Softball

Tournament Note

6/16 The schedule is in the final stages and we hope to have it released 10-14 days prior to the tournament. Please understand the schedule is quite a task and we have been working on it for weeks now. We APPRECIATE YOUR PATIENCE!

This is a 5 GG weather permitting. Please register early as the tournament fills quickly. The tournament will START at 8:00 a.m. Friday and with the large number of entries it is almost impossible to grant special requests. Thanks in advance for your understanding

16 & Under

Battle in the Burgh

Jul 5 - 7, 2024
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool P
Team W L T
RS
RA
St. Mary's Pounders 0 0 0 0 0
Pittsburgh Power Myers 16U 0 0 0 0 0
Ohio Wolfpack- Wolff 0 0 0 0 0
Silver Creek Piper 07 0 0 0 0 0
The Lightning 08 0 0 0 0 0
PA CROSSFIRE 0 0 0 0 0
Devil Dogs 16u - Buckley 0 0 0 0 0
PA Revolution 08 0 0 0 0 0
West Hills -08 0 0 0 0 0
Pool Q
Team W L T
RS
RA
Empire State Huskies Long Island 16U 0 0 0 0 0
Power Surge Goulding 0 0 0 0 0
Lou Gehrig Lasers Gold 0 0 0 0 0
Silver Creek Colatriano 16 25-26 0 0 0 0 0
Viking Softball 0 0 0 0 0
Racers 08 - Bailey 0 0 0 0 0
Rock Gold 0 0 0 0 0
Pool R
Team W L T
RS
RA
Reapers 26/27 0 0 0 0 0
Cincy Doom National - Barnes 0 0 0 0 0
Oleany Synergy - Henning 0 0 0 0 0
Coatesville Lady Steel 0 0 0 0 0
Devil Dogs 08 0 0 0 0 0
PA Revolution Keuhn 0 0 0 0 0
Silvercreek Alfano 0 0 0 0 0
PA Renegades 16u Pinneri 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Friday, July 05, 2024
Game Time Location Team Score Team
P2 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 3 Rock Gold (Pool Q)
Lou Gehrig Lasers Gold (Pool Q)
P8 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Steel City Athletics 15U Williams (Pool S)
Pittsburgh Pride Smith (Pool S)
P19 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 4 Viking Softball (Pool Q)
Empire State Huskies Long Island 16U (Pool Q)
P40 8:00 AM Green Valley - Field 6 Silvercreek Alfano (Pool R)
Oleany Synergy - Henning (Pool R)
P23 9:20 AM Green Valley - Field 6 Coatesville Lady Steel (Pool R)
Cincy Doom National - Barnes (Pool R)
P46 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 PA Renegades 08 Tatters (Pool T)
B2Bulls - Cicero (Pool T)
P67 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 3 PA CROSSFIRE (Pool P)
West Hills -08 (Pool P)
P68 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 4 St. Mary's Pounders (Pool P)
Pittsburgh Power Myers 16U (Pool P)
P72 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pittsburgh Pride Smith (Pool S)
Ohio USSSA Pride Blue 07 (Pool S)
P9 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Ohio USSSA Pride Blue 07 (Pool S)
Power_Funwela (Pool S)
P11 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 B2Bulls - Cicero (Pool T)
Athletix 15 U (Pool T)
P37 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 4 Lou Gehrig Lasers Gold (Pool Q)
Viking Softball (Pool Q)
P57 10:40 AM Green Valley - Field 6 PA Renegades 16u Pinneri (Pool R)
Devil Dogs 08 (Pool R)
P7 12:00 PM Green Valley - Field 7 Cincy Doom National - Barnes (Pool R)
Silvercreek Alfano (Pool R)
P17 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 The Lightning 08 (Pool P)
West Hills -08 (Pool P)
P36 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Empire State Huskies Long Island 16U (Pool Q)
Silver Creek Colatriano 16 25-26 (Pool Q)
P53 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 4 Rock Gold (Pool Q)
Racers 08 - Bailey (Pool Q)
P58 12:00 PM Green Valley - Field 6 Oleany Synergy - Henning (Pool R)
Coatesville Lady Steel (Pool R)
P59 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High South Hills Elite 16U Krivanek (Pool S)
PA Dirtbags 16U (Pool S)
P14 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 4 PA CROSSFIRE (Pool P)
St. Mary's Pounders (Pool P)
P21 1:20 PM Green Valley - Field 6 PA Revolution Keuhn (Pool R)
PA Renegades 16u Pinneri (Pool R)
P29 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Athletix 15 U (Pool T)
PA Renegades 08 Tatters (Pool T)
P33 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 Pittsburgh Power Myers 16U (Pool P)
The Lightning 08 (Pool P)
P6 2:40 PM Green Valley - Field 6 Reapers 26/27 (Pool R)
Devil Dogs 08 (Pool R)
P27 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Power_Funwela (Pool S)
Racers07 - Miller (Pool S)
P69 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 4 Racers 08 - Bailey (Pool Q)
Power Surge Goulding (Pool Q)
P10 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 PA Dirtbags 16U (Pool S)
