Baseball

10U

Region 1 Mid Season Tournament

Apr 10 - 15, 2023
AL
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
champion
Rainsville 2 10U

10U Champion

Mon Apr 10, 2023 - Sat Apr 15, 2023

Pool Standings

POOL A
Team W L T
RS
RA
Cornerstone Eagles (Rainsville, AL) 2 0 0 24 6
Rainsville 1 10U (Rainsville, AL) 2 0 0 18 7
Gadsden Titan White (Gadsden, AL) 2 0 0 22 10
Attalla Yankees (Attalla, AL) 2 0 0 14 10
Fort Payne 10U team Graham (Fort Payne, AL) 2 0 0 14 10
Rainsville 2 10U (Rainsville, AL) 2 0 0 28 11
Sylvania 1 (Sylvania, AL) 2 0 0 20 11
Douglas2 Blackwood (Horton, AL) 2 0 0 21 12
Collinsville Panthers 10U (Collinsville, AL) 2 0 0 27 13
Boaz/Johnson (Boaz, AL) 1 0 1 22 3
Douglas1 Dorsett (Horton, AL) 1 0 1 14 7
Scottsboro Braves (Scottsboro, AL) 1 1 0 17 4
Sardis 10u - Alexander (BOAZ, AL) 1 1 0 13 6
Sardis 10u - Rowan (BOAZ, AL) 1 1 0 10 9
Scottsboro Marlins (Scottsboro, AL) 1 1 0 9 9
Section Lions 10u (Section, AL) 1 1 0 21 10
Asbury rams 10u (Albertville al, AL) 1 1 0 22 12
Boaz/Alford (Boaz, AL) 1 1 0 19 15
Boaz/Miller (Boaz, AL) 1 1 0 15 15
ATTALLA WHITE SOX 10U (Attalla, AL) 1 1 0 14 15
Fyffe 2 (Fyffe, AL) 1 1 0 15 19
Attalla Blue Devils (Attalla, AL) 1 1 0 13 19
Geraldine 10U (Geraldine, AL) 1 1 0 19 23
Albertville Mariners (Albertville, AL) 1 1 0 14 25
Sardis 10u - Ross (BOAZ, AL) 0 1 1 14 20
Attalla Diamondbacks 10u (Attalla, AL) 0 1 1 15 23
Gaston (Gadsden, AL) 0 2 0 3 13
Albertville Braves (Albertville, AL) 0 2 0 7 18
Gadsden Titan Black (Gadsden, AL) 0 2 0 12 19
Scottsboro Yankees (Scottsboro, AL) 0 2 0 11 19
Fort Payne 10U team McElrath (Fort Payne, AL) 0 2 0 0 20
Albertville Diamondbacks (Albertville, AL) 0 2 0 17 22
Scottsboro Phillies (Scottsboro, AL) 0 2 0 11 25
Sylvania 2 (Sylvania, AL) 0 2 0 4 27
Albertville Cardinals (Albertville, AL) 0 2 0 1 33

Schedule

Filter by:

