Softball

Tournament Note

6:50 A.M. The tournament is RAINED OUT for the remainder of the weekend. There is a detailed message on the rain line if you care to listen to it. 724-651-6352 We appreciate your participation and hopefully understanding.

12 & Under

Battle in the Burgh

Jun 30 - Jul 2, 2023
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool E 12U
Team W L T
RS
RA
Pittsburgh Predators- Salas 12U (Delmont, PA) 2 0 0 11 4
Rise 2011 (Anytown, PA) 2 0 0 8 4
PVS MEAN GIRLS 12U (Houston, pa) 2 1 0 17 12
Pittsburgh Power 12U - Cardosi (Cranberry Township, PA) 1 1 0 9 6
PA Lady Knights 12U McMinn (Claysville, PA) 1 1 0 13 7
Coatesville lady steel 12u lonas (Coatesville, Pa) 1 1 0 9 9
Gama Storm (New Stanton, PA) 1 2 0 10 15
Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Zelienople, PA) 1 2 0 10 16
PA Striker's 12U Premier (Morgantown, PA) 0 3 0 3 17
Pool F 12U
Team W L T
RS
RA
PA Renegades 12U (Rostraver, PA) 4 0 0 35 6
Passion:Eiler/Paschel (Gibsonia, PA) 4 0 0 56 9
Team PA 2011 Ripley (Jefferson Hills, PA) 3 1 0 25 12
PVS Meangirls (Morgan, PA) 2 1 0 20 18
Pittsburgh Power 11U Urban (Pittsburgh, PA) 2 2 0 18 19
Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Sterling, VA) 1 2 1 10 15
West Hills 11u (Steubenville, OHIO) 0 2 1 1 25
Smash it Sports (Fitzsimmons) (Fairport, NY) 0 4 0 4 28
Silver Creek Lemmon (New Castle, Pa) 0 4 0 4 41
Pool H 12U
Team W L T
RS
RA
Team PA 11U Popowitz (Belle Vernon, PA) 3 0 0 25 0
Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pittsburgh, PA) 3 0 0 28 1
River City Venom 2010 (Cranberry Township, PA) 3 0 1 28 13
Racers 2011 Williams (Norton, OH) 2 1 0 12 11
Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Indiana, PA) 1 2 1 16 16
Steel Valley Storm 11U (Poland, OH) 1 2 0 12 18
Passion 11U Farster (Allison Park, PA) 1 2 0 9 19
Hailstorm (Renovo, PA) 1 2 0 9 22
Pgh. Tigers 11U (McKeesport, PA) 0 3 0 6 21
AC River's Fury 11U (Kittaning, PA) 0 3 0 1 25
Pool J 12U
Team W L T
RS
RA
Silverbullets 2010 Reichard (JERSEY SHORE, PA) 3 0 0 21 4
Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Williamsville, NY) 3 0 0 27 7
WV Lady Pioneers (Sand Fork, West Virginia) 2 1 0 24 8
Steel Valley Storm (Canfield, OH) 1 0 2 22 20
Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pittsburgh, Pennsylvania) 2 1 1 22 21
Pittsburgh Power Moehrle (New Brighton, PA) 1 2 0 9 17
SilverCreek Pelto 11U (New castle, Pa) 0 2 1 8 15
Rebellion 11U (Washington, PA) 0 3 0 8 20
Canonsburg Lady Knights 12u (Canonsburg, Pa.) 0 3 0 1 30

Schedule

Filter by:

