Softball

Tournament Note

6:50 A.M. The tournament is RAINED OUT for the remainder of the weekend. There is a detailed message on the rain line if you care to listen to it. 724-651-6352 We appreciate your participation and hopefully understanding.

10 & Under

Battle in the Burgh

Jun 30 - Jul 2, 2023
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool C 10U
Team W L T
RS
RA
Passion 10U- Steigerwald (Glenshaw, PA) 3 0 0 24 0
Team PA Grandstrand 10U (Washington, Pa) 3 0 0 29 2
Rise 360 '12 (Poland, OH) 3 0 0 20 5
Pittsburgh Tigers 10u-Williams (White Oak, PA) 1 2 0 12 12
Pittsburgh Spirit 9U (Allison Park, PA) 1 2 0 10 16
Bullpen Bulls 10u - Putt (Indiana, PA) 1 2 0 9 21
Pittsburgh Power 9u Sharpless (Rochester, Pennsylvania) 0 3 0 3 21
AC River's Fury (Kittanning, PA) 0 3 0 2 32
Pool D 10U
Team W L T
RS
RA
Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Elizabeth, PA) 4 0 0 40 2
Honey Badgers 10U - Fiddler (Boardman, OH) 4 0 0 28 13
Silver Creek 10U (New Castle, Pennsylvania) 3 1 0 35 5
Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pittsburgh, PA) 3 1 0 22 14
Ohio Outlaws 9U King (Washington, PA) 1 3 0 8 16
Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Canonsburg, PA) 1 3 0 6 27
Pittsburgh Power 2k12 (Beaver, PA) 0 4 0 2 32
Gama Storm 10U (Pittsburgh, PA) 0 4 0 12 44

Schedule

Filter by:

Friday, June 30, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Green Valley - Field 3 Bullpen Bulls 10u - Putt (Pool C 10U)
1 9 Rise 360 '12 (Pool C 10U)
P3 8:00 AM Green Valley - Field 4 AC River's Fury (Pool C 10U)
0 15 Passion 10U- Steigerwald (Pool C 10U)
P2 9:20 AM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Power 9u Sharpless (Pool C 10U)
1 10 Team PA Grandstrand 10U (Pool C 10U)
P4 9:20 AM Green Valley - Field 4 Pittsburgh Spirit 9U (Pool C 10U)
7 3 Pittsburgh Tigers 10u-Williams (Pool C 10U)
P9 10:40 AM Green Valley - Field 3 Rise 360 '12 (Pool C 10U)
7 2 Pittsburgh Power 9u Sharpless (Pool C 10U)
P10 10:40 AM Green Valley - Field 4 Bullpen Bulls 10u - Putt (Pool C 10U)
8 2 AC River's Fury (Pool C 10U)
P11 12:00 PM Green Valley - Field 3 Team PA Grandstrand 10U (Pool C 10U)
9 1 Pittsburgh Spirit 9U (Pool C 10U)
P12 12:00 PM Green Valley - Field 4 Passion 10U- Steigerwald (Pool C 10U)
5 0 Pittsburgh Tigers 10u-Williams (Pool C 10U)
P5 1:20 PM Green Valley - Field 3 Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
11 2 Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
P7 1:20 PM Green Valley - Field 4 Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
3 5 Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
P6 2:40 PM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
2 3 Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
P8 2:40 PM Green Valley - Field 4 Silver Creek 10U (Pool D 10U)
11 1 Gama Storm 10U (Pool D 10U)
P13 4:00 PM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
13 0 Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
P14 4:00 PM Green Valley - Field 4 Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
4 0 Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
P15 5:20 PM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
1 11 Silver Creek 10U (Pool D 10U)
P16 5:20 PM Green Valley - Field 4 Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
13 8 Gama Storm 10U (Pool D 10U)
Saturday, July 01, 2023
Game Time Location Team Score Team
P21 8:00 AM Green Valley - Field 3 Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
1 4 Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
P23 8:00 AM Green Valley - Field 4 Gama Storm 10U (Pool D 10U)
0 16 Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
P22 9:20 AM Green Valley - Field 3 Silver Creek 10U (Pool D 10U)
11 0 Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
P24 9:20 AM Green Valley - Field 4 Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
5 2 Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
P29 10:40 AM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
3 2 Silver Creek 10U (Pool D 10U)
P30 10:40 AM Green Valley - Field 4 Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
4 3 Gama Storm 10U (Pool D 10U)
P31 12:00 PM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
0 5 Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
P32 12:00 PM Green Valley - Field 4 Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
9 0 Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
P25 4:00 PM Green Valley - Field 3 Rise 360 '12 (Pool C 10U)
4 2 Pittsburgh Spirit 9U (Pool C 10U)
P26 4:00 PM Green Valley - Field 4 AC River's Fury (Pool C 10U)
0 9 Pittsburgh Tigers 10u-Williams (Pool C 10U)
P27 5:20 PM Green Valley - Field 3 Pittsburgh Power 9u Sharpless (Pool C 10U)
0 4 Passion 10U- Steigerwald (Pool C 10U)
P28 5:20 PM Green Valley - Field 4 Bullpen Bulls 10u - Putt (Pool C 10U)
0 10 Team PA Grandstrand 10U (Pool C 10U)
Sunday, July 02, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 11:00 AM Green Valley - Field 3 [2] Team PA Grandstrand 10U (Pool C 10U)
[7] Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
B2 11:00 AM Green Valley - Field 4 [6] Bullpen Bulls 10u - Putt (Pool C 10U)
[3] Silver Creek 10U (Pool D 10U)
B5 12:10 PM Green Valley - Field 3 [7] Pittsburgh Power 9u Sharpless (Pool C 10U)
[2] Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
B6 12:10 PM Green Valley - Field 4 [3] Rise 360 '12 (Pool C 10U)
[6] Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
B3 1:20 PM Green Valley - Field 3 [4] Pittsburgh Tigers 10u-Williams (Pool C 10U)
[5] Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
B4 1:20 PM Green Valley - Field 4 [8] AC River's Fury (Pool C 10U)
[1] Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
B7 2:30 PM Green Valley - Field 3 [5] Pittsburgh Spirit 9U (Pool C 10U)
[4] Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
B8 2:30 PM Green Valley - Field 4 [1] Passion 10U- Steigerwald (Pool C 10U)
[8] Gama Storm 10U (Pool D 10U)
B9 3:40 PM Green Valley - Field 3 Bracket Winner B1
Bracket Winner B2
B10 3:40 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B3
Bracket Winner B4
B11 4:50 PM Green Valley - Field 3 Bracket Winner B5
Bracket Winner B6
B12 4:50 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B7
Bracket Winner B8
B13 6:00 PM Green Valley - Field 3 Bracket Winner B9
Bracket Winner B10
B14 6:00 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B11
Bracket Winner B12
B15 7:10 PM Green Valley - Field 3 Bracket Winner B13
Bracket Winner B14

