Basketball

Tournament Note

IMPORTANT TOURNAMENT INFO...

UBT South Sports Complex: 702 N. 210th Street - Elkhorn, NE 68022
West Dodge Station Elementary: 18480 California Street - Elkhorn, NE 68022
West Bay Elementary: 3220 S. 188th Avenue - Omaha, NE 68130

Tournament Rules: https://assets.tourneymachine.com/Tournament/h20230510191707578019254fd4f5549/FHC-Tournament-Rules-2023.pdf

The AWAY TEAM is the first team (TOP) listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys. The HOME TEAM wears light-colored jerseys and is the second team (BOTTOM) listed on the phone app schedule.

There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!

7th Grade Boys

Fall Hoops Challenge Tournament 2023 - Hosted by Elkhorn Attack & Elkhorn Elite

Nov 10 - 12, 2023
Elkhorn, NE • Omaha, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, November 10, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P15 6:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Elkhorn Attack Hawks 7th (Winchester)
37 23 Elkhorn Attack Warriors 7th (Fuhr)
P9 7:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 BBA Badgers 7th (Slobotski)
35 36 Elkhorn Attack Hornets 7th (Johnson)
P10 7:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 OSA Select 7th (Davis)
26 14 Elkhorn Attack Falcons 7th (Pinaire)
P25 8:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 Elkhorn Attack Bucks 7th (Lohrenz)
30 22 Elkhorn Attack Hawks 7th (Winchester)
P19 9:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 Elkhorn Attack Hornets 7th (Johnson)
22 48 OSA Select 7th (Davis)
Saturday, November 11, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P8 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Cheatham)
52 22 Elkhorn Attack 7th (Craven)
P14 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Snyder)
35 41 Elkhorn Attack All-Stars 7th (McIntyre)
P3 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Snyder)
33 44 Jr. Cougars Orange 7th
P4 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Omaha Pressure 2 7th
35 50 Elkhorn Attack All-Stars 7th (McIntyre)
P17 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Freeland)
12 49 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Cheatham)
P18 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 OSA Select 7th (Stamm)
27 31 Elkhorn Attack 7th (Craven)
P1 11:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 AEF Blue 6th
25 29 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Nietfeldt)
P2 11:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Hohman)
32 39 Iowa Battlers 7th
P11 1:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Nietfeldt)
44 28 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Hohman)
P12 1:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 AEF Blue 6th
30 36 Iowa Battlers 7th
P16 5:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 OSA Select 7th (Drazic II)
27 34 Elkhorn Attack Bucks 7th (Lohrenz)
P6 8:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 Elkhorn Attack Warriors 7th (Fuhr)
22 32 Elkhorn Attack Bucks 7th (Lohrenz)
Sunday, November 12, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P5 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 OSA Select 7th (Drazic II)
32 9 Elkhorn Attack Hawks 7th (Winchester)
P29 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Attack Falcons 7th (Pinaire)
26 35 Elkhorn Attack Hornets 7th (Johnson)
P21 9:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Iowa Battlers 7th
30 34 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Nietfeldt)
P22 9:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 AEF Blue 6th
31 24 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Hohman)
P26 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 OSA Select 7th (Drazic II)
24 21 Elkhorn Attack Warriors 7th (Fuhr)
P13 1:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Jr. Cougars Orange 7th
23 14 Omaha Pressure 2 7th
P7 4:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 OSA Select 7th (Stamm)
18 25 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Freeland)
P23 4:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Elkhorn Attack All-Stars 7th (McIntyre)
49 21 Jr. Cougars Orange 7th
P24 4:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Snyder)
40 50 Omaha Pressure 2 7th
P30 5:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 BBA Badgers 7th (Slobotski)
20 39 OSA Select 7th (Davis)
P27 6:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 Elkhorn Attack 7th (Craven)
25 36 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Freeland)
P28 6:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 OSA Select 7th (Stamm)
22 51 Elkhorn Attack All-Stars 7th (Cheatham)
P20 7:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 BBA Badgers 7th (Slobotski)
21 16 Elkhorn Attack Falcons 7th (Pinaire)

Bracket

No Bracket Games for this Division