Softball

Tournament Note

6/16 The schedule is in the final stages and we hope to have it released 10-14 days prior to the tournament. Please understand the schedule is quite a task and we have been working on it for weeks now. We APPRECIATE YOUR PATIENCE!

This is a 5 GG weather permitting. Please register early as the tournament fills quickly. The tournament will START at 8:00 a.m. Friday and with the large number of entries it is almost impossible to grant special requests. Thanks in advance for your understanding

10 & Under

Battle in the Burgh

Jul 5 - 7, 2024
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, July 05, 2024
Game Time Location Team Score Team
P17 8:00 AM Green Valley - Field 4 Pittsburgh Power- Sharpless (Pool B)
Passion 10u Garrison (Pool B)
P36 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pa Renegades - Koerntgen (Pool C)
Lou Gehrig Lasers (Pool C)
P16 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pa Renegades - Koerntgen (Pool C)
Rise 360 2014 (Pool C)
P18 9:20 AM Green Valley - Field 4 West Hills Softball 10U (Pool B)
Lady Dukes WV Estep 2013 (Pool B)
P23 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 2 Rise 360 2014 (Pool C)
AC River's Fury (Pool C)
P34 10:40 AM Green Valley - Field 4 FP Select (Pool B)
Pittsburgh Power- Sharpless (Pool B)
P9 12:00 PM Green Valley - Field 4 Passion 10u Garrison (Pool B)
Lady Dukes WV Estep 2013 (Pool B)
P30 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Lou Gehrig Lasers (Pool C)
Devil Dogs - Nort (Pool C)
P3 1:20 PM Green Valley - Field 4 West Hills Softball 10U (Pool B)
FP Select (Pool B)
P22 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Team PA 10u- Tobin (Pool C)
Ohio Outlaws Morgan 2013 (Pool C)
P28 2:40 PM Green Valley - Field 4 Lady Halos (Pool B)
Pittsburgh Lady Roadrunners 2014 (Pool B)
P32 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 AC River's Fury (Pool C)
Pittsburgh Lady Roadrunners 10U Rasbach (Pool C)
P19 4:00 PM Green Valley - Field 4 Steel City Athletics (Pool B)
Lady Halos (Pool B)
P29 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pittsburgh Power 10U Wall (Pool C)
Team PA 10u- Tobin (Pool C)
P11 5:20 PM Green Valley - Field 4 Pittsburgh Lady Roadrunners 2014 (Pool B)
Ohio Outlaws (Lucia) (Pool B)
P13 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pittsburgh Power 10U Wall (Pool C)
Ohio Outlaws Morgan 2013 (Pool C)
P15 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 1 Pittsburgh Lady Roadrunners 10U Rasbach (Pool C)
Devil Dogs - Nort (Pool C)
P4 6:40 PM Green Valley - Field 4 Ohio Outlaws (Lucia) (Pool B)
Steel City Athletics (Pool B)
Saturday, July 06, 2024
Game Time Location Team Score Team
P2 8:00 AM Green Valley - Field 4 Pittsburgh Power- Sharpless (Pool B)
Pittsburgh Lady Roadrunners 2014 (Pool B)
P35 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 Devil Dogs - Nort (Pool C)
Pittsburgh Power 10U Wall (Pool C)
P8 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 2 Devil Dogs - Nort (Pool C)
Rise 360 2014 (Pool C)
P20 9:20 AM Green Valley - Field 4 FP Select (Pool B)
Pittsburgh Lady Roadrunners 2014 (Pool B)
P12 10:40 AM Green Valley - Field 4 FP Select (Pool B)
Steel City Athletics (Pool B)
P31 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 2 Ohio Outlaws Morgan 2013 (Pool C)
Rise 360 2014 (Pool C)
P21 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Lou Gehrig Lasers (Pool C)
Pittsburgh Power 10U Wall (Pool C)
P26 12:00 PM Green Valley - Field 4 Pittsburgh Power- Sharpless (Pool B)
Ohio Outlaws (Lucia) (Pool B)
P5 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Ohio Outlaws Morgan 2013 (Pool C)
AC River's Fury (Pool C)
P27 1:20 PM Green Valley - Field 4 Lady Dukes WV Estep 2013 (Pool B)
Steel City Athletics (Pool B)
P6 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 Lou Gehrig Lasers (Pool C)
Pittsburgh Lady Roadrunners 10U Rasbach (Pool C)
P33 2:40 PM Green Valley - Field 4 Ohio Outlaws (Lucia) (Pool B)
Passion 10u Garrison (Pool B)
P1 4:00 PM Green Valley - Field 4 Lady Dukes WV Estep 2013 (Pool B)
Lady Halos (Pool B)
P14 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 AC River's Fury (Pool C)
Team PA 10u- Tobin (Pool C)
P24 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pa Renegades - Koerntgen (Pool C)
Pittsburgh Lady Roadrunners 10U Rasbach (Pool C)
P25 5:20 PM Green Valley - Field 4 Passion 10u Garrison (Pool B)
West Hills Softball 10U (Pool B)
P7 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 Team PA 10u- Tobin (Pool C)
Pa Renegades - Koerntgen (Pool C)
P10 6:40 PM Green Valley - Field 4 Lady Halos (Pool B)
West Hills Softball 10U (Pool B)
Sunday, July 07, 2024
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pool C 8th Place
Pool B 9th Place
B5 8:00 AM Green Valley - Field 4 Pool B 8th Place
Pool C 9th Place
B2 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pool C 4th Place
Pool B 5th Place
B6 9:20 AM Green Valley - Field 4 Pool B 4th Place
Pool C 5th Place
B3 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 2 Pool C 2nd Place
Pool B 7th Place
B7 10:40 AM Green Valley - Field 4 Pool B 2nd Place
Pool C 7th Place
B9 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pool B 1st Place
Bracket Winner B1
B11 12:00 PM Green Valley - Field 4 Pool C 1st Place
Bracket Winner B5
B4 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Pool B 3rd Place
Pool C 6th Place
B8 1:20 PM Green Valley - Field 4 Pool C 3rd Place
Pool B 6th Place
B13 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B9
Bracket Winner B2
B14 2:40 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B11
Bracket Winner B6
B10 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B3
Bracket Winner B4
B12 4:00 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B7
Bracket Winner B8
B15 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B13
Bracket Winner B10
B16 5:20 PM Green Valley - Field 4 Bracket Winner B14
Bracket Winner B12
B17 8:00 PM Cranberry Township Park - Field 2 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16

