Lacrosse

Tournament Note

All teams will play a total of 5 games.

Depending on division, you may only see your predetermined games (Pool Play games) when clicking on your specific team schedule. Rest assured, you will have Bracket Play games as well. The Bracket Play games will populate as Pool Play concludes, based on the results.

You can always refer to the main divisional page to view the full divisional schedule.

14U: 2025-2026 Silver

2021 Lake Placid Summit Youth Classic

Jun 28 - 30, 2021
Lake Placid, NY
Piatelli Central 2026 Koloski

14U: 2025-2026 Silver Champion

Mon Jun 28, 2021 - Wed Jun 30, 2021

Pool Standings

Pool A
Team W L
GD
GS
GA
Ground Control LC 2025/26 3 0 21 34 9
Team Savage 2 1 3 22 20
Team ONE 2026 Academy 1 2 -8 15 24
Ithaca Lacrosse Club Modified 0 3 -16 16 34
Pool B
Team W L
GD
GS
GA
Piatelli Central 2026 Koloski 2 0 7 15 8
HOCO 2025 1 1 -4 12 16
Italia Heritage Youth 0 2 -3 11 14
Pool C
Team W L
GD
GS
GA
Massena 14U 2 0 10 18 8
Suffern 1 1 -1 13 14
Team Buffalo 2026 0 2 -9 7 16
Pool D
Team W L
GD
GS
GA
Zingos 2025 Blue 3 0 15 39 12
Team Illinois 2026 2 1 9 23 14
ADK Northmen 1 2 -12 14 36
Team 91 TriState 2026 Select 0 3 -12 12 26

Schedule

Filter by:

Monday, June 28, 2021
Game Time Location Team Score Team
P1 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 1 Team ONE 2026 Academy
5 8 Team Savage
P2 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 2 Ithaca Lacrosse Club Modified
5 14 Ground Control LC 2025/26
P3 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 6 HOCO 2025
8 7 Italia Heritage Youth
P5 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 3 Team Illinois 2026
8 9 Zingos 2025 Blue
P6 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 4 ADK Northmen
9 8 Team 91 TriState 2026 Select
P9 2:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 6 Piatelli Central 2026 Koloski
9 4 HOCO 2025
P16 2:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 5 Team Buffalo 2026
4 8 Suffern
P7 3:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 1 Team Savage
11 4 Ithaca Lacrosse Club Modified
P8 3:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 2 Team ONE 2026 Academy
1 9 Ground Control LC 2025/26
P11 3:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 3 Zingos 2025 Blue
18 1 ADK Northmen
P12 3:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 4 Team Illinois 2026
5 1 Team 91 TriState 2026 Select
P15 4:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 6 Italia Heritage Youth
4 6 Piatelli Central 2026 Koloski
Tuesday, June 29, 2021
Game Time Location Team Score Team
P4 9:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 4 Massena 14U
8 3 Team Buffalo 2026
P18 10:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 4 Team Illinois 2026
10 4 ADK Northmen
P10 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 4 Suffern
5 10 Massena 14U
P13 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 1 Ground Control LC 2025/26
11 3 Team Savage
P14 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 2 Team ONE 2026 Academy
9 7 Ithaca Lacrosse Club Modified
P17 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 3 Team 91 TriState 2026 Select
3 12 Zingos 2025 Blue
B1 2:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 1 [1] Piatelli Central 2026 Koloski
10 3 [2] Suffern
B2 2:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 2 [2] HOCO 2025
12 2 [1] Massena 14U
B3 2:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 3 [3] Italia Heritage Youth
15 2 [3] Team Buffalo 2026
B8 4:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 1 [3] Italia Heritage Youth
12 2 [4] Ithaca Lacrosse Club Modified
B9 4:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 2 [3] Team Buffalo 2026
5 7 [4] Team 91 TriState 2026 Select
B13 4:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 3 [3] ADK Northmen
3 11 [3] Team ONE 2026 Academy
Wednesday, June 30, 2021
Game Time Location Team Score Team
B4 9:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 6 [1] Ground Control LC 2025/26
5 6 [1] Piatelli Central 2026 Koloski
B5 9:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 5 [2] HOCO 2025
9 5 [1] Zingos 2025 Blue
B6 9:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 4 [2] Team Savage
7 3 [2] Suffern
B7 10:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 5 [1] Massena 14U
7 6 [2] Team Illinois 2026
B10 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 6 [3] ADK Northmen
13 8 [4] Team 91 TriState 2026 Select
B11 11:00 AM North Elba Athletic Fields - Field 5 [3] Team ONE 2026 Academy
5 9 [3] Italia Heritage Youth
B12 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 5 [4] Ithaca Lacrosse Club Modified
[3] Team Buffalo 2026
B14 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 6 [1] Piatelli Central 2026 Koloski
4 3 [2] HOCO 2025
B16 12:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 3 [2] Team Savage
6 5 [1] Massena 14U
B15 1:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 4 [1] Ground Control LC 2025/26
12 5 [1] Zingos 2025 Blue
B17 1:00 PM North Elba Athletic Fields - Field 5 [2] Suffern
4 8 [2] Team Illinois 2026

