Baseball

Tournament Note

We have very limited inventory of Tournament Shirts, All Star Rings, and All Star Plaques remaining. We are sold out of tournament hats. We are unable to secure any more, so when they are gone they're gone.

Earl Martin, Oxford Lake, and Choccolocco Park still have a few items available.

Pell City and Lincoln are completely sold out.

8U SILVER

7U, 8U, 9U, 10U, 14U State All Star Tournament

Jun 20 - 23, 2024
AL
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

POOL A
Team W L T
RS
RA
Northport 8U Americans (Northport, AL) 2 0 0 19 1
Morgan County West 8U (Danville, AL) 2 0 0 37 3
Smiths Station 8U (Smiths Station, AL) 2 0 0 32 3
Locust Fork 8u (Locust Fork, AL) 2 0 0 29 3
Orange Beach 8u (Orange Beach, AL) 2 0 0 28 4
Taylorville 8U (Tuscaloosa, AL) 2 0 0 36 6
Oxford Gold 8u (OXFORD, AL) 2 0 0 31 6
Gordo 8U (Gordo, AL) 2 0 0 36 7
Tallassee 8U (Tallassee, AL) 2 0 0 39 10
Section 8u (Section, AL) 2 0 0 27 10
McCalla 8U (McCalla, AL) 2 0 0 21 11
Elberta 8U (Elberta, AL) 2 0 0 31 14
Heflin Tigers 8u (Heflin, AL) 2 0 0 24 19
Millbrook 8U -Johnson (Millbrook, AL) 2 0 0 25 20
Cottondale 8u (Cottondale, AL) 2 0 0 43 21
Piedmont 8U Blue (Piedmont, AL) 2 0 0 35 31
Weaver 8u (Weaver, AL) 2 0 0 46 37
West Point Warriors 8u (Cullman, AL) 1 1 0 26 12
Marbury 8U (Marbury, AL) 1 1 0 29 18
Glencoe 8U (Glencoe, AL) 1 1 0 33 19
Jasper Vikings 8U (Jasper, AL) 1 1 0 23 23
New Hope 8u (new Market, AL) 1 1 0 32 26
Boaz 8u (Boaz, AL) 1 1 0 21 26
Phenix City 8U South (PHENIX CITY, AL) 1 1 0 26 27
Chelsea 8U (Chelsea, AL) 1 1 0 20 27
Douglas 8u (Horton, AL) 1 1 0 31 28
Sylacauga American 8u (sylacauga, AL) 1 1 0 25 29
Oxford Black 8u (OXFORD, AL) 1 1 0 23 30
Jemison 8U (Jemison, AL) 1 1 0 33 31
Rock Creek Red 8u (Bessemer, AL) 1 1 0 32 34
Pinson Tribe 8u (Pinson, AL) 0 1 1 16 20
Corner 8U (Warrior, AL) 0 1 1 13 27
Huffman Hurricanes 8U (Birmingham, AL) 0 2 0 6 26
Anniston 8U (Anniston, AL) 0 2 0 6 27
Eclectic 8U (Eclectic, AL) 0 2 0 16 29
Millbrook 8U -Spencer (Millbrook, AL) 0 2 0 13 29
Coosa 8U (Rainbow City, AL) 0 2 0 5 29
Clay-Chalkville 8U (Pinson, AL) 0 2 0 22 31
Hueytown 8U Team B (Hueytown, AL) 0 2 0 22 37
Sardis 8U (Sardis City, AL) 0 2 0 29 39
Alabaster 8u -Howard (Alabaster, AL) 0 2 0 3 39
Hayden 8U (Hayden, AL) 0 2 0 19 40
Alabaster 8u -Pate (Alabaster, AL) 0 2 0 10 40
Grant Patriots 8U (Grant, AL) 0 2 0 17 42
Southside Slammers 8U (Birmingham, AL) 0 2 0 11 42
East Tuscaloosa 8u Americans (Brookwood, AL) 0 2 0 19 44

