Basketball

High School Girls

OSA / MAYB Summer Slam Sponsored By Scheels

Jul 14 - 16, 2023
Bellevue, NE • Bennington, NE • Elkhorn, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Norfolk D-League 17U

High School Girls Champion

Fri Jul 14, 2023 - Sun Jul 16, 2023

Pool Standings

Ballers A
Team W L
PD
PS
PA
Norfolk D-League 17U 3 0 30 151 115
Badgers 2 1 1 106 105
Omaha Warriors 1 2 -14 108 128
Central Force - 17u 0 3 -17 103 120
Ballers B
Team W L
PD
PS
PA
Norfolk D-League 16U 3 0 24 131 107
Fremont D-League 17U 2 1 8 116 108
EM Lady Knights 1 2 -16 88 104
Retro Hoops G U17 0 3 -16 92 108
Hoopers
Team W L
PD
PS
PA
NE - Loup Basin River Rats - Brown 4 0 37 126 88
NE - Mayhem 3 1 33 134 94
NE - Nebraska Shockerz 2025 2 2 20 129 105
OSA 16U Select Freland 1 3 -30 115 157
CNBA Supreme 16U 0 4 -60 0 60
Legends
Team W L
PD
PS
PA
Norfolk D-League 17U White 4 0 44 163 112
Fremont D-League 17U Black 2 2 9 130 121
NE - Nebraska Chaos 11th Girls 2 2 5 136 128
NE - Omaha Aces 16U 1 3 -22 116 145
Grand Island D-League 16UG 1 3 -36 97 136

Schedule

Filter by:

Friday, July 14, 2023
Game Time Location Team Score Team
P28 5:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 1 Grand Island D-League 16UG
14 29 Fremont D-League 17U Black
P22 7:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 6 NE - Nebraska Shockerz 2025
31 35 NE - Loup Basin River Rats - Brown
P32 7:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 1 Norfolk D-League 17U White
39 27 Grand Island D-League 16UG
P16 8:00 PM UBT Sports Complex - North - Court 6 Fremont D-League 17U Black
33 26 NE - Omaha Aces 16U
P6 9:00 PM UBT Sports Complex - North - Court 5 CNBA Supreme 16U
0 15 NE - Nebraska Shockerz 2025
Saturday, July 15, 2023
Game Time Location Team Score Team
P2 8:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 4 Badgers
30 25 Central Force - 17u
P8 8:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 3 Grand Island D-League 16UG
24 42 NE - Omaha Aces 16U
P15 8:00 AM The Mark - Court 3 NE - Nebraska Chaos 11th Girls
29 36 Norfolk D-League 17U White
P1 9:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 2 Norfolk D-League 17U
55 34 Omaha Warriors
P5 9:00 AM Bennington High School - Court 2 NE - Loup Basin River Rats - Brown
29 26 NE - Mayhem
P21 10:00 AM The Mark - Court 3 CNBA Supreme 16U
0 15 OSA 16U Select Freland
P23 10:00 AM UBT Sports Complex - North - Court 4 Grand Island D-League 16UG
32 26 NE - Nebraska Chaos 11th Girls
P24 10:00 AM The Mark - Court 2 NE - Omaha Aces 16U
19 41 Norfolk D-League 17U White
P9 11:00 AM UBT Sports Complex - North - Court 2 Omaha Warriors
26 36 Badgers
P10 11:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 5 Norfolk D-League 17U
42 41 Central Force - 17u
P14 12:00 PM Bennington High School - Court 2 NE - Mayhem
36 30 NE - Nebraska Shockerz 2025
P30 12:00 PM The Mark - Court 2 NE - Loup Basin River Rats - Brown
15 0 CNBA Supreme 16U
P11 1:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 2 EM Lady Knights
26 33 Fremont D-League 17U
P31 1:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 6 Fremont D-League 17U Black
31 34 NE - Nebraska Chaos 11th Girls
P25 2:00 PM UBT Sports Complex - North - Court 2 OSA 16U Select Freland
34 53 NE - Nebraska Shockerz 2025
P3 3:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 5 Norfolk D-League 16U
42 30 EM Lady Knights
P4 6:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 1 Fremont D-League 17U
37 32 Retro Hoops G U17
P12 8:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 5 Norfolk D-League 16U
39 31 Retro Hoops G U17
Sunday, July 16, 2023
Game Time Location Team Score Team
P26 8:00 AM The Mark - Court 1 CNBA Supreme 16U
0 15 NE - Mayhem
P27 8:00 AM The Mark - Court 2 NE - Nebraska Chaos 11th Girls
47 29 NE - Omaha Aces 16U
P7 9:00 AM The Mark - Court 1 Norfolk D-League 17U White
47 37 Fremont D-League 17U Black
P13 9:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 4 OSA 16U Select Freland
31 47 NE - Loup Basin River Rats - Brown
P17 9:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 2 Central Force - 17u
37 48 Omaha Warriors
P18 9:00 AM UBT Sports Complex - South - Court 3 Norfolk D-League 17U
54 40 Badgers
P19 9:00 AM UBT Sports Complex - North - Court 2 Retro Hoops G U17
29 32 EM Lady Knights
P20 9:00 AM UBT Sports Complex - North - Court 3 Norfolk D-League 16U
50 46 Fremont D-League 17U
P29 11:00 AM The Mark - Court 1 NE - Mayhem
57 35 OSA 16U Select Freland
B1 5:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 3 [3] Omaha Warriors
48 47 [3] EM Lady Knights
B2 5:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 2 [2] Badgers
36 37 [2] Fremont D-League 17U
B3 5:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 1 [1] Norfolk D-League 17U
39 26 [1] Norfolk D-League 16U
B5 5:00 PM UBT Sports Complex - South - Court 4 [4] Central Force - 17u
49 31 [4] Retro Hoops G U17

Bracket

High School Girls
[2] Fremont D-League 17U
3rd Place
[3] Omaha Warriors
5th Place
[1] Norfolk D-League 17U
Champion
[4] Central Force - 17u
7th Place
[1] Norfolk D-League 17U - 39
B3 - Sun 7/16 5:00PM UBT Sports Complex - South - Court 1
[1] Norfolk D-League 16U - 26
[3] Omaha Warriors - 48
B1 - Sun 7/16 5:00PM UBT Sports Complex - South - Court 3
[3] EM Lady Knights - 47
[2] Badgers - 36
B2 - Sun 7/16 5:00PM UBT Sports Complex - South - Court 2
[2] Fremont D-League 17U - 37
[4] Central Force - 17u - 49
B5 - Sun 7/16 5:00PM UBT Sports Complex - South - Court 4
[4] Retro Hoops G U17 - 31