Friday, June 30, 2023
Game Time Location Team Score Team
P4 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 PA Lady Knights 12U McMinn (Pool E 12U)
3 5 Rise 2011 (Pool E 12U)
P13 8:00 AM Green Valley - Field 1 Silverbullets 2010 Reichard (Pool J 12U)
8 0 Canonsburg Lady Knights 12u (Pool J 12U)
P15 8:00 AM Green Valley - Field 2 Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Pool J 12U)
8 4 Rebellion 11U (Pool J 12U)
P33 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 1 Coatesville lady steel 12u lonas (Pool E 12U)
3 5 Gama Storm (Pool E 12U)
P14 9:20 AM Green Valley - Field 1 Steel Valley Storm (Pool J 12U)
10 10 Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pool J 12U)
P16 9:20 AM Green Valley - Field 2 WV Lady Pioneers (Pool J 12U)
10 0 Pittsburgh Power Moehrle (Pool J 12U)
P17 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 2 Gama Storm (Pool E 12U)
1 7 Pittsburgh Predators- Salas 12U (Pool E 12U)
P20 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 1 PA Striker's 12U Premier (Pool E 12U)
1 3 Rise 2011 (Pool E 12U)
P3 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 2 PVS MEAN GIRLS 12U (Pool E 12U)
10 2 PA Striker's 12U Premier (Pool E 12U)
P19 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 1 Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Pool E 12U)
2 10 PA Lady Knights 12U McMinn (Pool E 12U)
P29 10:40 AM Green Valley - Field 1 SilverCreek Pelto 11U (Pool J 12U)
2 7 Silverbullets 2010 Reichard (Pool J 12U)
P30 10:40 AM Green Valley - Field 2 Canonsburg Lady Knights 12u (Pool J 12U)
1 15 Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Pool J 12U)
P1 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 1 Pittsburgh Predators- Salas 12U (Pool E 12U)
4 3 Pittsburgh Power 12U - Cardosi (Pool E 12U)
P2 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Coatesville lady steel 12u lonas (Pool E 12U)
6 4 Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Pool E 12U)
P31 12:00 PM Green Valley - Field 1 Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pool J 12U)
0 8 WV Lady Pioneers (Pool J 12U)
P32 12:00 PM Green Valley - Field 2 Rebellion 11U (Pool J 12U)
1 7 Pittsburgh Power Moehrle (Pool J 12U)
P5 1:20 PM Green Valley - Field 2 Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
3 4 Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
P45 1:20 PM Green Valley - Field 1 Steel Valley Storm (Pool J 12U)
4 4 SilverCreek Pelto 11U (Pool J 12U)
P74 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 River City Venom 2010 (Pool H 12U)
8 6 Hailstorm (Pool H 12U)
P6 2:40 PM Green Valley - Field 1 Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
17 2 Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
P7 2:40 PM Green Valley - Field 2 PA Renegades 12U (Pool F 12U)
4 2 Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
P9 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pool H 12U)
13 0 Hailstorm (Pool H 12U)
P18 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 1 Pittsburgh Power 12U - Cardosi (Pool E 12U)
6 2 PVS MEAN GIRLS 12U (Pool E 12U)
P8 4:00 PM Green Valley - Field 1 PVS Meangirls (Pool F 12U)
9 1 Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
P10 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 1 Racers 2011 Williams (Pool H 12U)
5 1 AC River's Fury 11U (Pool H 12U)
P11 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Passion 11U Farster (Pool H 12U)
8 5 Steel Valley Storm 11U (Pool H 12U)
P21 4:00 PM Green Valley - Field 2 West Hills 11u (Pool F 12U)
1 1 Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
P12 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 1 Team PA 11U Popowitz (Pool H 12U)
6 0 Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
P22 5:20 PM Green Valley - Field 1 Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
