Softball

Tournament Note

6/16 The schedule is in the final stages and we hope to have it released 10-14 days prior to the tournament. Please understand the schedule is quite a task and we have been working on it for weeks now. We APPRECIATE YOUR PATIENCE!

This is a 5 GG weather permitting. Please register early as the tournament fills quickly. The tournament will START at 8:00 a.m. Friday and with the large number of entries it is almost impossible to grant special requests. Thanks in advance for your understanding

14 & Under

Battle in the Burgh

Jul 5 - 7, 2024
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Schedule

Filter by:

Friday, July 05, 2024
Game Time Location Team Score Team
P4 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 5 Waterloo Ghosts Gold 14U (Pool K)
Olean Synergy 14U (Pool K)
P15 8:00 AM Power Fields - Field 2 Viking Softball (Pool N)
Turnin 2 - Cox/Llewellyn (Pool N)
P26 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 South Hills Elite 13U - Pacifico (Pool L)
Tri County Surge (Pool L)
P34 8:00 AM Power Fields - Field 1 Xplosion (Pool J)
Lady Halos- Sherry (Pool J)
P42 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 West Hills - Martin (Pool L)
Pittsburgh Power Bell 13u (Pool L)
P16 9:20 AM Power Fields - Field 1 Lady Halos- Sherry (Pool J)
Pa Swarm - Blue (Pool J)
P20 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 5 Bullpen Bulls 14u - Blystone (Pool K)
Hailstorm - Masullo (Pool K)
P32 9:20 AM Power Fields - Field 2 AC Rivers Fury 14U Pore (Pool N)
Viking Softball (Pool N)
P63 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Express 14u (Pool M)
Lady Steel 14U Lonas (Pool M)
P11 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 814 Elite Premier (Pool M)
Pa Lunachicks 09 (Pool M)
P21 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 5 Oakville Angels 2010 (Pool K)
Waterloo Ghosts Gold 14U (Pool K)
P22 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 3 Pgh Power 14u Red Lightning (DeSano) (Pool K)
Olean Synergy 14U (Pool K)
P52 10:40 AM Power Fields - Field 1 Keystone Kombat 14u Yim (Pool J)
Xplosion (Pool J)
P68 10:40 AM Power Fields - Field 2 Pittsburgh Power Kotwica (Pool N)
Turnin 2 - Cox/Llewellyn (Pool N)
P17 12:00 PM Power Fields - Field 1 Keystone Kombat 14u Yim (Pool J)
Bullpen Bulls- Brewer (Pool J)
P51 12:00 PM Power Fields - Field 2 Nitro 13u Charlton (Pool N)
AC Rivers Fury 14U Pore (Pool N)
P60 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pittsburgh Riot 2010 (Pool L)
Tri County Surge (Pool L)
P61 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pittsburgh Power Bell 13u (Pool L)
South Hills Elite 13U - Pacifico (Pool L)
P25 1:20 PM Power Fields - Field 2 Passion Eiler/Paschel 2010 (Pool L)
West Hills - Martin (Pool L)
P29 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Lady Steel 14U Lonas (Pool M)
Pittsburgh Power 13U Heiles (Pool M)
P35 1:20 PM Power Fields - Field 1 Pa Swarm - Blue (Pool J)
Pittsburgh Power/ Smith (Pool J)
P38 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 Hailstorm - Masullo (Pool K)
Pa Elite 14u Myers (Pool K)
P64 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 814 Elite Premier (Pool M)
USSSA WPA PRIDE 09 (Pool M)
P9 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pittsburgh Power 13U Heiles (Pool M)
Express 14u (Pool M)
P36 2:40 PM Power Fields - Field 1 Bullpen Bulls- Brewer (Pool J)
River City Venom 2010 (Pool J)
P58 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bullpen Bulls 14u - Blystone (Pool K)
Oakville Angels 2010 (Pool K)
P65 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pa Lunachicks 09 (Pool M)
Pittsburgh Power - Voltage (Sembower) (Pool M)
P69 2:40 PM Power Fields - Field 2 Washington Wildcats (Pool N)
Nitro 13u Charlton (Pool N)
P74 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 Pgh Power 14u Red Lightning (DeSano) (Pool K)
PA Renegades 2010 (Pool K)
P41 4:00 PM Power Fields - Field 1 Pittsburgh Riot 2010 (Pool L)
Fury Fastpitch '10 (Pool L)
P47 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 USSSA WPA PRIDE 09 (Pool M)
Ohio Blast 2028 Antuono (Pool M)
P49 4:00 PM Power Fields - Field 2 Pittsburgh Power Kotwica (Pool N)