Bracket

10U Championship
Pool C 4th Place
B2 - Sun 7/7 9:20AM Cranberry Township Park - Field 2
Pool B 5th Place
Pool B 1st Place
B9 - Sun 7/7 12:00PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B1
Pool B 3rd Place
B4 - Sun 7/7 1:20PM Cranberry Township Park - Field 2
Pool C 6th Place
Pool C 2nd Place
B3 - Sun 7/7 10:40AM Cranberry Township Park - Field 2
Pool B 7th Place
Bracket Winner B15
B17 - Sun 7/7 8:00PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B16
Bracket Winner B13
B15 - Sun 7/7 5:20PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B10
Bracket Winner B3
B10 - Sun 7/7 4:00PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B4
Pool C 8th Place
B1 - Sun 7/7 8:00AM Cranberry Township Park - Field 2
Pool B 9th Place
Bracket Winner B9
B13 - Sun 7/7 2:40PM Cranberry Township Park - Field 2
Bracket Winner B2
Bracket Winner B14
B16 - Sun 7/7 5:20PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B12
Pool B 4th Place
B6 - Sun 7/7 9:20AM Green Valley - Field 4
Pool C 5th Place
Bracket Winner B11
B14 - Sun 7/7 2:40PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B6
Pool B 8th Place
B5 - Sun 7/7 8:00AM Green Valley - Field 4
Pool C 9th Place
Pool B 2nd Place
B7 - Sun 7/7 10:40AM Green Valley - Field 4
Pool C 7th Place
Pool C 3rd Place
B8 - Sun 7/7 1:20PM Green Valley - Field 4
Pool B 6th Place
Pool C 1st Place
B11 - Sun 7/7 12:00PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B5
Bracket Winner B7
B12 - Sun 7/7 4:00PM Green Valley - Field 4
Bracket Winner B8