA All Stars 6th Black
28 37 Lincoln Supreme 6th National
Saturday, May 06, 2023
Game Time Location Team Score Team
P23 8:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Junction Boys
46 43 Lincoln Supreme 6th Silver 2
P4 9:00 AM Speedway Village - Court 7 Lincoln Supreme 6th Black 1
29 28 HHA 6/5th
P5 9:00 AM Speedway Village - Court 3 Lincoln Supreme 6th White 2
39 40 CMA All Stars 6th Orange
P6 10:00 AM Speedway Village - Court 4 Skilled Hoops - Sterner/Hilyard
59 22 Lincoln Supreme 6th Silver 1
P16 10:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 Prolific (Blake)
67 16 Junction Boys
P15 10:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 6 Lincoln Supreme 6th Silver 2
10 63 CNBA Supreme - 6th Gold
P18 11:00 AM Speedway Village - Court 5 SD Network Sean
37 36 CMA All Stars 6th Black
P12 11:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 3 North Bend Black
45 27 HHA 6/5th
P32 11:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 6 SD Network Kelly
40 27 Lincoln Supreme 6th Black 1
P13 12:00 PM Speedway Village - Court 6 CMA All Stars 6th Orange
43 35 Skilled Hoops - Sterner/Hilyard
P14 12:00 PM Speedway Village - Court 3 Lincoln Supreme 6th White 2
63 45 Lincoln Supreme 6th Silver 1
P24 12:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 8 Prolific (Blake)
55 26 CNBA Supreme - 6th Gold
P31 1:45 PM Kinetic Sports Complex - Court 7 North Bend Black
26 28 Lincoln Supreme 6th White 1
P30 2:00 PM Speedway Village - Court 5 CMA All Stars 6th Black
43 39 Arena 6th Miller
P10 2:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 5 Lincoln Supreme 6th National
40 30 SD Network Sean
P11 3:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 6 Lincoln Supreme 6th White 1
43 32 SD Network Kelly
P17 4:15 PM Kinetic Sports Complex - Court 3 Arena 6th Miller
47 72 Prolific (Banks)
P29 6:30 PM Kinetic Sports Complex - Court 5 Lincoln Supreme 6th National
47 41 Prolific (Banks)
Sunday, May 07, 2023
Game Time Location Team Score Team
P27 8:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 4 Lincoln Supreme 6th White 1
49 51 HHA 6/5th
P9 8:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 7 Prolific (Banks)
56 43 CMA All Stars 6th Black
P8 9:00 AM Speedway Village - Court 4 CNBA Supreme - 6th Gold
41 20 Junction Boys
P2 9:30 AM Kinetic Sports Complex - Court 5 Arena 6th Miller
35 37 SD Network Sean
P20 10:00 AM Kinetic Sports Complex - Court 2 HHA 6/5th
37 41 SD Network Kelly
P21 10:15 AM Kinetic Sports Complex - Court 3 Lincoln Supreme 6th Silver 1
27 54 CMA All Stars 6th Orange
P25 11:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 8 Prolific (Banks)
53 31 SD Network Sean
P26 11:45 AM Kinetic Sports Complex - Court 7 Arena 6th Miller
40 50 Lincoln Supreme 6th National
P3 12:00 PM Kinetic Sports Complex - Court 2 SD Network Kelly
22 25 North Bend Black
B1 1:00 PM Speedway Village - Court 3 [3] Skilled Hoops - Sterner/Hilyard
25 24 [3] Junction Boys
B2 1:00 PM Speedway Village - Court 2 [2] Lincoln Supreme 6th White 2
33 53 [2] CNBA Supreme - 6th Gold
B3 1:00 PM Speedway Village - Court 1 [1] CMA All Stars 6th Orange
23 56 [1] Prolific (Blake)
B5 2:00 PM Speedway Village - Court 3 [4] Lincoln Supreme 6th Silver 1
56 40 [4] Lincoln Supreme 6th Silver 2
P28 3:00 PM Speedway Village - Court 8 Lincoln Supreme 6th Black 1
21 25 North Bend Black

Bracket

12u Milwaukee Bucks
[3] Skilled Hoops - Sterner/Hilyard
5th Place
[2] CNBA Supreme - 6th Gold
3rd Place
[1] Prolific (Blake)
Champion
[4] Lincoln Supreme 6th Silver 1
7th Place
[1] CMA All Stars 6th Orange - 23
B3 - Sun 5/7 1:00PM Speedway Village - Court 1
[1] Prolific (Blake) - 56
[2] Lincoln Supreme 6th White 2 - 33
B2 - Sun 5/7 1:00PM Speedway Village - Court 2
[2] CNBA Supreme - 6th Gold - 53
[3] Skilled Hoops - Sterner/Hilyard - 25
B1 - Sun 5/7 1:00PM Speedway Village - Court 3
[3] Junction Boys - 24
[4] Lincoln Supreme 6th Silver 1 - 56
B5 - Sun 5/7 2:00PM Speedway Village - Court 3
[4] Lincoln Supreme 6th Silver 2 - 40