Racers07 - Miller (Pool S)
P18 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 Power Surge Goulding (Pool Q)
Silver Creek Colatriano 16 25-26 (Pool Q)
P25 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High South Hills Elite 16U Krivanek (Pool S)
Steel City Athletics 15U Williams (Pool S)
P38 4:00 PM Green Valley - Field 6 Reapers 26/27 (Pool R)
PA Revolution Keuhn (Pool R)
P48 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Ohio Wolfpack- Wolff (Pool P)
PA Revolution 08 (Pool P)
P12 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Steel City Athletics 15U - Ferree/Hamm (Pool T)
Pittsburgh Power Imm 16u (Pool T)
P16 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 Devil Dogs 16u - Buckley (Pool P)
Silver Creek Piper 07 (Pool P)
P73 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High South Hills Elite 16U Bradford (Pool T)
AC River's Fury 26/27 (Pool T)
P30 6:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pittsburgh Power Imm 16u (Pool T)
South Hills Elite 16U Bradford (Pool T)
P45 6:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Steel City Athletics 15U - Ferree/Hamm (Pool T)
AC River's Fury 26/27 (Pool T)
P65 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 PA Revolution 08 (Pool P)
Devil Dogs 16u - Buckley (Pool P)
P76 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 5 Silver Creek Piper 07 (Pool P)
Ohio Wolfpack- Wolff (Pool P)
Saturday, July 06, 2024
Game Time Location Team Score Team
P49 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 5 Devil Dogs 16u - Buckley (Pool P)
PA CROSSFIRE (Pool P)
P50 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 3 West Hills -08 (Pool P)
St. Mary's Pounders (Pool P)
P51 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 4 Silver Creek Piper 07 (Pool P)
Pittsburgh Power Myers 16U (Pool P)
P60 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Ohio USSSA Pride Blue 07 (Pool S)
Racers07 - Miller (Pool S)
P64 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 B2Bulls - Cicero (Pool T)
Pittsburgh Power Imm 16u (Pool T)
P3 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 4 Empire State Huskies Long Island 16U (Pool Q)
Racers 08 - Bailey (Pool Q)
P42 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Ohio USSSA Pride Blue 07 (Pool S)
South Hills Elite 16U Krivanek (Pool S)
P47 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pittsburgh Power Imm 16u (Pool T)
Athletix 15 U (Pool T)
P54 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 3 Silver Creek Colatriano 16 25-26 (Pool Q)
Lou Gehrig Lasers Gold (Pool Q)
P55 9:20 AM Green Valley - Field 6 PA Revolution Keuhn (Pool R)
Cincy Doom National - Barnes (Pool R)
P70 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 5 Viking Softball (Pool Q)
Rock Gold (Pool Q)
P5 10:40 AM Green Valley - Field 6 PA Renegades 16u Pinneri (Pool R)
Coatesville Lady Steel (Pool R)
P31 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 3 PA Revolution 08 (Pool P)
PA CROSSFIRE (Pool P)
P32 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 5 St. Mary's Pounders (Pool P)
Devil Dogs 16u - Buckley (Pool P)
P34 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 4 Silver Creek Piper 07 (Pool P)
West Hills -08 (Pool P)
P71 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Racers07 - Miller (Pool S)
South Hills Elite 16U Krivanek (Pool S)
P4 12:00 PM Green Valley - Field 6 Oleany Synergy - Henning (Pool R)
PA Revolution Keuhn (Pool R)
P15 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 4 Ohio Wolfpack- Wolff (Pool P)
Pittsburgh Power Myers 16U (Pool P)
P20 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 Lou Gehrig Lasers Gold (Pool Q)
Racers 08 - Bailey (Pool Q)
P28 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High AC River's Fury 26/27 (Pool T)
B2Bulls - Cicero (Pool T)
P52 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Power Surge Goulding (Pool Q)
Empire State Huskies Long Island 16U (Pool Q)
P1 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 Silver Creek Colatriano 16 25-26 (Pool Q)
Viking Softball (Pool Q)
P35 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 Rock Gold (Pool Q)
Power Surge Goulding (Pool Q)
P39 1:20 PM Green Valley - Field 6 Cincy Doom National - Barnes (Pool R)
PA Renegades 16u Pinneri (Pool R)
P44 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Power_Funwela (Pool S)
Pittsburgh Pride Smith (Pool S)
P74 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Athletix 15 U (Pool T)
Steel City Athletics 15U - Ferree/Hamm (Pool T)
