Lacrosse

Tournament Note

TOURNAMENT TIE-BREAK FORMULA: ALL DIVISIONS

In reseeding teams or in any other tie-break situation, the following tournament tie-breaker will be utilized:

Head to head competition; all tied teams must have played each other for this to apply;
Fewest goals allowed;
Highest goal differential, total goals scored (12 goals per game max, in a full-length game), less total goals given up; In the event of a forfeit, the score will be recorded as 13-7 for any full-length game.
For shortened games, ex. CCWC (20-minute games), max goal differential per game will be 6. A forfeit will be recorded as 7-4.
Most goals scored;
Coin toss
NOTE: After each level of criteria is utilized, the tie-break resets. Example: If there is a 3-way tie, and one team secures a seed/slot based on goals against, the tie-break resets to head-to-head for the next seed/slot if relevant.

In reseeding teams for the playoff rounds, the tournament will try to avoid duplicate games between teams unless the game is still in the divisional championship stream. For consolation games, staff will look to schedule opponents based on whether or not they have already played.

Boys 23-24 Silver

2022 Lake Placid Summit Classic - Scholastic

Aug 1 - 3, 2022
Lake Placid, NY
champion
Baldwinsville 23-24

Boys 23-24 Silver Champion

Mon Aug 1, 2022 - Wed Aug 3, 2022

Pool Standings

Pool A
Team W L
GD
GS
GA
HH GD
Baldwinsville 23-24 3 0 21 39 6 0
Second City 2024 Gold 2 1 1 19 24 0
Powell USA 2023-24 Blue 1 2 -6 13 21 0
Catamount Lacrosse Club 0 3 -16 7 27 0
Pool B
Team W L
GD
GS
GA
HH GD
Jamesville-Dewitt Red Rams 3 0 15 34 17 0
Sailin' Shoe 2 1 7 27 17 0
Cold Brook 1 2 -1 25 21 0
Ithaca 0 3 -21 9 40 0

Schedule

Filter by:

Monday, August 01, 2022
Game Time Location Team Score Team
P1 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - HEADstrong Field 3 Baldwinsville 23-24
15 2 Second City 2024 Gold
P2 9:00 AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8 Catamount Lacrosse Club
2 5 Powell USA 2023-24 Blue
P3 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Mercury Sports Field 2 Ithaca
4 13 Jamesville-Dewitt Red Rams
P4 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Beak & Skiff Field 1 Sailin' Shoe
9 3 Cold Brook
P5 1:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Beak & Skiff Field 1 Second City 2024 Gold
9 3 Catamount Lacrosse Club
P6 1:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Mercury Sports Field 2 Baldwinsville 23-24
11 2 Powell USA 2023-24 Blue
P7 1:00 PM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8 Jamesville-Dewitt Red Rams
12 6 Sailin' Shoe
P8 1:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - HEADstrong Field 3 Ithaca
3 15 Cold Brook
Tuesday, August 02, 2022
Game Time Location Team Score Team
P9 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Beak & Skiff Field 1 Powell USA 2023-24 Blue
6 8 Second City 2024 Gold
P10 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Mercury Sports Field 2 Baldwinsville 23-24
13 2 Catamount Lacrosse Club
P11 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - HEADstrong Field 3 Cold Brook
7 9 Jamesville-Dewitt Red Rams
P12 9:00 AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8 Ithaca
2 12 Sailin' Shoe
B13 12:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Hyperice Field 5 [4] Catamount Lacrosse Club
4 15 [3] Cold Brook
B14 12:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Hot Crispy Oil Field 4 [3] Powell USA 2023-24 Blue
4 9 [4] Ithaca
B15 1:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Hot Crispy Oil Field 4 [2] Second City 2024 Gold
6 12 [1] Jamesville-Dewitt Red Rams
B16 1:00 PM 0 North Elba Athletic Fields - Hyperice Field 5 [1] Baldwinsville 23-24
7 6 [2] Sailin' Shoe
Wednesday, August 03, 2022
Game Time Location Team Score Team
B17 9:00 AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8 Ithaca
6 3 [4] Catamount Lacrosse Club
B18 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Mercury Sports Field 2 Powell USA 2023-24 Blue
2 11 [3] Cold Brook
B20 9:00 AM 0 North Elba Athletic Fields - Beak & Skiff Field 1 [1] Baldwinsville 23-24
9 8 [1] Jamesville-Dewitt Red Rams
B19 11:00 AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8 [2] Sailin' Shoe
10 6 [2] Second City 2024 Gold

Bracket

5th-8th Playoff Bracket [Each Team Will Play 2 Games To Determine Final Standings]
1st-4th Playoff Bracket [Each Team Will Play 2 Games To Determine Final Standings]
[1] Baldwinsville 23-24
Champion
[3] Cold Brook
5th Place
[4] Ithaca
7th Place
[2] Sailin' Shoe
3rd Place
[1] Baldwinsville 23-24 - 9
B20 - Wed 8/3 9:00AM 0 North Elba Athletic Fields - Beak & Skiff Field 1
[1] Jamesville-Dewitt Red Rams - 8
Powell USA 2023-24 Blue - 2
B18 - Wed 8/3 9:00AM 0 North Elba Athletic Fields - Mercury Sports Field 2
[3] Cold Brook - 11
[2] Second City 2024 Gold - 6
B15 - Tue 8/2 1:00PM 0 North Elba Athletic Fields - Hot Crispy Oil Field 4
[1] Jamesville-Dewitt Red Rams - 12
[3] Powell USA 2023-24 Blue - 4
B14 - Tue 8/2 12:00PM 0 North Elba Athletic Fields - Hot Crispy Oil Field 4
[4] Ithaca - 9
[1] Baldwinsville 23-24 - 7
B16 - Tue 8/2 1:00PM 0 North Elba Athletic Fields - Hyperice Field 5
[2] Sailin' Shoe - 6
[4] Catamount Lacrosse Club - 4
B13 - Tue 8/2 12:00PM 0 North Elba Athletic Fields - Hyperice Field 5
[3] Cold Brook - 15
Ithaca - 6
B17 - Wed 8/3 9:00AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8
[4] Catamount Lacrosse Club - 3
[2] Sailin' Shoe - 10
B19 - Wed 8/3 11:00AM Horse Show Grounds - The Athlete Bridge Field 8
[2] Second City 2024 Gold - 6