Schedule

Filter by:

Thursday, June 20, 2024
Game Time Location Team Score Team
P1 1:30 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA Alabaster 8u -Howard
3 18 Locust Fork 8u
P16 1:30 PM Oxford Lake - Field B Heflin Tigers 8u
13 9 Pinson Tribe 8u
P21 1:30 PM Oxford Lake - Field C Glencoe 8U
10 11 Section 8u
P2 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA Alabaster 8u -Pate
3 18 Marbury 8U
P7 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA Boaz 8u
3 16 Morgan County West 8U
P12 3:00 PM Oxford Lake - Field A Eclectic 8U
15 16 Oxford Black 8u
P22 3:00 PM Oxford Lake - Field C Gordo 8U
19 3 Southside Slammers 8U
P27 3:00 PM Oxford Lake - Field D Hueytown 8U Team B
20 21 Weaver 8u
P3 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA Anniston 8U
6 16 Jemison 8U
P8 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA Buckhorn 8u
0 6 Northport 8U Americans
P13 4:30 PM Oxford Lake - Field A Corner 8U
6 20 Oxford Gold 8u
P19 4:30 PM Oxford Lake - Field B Elberta 8U
16 7 Sardis 8U
P23 4:30 PM Oxford Lake - Field C Grant Patriots 8U
12 21 Sylacauga American 8u
P4 6:00 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA Asbury 8U
0 6 McCalla 8U
P9 6:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA Chelsea 8U
17 9 New Hope 8u
P14 6:00 PM Oxford Lake - Field A Cottondale 8u
19 10 Phenix City 8U South
P24 6:00 PM Oxford Lake - Field C Coosa 8U
5 18 Tallassee 8U
P29 6:00 PM Oxford Lake - Field D Jasper Vikings 8U
1 16 West Point Warriors 8u
P5 7:30 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA Millbrook 8U -Spencer
3 11 Orange Beach 8u
P10 7:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA Clay-Chalkville 8U
14 15 Millbrook 8U -Johnson
P15 7:30 PM Oxford Lake - Field A Douglas 8u
9 12 Piedmont 8U Blue
P17 7:30 PM Oxford Lake - Field D East Tuscaloosa 8u Americans
10 21 Rock Creek Red 8u
P20 7:30 PM Oxford Lake - Field B Fort Payne 8U
1 16 Smiths Station 8U
P25 7:30 PM Oxford Lake - Field C Hayden 8U
3 18 Taylorville 8U
Friday, June 21, 2024
Game Time Location Team Score Team
P30 9:00 AM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball Alabaster 8u -Pate
7 22 Jasper Vikings 8U
P44 9:00 AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 4 Cottondale 8u
24 11 Rock Creek Red 8u
P47 9:00 AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 3 East Tuscaloosa 8u Americans
9 23 New Hope 8u
P49 9:00 AM Anniston Complex - Field B Elberta 8U
15 7 Oxford Black 8u
P31 10:30 AM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball Alabaster 8u -Howard
0 21 Morgan County West 8U
P36 10:30 AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 4 Marbury 8U
11 15 McCalla 8U
P40 10:30 AM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone Clay-Chalkville 8U
8 16 Phenix City 8U South
P48 10:30 AM Anniston Complex - Field C Eclectic 8U
1 13 Northport 8U Americans
P50 10:30 AM Anniston Complex - Field B Fort Payne 8U
1 17 Orange Beach 8u
P32 12:00 PM Anniston Complex - Field C Huffman Hurricanes 8U
6 10 Millbrook 8U -Johnson
P37 12:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 4 Boaz 8u
18 10 Millbrook 8U -Spencer
P43 12:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 Corner 8U
7 7 Pinson Tribe 8u
P51 12:00 PM Anniston Complex - Field B Glencoe 8U
23 8 Southside Slammers 8U
P54 12:00 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone Chelsea 8U
3 18 Taylorville 8U
P56 12:00 PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball Heflin Tigers 8u
11 10 West Point Warriors 8u
P41 1:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 Coosa 8U
0 11 Oxford Gold 8u
P45 1:30 PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball Douglas 8u
22 16 Hayden 8U
P46 1:30 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone Piedmont 8U Blue
23 22 Sardis 8U
P52 1:30 PM Anniston Complex - Field B Gordo 8U
17 4 Sylacauga American 8u
P57 1:30 PM Anniston Complex - Field C Hueytown 8U Team B
2 16 Smiths Station 8U
P33 3:00 PM Anniston Complex - Field D Anniston 8U
0 11 Locust Fork 8u
P38 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone Jemison 8U
17 25 Weaver 8u
P53 3:00 PM Anniston Complex - Field B Grant Patriots 8U
5 21 Tallassee 8U
P58 3:00 PM Anniston Complex - Field C Huffman Hurricanes 8U
0 16 Section 8u
Saturday, June 22, 2024
Game Time Location Team Score Team
