Softball

Tournament Note

June 2 Player Camp Registration
https://app.eventconnect.io/events/24928/registration-type/create?nav=hidden


18A at Service Club in Kent
16A at Hogan Park in Kent
16B and 14B and 12U in Federal Way
14A in Mount Vernon

14A

Young Sluggers NW Classic/"FUTURE STARS Exposure Camp and Showcase Games"

Jun 3 - 4, 2023
Federal Way, WA • Kent, WA • Mount Vernon, WA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
champion
Fraser Valley Fusion 2008

14A Champion

Sat Jun 3, 2023 - Sun Jun 4, 2023

Pool Standings

Pool A
Team W L T
Fraser Valley Fusion 2008 (Abbotsford, BC) 3 0 0
Oregon Thunder Bradley 14A (Hillsboro, Oregon) 3 0 0
WA Angels 14U - Richards (West Richland, WA) 2 1 0
White Rock Renegades 09 (Surrey, BC) 1 2 0
Gordon Head Outlaws (Victoria, BC) 1 2 0
ai Bandits Orchard (Puyallup, WA) 1 2 0
Elevate Pacific 14u 1 2 0
Abbotsford Outlaws 09A (Abbotsford, British Columbia) 0 3 0
Pool B
Team W L T
E1 prospects NW (richland, WA) 3 0 0
KB Fastpitch 14u '08 2 1 0
TriCity Titans 09 (Coquitlam, BC) 1 2 0
Spark Fastpitch 14U (SNOHOMISH, WA) 0 3 0
Pool C
Team W L T
White Rock Renegades 08 (Surrey, BC) 3 0 0
ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry (Puyallup, wa) 2 1 0
NW Grapettes 14U (Woodinville, Wa) 1 2 0
Spokane Mudhens 14U-Hurley (Cheney, WA) 0 3 0
Pool D
Team W L T
Washington Ladyhawks 14u Abraham (Dupont, WA) 3 0 0
WA Acers Green (Kent, WA) 2 0 1
WA Acers 14u Liljenberg 2 1 0
Puget Sound Havoc - Stensby (Olympia, WA) 1 1 0
Fraser valley Fusion 09 Appleton 1 2 0
Delta Inferno 2008A (Delta, BC) 0 2 1
View Royal Venom 08 0 3 0

Schedule

Filter by:

