Basketball

Tournament Note

IMPORTANT TOURNAMENT INFO...

UBT South Sports Complex: 702 N. 210th Street - Elkhorn, NE 68022
West Dodge Station Elementary: 18480 California Street - Elkhorn, NE 68022
West Bay Elementary: 3220 S. 188th Avenue - Omaha, NE 68130

Tournament Rules: https://assets.tourneymachine.com/Tournament/h20230510191707578019254fd4f5549/FHC-Tournament-Rules-2023.pdf

The AWAY TEAM is the first team (TOP) listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys. The HOME TEAM wears light-colored jerseys and is the second team (BOTTOM) listed on the phone app schedule.

There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!

2nd Grade Boys

Fall Hoops Challenge Tournament 2023 - Hosted by Elkhorn Attack & Elkhorn Elite

Nov 10 - 12, 2023
Elkhorn, NE • Omaha, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, November 10, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P14 6:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Cardinals 2nd
16 28 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Zuck)
Saturday, November 11, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P3 9:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Kodra)
28 25 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Stapleton)
P16 12:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Kodra)
20 26 NLU2034u 2nd
P1 1:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Cardinals 2nd
22 27 Gratitude Camp Warriors 2nd
P5 2:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Bennington Badgers 2nd (Osborne)
28 3 Bennington Badgers 2nd (Frary)
P4 3:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 NLU2034u 2nd
22 30 Papio Power 2nd
P8 3:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Cardinals 2nd
16 39 Bennington Badgers 2nd (Minnick)
P18 4:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Bennington Badgers 2nd (Osborne)
29 7 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Westphal)
P17 5:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Hasenjager)
27 12 Bennington Badgers 2nd (Frary)
P2 6:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Zuck)
15 18 Bennington Badgers 2nd (Minnick)
Sunday, November 12, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P11 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Bennington Badgers 2nd (Frary)
15 11 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Westphal)
P13 8:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 Bennington Badgers 2nd (Minnick)
16 18 Gratitude Camp Warriors 2nd
P12 9:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Bennington Badgers 2nd (Osborne)
20 13 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Hasenjager)
P7 10:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Gratitude Camp Warriors 2nd
19 16 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Zuck)
P15 11:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Papio Power 2nd
36 16 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Stapleton)
P6 12:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Westphal)
12 33 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Hasenjager)
P9 3:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Stapleton)
20 23 NLU2034u 2nd
P10 4:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #1 Elkhorn Jr. Attack 2nd (Kodra)
12 34 Papio Power 2nd

Bracket

No Bracket Games for this Division