Baseball

8U

Region 2 Mid Season Tournament

Apr 10 - 15, 2023
AL
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
champion
Alexandria Burgess Insurance

8U Champion

Mon Apr 10, 2023 - Sat Apr 15, 2023

Pool Standings

POOL A
Team W L T
RS
RA
Alexandria Burgess Insurance (Alexandria, AL) 2 0 0 34 2
Sand Rock Dingers (Centre, AL) 2 0 0 24 2
Alexandria Advance Septic (Alexandria, AL) 2 0 0 40 4
Lincoln Weathers (Lincoln, AL) 2 0 0 27 4
Ohatchee Tittle (Ohatchee, AL) 2 0 0 20 4
OXFORD HSC (OXFORD, AL) 2 0 0 29 5
Anniston Memorial (Alexandria, AK) 2 0 0 27 5
Cedar Bluff Mudcats (Centre, AL) 2 0 0 19 5
Weaver AA Cleveland (Weaver, AL) 2 0 0 24 8
Alexandria B and B Pawn (Alexandria, AL) 2 0 0 29 9
Weaver AA Payne (Weaver, AL) 2 0 0 21 9
Centre Rockets (Centre, AL) 2 0 0 31 15
OXFORD CHG Engineering (OXFORD, AL) 2 0 0 30 16
Munford Red (Munford, AL) 1 0 0 20 8
Pleasant Valley Red 8U (jacksonville, AL) 1 1 0 15 8
Pleasant Valley Gray 8U (jacksonville, AL) 1 1 0 14 10
Centre Chiefs (Centre, AL) 1 1 0 11 11
Ohatchee Reaves (Ohatchee, AL) 1 1 0 23 12
Alexandria Matthews Screen Printing (Alexandria, AL) 1 1 0 16 14
OXFORD DICKS SPORTING GOODS (OXFORD, AL) 1 1 0 10 17
Wellborn 8U White (Anniston, AL) 1 1 0 14 18
Piedmont WM Grocery 8u (Piedmont, AL) 1 1 0 14 18
OXFORD MANISCALCO STATE FARM (OXFORD, AL) 0 0 0 0 0
Munford White (Munford, AL) 1 1 0 17 19
Piedmont Rock Run Awards 8u (Piedmont, AL) 1 1 0 15 19
Saks 8u Baseball (Anniston, AL) 1 1 0 9 20
OXFORD NOBLE BANK (OXFORD, AL) 1 1 0 24 21
Lincoln Scott (Lincoln, AL) 1 1 0 23 21
OXFORD RAINBOW OF ANNISTON (OXFORD, AL) 1 1 0 13 21
Centre Stripers (Centre, AL) 1 1 0 26 22
Lincoln Garriosn (Lincoln, AL) 1 1 0 28 25
Munford Black (Munford, AL) 0 1 0 0 15
Anniston Bulldogs 8U (Anniston, AL) 0 2 0 12 16
White Plains 8u Jones (Anniston, AL) 0 2 0 15 20
Sand Rock Wildcats (Centre, AL) 0 2 0 10 22
Wellborn 8u Black (Anniston, AL) 0 2 0 8 23
OXFORD ELITE AUTO (OXFORD, AL) 0 2 0 10 28
Piedmont Bill Frey Construction 8u (Piedmont, AL) 0 2 0 10 28
Munford Gray (Munford, AL) 0 2 0 9 28
Sand Rock Barons (Centre, AL) 0 2 0 14 32
White Plains 8U Bergstresser (Anniston, AL) 0 2 0 7 32
Jax Red (JACKSONVILLE, AL) 0 2 0 0 32
White Plains 8u Roberts (Anniston, AL) 0 2 0 8 33
Jax Navy - 8U (Jacksonville, AL) 0 2 0 2 33
Jax Black (JACKSONVILLE, AL) 0 2 0 1 39

Schedule

Filter by:

Monday, April 10, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 5:30 PM Centre Complex - Field 3 Centre Chiefs
0 10 Cedar Bluff Mudcats
P2 5:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD CHG Engineering
14 2 Saks 8u Baseball
P3 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 1 Anniston Memorial
16 4 Wellborn 8U White
P4 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 OXFORD HSC
14 5 Lincoln Scott
P5 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 2 Weaver AA Cleveland
15 0 Jax Red
P6 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 4 Ohatchee Reaves
18 1 Jax Black
P7 5:30 PM Piedmont Complex - Field 3 Piedmont WM Grocery 8u
9 1 Sand Rock Wildcats
P8 6:45 PM Centre Complex - Field 3 Centre Stripers
5 9 Cedar Bluff Mudcats
P9 6:45 PM Piedmont Complex - Field 3 Piedmont Bill Frey Construction 8u
10 14 Centre Rockets
P10 7:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD NOBLE BANK
9 15 Munford White
P11 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 Munford Gray
3 13 Lincoln Weathers
P12 7:00 PM Ohatchee Complex - Field 2 Alexandria Matthews Screen Printing
13 3 White Plains 8U Bergstresser
P13 7:00 PM Ohatchee Complex - Field 4 Ohatchee Tittle
15 0 Jax Navy - 8U
P14 8:00 PM Piedmont Complex - Field 3 Piedmont Rock Run Awards 8u
2 10 Sand Rock Dingers
Tuesday, April 11, 2023
Game Time Location Team Score Team
P15 5:30 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 Alexandria B and B Pawn
11 7 White Plains 8u Jones
P16 5:30 PM Anniston Complex - Field B Anniston Bulldogs 8U
6 7 Saks 8u Baseball
P17 5:30 PM Centre Complex - Field 3 Piedmont Rock Run Awards 8u
13 9 Sand Rock Wildcats
P18 5:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD DICKS SPORTING GOODS
1 11 Anniston Memorial
P19 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 OXFORD CHG Engineering
16 14 Lincoln Garriosn
P21 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 4 OXFORD HSC
15 0 Munford Black
P22 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 2 Ohatchee Tittle
5 4 Pleasant Valley Red 8U
P23 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 4 Alexandria Burgess Insurance
17 0 Jax Red
P38 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 3 Munford White
2 10 Wellborn 8U White
P24 6:45 PM Centre Complex - Field 3 Centre Stripers
21 13 Sand Rock Barons
P25 7:00 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 Alexandria Advance Septic
19 4 White Plains 8U Bergstresser
P26 7:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD NOBLE BANK
15 6 Munford Gray
P27 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 Lincoln Scott
18 7 Wellborn 8u Black
P28 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 3 OXFORD RAINBOW OF ANNISTON
8 20 Munford Red
P29 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 4 OXFORD ELITE AUTO
1 14 Lincoln Weathers
P30 7:00 PM Ohatchee Complex - Field 2 Weaver AA Payne
16 6 White Plains 8u Roberts
P31 7:00 PM Ohatchee Complex - Field 4 Ohatchee Reaves
5 11 Pleasant Valley Gray 8U
P32 8:00 PM Centre Complex - Field 3 Piedmont Bill Frey Construction 8u
0 14 Sand Rock Dingers
Thursday, April 13, 2023
Game Time Location Team Score Team
P33 5:30 PM Alexandria Sports Complex - Field 2 Alexandria Advance Septic
21 0 Jax Black
P34 5:30 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 Alexandria Burgess Insurance
17 2 White Plains 8u Roberts
P35 5:30 PM Centre Complex - Field 3 Centre Rockets
17 5 Piedmont WM Grocery 8u
P36 5:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD MANISCALCO STATE FARM
Munford Black
P37 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 OXFORD DICKS SPORTING GOODS
9 6 Anniston Bulldogs 8U
P39 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 4 Weaver AA Cleveland
9 8 White Plains 8u Jones
P48 6:45 PM Centre Complex - Field 3 Centre Chiefs
11 1 Sand Rock Barons
P41 7:00 PM Alexandria Sports Complex - Field 2 Alexandria B and B Pawn
18 2 Jax Navy - 8U
P42 7:00 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 Alexandria Matthews Screen Printing
