Baseball

8U

Region 6 Mid Season Tournament

Apr 10 - 15, 2023
AL
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 
champion
Helena 8U- McGuirk

8U Champion

Mon Apr 10, 2023 - Sat Apr 15, 2023

Pool Standings

POOL A
Team W L T
RS
RA
Pelham 8U P4 - Gann (Pelham, AL) 2 0 0 26 2
Pelham 8U P1 - Hutto (Pelham, AL) 2 0 0 28 5
Helena 8U- Smith (Helena, AL) 2 0 0 38 8
Pelham 8U P2 - Durrett (Pelham, AL) 2 0 0 35 11
Alabaster Brandon Todd (Alabaster, AL) 2 0 0 29 14
Chelsea 8U Rockies (Chelsea, AL) 2 0 0 23 17
Shelby County 8U - Howard (Columbiana, AL) 2 0 0 42 18
Helena 8U- Gatewood (Helena, AL) 2 0 0 39 19
CALERA 8U HOOPER (CALERA, AL) 2 0 0 34 23
CALERA 8U EDWARDS (CALERA, AL) 2 0 0 35 27
Chelsea 8U A's (Chelsea, AL) 2 0 0 36 33
Chelsea 7U Red Sox (Chelsea, AL) 1 0 0 16 0
Chelsea 7U Rockies (Chelsea, AL) 1 0 0 8 7
Chelsea 8U White Sox (Chelsea, AL) 1 0 0 18 10
Hueytown Cook 8u (Hueytown, AL) 1 0 0 14 11
Shelby County 8U - Turnbloom (Columbiana, AL) 1 0 0 20 12
Pelham 8U P6 - Dyson (Pelham, AL) 1 0 0 20 16
Helena 8U- Mims (Helena, AL) 1 1 0 24 13
Pelham 8U P5 - Townes (Pelham, AL) 1 1 0 19 14
Shelby County 8U - Beauchamp (Columbiana, AL) 1 1 0 25 17
Alabaster Derek Pierce (Alabaster, AL) 1 1 0 20 17
Alabaster Matthew Bozeman (Alabaster, AL) 1 1 0 21 19
Shelby County 8U - Swink (Columbiana, AL) 1 1 0 20 20
Helena 8U- McGuirk (Helena, AL) 1 1 0 23 22
CALERA 8U BARR (CALERA, AL) 1 1 0 18 23
Helena-8U Anderson (Helena, AL) 1 1 0 16 23
CALERA 8U VANDERFORD (CALERA, AL) 1 1 0 22 26
Pelham 8U P3 - Koch (Pelham, AL) 1 1 0 32 28
Shelby County 8U - Hall (Columbiana, AL) 1 1 0 37 30
Chelsea 7U Braves (Chelsea, AL) 0 1 0 2 11
Helena 8U- Murphy (Helena, AL) 0 1 0 10 13
Hueytown Wood 8u (Hueytown, AL) 0 1 0 14 18
Sylacauga Mariners 8u (Sylacauga, AL) 0 1 0 10 18
Montevallo 8U Lilly (Montevallo, AL) 0 2 0 24 29
Helena 8U- Davis (Helena, AL) 0 2 0 19 29
Chelsea 7U Cardinals (Chelsea, AL) 0 2 0 4 29
Chelsea 7U Cubs (Chelsea, AL) 0 2 0 25 30
CALERA 8U DOWNS (CALERA, AL) 0 2 0 21 33
CALERA 8U LAWLEY (CALERA, AL) 0 2 0 16 34
Alabaster Darren Smith (Alabaster, AL) 0 2 0 13 34
Shelby County 8U - Bearden (Columbiana, AL) 0 2 0 5 34
Alabaster Kyle Kornegay (Alabaster, AL) 0 2 0 8 35
CALERA 8U ROBERTS (CALERA, AL) 0 2 0 10 37
Chelsea 8U Braves (Chelsea, AL) 0 2 0 12 39
Alabaster Ward Banks (Alabaster, AL) 0 2 0 19 42

