Baseball

Tournament Note

Welcome to the 42nd annual Aurora Baseball League Community Tournament! This year's tournament is proudly presented by the generous community support of LeeAngelo's Pizzeria and Restaurant of Aurora!

The ABL Tournament is for community-based teams only. ALL players must be on the team's full-time season roster, and ALL players must live in the same school district or attend the same school. Premier and club teams are NOT permitted to register for this tournament. Our goal is to provide an enjoyable, but competitive tournament experience for our local and traveling teams alike.

Divisions & Fees:
7 total divisions: 8u (coach pitch) - 14u.
Entry fee: $450 per team ($375 for 8u)
Game ball and umpires will be included in the fees

Gameplay:
Each team is guaranteed 3 games (weather permitting). Pool play will begin Thursday and continue through Saturday, with championship bracket play on Sunday.
1 new baseball will be provided for each pool game and 2 new balls for each bracket game.
14u divisions will have 2 umpires per game for both pool and bracket games. 8u-13u will have 1 umpire for pool games, and 2 umpires for championship games.

Insurance:
All teams are required to provide proof of insurance upon registration for the tournament.

Extras:
We will be hosting skills challenges on Saturday including Home-Run Derby, Base Running Relay, and a Turn-two Challenge (weather permitting).

Weather Refunds ONLY:
No games played - Full refund
1 game played - 50% refund
2 games played - no refund

*No refunds will be given if registered team doesn't show for event or cancels after they have registered.

Registration link: https://tourneymachine.com/E117224

ALL players on a team's roster must be from the same community in this division.

Papous Tap & Grille - 9U

42nd Aurora Baseball Community Tournament presented by LeeAngelo's

Jun 8 - 11, 2023
Aurora, OH
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
9U Eagles of Holly Hills

Papous Tap & Grille - 9U Champion

Thu Jun 8, 2023 - Sun Jun 11, 2023

Pool Standings

9u American
Team W L T P
RD
RS
RA
Aurora (Aurora, Oh) 2 0 0 6 7 23 16
Stow Bulldogs 9U Maroon (Cuyahoga Falls, OH) 1 1 0 4 3 20 15
428 knights / highland hts 1 1 0 4 6 25 17
Chagrin Falls Tigers 9U - Tisdale (Chagrin Falls, OH) 1 1 0 4 -7 15 24
Brunswick (Brunswick, OH) 0 2 0 2 -9 11 22
9u National
Team W L T P
RD
RS
RA
9U Eagles of Holly Hills 2 0 0 6 6 8 2
Solon Stampede (Solon, OH) 1 1 0 4 7 24 6
Green Bulldogs Black 1 1 0 4 3 17 9
Cleveland Renegades (Aurora, OH) 0 2 0 2 -16 7 39

Schedule

Filter by:

Saturday, June 10, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM W. Pioneer Trail - Field #1 428 knights / highland hts
16 6 Chagrin Falls Tigers 9U - Tisdale
P2 9:00 AM W. Pioneer Trail - Field #2 Aurora
12 7 Stow Bulldogs 9U Maroon
P3 11:00 AM W. Pioneer Trail - Field #1 9U Eagles of Holly Hills
5 0 Green Bulldogs Black
P4 11:00 AM W. Pioneer Trail - Field #2 Cleveland Renegades
3 22 Solon Stampede
P6 11:30 AM Kiwanis Moore Park - Field 3 Brunswick
8 9 Chagrin Falls Tigers 9U - Tisdale
P6 1:00 PM W. Pioneer Trail - Field #2 428 knights / highland hts
9 11 Aurora
P7 1:00 PM W. Pioneer Trail - Field #1 Green Bulldogs Black
17 4 Cleveland Renegades
P5 3:00 PM W. Pioneer Trail - Field #1 Stow Bulldogs 9U Maroon
13 3 Brunswick
P8 3:00 PM W. Pioneer Trail - Field #2 9U Eagles of Holly Hills
3 2 Solon Stampede
Sunday, June 11, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Kiwanis Moore Park - Field 3 [4] Cleveland Renegades
0 13 [5] Brunswick
B3 8:00 AM Aurora High School - Field #4 [3] Green Bulldogs Black
8 2 [4] Chagrin Falls Tigers 9U - Tisdale
B2 9:40 AM Kiwanis Moore Park - Field 3 [3] 428 knights / highland hts
5 3 [5] Brunswick
B4 9:40 AM Aurora High School - Field #4 [1] Aurora
4 6 [2] Solon Stampede
B5 11:20 AM Aurora High School - Field #4 [1] 9U Eagles of Holly Hills
12 2 [2] Stow Bulldogs 9U Maroon
B6 11:20 AM Kiwanis Moore Park - Field 3 [3] 428 knights / highland hts
5 4 [3] Green Bulldogs Black
B7 1:00 PM Aurora High School - Field #4 [2] Solon Stampede
0 10 [1] 9U Eagles of Holly Hills

Bracket

[1] 9U Eagles of Holly Hills
9U Champion
[3] 428 knights / highland hts
9u Consulation Winner
[3] 428 knights / highland hts - 5
B6 - Sun 6/11 11:20AM Kiwanis Moore Park - Field 3
[3] Green Bulldogs Black - 4
[3] 428 knights / highland hts - 5
B2 - Sun 6/11 9:40AM Kiwanis Moore Park - Field 3
[5] Brunswick - 3
[4] Cleveland Renegades - 0
B1 - Sun 6/11 8:00AM Kiwanis Moore Park - Field 3
[5] Brunswick - 13
[2] Solon Stampede - 0
B7 - Sun 6/11 1:00PM Aurora High School - Field #4
[1] 9U Eagles of Holly Hills - 10
[1] 9U Eagles of Holly Hills - 12
B5 - Sun 6/11 11:20AM Aurora High School - Field #4
[2] Stow Bulldogs 9U Maroon - 2
[1] Aurora - 4
B4 - Sun 6/11 9:40AM Aurora High School - Field #4
[2] Solon Stampede - 6
[3] Green Bulldogs Black - 8
B3 - Sun 6/11 8:00AM Aurora High School - Field #4
[4] Chagrin Falls Tigers 9U - Tisdale - 2