3 11 Pleasant Valley Red 8U
P43 7:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA OXFORD MANISCALCO STATE FARM
Munford Red
P44 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 1 OXFORD ELITE AUTO
9 14 Lincoln Garriosn
P46 7:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 OXFORD RAINBOW OF ANNISTON
5 1 Wellborn 8u Black
P47 7:00 PM Ohatchee Complex - Field 4 Weaver AA Payne
5 3 Pleasant Valley Gray 8U
Friday, April 14, 2023
Game Time Location Team Score Team
B49 5:30 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 [5] Ohatchee Tittle
13 4 [8] Cedar Bluff Mudcats
B51 5:30 PM Centre Complex - Field 3 [9] Weaver AA Cleveland
8 5 [12] Centre Rockets
B52 5:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [13] OXFORD CHG Engineering
5 2 [16] Pleasant Valley Gray 8U
B53 5:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 [21] Wellborn 8U White
9 11 [24] Munford White
B54 5:30 PM Ohatchee Complex - Field 2 [25] Piedmont Rock Run Awards 8u
2 17 [28] Lincoln Scott
B67 5:30 PM Centre Complex - Field 4 [34] White Plains 8u Jones
17 11 [35] Sand Rock Wildcats
B72 5:30 PM Anniston Complex - Field B [44] Jax Navy - 8U
9 1 [45] Jax Black
B55 6:45 PM Anniston Complex - Field B [6] OXFORD HSC
10 2 [7] Anniston Memorial
B56 6:45 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 [2] Sand Rock Dingers
5 7 [3] Alexandria Advance Septic
B57 6:45 PM Centre Complex - Field 3 [10] Alexandria B and B Pawn
10 9 [11] Weaver AA Payne
B58 6:45 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [14] Munford Red
6 14 [15] Pleasant Valley Red 8U
B59 6:45 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 [17] Centre Chiefs
11 7 [20] OXFORD DICKS SPORTING GOODS
B60 6:45 PM Ohatchee Complex - Field 1 [41] White Plains 8U Bergstresser
6 0 [42] Jax Red
B61 6:45 PM Ohatchee Complex - Field 2 [26] Saks 8u Baseball
12 11 [27] OXFORD NOBLE BANK
B69 6:45 PM Lincoln Sports Complex - Field 1 [22] Piedmont WM Grocery 8u
4 12 [23] OXFORD MANISCALCO STATE FARM
B62 8:00 PM Alexandria Sports Complex - Field 3 [1] Alexandria Burgess Insurance
11 10 [4] Lincoln Weathers
B63 8:00 PM Anniston Complex - Field A [29] OXFORD RAINBOW OF ANNISTON
10 1 [32] Munford Black
B64 8:00 PM Centre Complex - Field 3 [30] Centre Stripers
12 7 [31] Lincoln Garriosn
B65 8:00 PM Anniston Complex - Field B [33] Anniston Bulldogs 8U
5 7 [36] Wellborn 8u Black
B70 8:00 PM Ohatchee Complex - Field 1 [18] Ohatchee Reaves
2 19 [19] Alexandria Matthews Screen Printing
B71 8:00 PM Ohatchee Complex - Field 2 [38] Piedmont Bill Frey Construction 8u
4 15 [39] Munford Gray
Saturday, April 15, 2023
Game Time Location Team Score Team
B74 9:00 AM Lincoln Sports Complex - Field 4 [13] OXFORD CHG Engineering
10 14 [15] Pleasant Valley Red 8U
B76 9:00 AM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [29] OXFORD RAINBOW OF ANNISTON
1 16 [30] Centre Stripers
B78 9:00 AM Lincoln Sports Complex - Field 2 [43] White Plains 8u Roberts
17 10 [44] Jax Navy - 8U
B73 10:30 AM Lincoln Sports Complex - Field 2 [28] Lincoln Scott
19 2 [26] Saks 8u Baseball
B75 10:30 AM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [40] Sand Rock Barons
5 14 [41] White Plains 8U Bergstresser
B77 10:30 AM Lincoln Sports Complex - Field 4 [9] Weaver AA Cleveland
7 13 [10] Alexandria B and B Pawn
B79 12:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 [36] Wellborn 8u Black
12 6 [34] White Plains 8u Jones
B80 12:00 PM Lincoln Sports Complex - Field 4 [17] Centre Chiefs
8 7 [19] Alexandria Matthews Screen Printing
B81 12:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [37] OXFORD ELITE AUTO
16 14 [39] Munford Gray
B82 1:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 2 [24] Munford White
0 15 [23] OXFORD MANISCALCO STATE FARM
B83 1:30 PM Lincoln Sports Complex - Field 4 [5] Ohatchee Tittle
4 9 [6] OXFORD HSC
B84 1:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [1] Alexandria Burgess Insurance
8 6 [3] Alexandria Advance Septic