Schedule

Filter by:

Monday, April 10, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Alabaster Brandon Todd
11 9 Helena 8U- Davis
P3 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 Alabaster Derek Pierce
13 2 Helena 8U- McGuirk
P5 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 Alabaster Matthew Bozeman
13 10 Helena 8U- Murphy
P7 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 CALERA 8U BARR
14 6 Helena-8U Anderson
P8 6:00 PM Helena Sports Complex - Field D CALERA 8U DOWNS
11 14 Hueytown Cook 8u
P11 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 CALERA 8U LAWLEY
1 11 Pelham 8U P1 - Hutto
P14 6:00 PM Chelsea Complex - Field 3 Chelsea 7U Braves
2 11 Pelham 8U P4 - Gann
P17 6:00 PM Pelham City Park - Field 3 Chelsea 7U Red Sox
16 0 Shelby County 8U - Bearden
P2 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Alabaster Darren Smith
4 16 Helena 8U- Gatewood
P4 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 Alabaster Kyle Kornegay
2 17 Helena 8U- Mims
P6 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 Alabaster Ward Banks
7 22 Helena 8U- Smith
P9 7:30 PM Helena Sports Complex - Field D CALERA 8U EDWARDS
18 14 Hueytown Wood 8u
P10 7:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 CALERA 8U HOOPER
16 13 Montevallo 8U Lilly
P12 7:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 CALERA 8U ROBERTS
1 16 Pelham 8U P2 - Durrett
P13 7:30 PM Chelsea Complex - Field 3 CALERA 8U VANDERFORD
11 19 Pelham 8U P3 - Koch
P18 7:30 PM Pelham City Park - Field 3 Chelsea 7U Rockies
8 7 Shelby County 8U - Beauchamp
Tuesday, April 11, 2023
Game Time Location Team Score Team
P15 6:00 PM Chelsea Complex - Field 3 Chelsea 7U Cardinals
3 13 Pelham 8U P5 - Townes
P19 6:00 PM Columbiana Sports Complex - Field D Chelsea 8U A's
23 22 Shelby County 8U - Hall
P21 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 Chelsea 8U Rockies
12 11 Shelby County 8U - Swink
P24 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Alabaster Brandon Todd
18 5 Shelby County 8U - Bearden
P30 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 CALERA 8U BARR
4 17 Pelham 8U P1 - Hutto
P33 6:00 PM Helena Sports Complex - Field D CALERA 8U HOOPER
18 10 Helena 8U- Davis
P35 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 CALERA 8U ROBERTS
9 21 Helena 8U- McGuirk
P16 7:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 Chelsea 7U Cubs
16 20 Pelham 8U P6 - Dyson
P20 7:30 PM Columbiana Sports Complex - Field D Chelsea 8U Braves
12 24 Shelby County 8U - Howard
P22 7:30 PM Chelsea Complex - Field 3 Chelsea 8U White Sox
18 10 Sylacauga Mariners 8u
P25 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Alabaster Darren Smith
9 18 Shelby County 8U - Beauchamp
P29 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 Alabaster Ward Banks
12 20 Shelby County 8U - Turnbloom
P31 7:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 CALERA 8U DOWNS
10 19 Pelham 8U P2 - Durrett
P34 7:30 PM Helena Sports Complex - Field D CALERA 8U LAWLEY
15 23 Helena 8U- Gatewood
Thursday, April 13, 2023
Game Time Location Team Score Team
P26 6:00 PM Columbiana Sports Complex - Field D Alabaster Derek Pierce
7 15 Shelby County 8U - Hall
P28 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Alabaster Matthew Bozeman
8 9 Shelby County 8U - Swink
P36 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 CALERA 8U VANDERFORD
11 7 Helena 8U- Mims
P37 6:00 PM Chelsea Complex - Field 3 Chelsea 7U Braves
Helena 8U- Murphy
P39 6:00 PM Pelham City Park - Field 1 Chelsea 7U Cubs
9 10 Helena-8U Anderson
P40 6:00 PM Helena Sports Complex - Field D Chelsea 7U Red Sox
Hueytown Cook 8u
P43 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 Chelsea 8U Braves
0 15 Pelham 8U P4 - Gann
P23 7:30 PM Chelsea Complex - Field 3 Sylacauga Mariners 8u
Shelby County 8U - Turnbloom
P27 7:30 PM Columbiana Sports Complex - Field D Alabaster Kyle Kornegay
6 18 Shelby County 8U - Howard
P32 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 CALERA 8U EDWARDS
17 13 Pelham 8U P3 - Koch
P38 7:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 Chelsea 7U Cardinals
