Softball

Tournament Note

6/16 The schedule is in the final stages and we hope to have it released 10-14 days prior to the tournament. Please understand the schedule is quite a task and we have been working on it for weeks now. We APPRECIATE YOUR PATIENCE!

This is a 5 GG weather permitting. Please register early as the tournament fills quickly. The tournament will START at 8:00 a.m. Friday and with the large number of entries it is almost impossible to grant special requests. Thanks in advance for your understanding

18 & Under

Battle in the Burgh

Jul 5 - 7, 2024
PA
Hotels
SportsEngine Tourney

Install the mobile app for this event at: tourneymachine.com

Pool Standings

Pool AA
Team W L T
RS
RA
PA Stingrays 0 0 0 0 0
Roaddrunners 18U Blue 0 0 0 0 0
Power 18U Smith 0 0 0 0 0
Passion 06 Dejidas 0 0 0 0 0
814 Elite Commits 0 0 0 0 0
Pittsburgh Predators 18U 0 0 0 0 0
Pool BB
Team W L T
RS
RA
Aftershock 0 0 0 0 0
Pittsburgh Power Watson18u 0 0 0 0 0
Texas Glory 06 PA 0 0 0 0 0
PA Dirtbags 18U 0 0 0 0 0
Milton Bats U18 0 0 0 0 0
Gold Coast Hurricanes-Stoicheff 0 0 0 0 0
Pool CC
Team W L T
RS
RA
Velocity 18U 0 0 0 0 0
River City Venom 18U 0 0 0 0 0
Centre Hailstorm 0 0 0 0 0
Pittsburgh Spirit 18U Westwood 0 0 0 0 0
Silver Creek Kalkowski 18u 0 0 0 0 0
Lightning 0 0 0 0 0
Pool DD
Team W L T
RS
RA
Lady Steel West Showcase 0 0 0 0 0
Nitro Meek 18u 0 0 0 0 0
GAMA Storm Pici 0 0 0 0 0
South Homer Destruction 0 0 0 0 0
Pittsburgh Spirit Blanco 0 0 0 0 0
Chaos 17u Gab 0 0 0 0 0

Schedule

Filter by:

Friday, July 05, 2024
Game Time Location Team Score Team
P33 8:00 AM Graham Park - Field H Centre Hailstorm (Pool CC)
Pittsburgh Spirit 18U Westwood (Pool CC)
P36 8:00 AM Green Valley - Field 7 Pittsburgh Spirit Blanco (Pool DD)
GAMA Storm Pici (Pool DD)
P42 8:00 AM Graham Park - Field L Milton Bats U18 (Pool BB)
Gold Coast Hurricanes-Stoicheff (Pool BB)
P40 9:20 AM Graham Park - Field L Aftershock (Pool BB)
Texas Glory 06 PA (Pool BB)
P45 9:20 AM Graham Park - Field H Velocity 18U (Pool CC)
Pittsburgh Spirit 18U Westwood (Pool CC)
P47 9:20 AM Green Valley - Field 7 Lady Steel West Showcase (Pool DD)
Pittsburgh Spirit Blanco (Pool DD)
P8 10:40 AM Graham Park - Field H Velocity 18U (Pool CC)
Centre Hailstorm (Pool CC)
P17 10:40 AM Graham Park - Field L Gold Coast Hurricanes-Stoicheff (Pool BB)
Pittsburgh Power Watson18u (Pool BB)
P23 10:40 AM Green Valley - Field 7 GAMA Storm Pici (Pool DD)
Lady Steel West Showcase (Pool DD)
P16 12:00 PM Graham Park - Field L Aftershock (Pool BB)
Milton Bats U18 (Pool BB)
P37 12:00 PM Graham Park - Field H Power 18U Smith (Pool AA)
814 Elite Commits (Pool AA)
P18 1:20 PM Graham Park - Field L PA Dirtbags 18U (Pool BB)
Texas Glory 06 PA (Pool BB)
P26 1:20 PM Graham Park - Field H 814 Elite Commits (Pool AA)
Passion 06 Dejidas (Pool AA)
P35 1:20 PM Green Valley - Field 7 Chaos 17u Gab (Pool DD)
South Homer Destruction (Pool DD)
P13 2:40 PM Graham Park - Field H Power 18U Smith (Pool AA)
Passion 06 Dejidas (Pool AA)
P41 2:40 PM Graham Park - Field L Pittsburgh Power Watson18u (Pool BB)
PA Dirtbags 18U (Pool BB)
P46 2:40 PM Green Valley - Field 7 Nitro Meek 18u (Pool DD)
Chaos 17u Gab (Pool DD)
P22 4:00 PM Green Valley - Field 7 Nitro Meek 18u (Pool DD)
South Homer Destruction (Pool DD)
P27 4:00 PM Graham Park - Field H Pittsburgh Predators 18U (Pool AA)
PA Stingrays (Pool AA)
P31 4:00 PM Graham Park - Field L Silver Creek Kalkowski 18u (Pool CC)
River City Venom 18U (Pool CC)
P14 5:20 PM Graham Park - Field H PA Stingrays (Pool AA)
Roaddrunners 18U Blue (Pool AA)
P43 5:20 PM Graham Park - Field L River City Venom 18U (Pool CC)
Lightning (Pool CC)
P9 6:40 PM Graham Park - Field L Silver Creek Kalkowski 18u (Pool CC)
Lightning (Pool CC)
P38 6:40 PM Graham Park - Field H Roaddrunners 18U Blue (Pool AA)
Pittsburgh Predators 18U (Pool AA)
Saturday, July 06, 2024
Game Time Location Team Score Team
P2 8:00 AM Graham Park - Field L Passion 06 Dejidas (Pool AA)
Pittsburgh Predators 18U (Pool AA)
P4 8:00 AM Graham Park - Field H Gold Coast Hurricanes-Stoicheff (Pool BB)
Aftershock (Pool BB)
P32 8:00 AM Green Valley - Field 7 Lightning (Pool CC)
Velocity 18U (Pool CC)
P44 8:00 AM Green Valley - Field 6 Silver Creek Kalkowski 18u (Pool CC)
Centre Hailstorm (Pool CC)
P5 9:20 AM Graham Park - Field H Milton Bats U18 (Pool BB)
PA Dirtbags 18U (Pool BB)
P21 9:20 AM Green Valley - Field 7 Centre Hailstorm (Pool CC)
Lightning (Pool CC)
P25 9:20 AM Graham Park - Field L Roaddrunners 18U Blue (Pool AA)
Power 18U Smith (Pool AA)
P20 10:40 AM Green Valley - Field 7 Pittsburgh Spirit 18U Westwood (Pool CC)
Silver Creek Kalkowski 18u (Pool CC)
P28 10:40 AM Graham Park - Field H Pittsburgh Power Watson18u (Pool BB)
Aftershock (Pool BB)
P39 10:40 AM Graham Park - Field L Passion 06 Dejidas (Pool AA)
PA Stingrays (Pool AA)
P15 12:00 PM Graham Park - Field L Pittsburgh Predators 18U (Pool AA)
814 Elite Commits (Pool AA)
P19 12:00 PM Green Valley - Field 7 River City Venom 18U (Pool CC)
Velocity 18U (Pool CC)
P30 12:00 PM Graham Park - Field H PA Dirtbags 18U (Pool BB)
Gold Coast Hurricanes-Stoicheff (Pool BB)
P3 1:20 PM Graham Park - Field L Roaddrunners 18U Blue (Pool AA)
814 Elite Commits (Pool AA)
P7 1:20 PM Green Valley - Field 7 Pittsburgh Spirit 18U Westwood (Pool CC)
River City Venom 18U (Pool CC)
P29 1:20 PM Graham Park - Field H Texas Glory 06 PA (Pool BB)
Milton Bats U18 (Pool BB)
P1 2:40 PM Graham Park - Field L PA Stingrays (Pool AA)
Power 18U Smith (Pool AA)
P6 2:40 PM Graham Park - Field H Pittsburgh Power Watson18u (Pool BB)
Texas Glory 06 PA (Pool BB)
P12 4:00 PM Graham Park - Field L Lady Steel West Showcase (Pool DD)
Chaos 17u Gab (Pool DD)
P48 4:00 PM Graham Park - Field H South Homer Destruction (Pool DD)
GAMA Storm Pici (Pool DD)
P10 5:20 PM Graham Park - Field H GAMA Storm Pici (Pool DD)
Nitro Meek 18u (Pool DD)
P11 5:20 PM Graham Park - Field L South Homer Destruction (Pool DD)
Pittsburgh Spirit Blanco (Pool DD)
P24 6:40 PM Graham Park - Field L Pittsburgh Spirit Blanco (Pool DD)
Chaos 17u Gab (Pool DD)
P34 6:40 PM Graham Park - Field H Lady Steel West Showcase (Pool DD)
Nitro Meek 18u (Pool DD)
Sunday, July 07, 2024
Game Time Location Team Score Team
B12 8:00 AM Green Valley - Field 7 Pool DD 5th Place
Pool BB 6th Place
B14 8:00 AM Graham Park - Field H Pool BB 5th Place
Pool DD 6th Place
B15 8:00 AM Graham Park - Field L Pool CC 5th Place
Pool AA 6th Place
B1 9:20 AM Graham Park - Field L Pool DD 2nd Place
Pool BB 3rd Place
B2 9:20 AM Graham Park - Field H Pool AA 2nd Place
Pool CC 3rd Place
B13 9:20 AM Green Valley - Field 7 Pool AA 5th Place
Pool CC 6th Place
B18 10:40 AM Graham Park - Field H Pool CC 4th Place
Bracket Winner B14
B19 10:40 AM Graham Park - Field L Pool DD 4th Place
Bracket Winner B15
B3 12:00 PM Graham Park - Field H Pool BB 2nd Place
Pool DD 3rd Place
B4 12:00 PM Graham Park - Field L Pool CC 2nd Place
Pool AA 3rd Place
B5 1:20 PM Graham Park - Field L Pool AA 1st Place
Bracket Winner B1
B16 1:20 PM Green Valley - Field 7 Pool AA 4th Place
Bracket Winner B12
B21 1:20 PM Graham Park - Field H Bracket Winner B18
Bracket Winner B19
B6 2:40 PM Graham Park - Field H Pool BB 1st Place
Bracket Winner B2
B7 2:40 PM Graham Park - Field L Pool CC 1st Place
Bracket Winner B3
B17 2:40 PM Green Valley - Field 7 Pool BB 4th Place
Bracket Winner B13
B8 4:00 PM Graham Park - Field L Pool DD 1st Place
Bracket Winner B4
B9 4:00 PM Graham Park - Field H Bracket Winner B5
Bracket Winner B6
B20 4:00 PM Green Valley - Field 7 Bracket Winner B16
Bracket Winner B17
B10 5:20 PM Graham Park - Field L Bracket Winner B7
Bracket Winner B8
B22 5:20 PM Green Valley - Field 7 Bracket Winner B20
Bracket Winner B21
B11 6:40 PM Graham Park - Field H Bracket Winner B9
Bracket Winner B10