Monday, April 10, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 5:30 PM Attalla Complex - Minor ATTALLA WHITE SOX 10U
7 9 Gadsden Titan White
P2 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Albertville Braves
4 10 Boaz/Alford
P3 5:30 PM GSCC - Gadsden Sports Park - Field 4 Gaston
2 4 Sardis 10u - Rowan
P4 5:30 PM Geraldine Complex - Field 3 Fort Payne 10U team Graham
4 3 Scottsboro Braves
P5 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 1 Albertville Cardinals
0 19 Boaz/Johnson
P6 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 Albertville Mariners
3 16 Cornerstone Eagles
P7 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 2 Attalla Yankees
5 4 Sardis 10u - Alexander
P16 5:30 PM Rainsville Field of Dreams - Field 3 Rainsville 1 10U
9 4 Scottsboro Yankees
P36 5:30 PM Rainsville Field of Dreams - Field 4 Sylvania 2
1 13 Section Lions 10u
P8 7:15 PM Rainsville Field of Dreams - Field 3 Rainsville 2 10U
14 8 Scottsboro Phillies
P10 7:15 PM Attalla Complex - Minor Attalla Blue Devils
10 6 Gadsden Titan Black
P11 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Douglas2 Blackwood
7 6 Boaz/Miller
P13 7:15 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 1 Douglas1 Dorsett
11 4 Fyffe 2
P14 7:15 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 Albertville Diamondbacks
9 13 Geraldine 10U
P15 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 2 Attalla Diamondbacks 10u
8 8 Sardis 10u - Ross
P17 7:15 PM Geraldine Complex - Field 3 Fort Payne 10U team McElrath
0 6 Scottsboro Marlins
Tuesday, April 11, 2023
Game Time Location Team Score Team
P18 5:30 PM Attalla Complex - Minor Attalla Diamondbacks 10u
7 15 Collinsville Panthers 10U
P19 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Albertville Diamondbacks
8 9 Boaz/Miller
P21 5:30 PM Rainsville Field of Dreams - Field 3 Fort Payne 10U team McElrath
0 14 Scottsboro Braves
P23 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 1 Albertville Mariners
11 9 Boaz/Alford
P24 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 Albertville Braves
3 8 Cornerstone Eagles
P25 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 2 ATTALLA WHITE SOX 10U
7 6 Sardis 10u - Rowan
P29 5:30 PM Rainsville Field of Dreams - Field 4 Fort Payne 10U team Graham
10 7 Scottsboro Yankees
P22 7:15 PM Rainsville Field of Dreams - Field 3 Rainsville 1 10U
9 3 Scottsboro Marlins
P26 7:15 PM Attalla Complex - Minor Attalla Yankees
9 6 Gadsden Titan Black
P27 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Douglas1 Dorsett
3 3 Boaz/Johnson
P31 7:15 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 1 Albertville Cardinals
1 14 Asbury rams 10u
P35 7:15 PM Rainsville Field of Dreams - Field 4 Sylvania 1
11 3 Scottsboro Phillies
Thursday, April 13, 2023
Game Time Location Team Score Team
P9 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 Sylvania 1
9 8 Section Lions 10u
P20 5:30 PM GSCC - Gadsden Sports Park - Field 3 Attalla Blue Devils
3 13 Gadsden Titan White
P33 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 2 Collinsville Panthers 10U
12 6 Sardis 10u - Ross
P34 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Asbury rams 10u
8 11 Fyffe 2
P28 7:00 PM GSCC - Gadsden Sports Park - Field 3 Gaston
1 9 Sardis 10u - Alexander
P32 7:00 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Douglas2 Blackwood
14 6 Geraldine 10U
P30 7:15 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 Sylvania 2
3 14 Rainsville 2 10U
Friday, April 14, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 5:30 PM Attalla Complex - Minor [1] Cornerstone Eagles
7 11 [4] Attalla Yankees
B4 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [5] Fort Payne 10U team Graham
3 19 [8] Douglas2 Blackwood
B7 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [9] Collinsville Panthers 10U
3 8 [12] Scottsboro Braves
B16 5:30 PM Boaz Youth Complex - Field 5 [21] Fyffe 2
19 5 [24] Albertville Mariners
B19 5:30 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 [25] Sardis 10u - Ross
9 8 [28] Albertville Braves
B23 5:30 PM Geraldine Complex - Field 3 [30] Scottsboro Yankees
6 0 [31] Fort Payne 10U team McElrath
B5 7:15 PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2 [6] Rainsville 2 10U
11 10 [7] Sylvania 1
B8 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [10] Boaz/Johnson
2 9 [11] Douglas1 Dorsett
B10 7:15 PM Geraldine Complex - Field 3 [13] Sardis 10u - Alexander
8 14 [16] Section Lions 10u
B11 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 5 [14] Sardis 10u - Rowan
12 18 [15] Scottsboro Marlins
B14 7:15 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [18] Boaz/Alford
7 8 [19] Boaz/Miller
B17 7:15 PM Attalla Complex - Minor [22] Attalla Blue Devils
11 8 [23] Geraldine 10U
Saturday, April 15, 2023
Game Time Location Team Score Team
B20 9:00 AM Boaz Youth Complex - Field 1 [26] Attalla Diamondbacks 10u
10 8 [27] Gaston
B22 9:00 AM Boaz Youth Complex - Field 2 [29] Gadsden Titan Black
13 4 [32] Albertville Diamondbacks
B2 10:45 AM Boaz Youth Complex - Field 1 [2] Rainsville 1 10U
10 4 [3] Gadsden Titan White
B13 10:45 AM Boaz Youth Complex - Field 2 [17] Asbury rams 10u
6 5 [20] ATTALLA WHITE SOX 10U
B24 12:30 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [29] Gadsden Titan Black
14 7 [30] Scottsboro Yankees
B27 12:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 Sylvania 2
2 12 Albertville Cardinals
B18 2:15 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [21] Fyffe 2
11 14 [22] Attalla Blue Devils
B21 2:15 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [25] Sardis 10u - Ross
5 6 [26] Attalla Diamondbacks 10u
B12 4:00 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [16] Section Lions 10u
14 3 [15] Scottsboro Marlins
B15 4:00 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [17] Asbury rams 10u
3 2 [19] Boaz/Miller
B6 5:45 PM Boaz Youth Complex - Field 2 [8] Douglas2 Blackwood
6 11 [6] Rainsville 2 10U
B9 5:45 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [12] Scottsboro Braves
2 17 [11] Douglas1 Dorsett
B3 7:30 PM Boaz Youth Complex - Field 1 [4] Attalla Yankees
[2] Rainsville 1 10U