Steel City Athletics - Teachout 14U (Pool N)
P10 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Ohio Blast 2028 Antuono (Pool M)
Pittsburgh Power - Voltage (Sembower) (Pool M)
P19 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 The Lightning- McKinney (Pool K)
Pa Elite 14u Myers (Pool K)
P31 5:20 PM Power Fields - Field 2 Steel City Athletics - Teachout 14U (Pool N)
Washington Wildcats (Pool N)
P62 5:20 PM Power Fields - Field 1 Pittsburgh Power 13u Stuart (Pool L)
Passion Eiler/Paschel 2010 (Pool L)
P5 6:40 PM Power Fields - Field 2 Pittsburgh Power 13u Stuart (Pool L)
Fury Fastpitch '10 (Pool L)
P18 6:40 PM Power Fields - Field 1 Pittsburgh Power/ Smith (Pool J)
River City Venom 2010 (Pool J)
P37 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 4 PA Renegades 2010 (Pool K)
The Lightning- McKinney (Pool K)
Saturday, July 06, 2024
Game Time Location Team Score Team
P30 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pa Lunachicks 09 (Pool M)
USSSA WPA PRIDE 09 (Pool M)
P43 8:00 AM Power Fields - Field 1 Tri County Surge (Pool L)
Pittsburgh Power 13u Stuart (Pool L)
P67 8:00 AM Power Fields - Field 2 Steel City Athletics - Teachout 14U (Pool N)
Viking Softball (Pool N)
P6 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pittsburgh Power Bell 13u (Pool L)
Passion Eiler/Paschel 2010 (Pool L)
P59 9:20 AM Power Fields - Field 1 Fury Fastpitch '10 (Pool L)
West Hills - Martin (Pool L)
P75 9:20 AM Power Fields - Field 2 Turnin 2 - Cox/Llewellyn (Pool N)
Steel City Athletics - Teachout 14U (Pool N)
P8 10:40 AM Power Fields - Field 1 West Hills - Martin (Pool L)
Tri County Surge (Pool L)
P44 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 South Hills Elite 13U - Pacifico (Pool L)
Passion Eiler/Paschel 2010 (Pool L)
P48 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pa Lunachicks 09 (Pool M)
Pittsburgh Power 13U Heiles (Pool M)
P50 10:40 AM Power Fields - Field 2 Viking Softball (Pool N)
Washington Wildcats (Pool N)
P7 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pittsburgh Riot 2010 (Pool L)
South Hills Elite 13U - Pacifico (Pool L)
P12 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Lady Steel 14U Lonas (Pool M)
USSSA WPA PRIDE 09 (Pool M)
P33 12:00 PM Power Fields - Field 2 Nitro 13u Charlton (Pool N)
Turnin 2 - Cox/Llewellyn (Pool N)
P70 12:00 PM Power Fields - Field 1 Xplosion (Pool J)
Pittsburgh Power/ Smith (Pool J)
P13 1:20 PM Power Fields - Field 2 Washington Wildcats (Pool N)
AC Rivers Fury 14U Pore (Pool N)
P23 1:20 PM Power Fields - Field 1 Fury Fastpitch '10 (Pool L)
Pittsburgh Power Bell 13u (Pool L)
P45 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 814 Elite Premier (Pool M)
Express 14u (Pool M)
P14 2:40 PM Power Fields - Field 2 Pittsburgh Power Kotwica (Pool N)
Nitro 13u Charlton (Pool N)
P24 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pittsburgh Power 13u Stuart (Pool L)
Pittsburgh Riot 2010 (Pool L)
P39 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 Olean Synergy 14U (Pool K)
Bullpen Bulls 14u - Blystone (Pool K)
P66 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Ohio Blast 2028 Antuono (Pool M)
Pittsburgh Power 13U Heiles (Pool M)
P73 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 5 Waterloo Ghosts Gold 14U (Pool K)
The Lightning- McKinney (Pool K)
P77 2:40 PM Power Fields - Field 1 River City Venom 2010 (Pool J)
Xplosion (Pool J)
P2 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 PA Renegades 2010 (Pool K)
Oakville Angels 2010 (Pool K)
P3 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 4 Hailstorm - Masullo (Pool K)
Pgh Power 14u Red Lightning (DeSano) (Pool K)
P28 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Ohio Blast 2028 Antuono (Pool M)
814 Elite Premier (Pool M)
P46 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Lady Steel 14U Lonas (Pool M)
Pittsburgh Power - Voltage (Sembower) (Pool M)
P53 4:00 PM Power Fields - Field 1 Pittsburgh Power/ Smith (Pool J)
Lady Halos- Sherry (Pool J)
P57 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 3 Pa Elite 14u Myers (Pool K)
Olean Synergy 14U (Pool K)
P71 4:00 PM Power Fields - Field 2 Keystone Kombat 14u Yim (Pool J)