B16 9:00 AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [17] Weaver 8u
16 5 [32] Corner 8U
B17 9:00 AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [24] Phenix City 8U South
4 12 [25] Chelsea 8U
B31 9:00 AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1 [40] Sardis 8U
16 0 [41] Alabaster 8u -Howard
B35 9:00 AM Choccolocco Park - Field 1 [39] Hueytown 8U Team B
14 13 [42] Hayden 8U
B18 10:30 AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [20] Glencoe 8U
18 7 [29] Jemison 8U
B19 10:30 AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [21] Jasper Vikings 8U
7 15 [28] Oxford Black 8u
B32 10:30 AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1 [36] Millbrook 8U -Spencer
9 17 [45] Southside Slammers 8U
B36 10:30 AM Choccolocco Park - Field 1 [35] Eclectic 8U
16 17 [46] East Tuscaloosa 8u Americans
B20 12:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [18] West Point Warriors 8u
11 13 [31] Pinson Tribe 8u
B21 12:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [23] Boaz 8u
5 10 [26] Douglas 8u
B33 12:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1 [37] Coosa 8U
15 14 [44] Grant Patriots 8U
B37 12:00 PM Choccolocco Park - Field 1 [38] Clay-Chalkville 8U
18 2 [43] Alabaster 8u -Pate
B22 1:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [19] Marbury 8U
17 22 [30] Rock Creek Red 8u
B23 1:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [22] New Hope 8u
16 8 [27] Sylacauga American 8u
B38 1:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1 [33] Huffman Hurricanes 8U
4 16 [40] Sardis 8U
B40 1:30 PM Choccolocco Park - Field 1 [34] Anniston 8U
13 5 [39] Hueytown 8U Team B
B1 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone [1] Northport 8U Americans
17 2 [16] Piedmont 8U Blue
B2 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball [8] Gordo 8U
3 18 [9] Tallassee 8U
B5 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [2] Morgan County West 8U
8 16 [15] Cottondale 8u
B6 3:00 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA [7] Oxford Gold 8u
13 11 [10] Section 8u
B24 3:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [17] Weaver 8u
6 21 [25] Chelsea 8U
B25 3:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [20] Glencoe 8U
14 13 [28] Oxford Black 8u
B39 3:00 PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1 [45] Southside Slammers 8U
18 19 [37] Coosa 8U
B41 3:00 PM Choccolocco Park - Field 1 [46] East Tuscaloosa 8u Americans
9 18 [38] Clay-Chalkville 8U
B3 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone [4] Locust Fork 8u
11 4 [13] Heflin Tigers 8u
B4 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball [5] Orange Beach 8u
13 12 [12] Elberta 8U
B7 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA [3] Smiths Station 8U
7 12 [14] Millbrook 8U -Johnson
B8 4:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [6] Taylorville 8U
12 7 [11] McCalla 8U
B26 4:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3 [31] Pinson Tribe 8u
3 4 [26] Douglas 8u
B27 4:30 PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4 [30] Rock Creek Red 8u
21 13 [22] New Hope 8u
B9 6:00 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA [1] Northport 8U Americans
17 19 [9] Tallassee 8U
B10 7:30 PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA [4] Locust Fork 8u
13 17 [5] Orange Beach 8u
B11 7:30 PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA [15] Cottondale 8u
9 17 [7] Oxford Gold 8u
B12 7:30 PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone [14] Millbrook 8U -Johnson
1 14 [6] Taylorville 8U
Sunday, June 23, 2024
Game Time Location Team Score Team
B28 9:00 AM Oxford Lake - Field C [25] Chelsea 8U
15 5 [20] Glencoe 8U
B29 9:00 AM Oxford Lake - Field D [26] Douglas 8u
19 11 [30] Rock Creek Red 8u
B13 10:30 AM Oxford Lake - Field C [9] Tallassee 8U
19 4 [5] Orange Beach 8u
B14 10:30 AM Oxford Lake - Field D [7] Oxford Gold 8u
13 21 [6] Taylorville 8U
B30 12:00 PM Oxford Lake - Field D [25] Chelsea 8U
10 2 [26] Douglas 8u
B42 12:00 PM Oxford Lake - Field B [40] Sardis 8U
14 6 [37] Coosa 8U
B43 12:00 PM Oxford Lake - Field C [34] Anniston 8U
0 15 [38] Clay-Chalkville 8U
B15 1:30 PM Oxford Lake - Field D [9] Tallassee 8U
10 18 [6] Taylorville 8U
B44 1:30 PM Oxford Lake - Field C [40] Sardis 8U
5 13 [38] Clay-Chalkville 8U

