Baseball

14u AAA

WCP May Melee

May 15 - 16, 2021
Albany, OR • Keizer, OR • Salem, OR
Bombers BBC

14u AAA Champion

Sat May 15, 2021 - Sun May 16, 2021

Pool Standings

14uA
Team W L T
RD
RS
RA
Bombers BBC 2 0 0 16 26 0
503 Legends 2 0 0 16 25 0
Jr. Storm 2 0 0 16 19 3
West Salem Titans 2 0 0 11 19 7
Sprague Olympians 2 0 0 12 21 9
NWDS Orange 1 1 0 4 17 9
West Linn 1 1 0 0 17 13
Bridgetown 1 1 0 0 13 13
WV Seeds 1 1 0 0 13 16
Cherry City BB 1 1 0 0 29 19
Portland BBC 0 2 0 -16 0 17
Clackamas 0 2 0 -11 9 20
Bend Elks 0 2 0 -16 0 25
Jr. Cougs Red 0 2 0 -16 5 28
Cleveland Youth Baseball 0 2 0 -16 6 40

Schedule

Filter by:

Saturday, May 15, 2021
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Geer Park - Field 1 NWDS Orange
5 9 Sprague Olympians
P6 8:00 AM Geer Park - Field 2 West Salem Titans
9 0 Portland BBC
P11 8:00 AM Keizer Little League - Field 6 WV Seeds
13 5 Jr. Cougs Red
P2 10:15 AM Geer Park - Field 1 NWDS Orange
12 0 Cleveland Youth Baseball
P7 10:15 AM Geer Park - Field 2 West Salem Titans
10 7 Clackamas
P12 10:15 AM Keizer Little League - Field 6 WV Seeds
0 11 Bombers BBC
P3 12:30 PM Geer Park - Field 1 Sprague Olympians
12 4 West Linn
P8 12:30 PM Geer Park - Field 2 Portland BBC
0 8 Jr. Storm
P13 12:30 PM Keizer Little League - Field 6 Jr. Cougs Red
0 15 503 Legends
P4 2:45 PM Geer Park - Field 1 Cleveland Youth Baseball
6 28 Cherry City BB
P9 2:45 PM Geer Park - Field 2 Clackamas
2 10 Bridgetown
P14 2:45 PM Keizer Little League - Field 6 Bombers BBC
15 0 Bend Elks
P5 5:00 PM Geer Park - Field 1 West Linn
13 1 Cherry City BB
P10 5:00 PM Geer Park - Field 2 Jr. Storm
11 3 Bridgetown
P15 5:00 PM Keizer Little League - Field 6 503 Legends
10 0 Bend Elks
Sunday, May 16, 2021
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Geer Park - Field 1 [4] West Salem Titans
2 11 [5] Sprague Olympians
B2 8:00 AM Geer Park - Field 2 [3] Jr. Storm
5 1 [6] NWDS Orange
B6 8:00 AM Keizer Little League - Field 6 [10] Cherry City BB
4 9 [11] Portland BBC
B11 8:00 AM Holland Park - 90' [13] Bend Elks
15 14 [14] Jr. Cougs Red
B4 10:15 AM Geer Park - Field 2 [3] Jr. Storm
4 2 [2] 503 Legends
B7 10:15 AM Keizer Little League - Field 6 [8] Bridgetown
7 6 [9] WV Seeds
B10 10:15 AM Holland Park - 90' [12] Clackamas
15 0 [15] Cleveland Youth Baseball
B3 12:30 PM Geer Park - Field 2 [5] Sprague Olympians
6 10 [1] Bombers BBC
B8 12:30 PM Keizer Little League - Field 6 [7] West Linn
15 7 [11] Portland BBC
B12 12:30 PM Holland Park - 90' [12] Clackamas
15 5 [13] Bend Elks
B5 2:45 PM Geer Park - Field 2 [1] Bombers BBC
4 3 [3] Jr. Storm
B9 2:45 PM Keizer Little League - Field 6 [7] West Linn
8 4 [8] Bridgetown

Bracket

14u AAA Championship Bracket (Top 6 Overall Seeds)
14u AAA 7th Place Bracket (7-11 Seeds)
14u AAA 12th Place (12-15 Seeds)
[1] Bombers BBC
14u AAA Champion
[7] West Linn
7th Place
[12] Clackamas
12th Place
[3] Jr. Storm - 5
B2 - Sun 5/16 8:00AM Geer Park - Field 2
[6] NWDS Orange - 1
[4] West Salem Titans - 2
B1 - Sun 5/16 8:00AM Geer Park - Field 1
[5] Sprague Olympians - 11
[3] Jr. Storm - 4
B4 - Sun 5/16 10:15AM Geer Park - Field 2
[2] 503 Legends - 2
[1] Bombers BBC - 4
B5 - Sun 5/16 2:45PM Geer Park - Field 2
[3] Jr. Storm - 3
[5] Sprague Olympians - 6
B3 - Sun 5/16 12:30PM Geer Park - Field 2
[1] Bombers BBC - 10
[8] Bridgetown - 7
B7 - Sun 5/16 10:15AM Keizer Little League - Field 6
[9] WV Seeds - 6
[10] Cherry City BB - 4
B6 - Sun 5/16 8:00AM Keizer Little League - Field 6
[11] Portland BBC - 9
[7] West Linn - 8
B9 - Sun 5/16 2:45PM Keizer Little League - Field 6
[8] Bridgetown - 4
[7] West Linn - 15
B8 - Sun 5/16 12:30PM Keizer Little League - Field 6
[11] Portland BBC - 7
[12] Clackamas - 15
B10 - Sun 5/16 10:15AM Holland Park - 90'
[15] Cleveland Youth Baseball - 0
[13] Bend Elks - 15
B11 - Sun 5/16 8:00AM Holland Park - 90'
[14] Jr. Cougs Red - 14
[12] Clackamas - 15
B12 - Sun 5/16 12:30PM Holland Park - 90'
[13] Bend Elks - 5