River City Venom 2010 (Pool J)
P1 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 Pa Elite 14u Myers (Pool K)
Bullpen Bulls 14u - Blystone (Pool K)
P27 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Express 14u (Pool M)
Pittsburgh Power - Voltage (Sembower) (Pool M)
P54 5:20 PM Power Fields - Field 1 Bullpen Bulls- Brewer (Pool J)
Pa Swarm - Blue (Pool J)
P55 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 4 The Lightning- McKinney (Pool K)
Hailstorm - Masullo (Pool K)
P56 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 PA Renegades 2010 (Pool K)
Waterloo Ghosts Gold 14U (Pool K)
P76 5:20 PM Power Fields - Field 2 AC Rivers Fury 14U Pore (Pool N)
Pittsburgh Power Kotwica (Pool N)
P40 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 3 Pgh Power 14u Red Lightning (DeSano) (Pool K)
Oakville Angels 2010 (Pool K)
P72 6:40 PM Power Fields - Field 2 Lady Halos- Sherry (Pool J)
Bullpen Bulls- Brewer (Pool J)
P78 6:40 PM Power Fields - Field 1 Pa Swarm - Blue (Pool J)
Keystone Kombat 14u Yim (Pool J)
Sunday, July 07, 2024
Game Time Location Team Score Team
B2 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pool L 4th Place
Pool K 3rd Place
B3 8:00 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1 Pool M 4th Place
Pool J 3rd Place
B6 8:00 AM Cranberry Township Park - Field 5 Pool K 4th Place
Pool L 2nd Place
B9 8:00 AM Power Fields - Field 1 Pool M 8th Place
Pool K 9th Place
B13 8:00 AM Power Fields - Field 2 Pool L 8th Place
Pool K 8th Place
B4 9:20 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pool K 2nd Place
Pool M 3rd Place
B7 9:20 AM Cranberry Township Park - Field 5 Pool N 4th Place
Pool K 5th Place
B10 9:20 AM Power Fields - Field 1 Pool J 6th Place
Pool N 7th Place
B14 9:20 AM Power Fields - Field 2 Pool N 6th Place
Pool J 7th Place
B5 10:40 AM Cranberry Township Park - Field 5 Pool J 4th Place
Pool N 2nd Place
B18 10:40 AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Bracket Winner B3
Pool L 1st Place
B22 10:40 AM Power Fields - Field 1 Pool L 5th Place
Bracket Winner B9
B24 10:40 AM Power Fields - Field 2 Pool M 5th Place
Bracket Winner B13
B8 12:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 Pool J 2nd Place
Pool L 3rd Place
B11 12:00 PM Power Fields - Field 1 Pool N 5th Place
Pool K 6th Place
B15 12:00 PM Power Fields - Field 2 Pool J 5th Place
Pool L 7th Place
B17 12:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Bracket Winner B2
Pool J 1st Place
B1 1:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Pool M 2nd Place
Pool N 3rd Place
B12 1:20 PM Power Fields - Field 1 Pool L 6th Place
Pool M 7th Place
B16 1:20 PM Power Fields - Field 2 Pool M 6th Place
Pool K 7th Place
B20 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 3 Pool M 1st Place
Bracket Winner B6
B21 1:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 Pool N 1st Place
Bracket Winner B7
B19 2:40 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bracket Winner B5
Pool K 1st Place
B27 2:40 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Bracket Winner B18
Bracket Winner B4
B30 2:40 PM Power Fields - Field 1 Bracket Winner B22
Bracket Winner B10
B31 2:40 PM Power Fields - Field 2 Bracket Winner B24
Bracket Winner B14
B23 4:00 PM Power Fields - Field 1 Bracket Winner B11
Bracket Winner B12
B25 4:00 PM Power Fields - Field 2 Bracket Winner B15
Bracket Winner B16
B26 4:00 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Bracket Winner B1
Bracket Winner B17
B29 4:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bracket Winner B21
Bracket Winner B8
B28 5:20 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bracket Winner B19
Bracket Winner B20
B32 5:20 PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2 Bracket Winner B26
Bracket Winner B27
B34 5:20 PM Power Fields - Field 1 Bracket Winner B30
Bracket Winner B23
B35 5:20 PM Power Fields - Field 2 Bracket Winner B31
Bracket Winner B25
B33 6:40 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bracket Winner B28
Bracket Winner B29
B37 6:40 PM Power Fields - Field 1 Bracket Winner B34
Bracket Winner B35
B36 8:00 PM Cranberry Township Park - Field 5 Bracket Winner B32
Bracket Winner B33