4 9 PA Renegades 12U (Pool F 12U)
P23 5:20 PM Green Valley - Field 2 Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
1 6 PVS Meangirls (Pool F 12U)
P25 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pgh. Tigers 11U (Pool H 12U)
1 11 River City Venom 2010 (Pool H 12U)
P24 6:40 PM Green Valley - Field 1 Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
5 3 Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
P26 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 1 Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pool H 12U)
11 1 Passion 11U Farster (Pool H 12U)
P27 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 AC River's Fury 11U (Pool H 12U)
0 13 Team PA 11U Popowitz (Pool H 12U)
P37 6:40 PM Green Valley - Field 2 Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
12 0 West Hills 11u (Pool F 12U)
P28 8:00 PM Cranberry Township Park - Field 1 Steel Valley Storm 11U (Pool H 12U)
0 10 Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
P41 8:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Racers 2011 Williams (Pool H 12U)
7 4 Pgh. Tigers 11U (Pool H 12U)
Saturday, July 01, 2023
Game Time Location Team Score Team
P40 8:00 AM Green Valley - Field 1 Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
9 1 Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
P42 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 1 Passion 11U Farster (Pool H 12U)
0 3 River City Venom 2010 (Pool H 12U)
P44 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 Steel Valley Storm 11U (Pool H 12U)
7 0 AC River's Fury 11U (Pool H 12U)
P54 8:00 AM Green Valley - Field 2 Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
16 5 PVS Meangirls (Pool F 12U)
P38 9:20 AM Green Valley - Field 1 PA Renegades 12U (Pool F 12U)
10 0 Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
P43 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 1 Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
0 4 Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pool H 12U)
P57 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pgh. Tigers 11U (Pool H 12U)
1 3 Hailstorm (Pool H 12U)
P68 9:20 AM Green Valley - Field 2 Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
2 11 Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
P39 10:40 AM Green Valley - Field 2 Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
0 8 Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
P53 10:40 AM Green Valley - Field 1 West Hills 11u (Pool F 12U)
0 12 PA Renegades 12U (Pool F 12U)
P58 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 1 Racers 2011 Williams (Pool H 12U)
0 6 Team PA 11U Popowitz (Pool H 12U)
P59 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 2 River City Venom 2010 (Pool H 12U)
6 6 Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
P55 12:00 PM Green Valley - Field 2 Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
6 0 Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
P56 12:00 PM Green Valley - Field 1 Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
9 0 Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
P61 4:00 PM Green Valley - Field 1 SilverCreek Pelto 11U (Pool J 12U)
2 4 Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Pool J 12U)
P62 4:00 PM Green Valley - Field 2 Steel Valley Storm (Pool J 12U)
8 6 WV Lady Pioneers (Pool J 12U)
P36 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 PA Striker's 12U Premier (Pool E 12U)
0 4 Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Pool E 12U)
P48 5:20 PM Green Valley - Field 1 Rebellion 11U (Pool J 12U)
3 5 Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pool J 12U)
P49 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 1 Gama Storm (Pool E 12U)
4 5 PVS MEAN GIRLS 12U (Pool E 12U)
P63 5:20 PM Green Valley - Field 2 Silverbullets 2010 Reichard (Pool J 12U)
6 2 Pittsburgh Power Moehrle (Pool J 12U)
