Basketball

Tournament Note

CLICK HERE FOR IMPORTANT TOURNAMENT INFO...

UBT South Sports Complex (Attack-Elite): 702 N. 210th Street - Elkhorn, NE 68022
Elkhorn Middle School: 3200 N. 207th Street - Elkhorn, NE 68022

TOURNAMENT RULES:
For Tournament Details and Tournament Rules, click on the MORE tab and then DOCUMENTS.

SPECTATOR ADMISSION FEES: (Daily Admission is good for all games, all day, at all tournament venues.)

All-Site Daily Admission: (Daily Admission is good for all games, all day, at all tournament venues.)
Adult = $11 + Tax
Senior Citizens = $7 + Tax
Students = $5 + Tax.
Children = 5 and under are Free.

All-Site Weekend Pass: (Weekend passes sold Friday night only)
Adult = $27 + Tax
Senior Citizens = $17 +Tax
Students = $13 + Tax

JERSEY COLOR:
The AWAY TEAM is the first (TOP) team listed on the phone app and will wear DARK COLORED jerseys. The HOME TEAM wears light-colored jerseys and is the second (BOTTOM) team listed on the phone app schedule.

MEDALS:
There are medals for the first and second place team in each pool/bracket. If your team places first or second in your pool/bracket then please see the Site Director at the front desk area to receive your medals.

Good Luck to All Teams!

4th/5th Grade Girls

Play the Big O! Boys & Girls Tournament 2024 - Hosted By Elkhorn Attack & Elkhorn Elite

Jan 5 - 7, 2024
Elkhorn, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Joslyn Art Museum (5th Grade Rules)
Team W L
PD
OSA Elite 4th (Hahn) 3 0 28
BBA Badgers 4th (Butler/Mclean) 2 1 -7
SRB Cardinals 5th 1 2 -9
GBA Elite 5th (Dickes) 0 3 -12
Lauritzen Gardens "A" (4th Grade Rules)
Team W L
PD
Marian Jr. Crusaders White 4th 2 0 13
Elkhorn Elite Ballers 5th (Kalil) 1 1 -7
Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham) 0 2 -6
Lauritzen Gardens "B" (4th Grade Rules)
Team W L
PD
Elkhorn Elite Lightning 4th (Trinklein) 2 0 10
Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer) 1 1 -3
Elkhorn Elite Wolves 4th (Pryor) 0 2 -7

Schedule

Filter by:

Friday, January 05, 2024
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P1 6:00 PM Elkhorn Middle School - Auxiliary Gym Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham)
8 12 Marian Jr. Crusaders White 4th
P2 8:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #4 BBA Badgers 4th (Butler/Mclean)
16 14 GBA Elite 5th (Dickes)
Saturday, January 06, 2024
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P8 12:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #2 Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer)
15 19 Elkhorn Elite Lightning 4th (Trinklein)
P10 12:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #1 OSA Elite 4th (Hahn)
17 14 GBA Elite 5th (Dickes)
P6 2:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #3 GBA Elite 5th (Dickes)
25 32 SRB Cardinals 5th
P12 2:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Elite Wolves 4th (Pryor)
15 16 Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer)
P4 4:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Elite Lightning 4th (Trinklein)
12 6 Elkhorn Elite Wolves 4th (Pryor)
P5 6:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #4 Elkhorn Elite Ballers 5th (Kalil)
8 6 Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham)
P9 8:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #3 Marian Jr. Crusaders White 4th
19 10 Elkhorn Elite Ballers 5th (Kalil)
Sunday, January 07, 2024
Game Time Location Visitor (Dark Jerseys) Score Home (Light Jerseys)
P7 8:00 AM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #1 BBA Badgers 4th (Butler/Mclean)
16 28 OSA Elite 4th (Hahn)
P11 10:00 AM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #1 BBA Badgers 4th (Butler/Mclean)
17 14 SRB Cardinals 5th
P3 12:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #5 SRB Cardinals 5th
16 29 OSA Elite 4th (Hahn)
B1 3:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #6 Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham)
16 5 Elkhorn Elite Wolves 4th (Pryor)
B2 3:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #5 Elkhorn Elite Ballers 5th (Kalil)
10 20 Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer)
B3 3:00 PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #4 Marian Jr. Crusaders White 4th
15 6 Elkhorn Elite Lightning 4th (Trinklein)

Bracket

Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham)
5th Place
Marian Jr. Crusaders White 4th
Champion
Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer)
3rd Place
Marian Jr. Crusaders White 4th - 15
B3 - Sun 1/7 3:00PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #4
Elkhorn Elite Lightning 4th (Trinklein) - 6
Elkhorn Elite All-Stars 4th (Cheatham) - 16
B1 - Sun 1/7 3:00PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #6
Elkhorn Elite Wolves 4th (Pryor) - 5
Elkhorn Elite Ballers 5th (Kalil) - 10
B2 - Sun 1/7 3:00PM UBT South Sports Complex (Attack-Elite) - Court #5
Elkhorn Elite Panthers 4th (Schommer) - 20