P75 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 4 The Lightning 08 (Pool P)
PA Revolution 08 (Pool P)
P26 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pittsburgh Pride Smith (Pool S)
PA Dirtbags 16U (Pool S)
P41 2:40 PM Green Valley - Field 6 Devil Dogs 08 (Pool R)
Coatesville Lady Steel (Pool R)
P66 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 4 Ohio Wolfpack- Wolff (Pool P)
The Lightning 08 (Pool P)
P22 4:00 PM Green Valley - Field 6 Oleany Synergy - Henning (Pool R)
Reapers 26/27 (Pool R)
P62 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High AC River's Fury 26/27 (Pool T)
PA Renegades 08 Tatters (Pool T)
P24 5:20 PM Green Valley - Field 6 Devil Dogs 08 (Pool R)
Silvercreek Alfano (Pool R)
P61 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Steel City Athletics 15U Williams (Pool S)
Power_Funwela (Pool S)
P63 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Steel City Athletics 15U - Ferree/Hamm (Pool T)
South Hills Elite 16U Bradford (Pool T)
P13 6:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High PA Renegades 08 Tatters (Pool T)
South Hills Elite 16U Bradford (Pool T)
P43 6:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 PA Dirtbags 16U (Pool S)
Steel City Athletics 15U Williams (Pool S)
P56 6:40 PM Green Valley - Field 6 Reapers 26/27 (Pool R)
Silvercreek Alfano (Pool R)
Sunday, July 07, 2024
Game Time Location Team Score Team
B2 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 3 Pool Q 4th Place
Pool R 3rd Place
B3 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 4 Pool R 4th Place
Pool P 3rd Place
B5 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pool S 4th Place
Pool Q 3rd Place
B24 8:00 AM Green Valley - Field 6 Pool S 5th Place
Pool R 8th Place
B4 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 3 Pool T 2nd Place
Pool P 5th Place
B22 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 4 Pool Q 5th Place
Pool P 9th Place
B25 9:20 AM Green Valley - Field 6 Pool Q 6th Place
Pool R 7th Place
B28 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pool R 6th Place
Pool P 7th Place
B29 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pool T 6th Place
Pool S 7th Place
B1 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 3 Pool P 4th Place
Pool T 1st Place
B6 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pool S 2nd Place
Pool R 5th Place
B7 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pool T 4th Place
Pool S 3rd Place
B23 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 4 Pool P 6th Place
Pool T 7th Place
B26 10:40 AM Green Valley - Field 6 Pool T 5th Place
Pool P 8th Place
B9 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B2
Pool S 1st Place
B10 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 4 Bracket Winner B3
Pool Q 1st Place
B12 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Bracket Winner B5
Pool R 1st Place
B27 12:00 PM Green Valley - Field 6 Pool S 6th Place
Pool Q 7th Place
B33 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Bracket Winner B28
Bracket Winner B29
B8 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pool T 3rd Place
Pool Q 2nd Place
B13 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pool P 2nd Place
Bracket Winner B6
B30 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 4 Bracket Winner B22
Bracket Winner B23
B31 1:20 PM Green Valley - Field 6 Bracket Winner B24
Bracket Winner B25
B11 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 4 Bracket Winner B4
Pool R 2nd Place
B14 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Pool P 1st Place
Bracket Winner B7
B15 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B1
Bracket Winner B9
B17 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Bracket Winner B12
Bracket Winner B13
B32 2:40 PM Green Valley - Field 6 Bracket Winner B26
Bracket Winner B27
B16 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 4 Bracket Winner B10
Bracket Winner B11
B18 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Bracket Winner B14
Bracket Winner B8
B34 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B30
Bracket Winner B31
B35 4:00 PM Green Valley - Field 6 Bracket Winner B32
Bracket Winner B33
B19 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B20 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High Bracket Winner B17
Bracket Winner B18
B36 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B34
Bracket Winner B35
B21 8:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Bracket Winner B19
Bracket Winner B20