1 16 Helena 8U- Smith
P41 7:30 PM Helena Sports Complex - Field D Chelsea 7U Rockies
Hueytown Wood 8u
P42 7:30 PM Pelham City Park - Field 1 Chelsea 8U A's
13 11 Montevallo 8U Lilly
P44 7:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 Chelsea 8U Rockies
11 6 Pelham 8U P5 - Townes
P45 7:30 PM Chelsea Complex - Field 1 Chelsea 8U White Sox
Pelham 8U P6 - Dyson
Friday, April 14, 2023
Game Time Location Team Score Team
B10 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 [13] Chelsea 7U Rockies
7 6 [16] Shelby County 8U - Turnbloom
B11 6:00 PM Pelham City Park - Field 3 [14] Chelsea 8U White Sox
4 19 [15] Hueytown Cook 8u
B13 6:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 [17] Pelham 8U P6 - Dyson
9 1 [20] Shelby County 8U - Beauchamp
B20 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [26] Helena-8U Anderson
15 18 [27] CALERA 8U VANDERFORD
B22 6:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 [29] Shelby County 8U - Hall
14 12 [32] Hueytown Wood 8u
B26 6:00 PM Chelsea Complex - Field 3 [34] Montevallo 8U Lilly
21 6 [35] Helena 8U- Davis
B32 6:00 PM Calera Oliver Park - Field 3 [44] Chelsea 8U Braves
6 19 [45] Alabaster Ward Banks
B4 7:15 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 [5] Alabaster Brandon Todd
15 7 [8] Helena 8U- Gatewood
B5 7:15 PM Pelham City Park - Field 3 [6] Chelsea 8U Rockies
[7] Shelby County 8U - Howard
B8 7:15 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 [10] CALERA 8U EDWARDS
19 16 [11] Chelsea 8U A's
B17 7:15 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [22] Alabaster Matthew Bozeman
11 12 [23] Shelby County 8U - Swink
B19 7:15 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 [25] CALERA 8U BARR
0 18 [28] Pelham 8U P3 - Koch
B25 7:15 PM Chelsea Complex - Field 3 [33] Sylacauga Mariners 8u
14 2 [36] Chelsea 7U Cardinals
B30 7:15 PM Calera Oliver Park - Field 3 [41] Shelby County 8U - Bearden
9 26 [42] Alabaster Kyle Kornegay
B1 8:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 [1] Pelham 8U P4 - Gann
11 10 [4] Pelham 8U P2 - Durrett
B2 8:30 PM Pelham City Park - Field 3 [2] Pelham 8U P1 - Hutto
[3] Helena 8U- Smith
B7 8:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 4 [9] CALERA 8U HOOPER
5 21 [12] Chelsea 7U Red Sox
B14 8:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [18] Helena 8U- Mims
7 12 [19] Pelham 8U P5 - Townes
B16 8:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3 [21] Alabaster Derek Pierce
15 18 [24] Helena 8U- McGuirk
B23 8:30 PM Chelsea Complex - Field 3 [30] Chelsea 7U Braves
13 5 [31] Helena 8U- Murphy
B28 8:30 PM Calera Oliver Park - Field 3 [38] CALERA 8U DOWNS
15 6 [39] CALERA 8U LAWLEY
Saturday, April 15, 2023
Game Time Location Team Score Team
B12 9:00 AM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [13] Chelsea 7U Rockies
5 15 [15] Hueytown Cook 8u
B31 9:00 AM Alabaster Veterans Park - Field 3 [40] Alabaster Darren Smith
1 19 [42] Alabaster Kyle Kornegay
B33 9:00 AM Alabaster Veterans Park - Field 2 [43] CALERA 8U ROBERTS
7 21 [45] Alabaster Ward Banks
B24 10:30 AM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [29] Shelby County 8U - Hall
22 14 [30] Chelsea 7U Braves
B27 10:30 AM Alabaster Veterans Park - Field 3 [33] Sylacauga Mariners 8u
14 4 [34] Montevallo 8U Lilly
B29 10:30 AM Alabaster Veterans Park - Field 2 [37] Chelsea 7U Cubs
6 19 [38] CALERA 8U DOWNS
B9 12:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 [12] Chelsea 7U Red Sox
7 19 [10] CALERA 8U EDWARDS
B15 12:00 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 [17] Pelham 8U P6 - Dyson
16 14 [19] Pelham 8U P5 - Townes
B21 12:00 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [28] Pelham 8U P3 - Koch
24 7 [27] CALERA 8U VANDERFORD
B3 1:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 2 [1] Pelham 8U P4 - Gann
Bracket Winner B2
B6 1:30 PM Alabaster Veterans Park - Field 3 [5] Alabaster Brandon Todd
Bracket Winner B5
B18 1:30 PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2 [24] Helena 8U- McGuirk
19 11 [23] Shelby County 8U - Swink