Bracket

Bracket Winner B34
Champion
Bracket Winner B33
5th Place
Bracket Winner B34
7th Place
Bracket Winner B28
3rd Place
[1] Ground Control LC 2025/26 - 12
B15 - Wed 6/30 1:00PM North Elba Athletic Fields - Field 4
[1] Zingos 2025 Blue - 5
[1] Piatelli Central 2026 Koloski - 4
B14 - Wed 6/30 12:00PM North Elba Athletic Fields - Field 6
[2] HOCO 2025 - 3
[1] Ground Control LC 2025/26 - 5
B4 - Wed 6/30 9:00AM North Elba Athletic Fields - Field 6
[1] Piatelli Central 2026 Koloski - 6
[2] HOCO 2025 - 9
B5 - Wed 6/30 9:00AM North Elba Athletic Fields - Field 5
[1] Zingos 2025 Blue - 5
[1] Massena 14U - 7
B7 - Wed 6/30 10:00AM North Elba Athletic Fields - Field 5
[2] Team Illinois 2026 - 6
[2] Team Savage - 6
B16 - Wed 6/30 12:00PM North Elba Athletic Fields - Field 3
[1] Massena 14U - 5
[2] Team Savage - 7
B6 - Wed 6/30 9:00AM North Elba Athletic Fields - Field 4
[2] Suffern - 3
[2] Suffern - 4
B17 - Wed 6/30 1:00PM North Elba Athletic Fields - Field 5
[2] Team Illinois 2026 - 8
[3] Italia Heritage Youth - 12
B8 - Tue 6/29 4:00PM North Elba Athletic Fields - Field 1
[4] Ithaca Lacrosse Club Modified - 2
[3] Team Buffalo 2026 - 5
B9 - Tue 6/29 4:00PM North Elba Athletic Fields - Field 2
[4] Team 91 TriState 2026 Select - 7
[3] ADK Northmen - 13
B10 - Wed 6/30 11:00AM North Elba Athletic Fields - Field 6
[4] Team 91 TriState 2026 Select - 8
[4] Ithaca Lacrosse Club Modified
B12 - Wed 6/30 12:00PM North Elba Athletic Fields - Field 5
[3] Team Buffalo 2026
[3] ADK Northmen - 3
B13 - Tue 6/29 4:00PM North Elba Athletic Fields - Field 3
[3] Team ONE 2026 Academy - 11
[3] Italia Heritage Youth - 15
B3 - Tue 6/29 2:00PM North Elba Athletic Fields - Field 3
[3] Team Buffalo 2026 - 2
[1] Piatelli Central 2026 Koloski - 10
B1 - Tue 6/29 2:00PM North Elba Athletic Fields - Field 1
[2] Suffern - 3
[2] HOCO 2025 - 12
B2 - Tue 6/29 2:00PM North Elba Athletic Fields - Field 2
[1] Massena 14U - 2
[3] Team ONE 2026 Academy - 5
B11 - Wed 6/30 11:00AM North Elba Athletic Fields - Field 5
[3] Italia Heritage Youth - 9