Basketball

8th - Boys

Metro "Triple Threat" Invitational

Nov 3 - 5, 2023
Council Bluffs, IA • Elkhorn, NE
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

champion
Express United 7th Mitchell/Thorpe

8th - Boys Champion

Fri Nov 3, 2023 - Sun Nov 5, 2023

Pool Standings

Bluejays
Team W L
PD
PS
PA
Express United 8th Mitchell 3 0 45 247 81
OSA 8th Elite Brewer 2 1 7 171 156
Unicorn Elite 1 2 -7 149 158
8th BBA - Dutoit 0 3 -45 80 252
Huskers A
Team W L
PD
PS
PA
Express United 8th Tarpley 2 0 20 94 65
Elkhorn Attack All-Stars 8th (Eickman) 1 1 10 90 75
Badgers 2028 0 2 -30 61 105
Huskers B
Team W L
PD
PS
PA
8th Grade MBA Green Team 2 0 30 98 66
OSA 8th Elite Jones 1 1 -3 81 85
Unicorn Elite White 0 2 -27 57 85
Lopers A
Team W L
PD
PS
PA
Bennington Swish 2 0 18 88 70
Impact Purple 1 1 1 98 97
8th Grade MBA White Team 0 2 -19 75 94
Lopers B
Team W L
PD
PS
PA
Express United 7th Mitchell/Thorpe 2 0 30 138 49
Dragons 1 1 -5 73 102
Elkhorn Wolfpack 0 2 -25 54 114
Mavericks A
Team W L
PD
PS
PA
BBA Badgers - Schneider 2 0 24 107 64
OSA 8th Select Pauli 1 1 -2 79 81
8th Grade MBA Black Team 0 2 -22 66 107
Mavericks B
Team W L
PD
PS
PA
West O Warriors 2 0 18 88 70
OSA 7th Elite Brewer 1 1 10 93 81
Norfolk 8th A 0 2 -28 70 100
Wildcats
Team W L
PD
PS
PA
Express United 8th 3 0 41 140 66
8th Grade MBA Wildcats 2 1 15 102 79
Barr Badgers 1 2 -22 46 68
Norfolk 8th B 0 3 -34 56 131

Schedule

Filter by:

