Basketball

Tournament Note

CLICK HERE FOR IMPORTANT TOURNAMENT INFO...

FACILITY LOCATIONS:
UBT South Sports Complex: 702 N. 210th Street - Elkhorn, NE 68022
Elkhorn Middle School: 3200 N. 207th Street - Elkhorn, NE 68022
Elkhorn Northridge Middle School: 18330 Purple Martin Parkway - Elkhorn, NE 68022
Elkhorn Ridge Middle School: 17880 Marcy Street - Omaha, NE 68130

TOURNAMENT RULES:
For Tournament Details and Tournament Rules, click on the MORE tab and then DOCUMENTS.

SPECTATOR ADMISSION FEES: (Daily Admission is good for all games, all day, at all tournament venues.)

All-Site Daily Admission: (Daily Admission is good for all games, all day, at all tournament venues.)
Adult = $11 + Tax
Senior Citizens = $7 + Tax
Students = $5 + Tax.
Children = 5 and under are Free.

All-Site Weekend Pass: (Weekend passes sold Friday night only)
Adult = $27 + Tax
Senior Citizens = $18 +Tax
Students = $13 + Tax

JERSEY COLOR:
The AWAY TEAM is the first (TOP) team listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys. The HOME TEAM wears light-colored jerseys and is the second (BOTTOM) team listed on the phone app schedule.

MEDALS:
There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!

8th Grade Girls

Elkhorn Elite "Girls Rule' Tournament 2023 - HOSTED BY ELKHORN ELITE

Dec 8 - 10, 2023
Elkhorn, NE • Omaha, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Atlanta Dream
Team W L
PD
NE Lasers Gold National 8th* 2 0 38
GBA Elite 8th (Janssen)* 1 1 -13
Killer B’s 8th* 0 2 -25
Connecticut Sun "A"
Team W L
PD
NE Attack National 8th 2 0 24
NE Lasers Black 8th 1 1 7
GBA Select 8th (Klostermeyer) 0 2 -31
Connecticut Sun "B"
Team W L
PD
Jr. Monarchs Maroon 8th 2 0 16
Norris Red 8th 1 1 4
Mayhem 8th 0 2 -20
Indiana Fever
Team W L
PD
LeMars Jays 8th 3 0 28
Papio Power 8th 2 1 15
Omaha Supreme Silver 8th 1 2 5
Elkhorn Elite +! 8th (Siske) 0 3 -48
Las Vegas Aces
Team W L
PD
WI Express 8th (Black) 3 0 43
Jr. SkyHawks Black 8th 2 1 33
Waukee JAM Orange 8th 1 2 -16
Nebraska Impact 8th 0 3 -60
Los Angeles Sparks
Team W L
PD
Oakland-Craig 8th 3 0 50
Lincoln Liberty 8th 2 1 2
Fort Calhoun 8th 1 2 -9
Jr. SkyHawks Green 8th 0 3 -43
Minnesota Lynx
Team W L
PD
WI Express 8th (Morgan) 3 0 43
Ashland 8th 2 1 4
Elkhorn Elite 8th (Bertucci) 1 2 -27
MW Ladycats Green 8th 0 3 -20
New York Liberty
Team W L
PD
Lady Mustangs 7th/8th (Jacobson) 3 0 16
Waukee JAM Blue 8th 2 1 7
Jr. SkyHawks White 8th 1 2 -8
AEF 8th 0 3 -15

Schedule

Filter by:

Friday, December 08, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P51 7:30 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 Ashland 8th
37 21 Elkhorn Elite 8th (Bertucci)
P3 8:00 PM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym Lincoln Mustangs 8th
20 23 Lincoln Shockerz 8th
P23 8:00 PM Elkhorn Middle School - Auxiliary Gym GBA Select 8th (Klostermeyer)
20 56 NE Attack National 8th
P42 8:00 PM Elkhorn Middle School - Main Gym GBA Select 8th (Beach)
24 44 MW Ladycats Black 8th
P9 8:30 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #2 Omaha Supreme Silver 8th
33 17 Elkhorn Elite +! 8th (Siske)
P12 9:30 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 Fort Calhoun 8th
21 18 Jr. SkyHawks Green 8th
P15 9:30 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #5 Elkhorn Elite 8th (Bertucci)
16 15 MW Ladycats Green 8th
Saturday, December 09, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P4 8:00 AM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Elkhorn Elite 8th (Wragge/Blomenkamp)
32 28 Elkhorn Elite All-Stars 8th (Hoeft)
P10 9:00 AM Elkhorn North Ridge Middle School - Main Gym Jr. SkyHawks Black 8th
42 21 Nebraska Impact 8th
P46 11:00 AM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Waukee JAM Orange 8th
40 19 Nebraska Impact 8th
P11 1:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Main Gym WI Express 8th (Black)
34 18 Waukee JAM Orange 8th
P25 1:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 Elkhorn Elite All-Stars 8th (Jakopovic)
30 19 GBA Select 8th (Beach)
P7 3:00 PM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym Marian Jr. Crusaders White 8th
23 39 GBA Select 8th (Beach)
P36 3:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #5 Jr. Monarchs Maroon 8th
40 31 Mayhem 8th
P44 3:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #3 Elkhorn Elite +! 8th (Siske)
13 31 LeMars Jays 8th
P20 4:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #3 NE Lasers Gold National 8th
41 23 GBA Elite 8th (Janssen)
P48 4:00 PM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym Lincoln Liberty 8th
34 13 Jr. SkyHawks Green 8th
P50 4:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 MW Ladycats Green 8th
30 41 WI Express 8th (Morgan)
P5 5:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 NE Attack National 8th
31 27 NE Lasers Black 8th
P27 5:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #5 Papio Power 8th
31 17 Elkhorn Elite +! 8th (Siske)
P52 5:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 Jr. SkyHawks White 8th
10 19 Lady Mustangs 7th/8th (Jacobson)
P53 5:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #3 Waukee JAM Blue 8th
31 27 AEF 8th
P1 6:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 NE Lasers Gold National 8th
65 35 Killer B’s 8th
P13 6:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Oakland-Craig 8th
49 30 Lincoln Liberty 8th
P18 7:00 PM Elkhorn Middle School - Main Gym Mayhem 8th
24 35 Norris Red 8th
P45 7:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 Papio Power 8th
31 23 Omaha Supreme Silver 8th
P14 8:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #2 Ashland 8th
18 41 WI Express 8th (Morgan)
P17 8:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #3 AEF 8th
29 37 Jr. SkyHawks White 8th
P30 8:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Jr. SkyHawks Green 8th
10 39 Oakland-Craig 8th
P37 8:00 PM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym GBA Elite 8th (Janssen)
38 33 Killer B’s 8th
P41 8:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 NE Lasers Black 8th
36 25 GBA Select 8th (Klostermeyer)
Sunday, December 10, 2023
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P26 8:00 AM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym LeMars Jays 8th
33 30 Omaha Supreme Silver 8th
P22 9:00 AM Elkhorn Middle School - Main Gym Lincoln Mustangs 8th
32 17 Elkhorn Elite All-Stars 8th (Hoeft)
P29 9:00 AM Elkhorn Ridge Middle School - Main Gym Jr. SkyHawks Black 8th
45 24 Waukee JAM Orange 8th
P54 9:00 AM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym Norris Red 8th
27 34 Jr. Monarchs Maroon 8th
P55 9:00 AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 NE Lasers Gold National 8th*
40 11 Elkhorn Elite 8th (Wragge/Blomenkamp)*
B1 11:00 AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 [3] GBA Select 8th (Klostermeyer)
32 33 [3] Mayhem 8th
B2 11:00 AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #5 [2] NE Lasers Black 8th
35 29 [2] Norris Red 8th
B3 11:00 AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 [1] NE Attack National 8th
48 28 [1] Jr. Monarchs Maroon 8th
P8 11:00 AM Elkhorn Ridge Middle School - Main Gym Papio Power 8th
23 30 LeMars Jays 8th
P39 11:00 AM Elkhorn Middle School - Auxiliary Gym Elkhorn Elite All-Stars 8th (Hoeft)
21 37 Lincoln Shockerz 8th
P40 11:00 AM Elkhorn Middle School - Main Gym Lincoln Mustangs 8th
32 17 Elkhorn Elite 8th (Wragge/Blomenkamp)
P32 12:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 WI Express 8th (Morgan)
33 21 Elkhorn Elite 8th (Bertucci)
P33 12:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Ashland 8th
18 10 MW Ladycats Green 8th
P34 12:00 PM Elkhorn Middle School - Main Gym Lady Mustangs 7th/8th (Jacobson)
27 24 AEF 8th
P35 12:00 PM Elkhorn Ridge Middle School - Auxiliary Gym Waukee JAM Blue 8th
30 23 Jr. SkyHawks White 8th
P47 12:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Main Gym Jr. SkyHawks Black 8th
31 38 WI Express 8th (Black)
P24 1:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 MW Ladycats Black 8th
58 24 Marian Jr. Crusaders White 8th
P57 1:00 PM Elkhorn Middle School - Auxiliary Gym Killer B’s 8th*
25 35 Lincoln Shockerz 8th*
P16 2:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 Waukee JAM Blue 8th
21 25 Lady Mustangs 7th/8th (Jacobson)
P28 2:00 PM Elkhorn Middle School - Auxiliary Gym Nebraska Impact 8th
12 47 WI Express 8th (Black)
P56 2:00 PM Elkhorn Middle School - Main Gym GBA Elite 8th (Janssen)*
19 25 Lincoln Mustangs 8th*
P6 3:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4 Elkhorn Elite All-Stars 8th (Jakopovic)
19 41 MW Ladycats Black 8th
P21 3:00 PM Elkhorn Middle School - Main Gym Lincoln Shockerz 8th
29 21 Elkhorn Elite 8th (Wragge/Blomenkamp)
P49 4:00 PM Elkhorn North Ridge Middle School - Auxiliary Gym Fort Calhoun 8th
17 28 Oakland-Craig 8th
P43 5:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6 Elkhorn Elite All-Stars 8th (Jakopovic)
48 30 Marian Jr. Crusaders White 8th
P31 6:00 PM UBT Sports Complex (South Building) - Court #3 Fort Calhoun 8th
25 26 Lincoln Liberty 8th

Bracket

[1] NE Attack National 8th
Champion
[3] Mayhem 8th
5th Place
[2] NE Lasers Black 8th
3rd Place
[1] NE Attack National 8th - 48
B3 - Sun 12/10 11:00AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #4
[1] Jr. Monarchs Maroon 8th - 28
[2] NE Lasers Black 8th - 35
B2 - Sun 12/10 11:00AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #5
[2] Norris Red 8th - 29
[3] GBA Select 8th (Klostermeyer) - 32
B1 - Sun 12/10 11:00AM UBT Sports Complex (South Building) - Court #6
[3] Mayhem 8th - 33