Bracket

14U Gold
14U Platinum
Pool M 1st Place
B20 - Sun 7/7 1:20PM Cranberry Township Park - Field 3
Bracket Winner B6
Bracket Winner B19
B28 - Sun 7/7 5:20PM Cranberry Township Park - Field 5
Bracket Winner B20
Bracket Winner B28
B33 - Sun 7/7 6:40PM Cranberry Township Park - Field 5
Bracket Winner B29
Bracket Winner B32
B36 - Sun 7/7 8:00PM Cranberry Township Park - Field 5
Bracket Winner B33
Bracket Winner B21
B29 - Sun 7/7 4:00PM Cranberry Township Park - Field 5
Bracket Winner B8
Pool N 1st Place
B21 - Sun 7/7 1:20PM Cranberry Township Park - Field 5
Bracket Winner B7
Bracket Winner B5
B19 - Sun 7/7 2:40PM Cranberry Township Park - Field 5
Pool K 1st Place
Pool J 2nd Place
B8 - Sun 7/7 12:00PM Cranberry Township Park - Field 5
Pool L 3rd Place
Pool K 4th Place
B6 - Sun 7/7 8:00AM Cranberry Township Park - Field 5
Pool L 2nd Place
Pool J 4th Place
B5 - Sun 7/7 10:40AM Cranberry Township Park - Field 5
Pool N 2nd Place
Pool N 4th Place
B7 - Sun 7/7 9:20AM Cranberry Township Park - Field 5
Pool K 5th Place
Pool M 4th Place
B3 - Sun 7/7 8:00AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 1
Pool J 3rd Place
Pool K 2nd Place
B4 - Sun 7/7 9:20AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Pool M 3rd Place
Pool M 2nd Place
B1 - Sun 7/7 1:20PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Pool N 3rd Place
Bracket Winner B1
B26 - Sun 7/7 4:00PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Bracket Winner B17
Bracket Winner B18
B27 - Sun 7/7 2:40PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Bracket Winner B4
Bracket Winner B3
B18 - Sun 7/7 10:40AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Pool L 1st Place
Bracket Winner B2
B17 - Sun 7/7 12:00PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Pool J 1st Place
Pool L 4th Place
B2 - Sun 7/7 8:00AM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Pool K 3rd Place
Bracket Winner B26
B32 - Sun 7/7 5:20PM Connoquenessing Valley Elem - CVE 2
Bracket Winner B27
Bracket Winner B31
B35 - Sun 7/7 5:20PM Power Fields - Field 2
Bracket Winner B25
Pool N 6th Place
B14 - Sun 7/7 9:20AM Power Fields - Field 2
Pool J 7th Place
Bracket Winner B24
B31 - Sun 7/7 2:40PM Power Fields - Field 2
Bracket Winner B14
Pool L 8th Place
B13 - Sun 7/7 8:00AM Power Fields - Field 2
Pool K 8th Place
Pool J 5th Place
B15 - Sun 7/7 12:00PM Power Fields - Field 2
Pool L 7th Place
Pool M 6th Place
B16 - Sun 7/7 1:20PM Power Fields - Field 2
Pool K 7th Place
Pool M 5th Place
B24 - Sun 7/7 10:40AM Power Fields - Field 2
Bracket Winner B13
Bracket Winner B15
B25 - Sun 7/7 4:00PM Power Fields - Field 2
Bracket Winner B16
Pool J 6th Place
B10 - Sun 7/7 9:20AM Power Fields - Field 1
Pool N 7th Place
Pool L 5th Place
B22 - Sun 7/7 10:40AM Power Fields - Field 1
Bracket Winner B9
Pool L 6th Place
B12 - Sun 7/7 1:20PM Power Fields - Field 1
Pool M 7th Place
Pool N 5th Place
B11 - Sun 7/7 12:00PM Power Fields - Field 1
Pool K 6th Place
Bracket Winner B34
B37 - Sun 7/7 6:40PM Power Fields - Field 1
Bracket Winner B35
Bracket Winner B30
B34 - Sun 7/7 5:20PM Power Fields - Field 1
Bracket Winner B23
Bracket Winner B11
B23 - Sun 7/7 4:00PM Power Fields - Field 1
Bracket Winner B12
Pool M 8th Place
B9 - Sun 7/7 8:00AM Power Fields - Field 1
Pool K 9th Place
Bracket Winner B22
B30 - Sun 7/7 2:40PM Power Fields - Field 1
Bracket Winner B10