Saturday, June 03, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 1 WA Angels 14U - Richards
6 0 Gordon Head Outlaws
P2 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 2 Oregon Thunder Bradley 14A
6 5 White Rock Renegades 09
P3 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 3 Elevate Pacific 14u
0 9 Fraser Valley Fusion 2008
P4 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 4 Abbotsford Outlaws 09A
2 3 ai Bandits Orchard
P5 10:00 AM Skagit Valley Playfields - Field 1 White Rock Renegades 09
4 9 WA Angels 14U - Richards
P6 10:00 AM Skagit Valley Playfields - Field 2 Oregon Thunder Bradley 14A
12 5 Gordon Head Outlaws
P7 10:00 AM Skagit Valley Playfields - Field 3 Elevate Pacific 14u
10 8 Abbotsford Outlaws 09A
P8 10:00 AM Skagit Valley Playfields - Field 4 Fraser Valley Fusion 2008
8 0 ai Bandits Orchard
P9 11:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 1 TriCity Titans 09
5 7 KB Fastpitch 14u '08
P10 11:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 2 Spark Fastpitch 14U
0 13 E1 prospects NW
P11 11:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 3 Washington Ladyhawks 14u Abraham
12 5 View Royal Venom 08
P12 11:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 4 Fraser valley Fusion 09 Appleton
3 7 WA Acers Green
P13 1:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 Fraser Valley Fusion 2008
3 2 WA Angels 14U - Richards
P14 1:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 Abbotsford Outlaws 09A
1 9 Oregon Thunder Bradley 14A
P15 1:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 Gordon Head Outlaws
13 8 Elevate Pacific 14u
P16 1:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 ai Bandits Orchard
4 7 White Rock Renegades 09
P17 2:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 E1 prospects NW
4 3 TriCity Titans 09
P18 2:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 Spark Fastpitch 14U
0 12 KB Fastpitch 14u '08
P19 2:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 Fraser valley Fusion 09 Appleton
7 9 Washington Ladyhawks 14u Abraham
P20 2:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 WA Acers Green
7 6 View Royal Venom 08
P21 4:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 NW Grapettes 14U
4 11 White Rock Renegades 08
P22 4:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry
10 7 Spokane Mudhens 14U-Hurley
P23 4:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 Delta Inferno 2008A
6 9 Washington Ladyhawks 14u Abraham
P24 4:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 Puget Sound Havoc - Stensby
0 19 WA Acers 14u Liljenberg
P25 5:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 Spark Fastpitch 14U
2 9 TriCity Titans 09
P26 5:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 KB Fastpitch 14u '08
1 5 E1 prospects NW
P27 5:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 Delta Inferno 2008A
3 3 WA Acers Green
P28 5:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 WA Acers 14u Liljenberg
11 1 View Royal Venom 08
P29 7:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry
2 3 White Rock Renegades 08
P30 7:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 Spokane Mudhens 14U-Hurley
8 13 NW Grapettes 14U
P32 7:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 Fraser valley Fusion 09 Appleton
8 4 WA Acers 14u Liljenberg
P33 8:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 White Rock Renegades 08
17 0 Spokane Mudhens 14U-Hurley
P34 8:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry
3 1 NW Grapettes 14U
P35 8:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 Puget Sound Havoc - Stensby
13 8 Delta Inferno 2008A
Sunday, June 04, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 2 [3] WA Angels 14U - Richards
1 0 [2] KB Fastpitch 14u '08
B3 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 4 [4] White Rock Renegades 09
6 5 [2] WA Acers Green
B12 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 1 [8] Abbotsford Outlaws 09A
1 0 [4] Spark Fastpitch 14U
B14 8:30 AM Skagit Valley Playfields - Field 3 [7] Elevate Pacific 14u
1 0 [7] View Royal Venom 08
B2 10:15 AM Skagit Valley Playfields - Field 1 [2] ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry
3 7 [4] Puget Sound Havoc - Stensby
B4 10:15 AM Skagit Valley Playfields - Field 2 [2] Oregon Thunder Bradley 14A
13 6 [3] WA Acers 14u Liljenberg
B13 10:15 AM Skagit Valley Playfields - Field 3 [6] ai Bandits Orchard
11 2 [4] Spokane Mudhens 14U-Hurley
B15 10:15 AM Skagit Valley Playfields - Field 4 [5] Gordon Head Outlaws
4 8 [6] Delta Inferno 2008A
B5 12:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 [1] Washington Ladyhawks 14u Abraham
4 2 [3] WA Angels 14U - Richards
B7 12:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 [1] E1 prospects NW
19 9 [4] White Rock Renegades 09
B16 12:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 [3] NW Grapettes 14U
10 16 [8] Abbotsford Outlaws 09A
B18 12:00 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 [3] TriCity Titans 09
3 5 [7] Elevate Pacific 14u
B6 1:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 [1] Fraser Valley Fusion 2008
9 0 [4] Puget Sound Havoc - Stensby
B8 1:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 [1] White Rock Renegades 08
3 4 [2] Oregon Thunder Bradley 14A
B17 1:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 [5] Fraser valley Fusion 09 Appleton
2 14 [6] ai Bandits Orchard
B19 1:45 PM Skagit Valley Playfields - Field 4 [8] Abbotsford Outlaws 09A
10 5 [6] Delta Inferno 2008A
B9 3:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 [1] Washington Ladyhawks 14u Abraham
4 8 [1] Fraser Valley Fusion 2008
B10 3:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 [1] E1 prospects NW
9 6 [2] Oregon Thunder Bradley 14A
B20 3:30 PM Skagit Valley Playfields - Field 3 [6] ai Bandits Orchard
14 1 [7] Elevate Pacific 14u
B11 5:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 2 [1] Fraser Valley Fusion 2008
9 1 [1] E1 prospects NW
B21 5:15 PM Skagit Valley Playfields - Field 1 [8] Abbotsford Outlaws 09A
1 13 [6] ai Bandits Orchard