Friday, November 03, 2023
Game Time Location Team Score Team
P4 7:00 PM UBT Sports Complex - South - Court #3 Badgers 2028
33 53 Elkhorn Attack All-Stars 8th (Eickman)
P17 8:00 PM Iowa West Field House - Court 6 Elkhorn Wolfpack
20 70 Express United 7th Mitchell/Thorpe
P9 9:00 PM UBT Sports Complex - South - Court #5 Barr Badgers
0 15 8th Grade MBA Wildcats
P11 9:00 PM Iowa West Field House - Court 5 OSA 8th Elite Brewer
39 63 Express United 8th Mitchell
P24 9:00 PM UBT Sports Complex - South - Court #3 Elkhorn Attack All-Stars 8th (Eickman)
37 42 Express United 8th Tarpley
Saturday, November 04, 2023
Game Time Location Team Score Team
P6 12:00 PM Iowa West Field House - Court 3 Bennington Swish
49 43 Impact Purple
P16 2:00 PM Iowa West Field House - Court 6 8th Grade MBA White Team
27 39 Bennington Swish
P5 3:00 PM Iowa West Field House - Court 6 OSA 8th Elite Jones
39 55 8th Grade MBA Green Team
P14 3:00 PM Iowa West Field House - Court 8 Express United 8th Tarpley
52 28 Badgers 2028
P20 3:00 PM Iowa West Field House - Court 1 West O Warriors
45 32 Norfolk 8th A
P2 4:00 PM Iowa West Field House - Court 1 Express United 8th Mitchell
109 13 8th BBA - Dutoit
P3 4:00 PM Iowa West Field House - Court 6 OSA 8th Select Pauli
44 37 8th Grade MBA Black Team
P27 4:00 PM Iowa West Field House - Court 8 Dragons
44 34 Elkhorn Wolfpack
P25 5:00 PM Iowa West Field House - Court 5 8th Grade MBA Green Team
43 27 Unicorn Elite White
P30 5:00 PM Iowa West Field House - Court 2 OSA 7th Elite Brewer
38 43 West O Warriors
P12 6:00 PM Iowa West Field House - Court 1 Unicorn Elite
69 25 8th BBA - Dutoit
P18 6:00 PM Iowa West Field House - Court 2 Express United 8th
36 25 Barr Badgers
P23 6:00 PM Iowa West Field House - Court 7 8th Grade MBA Black Team
29 63 BBA Badgers - Schneider
P7 7:00 PM Iowa West Field House - Court 5 Express United 7th Mitchell/Thorpe
68 29 Dragons
P10 7:00 PM Iowa West Field House - Court 1 Norfolk 8th A
38 55 OSA 7th Elite Brewer
P15 7:00 PM Iowa West Field House - Court 4 Unicorn Elite White
30 42 OSA 8th Elite Jones
P1 8:00 PM Iowa West Field House - Court 1 Unicorn Elite
51 58 OSA 8th Elite Brewer
P13 8:00 PM Iowa West Field House - Court 5 BBA Badgers - Schneider
44 35 OSA 8th Select Pauli
P28 8:00 PM Iowa West Field House - Court 7 8th Grade MBA Wildcats
31 50 Express United 8th
Sunday, November 05, 2023
Game Time Location Team Score Team
P26 8:00 AM Iowa West Field House - Court 7 Impact Purple
55 48 8th Grade MBA White Team
B7 10:00 AM Iowa West Field House - Court 3 [3] 8th Grade MBA Black Team
37 60 [3] Norfolk 8th A
B8 10:00 AM Iowa West Field House - Court 2 [2] OSA 8th Select Pauli
36 48 [2] OSA 7th Elite Brewer
B9 10:00 AM Iowa West Field House - Court 1 [1] BBA Badgers - Schneider
36 51 [1] West O Warriors
P19 10:00 AM Iowa West Field House - Court 7 Norfolk 8th B
29 56 8th Grade MBA Wildcats
B1 11:00 AM Iowa West Field House - Court 1 [3] Badgers 2028
40 52 [3] Unicorn Elite White
B2 11:00 AM Iowa West Field House - Court 2 [2] Elkhorn Attack All-Stars 8th (Eickman)
57 61 [2] OSA 8th Elite Jones
B3 11:00 AM Iowa West Field House - Court 3 [1] Express United 8th Tarpley
48 39 [1] 8th Grade MBA Green Team
B4 12:00 PM Iowa West Field House - Court 1 [1] Bennington Swish
43 52 [1] Express United 7th Mitchell/Thorpe
B5 12:00 PM Iowa West Field House - Court 2 [2] Impact Purple
29 43 [2] Dragons
B6 12:00 PM Iowa West Field House - Court 3 [3] 8th Grade MBA White Team
26 34 [3] Elkhorn Wolfpack
P8 12:00 PM Iowa West Field House - Court 5 Norfolk 8th B
10 54 Express United 8th
P21 1:00 PM Iowa West Field House - Court 8 8th BBA - Dutoit
42 74 OSA 8th Elite Brewer
P22 2:00 PM Iowa West Field House - Court 2 Unicorn Elite
29 75 Express United 8th Mitchell
P29 2:00 PM Iowa West Field House - Court 3 Norfolk 8th B
17 21 Barr Badgers

Bracket

[1] Express United 8th Tarpley
Champion
[3] Unicorn Elite White
5th Place
[2] OSA 8th Elite Jones
3rd Place
[1] Express United 8th Tarpley
Champion
[3] Unicorn Elite White
5th Place
[2] OSA 8th Elite Jones
3rd Place
[1] West O Warriors
Champion
[3] Norfolk 8th A
5th Place
[2] OSA 7th Elite Brewer
3rd Place
[2] Impact Purple - 29
B5 - Sun 11/5 12:00PM Iowa West Field House - Court 2
[2] Dragons - 43
[2] Elkhorn Attack All-Stars 8th (Eickman) - 57
B2 - Sun 11/5 11:00AM Iowa West Field House - Court 2
[2] OSA 8th Elite Jones - 61
[2] OSA 8th Select Pauli - 36
B8 - Sun 11/5 10:00AM Iowa West Field House - Court 2
[2] OSA 7th Elite Brewer - 48
[3] 8th Grade MBA White Team - 26
B6 - Sun 11/5 12:00PM Iowa West Field House - Court 3
[3] Elkhorn Wolfpack - 34
[1] Express United 8th Tarpley - 48
B3 - Sun 11/5 11:00AM Iowa West Field House - Court 3
[1] 8th Grade MBA Green Team - 39
[3] 8th Grade MBA Black Team - 37
B7 - Sun 11/5 10:00AM Iowa West Field House - Court 3
[3] Norfolk 8th A - 60
[1] Bennington Swish - 43
B4 - Sun 11/5 12:00PM Iowa West Field House - Court 1
[1] Express United 7th Mitchell/Thorpe - 52
[3] Badgers 2028 - 40
B1 - Sun 11/5 11:00AM Iowa West Field House - Court 1
[3] Unicorn Elite White - 52
[1] BBA Badgers - Schneider - 36
B9 - Sun 11/5 10:00AM Iowa West Field House - Court 1
[1] West O Warriors - 51