Bracket

Bracket Winner B3
Gold Major Champion
Bracket Winner B6
Gold Minor Champion
[15] Hueytown Cook 8u
Silver Major Champion
[10] CALERA 8U EDWARDS
Gold Champion
[17] Pelham 8U P6 - Dyson
Silver Minor Champion
[24] Helena 8U- McGuirk
Silver Champion
[28] Pelham 8U P3 - Koch
Bronze Major Champion
[29] Shelby County 8U - Hall
Bronze Minor Champion
[33] Sylacauga Mariners 8u
Bronze Champion
[38] CALERA 8U DOWNS
Copper Major Champion
[42] Alabaster Kyle Kornegay
Copper Minor Champion
[45] Alabaster Ward Banks
Copper Champion
[5] Alabaster Brandon Todd
B6 - Sat 4/15 1:30PM Alabaster Veterans Park - Field 3
Bracket Winner B5
[17] Pelham 8U P6 - Dyson - 16
B15 - Sat 4/15 12:00PM Alabaster Veterans Park - Field 3
[19] Pelham 8U P5 - Townes - 14
[33] Sylacauga Mariners 8u - 14
B27 - Sat 4/15 10:30AM Alabaster Veterans Park - Field 3
[34] Montevallo 8U Lilly - 4
[40] Alabaster Darren Smith - 1
B31 - Sat 4/15 9:00AM Alabaster Veterans Park - Field 3
[42] Alabaster Kyle Kornegay - 19
[1] Pelham 8U P4 - Gann
B3 - Sat 4/15 1:30PM Alabaster Veterans Park - Field 2
Bracket Winner B2
[1] Pelham 8U P4 - Gann - 11
B1 - Fri 4/14 8:30PM Alabaster Veterans Park - Field 2
[4] Pelham 8U P2 - Durrett - 10
[5] Alabaster Brandon Todd - 15
B4 - Fri 4/14 7:15PM Alabaster Veterans Park - Field 2
[8] Helena 8U- Gatewood - 7
[13] Chelsea 7U Rockies - 7
B10 - Fri 4/14 6:00PM Alabaster Veterans Park - Field 2
[16] Shelby County 8U - Turnbloom - 6
[12] Chelsea 7U Red Sox - 7
B9 - Sat 4/15 12:00PM Alabaster Veterans Park - Field 2
[10] CALERA 8U EDWARDS - 19
[37] Chelsea 7U Cubs - 6
B29 - Sat 4/15 10:30AM Alabaster Veterans Park - Field 2
[38] CALERA 8U DOWNS - 19
[43] CALERA 8U ROBERTS - 7
B33 - Sat 4/15 9:00AM Alabaster Veterans Park - Field 2
[45] Alabaster Ward Banks - 21
[17] Pelham 8U P6 - Dyson - 9
B13 - Fri 4/14 6:00PM Alabaster Veterans Park - Field 4
[20] Shelby County 8U - Beauchamp - 1
[10] CALERA 8U EDWARDS - 19
B8 - Fri 4/14 7:15PM Alabaster Veterans Park - Field 4
[11] Chelsea 8U A's - 16
[9] CALERA 8U HOOPER - 5
B7 - Fri 4/14 8:30PM Alabaster Veterans Park - Field 4
[12] Chelsea 7U Red Sox - 21
[6] Chelsea 8U Rockies
B5 - Fri 4/14 7:15PM Pelham City Park - Field 3