Bracket

14A Gold Bracket
14A Silver Bracket
[1] Fraser Valley Fusion 2008
CHAMPIONS
[6] ai Bandits Orchard
CHAMPIONS
[1] E1 prospects NW - 19
B7 - Sun 6/4 12:00PM Skagit Valley Playfields - Field 1
[4] White Rock Renegades 09 - 9
[1] Fraser Valley Fusion 2008 - 9
B6 - Sun 6/4 1:45PM Skagit Valley Playfields - Field 1
[4] Puget Sound Havoc - Stensby - 0
[2] ai Bandits Breer 14u - Ruess/Sperry - 3
B2 - Sun 6/4 10:15AM Skagit Valley Playfields - Field 1
[4] Puget Sound Havoc - Stensby - 7
[1] Washington Ladyhawks 14u Abraham - 4
B9 - Sun 6/4 3:30PM Skagit Valley Playfields - Field 1
[1] Fraser Valley Fusion 2008 - 8
[8] Abbotsford Outlaws 09A - 1
B12 - Sun 6/4 8:30AM Skagit Valley Playfields - Field 1
[4] Spark Fastpitch 14U - 0
[8] Abbotsford Outlaws 09A - 1
B21 - Sun 6/4 5:15PM Skagit Valley Playfields - Field 1
[6] ai Bandits Orchard - 13
[1] Fraser Valley Fusion 2008 - 9
B11 - Sun 6/4 5:15PM Skagit Valley Playfields - Field 2
[1] E1 prospects NW - 1
[1] White Rock Renegades 08 - 3
B8 - Sun 6/4 1:45PM Skagit Valley Playfields - Field 2
[2] Oregon Thunder Bradley 14A - 4
[1] E1 prospects NW - 9
B10 - Sun 6/4 3:30PM Skagit Valley Playfields - Field 2
[2] Oregon Thunder Bradley 14A - 6
[1] Washington Ladyhawks 14u Abraham - 4
B5 - Sun 6/4 12:00PM Skagit Valley Playfields - Field 2
[3] WA Angels 14U - Richards - 2
[2] Oregon Thunder Bradley 14A - 13
B4 - Sun 6/4 10:15AM Skagit Valley Playfields - Field 2
[3] WA Acers 14u Liljenberg - 6
[3] WA Angels 14U - Richards - 1
B1 - Sun 6/4 8:30AM Skagit Valley Playfields - Field 2
[2] KB Fastpitch 14u '08 - 0
[6] ai Bandits Orchard - 11
B13 - Sun 6/4 10:15AM Skagit Valley Playfields - Field 3
[4] Spokane Mudhens 14U-Hurley - 2
[3] TriCity Titans 09 - 3
B18 - Sun 6/4 12:00PM Skagit Valley Playfields - Field 3
[7] Elevate Pacific 14u - 5
[6] ai Bandits Orchard - 14
B20 - Sun 6/4 3:30PM Skagit Valley Playfields - Field 3
[7] Elevate Pacific 14u - 1
[7] Elevate Pacific 14u - 1
B14 - Sun 6/4 8:30AM Skagit Valley Playfields - Field 3
[7] View Royal Venom 08 - 0
[5] Fraser valley Fusion 09 Appleton - 2
B17 - Sun 6/4 1:45PM Skagit Valley Playfields - Field 3
[6] ai Bandits Orchard - 14
[4] White Rock Renegades 09 - 6
B3 - Sun 6/4 8:30AM Skagit Valley Playfields - Field 4
[2] WA Acers Green - 5
[3] NW Grapettes 14U - 10
B16 - Sun 6/4 12:00PM Skagit Valley Playfields - Field 4
[8] Abbotsford Outlaws 09A - 16
[8] Abbotsford Outlaws 09A - 10
B19 - Sun 6/4 1:45PM Skagit Valley Playfields - Field 4
[6] Delta Inferno 2008A - 5
[5] Gordon Head Outlaws - 4
B15 - Sun 6/4 10:15AM Skagit Valley Playfields - Field 4
[6] Delta Inferno 2008A - 8