Bracket

16U Platinum
16U Gold
Bracket Winner B21
Bracket Winner B36
Bracket Winner B3
B10 - Sun 7/7 12:00PM Cranberry Township Park - Field 4
Pool Q 1st Place
Bracket Winner B10
B16 - Sun 7/7 4:00PM Cranberry Township Park - Field 4
Bracket Winner B11
Bracket Winner B4
B11 - Sun 7/7 2:40PM Cranberry Township Park - Field 4
Pool R 2nd Place
Pool R 4th Place
B3 - Sun 7/7 8:00AM Cranberry Township Park - Field 4
Pool P 3rd Place
Pool Q 5th Place
B22 - Sun 7/7 9:20AM Cranberry Township Park - Field 4
Pool P 9th Place
Pool P 6th Place
B23 - Sun 7/7 10:40AM Cranberry Township Park - Field 4
Pool T 7th Place
Bracket Winner B22
B30 - Sun 7/7 1:20PM Cranberry Township Park - Field 4
Bracket Winner B23
Bracket Winner B19
B21 - Sun 7/7 8:00PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B20
Pool P 4th Place
B1 - Sun 7/7 10:40AM Cranberry Township Park - Field 3
Pool T 1st Place
Bracket Winner B1
B15 - Sun 7/7 2:40PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B9
Bracket Winner B2
B9 - Sun 7/7 12:00PM Cranberry Township Park - Field 3
Pool S 1st Place
Bracket Winner B15
B19 - Sun 7/7 5:20PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B16
Pool T 2nd Place
B4 - Sun 7/7 9:20AM Cranberry Township Park - Field 3
Pool P 5th Place
Pool Q 4th Place
B2 - Sun 7/7 8:00AM Cranberry Township Park - Field 3
Pool R 3rd Place
Bracket Winner B30
B34 - Sun 7/7 4:00PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B31
Bracket Winner B34
B36 - Sun 7/7 6:40PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B35
Pool S 6th Place
B27 - Sun 7/7 12:00PM Green Valley - Field 6
Pool Q 7th Place
Pool S 5th Place
B24 - Sun 7/7 8:00AM Green Valley - Field 6
Pool R 8th Place
Pool T 5th Place
B26 - Sun 7/7 10:40AM Green Valley - Field 6
Pool P 8th Place
Pool Q 6th Place
B25 - Sun 7/7 9:20AM Green Valley - Field 6
Pool R 7th Place
Bracket Winner B26
B32 - Sun 7/7 2:40PM Green Valley - Field 6
Bracket Winner B27
Bracket Winner B24
B31 - Sun 7/7 1:20PM Green Valley - Field 6
Bracket Winner B25
Bracket Winner B32
B35 - Sun 7/7 4:00PM Green Valley - Field 6
Bracket Winner B33
Pool P 2nd Place
B13 - Sun 7/7 1:20PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Bracket Winner B6
Bracket Winner B12
B17 - Sun 7/7 2:40PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Bracket Winner B13
Pool T 4th Place
B7 - Sun 7/7 10:40AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Pool S 3rd Place
Pool T 6th Place
B29 - Sun 7/7 9:20AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Pool S 7th Place
Bracket Winner B28
B33 - Sun 7/7 12:00PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Bracket Winner B29
Bracket Winner B17
B20 - Sun 7/7 5:20PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Bracket Winner B18
Pool P 1st Place
B14 - Sun 7/7 2:40PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Bracket Winner B7
Bracket Winner B14
B18 - Sun 7/7 4:00PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Bracket Winner B8
Pool S 4th Place
B5 - Sun 7/7 8:00AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Pool Q 3rd Place
Bracket Winner B5
B12 - Sun 7/7 12:00PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Pool R 1st Place
Pool S 2nd Place
B6 - Sun 7/7 10:40AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Pool R 5th Place
Pool T 3rd Place
B8 - Sun 7/7 1:20PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Pool Q 2nd Place
Pool R 6th Place
B28 - Sun 7/7 9:20AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 3 Jr. High
Pool P 7th Place