Bracket

10U BRACKET
Bracket Winner B15
[2] Team PA Grandstrand 10U (Pool C 10U)
B1 - Sun 7/2 11:00AM Green Valley - Field 3
[7] Pittsburgh Power 2k12 (Pool D 10U)
[5] Pittsburgh Spirit 9U (Pool C 10U)
B7 - Sun 7/2 2:30PM Green Valley - Field 3
[4] Pittsburgh Spirit 10U Gold (Pool D 10U)
[4] Pittsburgh Tigers 10u-Williams (Pool C 10U)
B3 - Sun 7/2 1:20PM Green Valley - Field 3
[5] Ohio Outlaws 9U King (Pool D 10U)
[7] Pittsburgh Power 9u Sharpless (Pool C 10U)
B5 - Sun 7/2 12:10PM Green Valley - Field 3
[2] Honey Badgers 10U - Fiddler (Pool D 10U)
Bracket Winner B1
B9 - Sun 7/2 3:40PM Green Valley - Field 3
Bracket Winner B2
Bracket Winner B5
B11 - Sun 7/2 4:50PM Green Valley - Field 3
Bracket Winner B6
Bracket Winner B9
B13 - Sun 7/2 6:00PM Green Valley - Field 3
Bracket Winner B10
Bracket Winner B13
B15 - Sun 7/2 7:10PM Green Valley - Field 3
Bracket Winner B14
[3] Rise 360 '12 (Pool C 10U)
B6 - Sun 7/2 12:10PM Green Valley - Field 4
[6] Pittsburgh Lady Roadrunners-9U (Pool D 10U)
[1] Passion 10U- Steigerwald (Pool C 10U)
B8 - Sun 7/2 2:30PM Green Valley - Field 4
[8] Gama Storm 10U (Pool D 10U)
[6] Bullpen Bulls 10u - Putt (Pool C 10U)
B2 - Sun 7/2 11:00AM Green Valley - Field 4
[3] Silver Creek 10U (Pool D 10U)
[8] AC River's Fury (Pool C 10U)
B4 - Sun 7/2 1:20PM Green Valley - Field 4
[1] Team Pennsylvania 10u - Larcinese (Pool D 10U)
Bracket Winner B7
B12 - Sun 7/2 4:50PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B8
Bracket Winner B3
B10 - Sun 7/2 3:40PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B4
Bracket Winner B11
B14 - Sun 7/2 6:00PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B12