Basketball

Tournament Note

Contact: Ben 954-200-0443

Boys 7th Grade

The Basketball Alliance presents Elementary and Middle School State Tournament

Jun 11 - 13, 2021
Estero, FL • Fort Myers, FL
Register
SOH Elite 2026

Boys 7th Grade Champion

Fri Jun 11, 2021 - Sun Jun 13, 2021

Pool Standings

A
Team W L
PD
PS
PA
Next Step Elite 7th (Weston, FL) 2 0 21 98 77
Building College Athletes 7th Grade Elite (Deerfield Beach, FL) 1 1 -4 111 115
SOH Elite 2026 (Pembroke Pines, FL) 0 2 -17 110 127
B
Team W L
PD
PS
PA
Miami Toprisers (MIAMI, FL) 2 0 30 69 34
BadBoys (North Lauderdale, FL) 1 1 0 49 54
Lakeland Fire 6th 0 2 -30 0 30
C
Team W L
PD
PS
PA
Nightmare (West Palm Beach, FL) 2 0 30 109 68
Dade's Finest (Miami, FL) 1 1 0 93 91
Team Venom 7th Grade (Cooper City, FL) 0 2 -30 59 102
D
Team W L
PD
PS
PA
Florida ACES* 2 0 30 177 45
Blaze Hoops (Doral, FL) 1 1 0 107 101
Florida Phenoms Orange (Naples, FL) 0 2 -30 39 177
E
Team W L
PD
PS
PA
Warriors Elite* 2 0 22 109 68
STAMPEDE (West Palm Beach, GA) 1 1 8 83 69
South Florida Heat Elite 7th Grade (Plantation, FL) 0 2 -30 50 105

Schedule

Filter by:

Friday, June 11, 2021
Game Time Location Team Score Team
P2 8:10 PM Wa-KeHatchee - Court 1 Building College Athletes 7th Grade Elite
38 44 Next Step Elite 7th
P27 8:10 PM Wa-KeHatchee - Court 2 Florida Phenoms Orange
14 101 Florida ACES*
P3 9:15 PM Estero Park and Recreation Center - Court 3 Warriors Elite*
47 40 STAMPEDE
P4 9:15 PM Wa-KeHatchee - Court 1 Dade's Finest
52 32 Team Venom 7th Grade
Saturday, June 12, 2021
Game Time Location Team Score Team
P5 10:10 AM Wa-KeHatchee - Court 1 Miami Toprisers
54 34 BadBoys
P13 10:10 AM Estero Park and Recreation Center - Court 2 Nightmare
59 41 Dade's Finest
P6 12:20 PM Wa-KeHatchee - Court 1 Lakeland Fire 6th
0 15 Miami Toprisers
P7 1:25 PM Estero Park and Recreation Center - Court 3 SOH Elite 2026
71 73 Building College Athletes 7th Grade Elite
P8 2:30 PM Wa-KeHatchee - Court 1 STAMPEDE
43 22 South Florida Heat Elite 7th Grade
P9 2:30 PM Wa-KeHatchee - Court 2 Team Venom 7th Grade
27 50 Nightmare
P10 3:35 PM Wa-KeHatchee - Court 1 Next Step Elite 7th
54 39 SOH Elite 2026
P11 4:40 PM Wa-KeHatchee - Court 2 Florida ACES*
76 31 Blaze Hoops
P12 5:45 PM Wa-KeHatchee - Court 2 South Florida Heat Elite 7th Grade
28 62 Warriors Elite*
P26 6:50 PM Wa-KeHatchee - Court 2 Blaze Hoops
76 25 Florida Phenoms Orange
P1 7:55 PM Wa-KeHatchee - Court 2 BadBoys
15 0 Lakeland Fire 6th
B19 7:55 PM Wa-KeHatchee - Court 1 [3] Team Venom 7th Grade
15 0 [3] Lakeland Fire 6th
Sunday, June 13, 2021
Game Time Location Team Score Team
B14 8:00 AM Wa-KeHatchee - Court 1 [1] Warriors Elite*
53 55 [1] Florida ACES*
B15 8:00 AM Wa-KeHatchee - Court 2 [1] Nightmare
52 33 [1] Miami Toprisers
B16 10:10 AM Wa-KeHatchee - Court 1 [2] STAMPEDE
56 42 [2] Blaze Hoops
B17 10:10 AM Wa-KeHatchee - Court 2 [2] Dade's Finest
46 38 [2] BadBoys
B18 11:15 AM Wa-KeHatchee - Court 1 [3] South Florida Heat Elite 7th Grade
49 8 [3] Florida Phenoms Orange
B20 3:35 PM Wa-KeHatchee - Court 1 [1] Next Step Elite 7th
34 66 Florida ACES*
B21 3:35 PM Wa-KeHatchee - Court 2 [2] Building College Athletes 7th Grade Elite
39 45 STAMPEDE
B22 4:40 PM Wa-KeHatchee - Court 2 [3] SOH Elite 2026
49 44 South Florida Heat Elite 7th Grade
B23 5:45 PM Wa-KeHatchee - Court 1 Florida ACES*
50 40 Nightmare
B24 6:50 PM Wa-KeHatchee - Court 2 STAMPEDE
56 71 Dade's Finest
B25 6:50 PM Wa-KeHatchee - Court 1 SOH Elite 2026
45 44 Team Venom 7th Grade

Bracket

[1] Florida ACES*
7th Grade DI Champion
[2] Dade's Finest
7th Grade DII Champion
[3] SOH Elite 2026
7th Grade DIII Champion
[1] Nightmare - 52
B15 - Sun 6/13 8:00AM Wa-KeHatchee - Court 2
[1] Miami Toprisers - 33
Florida ACES* - 50
B23 - Sun 6/13 5:45PM Wa-KeHatchee - Court 1
Nightmare - 40
[1] Next Step Elite 7th - 34
B20 - Sun 6/13 3:35PM Wa-KeHatchee - Court 1
Florida ACES* - 66
[1] Warriors Elite* - 53
B14 - Sun 6/13 8:00AM Wa-KeHatchee - Court 1
[1] Florida ACES* - 55
[2] Building College Athletes 7th Grade Elite - 39
B21 - Sun 6/13 3:35PM Wa-KeHatchee - Court 2
STAMPEDE - 45
[2] STAMPEDE - 56
B16 - Sun 6/13 10:10AM Wa-KeHatchee - Court 1
[2] Blaze Hoops - 42
STAMPEDE - 56
B24 - Sun 6/13 6:50PM Wa-KeHatchee - Court 2
Dade's Finest - 71
[2] Dade's Finest - 46
B17 - Sun 6/13 10:10AM Wa-KeHatchee - Court 2
[2] BadBoys - 38
[3] Team Venom 7th Grade - 15
B19 - Sat 6/12 7:55PM Wa-KeHatchee - Court 1
[3] Lakeland Fire 6th - 0
SOH Elite 2026 - 45
B25 - Sun 6/13 6:50PM Wa-KeHatchee - Court 1
Team Venom 7th Grade - 44
[3] SOH Elite 2026 - 49
B22 - Sun 6/13 4:40PM Wa-KeHatchee - Court 2
South Florida Heat Elite 7th Grade - 44
[3] South Florida Heat Elite 7th Grade - 49
B18 - Sun 6/13 11:15AM Wa-KeHatchee - Court 1
[3] Florida Phenoms Orange - 8