Bracket

[6] Taylorville 8U
4A Champion
[25] Chelsea 8U
3A Champion
[38] Clay-Chalkville 8U
2A Champion
[1] Northport 8U Americans - 17
B9 - Sat 6/22 6:00PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA
[9] Tallassee 8U - 19
[3] Smiths Station 8U - 7
B7 - Sat 6/22 4:30PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA
[14] Millbrook 8U -Johnson - 12
[7] Oxford Gold 8u - 13
B6 - Sat 6/22 3:00PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA
[10] Section 8u - 11
[4] Locust Fork 8u - 13
B10 - Sat 6/22 7:30PM Earl Martin Complex - Field 1 - AA
[5] Orange Beach 8u - 17
[1] Northport 8U Americans - 17
B1 - Sat 6/22 3:00PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone
[16] Piedmont 8U Blue - 2
[4] Locust Fork 8u - 11
B3 - Sat 6/22 4:30PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone
[13] Heflin Tigers 8u - 4
[14] Millbrook 8U -Johnson - 1
B12 - Sat 6/22 7:30PM Earl Martin Complex - Field 3 - Ozone
[6] Taylorville 8U - 14
[6] Taylorville 8U - 12
B8 - Sat 6/22 4:30PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[11] McCalla 8U - 7
[2] Morgan County West 8U - 8
B5 - Sat 6/22 3:00PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[15] Cottondale 8u - 16
[15] Cottondale 8u - 9
B11 - Sat 6/22 7:30PM Earl Martin Complex - Field 2 - AAA
[7] Oxford Gold 8u - 17
[8] Gordo 8U - 3
B2 - Sat 6/22 3:00PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball
[9] Tallassee 8U - 18
[5] Orange Beach 8u - 13
B4 - Sat 6/22 4:30PM Earl Martin Complex - Field 4 - Tball
[12] Elberta 8U - 12
[46] East Tuscaloosa 8u Americans - 9
B41 - Sat 6/22 3:00PM Choccolocco Park - Field 1
[38] Clay-Chalkville 8U - 18
[39] Hueytown 8U Team B - 14
B35 - Sat 6/22 9:00AM Choccolocco Park - Field 1
[42] Hayden 8U - 13
[35] Eclectic 8U - 16
B36 - Sat 6/22 10:30AM Choccolocco Park - Field 1
[46] East Tuscaloosa 8u Americans - 17
[38] Clay-Chalkville 8U - 18
B37 - Sat 6/22 12:00PM Choccolocco Park - Field 1
[43] Alabaster 8u -Pate - 2
[34] Anniston 8U - 13
B40 - Sat 6/22 1:30PM Choccolocco Park - Field 1
[39] Hueytown 8U Team B - 5
[40] Sardis 8U - 14
B42 - Sun 6/23 12:00PM Oxford Lake - Field B
[37] Coosa 8U - 6
[25] Chelsea 8U - 10
B30 - Sun 6/23 12:00PM Oxford Lake - Field D
[26] Douglas 8u - 2
[9] Tallassee 8U - 10
B15 - Sun 6/23 1:30PM Oxford Lake - Field D
[6] Taylorville 8U - 18
[7] Oxford Gold 8u - 13
B14 - Sun 6/23 10:30AM Oxford Lake - Field D
[6] Taylorville 8U - 21
[26] Douglas 8u - 19
B29 - Sun 6/23 9:00AM Oxford Lake - Field D