Bracket

Bracket Winner B3
Gold Major Champion
[6] Rainsville 2 10U
Gold Minor Champion
[11] Douglas1 Dorsett
Gold Champion
[16] Section Lions 10u
Silver Major Champion
[17] Asbury rams 10u
Silver Minor Champion
[22] Attalla Blue Devils
Silver Champion
[26] Attalla Diamondbacks 10u
Bronze Major Champion
[29] Gadsden Titan Black
Bronze Minor Champion
[35] Albertville Cardinals
Bronze Champion
[4] Attalla Yankees
B3 - Sat 4/15 7:30PM Boaz Youth Complex - Field 1
[2] Rainsville 1 10U
[2] Rainsville 1 10U - 10
B2 - Sat 4/15 10:45AM Boaz Youth Complex - Field 1
[3] Gadsden Titan White - 4
[5] Fort Payne 10U team Graham - 3
B4 - Fri 4/14 5:30PM Boaz Youth Complex - Field 1
[8] Douglas2 Blackwood - 19
[12] Scottsboro Braves - 2
B9 - Sat 4/15 5:45PM Boaz Youth Complex - Field 1
[11] Douglas1 Dorsett - 17
[18] Boaz/Alford - 7
B14 - Fri 4/14 7:15PM Boaz Youth Complex - Field 1
[19] Boaz/Miller - 8
[17] Asbury rams 10u - 3
B15 - Sat 4/15 4:00PM Boaz Youth Complex - Field 1
[19] Boaz/Miller - 2
[25] Sardis 10u - Ross - 5
B21 - Sat 4/15 2:15PM Boaz Youth Complex - Field 1
[26] Attalla Diamondbacks 10u - 6
[26] Attalla Diamondbacks 10u - 10
B20 - Sat 4/15 9:00AM Boaz Youth Complex - Field 1
[27] Gaston - 8
Sylvania 2 - 2
B27 - Sat 4/15 12:30PM Boaz Youth Complex - Field 1
Albertville Cardinals - 12
[8] Douglas2 Blackwood - 6
B6 - Sat 4/15 5:45PM Boaz Youth Complex - Field 2
[6] Rainsville 2 10U - 11
[10] Boaz/Johnson - 2
B8 - Fri 4/14 7:15PM Boaz Youth Complex - Field 2
[11] Douglas1 Dorsett - 9
[9] Collinsville Panthers 10U - 3
B7 - Fri 4/14 5:30PM Boaz Youth Complex - Field 2
[12] Scottsboro Braves - 8
[16] Section Lions 10u - 14
B12 - Sat 4/15 4:00PM Boaz Youth Complex - Field 2
[15] Scottsboro Marlins - 3
[17] Asbury rams 10u - 6
B13 - Sat 4/15 10:45AM Boaz Youth Complex - Field 2
[20] ATTALLA WHITE SOX 10U - 5
[21] Fyffe 2 - 11
B18 - Sat 4/15 2:15PM Boaz Youth Complex - Field 2
[22] Attalla Blue Devils - 14
[29] Gadsden Titan Black - 14
B24 - Sat 4/15 12:30PM Boaz Youth Complex - Field 2
[30] Scottsboro Yankees - 7
[29] Gadsden Titan Black - 13
B22 - Sat 4/15 9:00AM Boaz Youth Complex - Field 2
[32] Albertville Diamondbacks - 4
[14] Sardis 10u - Rowan - 12
B11 - Fri 4/14 7:15PM Boaz Youth Complex - Field 5
[15] Scottsboro Marlins - 18
[21] Fyffe 2 - 19
B16 - Fri 4/14 5:30PM Boaz Youth Complex - Field 5
[24] Albertville Mariners - 5
[1] Cornerstone Eagles - 7
B1 - Fri 4/14 5:30PM Attalla Complex - Minor
[4] Attalla Yankees - 11
[22] Attalla Blue Devils - 11
B17 - Fri 4/14 7:15PM Attalla Complex - Minor
[23] Geraldine 10U - 8
[6] Rainsville 2 10U - 11
B5 - Fri 4/14 7:15PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2
[7] Sylvania 1 - 10
[25] Sardis 10u - Ross - 9
B19 - Fri 4/14 5:30PM Sand Mountain Sports Complex - American Field 2
[28] Albertville Braves - 8
[13] Sardis 10u - Alexander - 8
B10 - Fri 4/14 7:15PM Geraldine Complex - Field 3
[16] Section Lions 10u - 14
[30] Scottsboro Yankees - 6
B23 - Fri 4/14 5:30PM Geraldine Complex - Field 3
[31] Fort Payne 10U team McElrath - 0