Softball

Tournament Note

****FREE - NO ENTRY Fee tournaments****

Non sanctioned tournament, but we are using USA softball rules and Age cutoff dates***

- B/C teams only - Teams will be researched to make sure same level competition within divisions
- 4 Game guarantee tournaments
- 1 in 3 chance to win Rings - Rings given to 1st and second place and MAX 6 teams per division
- Game Balls provided
- Just pay umpires at plate
$35 per team per game for 8U - 12U (1 umpire)
$70 per team per game for 14U+ (2 umpires)

12U

Queen City Sports Pre Season Sizzler B/C Only (FREE ENTRY Tournament)

Apr 6 - 7, 2024
Cincinnati, OH
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

                 

Pool Standings

Pool A
Team W L
RD
RS
RA
Homefield 12u 2012 0 0 0 0 0
Homefield 2011u Butler 0 0 0 0 0
Mav’s 12U Smith 0 0 0 0 0
Mav’s 12U Day 0 0 0 0 0
VVBase Spartans 0 0 0 0 0
Flash Eltzroth 2012 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Saturday, April 06, 2024
Game Time Location Team Score Team
P3 9:00 AM Olympian Club - Field 3 Flash Eltzroth 2012
Mav’s 12U Day
P2 10:30 AM Olympian Club - Field 3 Homefield 2011u Butler
Mav’s 12U Smith
P1 12:00 PM Olympian Club - Field 3 Homefield 12u 2012
VVBase Spartans
P4 1:30 PM Olympian Club - Field 3 VVBase Spartans
Homefield 2011u Butler
P9 2:00 PM Triple Creek - Field 2 Mav’s 12U Smith
Homefield 12u 2012
P5 3:30 PM Triple Creek - Field 2 Homefield 12u 2012
Flash Eltzroth 2012
P8 3:30 PM Triple Creek - Field 3 Mav’s 12U Day
Homefield 2011u Butler
P6 5:00 PM Triple Creek - Field 2 Mav’s 12U Smith
Mav’s 12U Day
P7 5:00 PM Triple Creek - Field 3 Flash Eltzroth 2012
VVBase Spartans
Sunday, April 07, 2024
Game Time Location Team Score Team
B1 9:30 AM Olympian Club - Field 9 Pool A 3rd Place
Pool A 6th Place
B2 12:30 PM Olympian Club - Field 3 Pool A 4th Place
Pool A 5th Place
B3 2:00 PM Olympian Club - Field 3 Bracket Winner B1
Pool A 2nd Place
B4 3:30 PM Olympian Club - Field 3 Bracket Winner B2
Pool A 1st Place
B5 5:00 PM Olympian Club - Field 3 Bracket Winner B3
Bracket Winner B4

Bracket

Bracket Winner B5
Champion
Bracket Winner B1
B3 - Sun 4/7 2:00PM Olympian Club - Field 3
Pool A 2nd Place
Pool A 4th Place
B2 - Sun 4/7 12:30PM Olympian Club - Field 3
Pool A 5th Place
Bracket Winner B2
B4 - Sun 4/7 3:30PM Olympian Club - Field 3
Pool A 1st Place
Bracket Winner B3
B5 - Sun 4/7 5:00PM Olympian Club - Field 3
Bracket Winner B4
Pool A 3rd Place
B1 - Sun 4/7 9:30AM Olympian Club - Field 9
Pool A 6th Place