[30] Rock Creek Red 8u - 11
[25] Chelsea 8U - 15
B28 - Sun 6/23 9:00AM Oxford Lake - Field C
[20] Glencoe 8U - 5
[9] Tallassee 8U - 19
B13 - Sun 6/23 10:30AM Oxford Lake - Field C
[5] Orange Beach 8u - 4
[40] Sardis 8U - 5
B44 - Sun 6/23 1:30PM Oxford Lake - Field C
[38] Clay-Chalkville 8U - 13
[34] Anniston 8U - 0
B43 - Sun 6/23 12:00PM Oxford Lake - Field C
[38] Clay-Chalkville 8U - 15
[45] Southside Slammers 8U - 18
B39 - Sat 6/22 3:00PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1
[37] Coosa 8U - 19
[33] Huffman Hurricanes 8U - 4
B38 - Sat 6/22 1:30PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1
[40] Sardis 8U - 16
[36] Millbrook 8U -Spencer - 9
B32 - Sat 6/22 10:30AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1
[45] Southside Slammers 8U - 17
[40] Sardis 8U - 16
B31 - Sat 6/22 9:00AM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1
[41] Alabaster 8u -Howard - 0
[37] Coosa 8U - 15
B33 - Sat 6/22 12:00PM Pell City SportsPlex - Quad 2 - Field 1
[44] Grant Patriots 8U - 14
[17] Weaver 8u - 16
B16 - Sat 6/22 9:00AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[32] Corner 8U - 5
[20] Glencoe 8U - 18
B18 - Sat 6/22 10:30AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[29] Jemison 8U - 7
[19] Marbury 8U - 17
B22 - Sat 6/22 1:30PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[30] Rock Creek Red 8u - 22
[17] Weaver 8u - 6
B24 - Sat 6/22 3:00PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[25] Chelsea 8U - 21
[31] Pinson Tribe 8u - 3
B26 - Sat 6/22 4:30PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[26] Douglas 8u - 4
[18] West Point Warriors 8u - 11
B20 - Sat 6/22 12:00PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 3
[31] Pinson Tribe 8u - 13
[23] Boaz 8u - 5
B21 - Sat 6/22 12:00PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[26] Douglas 8u - 10
[24] Phenix City 8U South - 4
B17 - Sat 6/22 9:00AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[25] Chelsea 8U - 12
[22] New Hope 8u - 16
B23 - Sat 6/22 1:30PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[27] Sylacauga American 8u - 8
[30] Rock Creek Red 8u - 21
B27 - Sat 6/22 4:30PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[22] New Hope 8u - 13
[21] Jasper Vikings 8U - 7
B19 - Sat 6/22 10:30AM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[28] Oxford Black 8u - 15
[20] Glencoe 8U - 14
B25 - Sat 6/22 3:00PM Pell City SportsPlex - Quad 1 - Field 4
[28] Oxford Black 8u - 13