Bracket

[1] Alexandria Burgess Insurance
Gold Major Champion
[6] OXFORD HSC
Gold Minor Champion
[10] Alexandria B and B Pawn
Gold Champion
[17] Centre Chiefs
Silver Minor Champion
[15] Pleasant Valley Red 8U
Silver Major Champion
[23] OXFORD MANISCALCO STATE FARM
Silver Champion
[28] Lincoln Scott
Bronze Major Champion
[30] Centre Stripers
Bronze Minor Champion
[36] Wellborn 8u Black
Bronze Champion
[37] OXFORD ELITE AUTO
Copper Major Champion
[41] White Plains 8U Bergstresser
Copper Minor Champion
[43] White Plains 8u Roberts
Copper Champion
[9] Weaver AA Cleveland - 8
B51 - Fri 4/14 5:30PM Centre Complex - Field 3
[12] Centre Rockets - 5
[10] Alexandria B and B Pawn - 10
B57 - Fri 4/14 6:45PM Centre Complex - Field 3
[11] Weaver AA Payne - 9
[30] Centre Stripers - 12
B64 - Fri 4/14 8:00PM Centre Complex - Field 3
[31] Lincoln Garriosn - 7
[34] White Plains 8u Jones - 17
B67 - Fri 4/14 5:30PM Centre Complex - Field 4
[35] Sand Rock Wildcats - 11
[29] OXFORD RAINBOW OF ANNISTON - 10
B63 - Fri 4/14 8:00PM Anniston Complex - Field A
[32] Munford Black - 1
[6] OXFORD HSC - 10
B55 - Fri 4/14 6:45PM Anniston Complex - Field B
[7] Anniston Memorial - 2
[33] Anniston Bulldogs 8U - 5
B65 - Fri 4/14 8:00PM Anniston Complex - Field B
[36] Wellborn 8u Black - 7
[44] Jax Navy - 8U - 9
B72 - Fri 4/14 5:30PM Anniston Complex - Field B
[45] Jax Black - 1
[22] Piedmont WM Grocery 8u - 4
B69 - Fri 4/14 6:45PM Lincoln Sports Complex - Field 1
[23] OXFORD MANISCALCO STATE FARM - 12
[17] Centre Chiefs - 11
B59 - Fri 4/14 6:45PM Lincoln Sports Complex - Field 2
[20] OXFORD DICKS SPORTING GOODS - 7
[24] Munford White - 0
B82 - Sat 4/15 1:30PM Lincoln Sports Complex - Field 2
[23] OXFORD MANISCALCO STATE FARM - 15
[21] Wellborn 8U White - 9
B53 - Fri 4/14 5:30PM Lincoln Sports Complex - Field 2
[24] Munford White - 11
[28] Lincoln Scott - 19
B73 - Sat 4/15 10:30AM Lincoln Sports Complex - Field 2
[26] Saks 8u Baseball - 2
[36] Wellborn 8u Black - 12
B79 - Sat 4/15 12:00PM Lincoln Sports Complex - Field 2
[34] White Plains 8u Jones - 6
[43] White Plains 8u Roberts - 17
B78 - Sat 4/15 9:00AM Lincoln Sports Complex - Field 2
[44] Jax Navy - 8U - 10
[5] Ohatchee Tittle - 4
B83 - Sat 4/15 1:30PM Lincoln Sports Complex - Field 4
[6] OXFORD HSC - 9
[9] Weaver AA Cleveland - 7
B77 - Sat 4/15 10:30AM Lincoln Sports Complex - Field 4
[10] Alexandria B and B Pawn - 13
[13] OXFORD CHG Engineering - 10
B74 - Sat 4/15 9:00AM Lincoln Sports Complex - Field 4
[15] Pleasant Valley Red 8U - 14
[17] Centre Chiefs - 8
B80 - Sat 4/15 12:00PM Lincoln Sports Complex - Field 4
[19] Alexandria Matthews Screen Printing - 7
[1] Alexandria Burgess Insurance - 8
B84 - Sat 4/15 1:30PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[3] Alexandria Advance Septic - 6
[13] OXFORD CHG Engineering - 5
B52 - Fri 4/14 5:30PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[16] Pleasant Valley Gray 8U - 2
[14] Munford Red - 6
B58 - Fri 4/14 6:45PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[15] Pleasant Valley Red 8U - 14
[29] OXFORD RAINBOW OF ANNISTON - 1
B76 - Sat 4/15 9:00AM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[30] Centre Stripers - 16
[37] OXFORD ELITE AUTO - 16
B81 - Sat 4/15 12:00PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[39] Munford Gray - 14
[40] Sand Rock Barons - 5
B75 - Sat 4/15 10:30AM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[41] White Plains 8U Bergstresser - 14
[18] Ohatchee Reaves - 2
B70 - Fri 4/14 8:00PM Ohatchee Complex - Field 1
[19] Alexandria Matthews Screen Printing - 19
[41] White Plains 8U Bergstresser - 6
B60 - Fri 4/14 6:45PM Ohatchee Complex - Field 1
[42] Jax Red - 0
[25] Piedmont Rock Run Awards 8u - 2
B54 - Fri 4/14 5:30PM Ohatchee Complex - Field 2
[28] Lincoln Scott - 17
[26] Saks 8u Baseball - 12
B61 - Fri 4/14 6:45PM Ohatchee Complex - Field 2
[27] OXFORD NOBLE BANK - 11
[38] Piedmont Bill Frey Construction 8u - 4
B71 - Fri 4/14 8:00PM Ohatchee Complex - Field 2
[39] Munford Gray - 15
[2] Sand Rock Dingers - 5
B56 - Fri 4/14 6:45PM Alexandria Sports Complex - Field 3
[3] Alexandria Advance Septic - 7
[1] Alexandria Burgess Insurance - 11
B62 - Fri 4/14 8:00PM Alexandria Sports Complex - Field 3
[4] Lincoln Weathers - 10
[5] Ohatchee Tittle - 13
B49 - Fri 4/14 5:30PM Alexandria Sports Complex - Field 3
[8] Cedar Bluff Mudcats - 4