Bracket

18U Platinum
18U Gold
Bracket Winner B11
CHAMPIONS
Bracket Winner B22
CHAMPIONS
Bracket Winner B9
B11 - Sun 7/7 6:40PM Graham Park - Field H
Bracket Winner B10
Pool BB 1st Place
B6 - Sun 7/7 2:40PM Graham Park - Field H
Bracket Winner B2
Pool AA 2nd Place
B2 - Sun 7/7 9:20AM Graham Park - Field H
Pool CC 3rd Place
Pool BB 2nd Place
B3 - Sun 7/7 12:00PM Graham Park - Field H
Pool DD 3rd Place
Bracket Winner B5
B9 - Sun 7/7 4:00PM Graham Park - Field H
Bracket Winner B6
Pool CC 4th Place
B18 - Sun 7/7 10:40AM Graham Park - Field H
Bracket Winner B14
Bracket Winner B18
B21 - Sun 7/7 1:20PM Graham Park - Field H
Bracket Winner B19
Pool BB 5th Place
B14 - Sun 7/7 8:00AM Graham Park - Field H
Pool DD 6th Place
Pool CC 1st Place
B7 - Sun 7/7 2:40PM Graham Park - Field L
Bracket Winner B3
Pool DD 1st Place
B8 - Sun 7/7 4:00PM Graham Park - Field L
Bracket Winner B4
Bracket Winner B7
B10 - Sun 7/7 5:20PM Graham Park - Field L
Bracket Winner B8
Pool AA 1st Place
B5 - Sun 7/7 1:20PM Graham Park - Field L
Bracket Winner B1
Pool DD 2nd Place
B1 - Sun 7/7 9:20AM Graham Park - Field L
Pool BB 3rd Place
Pool CC 2nd Place
B4 - Sun 7/7 12:00PM Graham Park - Field L
Pool AA 3rd Place
Pool DD 4th Place
B19 - Sun 7/7 10:40AM Graham Park - Field L
Bracket Winner B15
Pool CC 5th Place
B15 - Sun 7/7 8:00AM Graham Park - Field L
Pool AA 6th Place
Bracket Winner B20
B22 - Sun 7/7 5:20PM Green Valley - Field 7
Bracket Winner B21
Pool BB 4th Place
B17 - Sun 7/7 2:40PM Green Valley - Field 7
Bracket Winner B13
Pool AA 5th Place
B13 - Sun 7/7 9:20AM Green Valley - Field 7
Pool CC 6th Place
Pool AA 4th Place
B16 - Sun 7/7 1:20PM Green Valley - Field 7
Bracket Winner B12
Pool DD 5th Place
B12 - Sun 7/7 8:00AM Green Valley - Field 7
Pool BB 6th Place
Bracket Winner B16
B20 - Sun 7/7 4:00PM Green Valley - Field 7
Bracket Winner B17