Sunday, July 02, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 11:00 AM Cranberry Township Park - Field 1 [4] Racers 2011 Williams (Pool H 12U)
[5] Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
B3 11:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 [4] PVS Meangirls (Pool F 12U)
[5] Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
B20 11:00 AM Green Valley - Field 1 [9] Canonsburg Lady Knights 12u (Pool J 12U)
[10] AC River's Fury 11U (Pool H 12U)
B21 11:00 AM Green Valley - Field 2 [7] Gama Storm (Pool E 12U)
[8] Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
B4 12:10 PM Cranberry Township Park - Field 1 [4] Steel Valley Storm (Pool J 12U)
[5] PA Lady Knights 12U McMinn (Pool E 12U)
B6 12:10 PM Cranberry Township Park - Field 2 [4] Pittsburgh Power 12U - Cardosi (Pool E 12U)
[5] Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pool J 12U)
B22 12:10 PM Green Valley - Field 1 [7] West Hills 11u (Pool F 12U)
[8] Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Pool E 12U)
B23 12:10 PM Green Valley - Field 2 [6] Pittsburgh Power Moehrle (Pool J 12U)
[9] Pgh. Tigers 11U (Pool H 12U)
B2 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 1 [2] Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
[3] WV Lady Pioneers (Pool J 12U)
B10 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 [2] Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pool H 12U)
[3] Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
B24 1:20 PM Green Valley - Field 1 [6] Coatesville lady steel 12u lonas (Pool E 12U)
[9] Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
B25 1:20 PM Green Valley - Field 2 [7] Passion 11U Farster (Pool H 12U)
[8] Rebellion 11U (Pool J 12U)
B8 2:30 PM Cranberry Township Park - Field 1 [1] Pittsburgh Predators- Salas 12U (Pool E 12U)
Bracket Winner B1
B9 2:30 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B3
[1] Silverbullets 2010 Reichard (Pool J 12U)
B26 2:30 PM Green Valley - Field 2 [7] SilverCreek Pelto 11U (Pool J 12U)
[8] Hailstorm (Pool H 12U)
B28 2:30 PM Green Valley - Field 1 [6] Steel Valley Storm 11U (Pool H 12U)
Bracket Winner B20
B5 3:40 PM Cranberry Township Park - Field 1 [2] Rise 2011 (Pool E 12U)
[3] River City Venom 2010 (Pool H 12U)
B7 3:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 [2] Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Pool J 12U)
[3] PVS MEAN GIRLS 12U (Pool E 12U)
B27 3:40 PM Green Valley - Field 1 [6] Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
[9] PA Striker's 12U Premier (Pool E 12U)
B30 3:40 PM Green Valley - Field 2 Bracket Winner B22
Bracket Winner B23
B11 4:50 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B6
[1] Team PA 11U Popowitz (Pool H 12U)
B12 4:50 PM Cranberry Township Park - Field 1 Bracket Winner B4
[1] PA Renegades 12U (Pool F 12U)
B29 4:50 PM Green Valley - Field 1 Bracket Winner B28
Bracket Winner B21
B31 4:50 PM Green Valley - Field 2 Bracket Winner B24
Bracket Winner B25
B13 6:00 PM Cranberry Township Park - Field 1 Bracket Winner B8
Bracket Winner B2
B14 6:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B9
Bracket Winner B10
B32 6:00 PM Green Valley - Field 2 Bracket Winner B26
Bracket Winner B27
B33 6:00 PM Green Valley - Field 1 Bracket Winner B29
Bracket Winner B30
B15 7:10 PM Cranberry Township Park - Field 1 Bracket Winner B12
Bracket Winner B5
B16 7:10 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B11
Bracket Winner B7
B34 7:10 PM Green Valley - Field 2 Bracket Winner B31
Bracket Winner B32
B17 8:20 PM Cranberry Township Park - Field 1 Bracket Winner B13
Bracket Winner B14
B18 8:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B19 9:30 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B17
Bracket Winner B18
B35 10:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B33
Bracket Winner B34

