Basketball

Tournament Note

IMPORTANT TOURNAMENT INFO...

UBT South Sports Complex: 702 N. 210th Street - Elkhorn, NE 68022
West Dodge Station Elementary: 18480 California Street - Elkhorn, NE 68022
West Bay Elementary: 3220 S. 188th Avenue - Omaha, NE 68130

Tournament Rules: https://assets.tourneymachine.com/Tournament/h20230510191707578019254fd4f5549/FHC-Tournament-Rules-2023.pdf

The AWAY TEAM is the first team (TOP) listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys. The HOME TEAM wears light-colored jerseys and is the second team (BOTTOM) listed on the phone app schedule.

There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!

5th/6th Grade Girls

Fall Hoops Challenge Tournament 2023 - Hosted by Elkhorn Attack & Elkhorn Elite

Nov 10 - 12, 2023
Elkhorn, NE • Omaha, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Ballers "B"
Team W L
PD
PA
Jr. SkyHawks Black 5th 2 0 24 24
Bennington Ballhawks 6th 1 1 -1 43
Lo-Ma Panthers 5th/6th 0 2 -23 52

Schedule

Filter by:

Friday, November 10, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P5 7:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Kankousky)
18 11 Lady Express United 5th
P1 9:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Hohman)
31 11 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Kankousky)
Saturday, November 11, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P2 9:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 Lo-Ma Panthers 5th/6th
21 26 Bennington Ballhawks 6th
P4 11:00 AM UBT South (Attack-Elite) - Court #2 Jr. SkyHawks Black 5th
26 8 Lo-Ma Panthers 5th/6th
P3 8:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 Lady Express United 5th
5 21 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Hohman)
Sunday, November 12, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P6 12:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #6 Bennington Ballhawks 6th
16 22 Jr. SkyHawks Black 5th
B1 2:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Hohman)
17 18 Jr. SkyHawks Black 5th
B2 2:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4 Elkhorn Elite All-Stars 5th (Kankousky)
20 23 Bennington Ballhawks 6th
B3 2:00 PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3 Lady Express United 5th
19 8 Lo-Ma Panthers 5th/6th

Bracket

Jr. SkyHawks Black 5th
Champion
Lady Express United 5th
5th Place
Bennington Ballhawks 6th
3rd Place
Lady Express United 5th - 19
B3 - Sun 11/12 2:00PM UBT South (Attack-Elite) - Court #3
Lo-Ma Panthers 5th/6th - 8
Elkhorn Elite All-Stars 5th (Kankousky) - 20
B2 - Sun 11/12 2:00PM UBT South (Attack-Elite) - Court #4
Bennington Ballhawks 6th - 23
Elkhorn Elite All-Stars 5th (Hohman) - 17
B1 - Sun 11/12 2:00PM UBT South (Attack-Elite) - Court #5
Jr. SkyHawks Black 5th - 18