[7] Shelby County 8U - Howard
[2] Pelham 8U P1 - Hutto
B2 - Fri 4/14 8:30PM Pelham City Park - Field 3
[3] Helena 8U- Smith
[14] Chelsea 8U White Sox - 4
B11 - Fri 4/14 6:00PM Pelham City Park - Field 3
[15] Hueytown Cook 8u - 19
[13] Chelsea 7U Rockies - 5
B12 - Sat 4/15 9:00AM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[15] Hueytown Cook 8u - 15
[28] Pelham 8U P3 - Koch - 24
B21 - Sat 4/15 12:00PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[27] CALERA 8U VANDERFORD - 7
[18] Helena 8U- Mims - 7
B14 - Fri 4/14 8:30PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[19] Pelham 8U P5 - Townes - 12
[29] Shelby County 8U - Hall - 22
B24 - Sat 4/15 10:30AM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[30] Chelsea 7U Braves - 14
[24] Helena 8U- McGuirk - 19
B18 - Sat 4/15 1:30PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[23] Shelby County 8U - Swink - 11
[22] Alabaster Matthew Bozeman - 11
B17 - Fri 4/14 7:15PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[23] Shelby County 8U - Swink - 12
[26] Helena-8U Anderson - 15
B20 - Fri 4/14 6:00PM Calera Eagle Sports Complex - Field 2
[27] CALERA 8U VANDERFORD - 18
[29] Shelby County 8U - Hall - 14
B22 - Fri 4/14 6:00PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3
[32] Hueytown Wood 8u - 12
[21] Alabaster Derek Pierce - 15
B16 - Fri 4/14 8:30PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3
[24] Helena 8U- McGuirk - 18
[25] CALERA 8U BARR - 0
B19 - Fri 4/14 7:15PM Calera Eagle Sports Complex - Field 3
[28] Pelham 8U P3 - Koch - 18
[30] Chelsea 7U Braves - 13
B23 - Fri 4/14 8:30PM Chelsea Complex - Field 3
[31] Helena 8U- Murphy - 5
[34] Montevallo 8U Lilly - 21
B26 - Fri 4/14 6:00PM Chelsea Complex - Field 3
[35] Helena 8U- Davis - 6
[33] Sylacauga Mariners 8u - 14
B25 - Fri 4/14 7:15PM Chelsea Complex - Field 3
[36] Chelsea 7U Cardinals - 2
[38] CALERA 8U DOWNS - 15
B28 - Fri 4/14 8:30PM Calera Oliver Park - Field 3
[39] CALERA 8U LAWLEY - 6
[41] Shelby County 8U - Bearden - 9
B30 - Fri 4/14 7:15PM Calera Oliver Park - Field 3
[42] Alabaster Kyle Kornegay - 26
[44] Chelsea 8U Braves - 6
B32 - Fri 4/14 6:00PM Calera Oliver Park - Field 3
[45] Alabaster Ward Banks - 19