Bracket

12U Platinum Bracket
12U Gold Bracket
Bracket Winner B19
Bracket Winner B35
Bracket Winner B8
B13 - Sun 7/2 6:00PM Cranberry Township Park - Field 1
Bracket Winner B2
[2] Passion:Eiler/Paschel (Pool F 12U)
B2 - Sun 7/2 1:20PM Cranberry Township Park - Field 1
[3] WV Lady Pioneers (Pool J 12U)
Bracket Winner B12
B15 - Sun 7/2 7:10PM Cranberry Township Park - Field 1
Bracket Winner B5
[1] Pittsburgh Predators- Salas 12U (Pool E 12U)
B8 - Sun 7/2 2:30PM Cranberry Township Park - Field 1
Bracket Winner B1
[2] Rise 2011 (Pool E 12U)
B5 - Sun 7/2 3:40PM Cranberry Township Park - Field 1
[3] River City Venom 2010 (Pool H 12U)
Bracket Winner B13
B17 - Sun 7/2 8:20PM Cranberry Township Park - Field 1
Bracket Winner B14
Bracket Winner B4
B12 - Sun 7/2 4:50PM Cranberry Township Park - Field 1
[1] PA Renegades 12U (Pool F 12U)
[4] Racers 2011 Williams (Pool H 12U)
B1 - Sun 7/2 11:00AM Cranberry Township Park - Field 1
[5] Pittsburgh Power 11U Urban (Pool F 12U)
[4] Steel Valley Storm (Pool J 12U)
B4 - Sun 7/2 12:10PM Cranberry Township Park - Field 1
[5] PA Lady Knights 12U McMinn (Pool E 12U)
[2] Pittsburgh Lady Roadrunners 12U (Winner) (Pool H 12U)
B10 - Sun 7/2 1:20PM Cranberry Township Park - Field 2
[3] Team PA 2011 Ripley (Pool F 12U)
Bracket Winner B11
B16 - Sun 7/2 7:10PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B7
[2] Lou Gehrig Lasers 12U DePrima (Pool J 12U)
B7 - Sun 7/2 3:40PM Cranberry Township Park - Field 2
[3] PVS MEAN GIRLS 12U (Pool E 12U)
Bracket Winner B6
B11 - Sun 7/2 4:50PM Cranberry Township Park - Field 2
[1] Team PA 11U Popowitz (Pool H 12U)
Bracket Winner B17
B19 - Sun 7/2 9:30PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B18
[4] PVS Meangirls (Pool F 12U)
B3 - Sun 7/2 11:00AM Cranberry Township Park - Field 2
[5] Bullpen Bulls 12u - Bonatch (Pool H 12U)
Bracket Winner B3
B9 - Sun 7/2 2:30PM Cranberry Township Park - Field 2
[1] Silverbullets 2010 Reichard (Pool J 12U)
Bracket Winner B15
B18 - Sun 7/2 8:20PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B16
Bracket Winner B9
B14 - Sun 7/2 6:00PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B10
[4] Pittsburgh Power 12U - Cardosi (Pool E 12U)
B6 - Sun 7/2 12:10PM Cranberry Township Park - Field 2
[5] Pittsburgh Lady Roadrunners 2011 (Pool J 12U)
Bracket Winner B33
B35 - Sun 7/2 10:40PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B34
[7] SilverCreek Pelto 11U (Pool J 12U)
B26 - Sun 7/2 2:30PM Green Valley - Field 2
[8] Hailstorm (Pool H 12U)
[7] Gama Storm (Pool E 12U)
B21 - Sun 7/2 11:00AM Green Valley - Field 2
[8] Smash it Sports (Fitzsimmons) (Pool F 12U)
[7] Passion 11U Farster (Pool H 12U)
B25 - Sun 7/2 1:20PM Green Valley - Field 2
[8] Rebellion 11U (Pool J 12U)
Bracket Winner B26
B32 - Sun 7/2 6:00PM Green Valley - Field 2
Bracket Winner B27
Bracket Winner B24
B31 - Sun 7/2 4:50PM Green Valley - Field 2
Bracket Winner B25
[6] Pittsburgh Power Moehrle (Pool J 12U)
B23 - Sun 7/2 12:10PM Green Valley - Field 2
[9] Pgh. Tigers 11U (Pool H 12U)
Bracket Winner B31
B34 - Sun 7/2 7:10PM Green Valley - Field 2
Bracket Winner B32
Bracket Winner B22
B30 - Sun 7/2 3:40PM Green Valley - Field 2
Bracket Winner B23
[6] Coatesville lady steel 12u lonas (Pool E 12U)
B24 - Sun 7/2 1:20PM Green Valley - Field 1
[9] Silver Creek Lemmon (Pool F 12U)
[7] West Hills 11u (Pool F 12U)
B22 - Sun 7/2 12:10PM Green Valley - Field 1
[8] Pittsburgh Pride 12U - McClellan (Pool E 12U)
[6] Steel Valley Storm 11U (Pool H 12U)
B28 - Sun 7/2 2:30PM Green Valley - Field 1
Bracket Winner B20
Bracket Winner B28
B29 - Sun 7/2 4:50PM Green Valley - Field 1
Bracket Winner B21
[6] Ashburn Shooting Stars 11U - Settle (Pool F 12U)
B27 - Sun 7/2 3:40PM Green Valley - Field 1
[9] PA Striker's 12U Premier (Pool E 12U)
Bracket Winner B29
B33 - Sun 7/2 6:00PM Green Valley - Field 1
Bracket Winner B30
[9] Canonsburg Lady Knights 12u (Pool J 12U)
B20 - Sun 7/2 11:00AM Green Valley - Field 1
[10] AC River's Fury 11U (Pool H 12U)